Jump to content


Photo

NIN-ova nagrada 2006. godine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#61 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 24 January 2006 - 09:10

sve je to lepo ali gde su u onoj boldovanoj listi dela mladih a zaobidjenih pisaca.

ili srbija misli da se zaustavi na danilu kisu i da ne mrdne. odlican pisac, lepo je to,...ali je mrtav.

moze li nesto zivo, novo, jako, talentovano, mlado, sa perom secivom?

#62 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 24 January 2006 - 17:33

sve je to lepo ali gde su u onoj boldovanoj listi dela mladih a zaobidjenih pisaca.

ili srbija misli da se zaustavi na danilu kisu i da ne mrdne. odlican pisac, lepo je to,...ali je mrtav.

moze li nesto zivo, novo, jako, talentovano, mlado, sa perom secivom?

<{POST_SNAPBACK}>


Mango, da mi je neko rekao da cu se sa tobom sloziti u necemu... :wub:

Da - trebaju nam novi mladi pisci, trebaju nam ocajnicki. Ima par njih koji obecavaju, ali nista krupno, nista formata Danila Kisa.

#63 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 24 January 2006 - 20:40

Mango, da mi je neko rekao da cu se sa tobom sloziti u necemu...  :)

Da - trebaju nam novi mladi pisci, trebaju nam ocajnicki. Ima par njih koji obecavaju, ali nista krupno, nista formata Danila Kisa.

<{POST_SNAPBACK}>


no, bitno je da ima bar neko preseciste ideja. :wub:

nije stvar u tomed da u srbiji ili iz srbije nema dovoljno dobrih pisaca - nego u njih treba ulagati.

kako da napreduje maldi pisac kada mi jos uvek stampamo kisa kao savremenog pisca?

#64 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 24 January 2006 - 20:52

kako da napreduje maldi pisac kada mi jos uvek stampamo kisa kao savremenog pisca?

<{POST_SNAPBACK}>


Ne vidim da se Kis stampa kao savremen pisac (a svakako nam je savremeniji nego npr. Cosic, sto govori da odrednicu savremenost treba uzeti veoma oprezno), nego se, jednostavno, stampa. Jer valja. Tesko da postojanje prethodnika ugrozava kasnija pokoljenja. Ali, to sto o Kisu dan-danas traju iste polemike koje vode ljudi koji nisu primetili da je on vec 17 godina mrtav, to ga moze ciniti savremenijim nego sto stvarno jeste.

A kad se pojavi neko ko ima sanse da bude novi Kis, znacemo, ne brini, nece ga ovaj stari sprecavati.

#65 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 24 January 2006 - 21:08

Ne vidim da se Kis stampa kao savremen pisac (a svakako nam je savremeniji nego npr. Cosic, sto govori da odrednicu savremenost treba uzeti veoma oprezno), nego se, jednostavno, stampa. Jer valja. Tesko da postojanje prethodnika ugrozava kasnija pokoljenja. Ali, to sto o Kisu dan-danas traju iste polemike koje vode ljudi koji nisu primetili da je on vec 17 godina mrtav, to ga moze ciniti savremenijim nego sto stvarno jeste.

A kad se pojavi neko ko ima sanse da bude novi Kis, znacemo, ne brini, nece ga ovaj stari sprecavati.

<{POST_SNAPBACK}>


pa ne kazem da ga ne treba stampati ali ne kao nesto NOVO. kis nije nov, a u pravu si da je i kvalitetniji i savremeniji od cosica. ali mislim...i nusic je savremen, kad je u pitanju podrugivanje birokratiji mna primer...

noviu pisci se suocavaju sa problemom potpuno paralizovanog izdavastva - svi zele novac, novac je, cak i ako prodas izdanje, tesko naplatiti, u nove pisce se ne ulaze, a kis se ne postaje preko noci nego je potrebno biti prisutan na sceni.
nekada je izdavastvo imalo subvencije kojih danas vise nema, vodilo se vise racuna o merilu umertnickom a ne nuzno komercijalnom...danas je drugacije.

#66 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 24 January 2006 - 22:28

Mozda je sansa za spas NIN-ove nagrade, a ujedno i srpske knjizevnosti, da ona postane medjunarodna; nagrada za najbolji roman na srpskom/hrvatskom/bosnjackom jeziku, sto je nekada i bila. Znam da je ovo sto predlazem iz mnogo razloga iluzorno, ali sam ujedno svestan da srpskoj kulturi treba promaja. Ako se nesto ne promeni ona ce doveka ostati zagledana u svoj sopstveni pupak.

Iskreno me zanima reakcija Teofila Pancica u vezi ovogodisnjeg laureata.

#67 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 24 January 2006 - 23:11

srpskoj kulturi treba promaja

Vetrometina.
Uragan.
Tornado.
Ne promaja.

#68 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 24 January 2006 - 23:11

Mozda je sansa za spas NIN-ove nagrade, a ujedno i srpske knjizevnosti, da ona postane medjunarodna; nagrada za najbolji roman na srpskom/hrvatskom/bosnjackom jeziku, sto je nekada i bila. Znam da je ovo sto predlazem iz mnogo razloga iluzorno, ali sam ujedno svestan da srpskoj kulturi treba promaja. Ako se nesto ne promeni ona ce doveka ostati zagledana u svoj sopstveni pupak.

Iskreno me zanima reakcija Teofila Pancica u vezi ovogodisnjeg laureata.

<{POST_SNAPBACK}>


mozda.

mada, ja mislim da ona mzoe da bude dobra i sada. ima dobrih pisaca u srbiji -ali su zanemareni i ne dodvoravaju se i nisu deo kafanske elite i nemaju podrsku zainteresovanih krugova i trunu u tami....itd....

#69 Knowbotic

Knowbotic
  • Banned
  • 802 posts

Posted 24 January 2006 - 23:23

Cinjenica da od poslednjih 8 laureata NIN-a nijedan nije preveden mnogo govori o nagradi i njenom kvalitetu.

#70 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 25 January 2006 - 00:19

Cinjenica da od poslednjih 8 laureata NIN-a nijedan nije preveden mnogo govori o nagradi i njenom kvalitetu.

<{POST_SNAPBACK}>

Mislim da sam u razgovoru sa jedinm prevodiocem cuo da je Sitnicarnica kod srecne ruke prevedena na ruski i francuski. Ali me nemojte drzati za rec.

#71 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 25 January 2006 - 02:25

mango Posted 25 Jan 2006, 00:11
mada, ja mislim da ona mzoe da bude dobra i sada. ima dobrih pisaca u srbiji -ali su zanemareni i ne dodvoravaju se i nisu deo kafanske elite i nemaju podrsku zainteresovanih krugova i trunu u tami....itd....

To je ono sto ja sve vreme govorim. Plus: razvoj tehnologije, prirodnim putem, doveo je i do hiperprodukcije. Koja, opet, sama po sebi, ne mora znaciti, ni ne znaci, nista lose. Nego otezava ionako tesko probijanje u javnost onih koje niko ne "gura", koji nisu deo klanova, itd.
Mislim da se moze govoriti o citavim "paralelnim svetovima" da se tako izrazim, dobrih pisaca za koje tzv. "sira javnost' nije cula, iako njihova dela to zavredjuju mnogo vise nego neka za koja svi znaju. Koliko puta za nekog cujem sasvim slucajno, a ko zna za koliko njih mozda nikad i necu cuti. Iako se kako negde jednom rekoh, bas i trudim, pa sama po knjnizarama i bibliotekama trazim. No, kako kazem, naprosto i fizicki to nije moguce postici.

Ali, napomena: to nije specificnost samo ove sredine. Zapravo je svuda tako, manje ili vise. Jedino, sto je ovde i sve drugo otislo do vraga, pa se cini (i jeste) izrazitije. Ali, princip je zapravo isti.

#72 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 25 January 2006 - 02:26

AndiSam Posted 25 Jan 2006, 01:19
Mislim da sam u razgovoru sa jedinm prevodiocem cuo da je Sitnicarnica kod srecne ruke prevedena na ruski i francuski. Ali me nemojte drzati za rec.

Mislim da sam i ja to cula, ali, takodje, ne mogu bas da garantujem.

#73 ponocnik

ponocnik
  • Members
  • 26 posts

Posted 25 January 2006 - 03:43

Mislim da sam u razgovoru sa jedinm prevodiocem cuo da je Sitnicarnica kod srecne ruke prevedena na ruski i francuski. Ali me nemojte drzati za rec.

<{POST_SNAPBACK}>

Moje saučešće onome koje uzeo da prevodi taj roman i sve one čudne reči...
A zamislite da neko pokuša da prevede "Semolj zemlju"!
To može da se prevede... jedino na crnogorski.

#74 bup

bup
  • Members
  • 322 posts

Posted 25 January 2006 - 13:51

moze li nesto zivo, novo, jako, talentovano, mlado, sa perom secivom?

<{POST_SNAPBACK}>


Da - trebaju nam novi mladi pisci, trebaju nam ocajnicki. Ima par njih koji obecavaju, ali nista krupno, nista formata Danila Kisa.

<{POST_SNAPBACK}>


na ovom forumu se non stop vrte ista imena.
kis, pekic, andric, i jos nekoliko, pa onda opet.
dok god se mladi pisci uporedjuju sa "velikanima", nema za njih knjizevnog zivota.
zasto neko mora da bude formata kisa, ili bilo kojeg drugog?

Mozda je sansa za spas NIN-ove nagrade, a ujedno i srpske knjizevnosti, da ona postane medjunarodna; nagrada za najbolji roman na srpskom/hrvatskom/bosnjackom jeziku, sto je nekada i bila. Znam da je ovo sto predlazem iz mnogo razloga iluzorno, ali sam ujedno svestan da srpskoj kulturi treba promaja. Ako se nesto ne promeni ona ce doveka ostati zagledana u svoj sopstveni pupak.

<{POST_SNAPBACK}>

sa ovim se apsolutno slazem!
nijedan mladi pisac nece isplivati iz knjizevne bare koja je srbija postala, jer jednostavno nema prostora za plivanje.
semolj zemlja je interesantna, kome?
sigurno ne publici vecoj od 500-1000 ljudi, nekakvoj sekti nostalgicnih srba-istoricara.
kakva je to knjizevnost koja je zanimljiva tako uskom krugu ljudi?

otvaranje je nacin za afirmaciju, a to je ono sto se kod nas ne desava.

#75 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 25 January 2006 - 14:05

na ovom forumu se non stop vrte ista imena.
kis, pekic, andric, i jos nekoliko, pa onda opet.
dok god se mladi pisci uporedjuju sa "velikanima", nema za njih knjizevnog zivota.
zasto neko mora da bude formata kisa, ili bilo kojeg drugog?

Ne treba nam novi Danilo Kis, u smislu stilske slicnosti, vec neko ko se po talentu i snazi svoje proze moze meriti sa Kisom.

Vrte se tih nekoliko imena jer su, sasvim slucajno, pomenuti pisci najznacajniji koje smo imali u XX veku. Koga da "vrtim"? Vladimira Arsenijevica?

kakva je to knjizevnost koja je zanimljiva tako uskom krugu ljudi?

A kakva je to knjizevnost koja je zanimljiva svima?
Bjelica?
Vidojkovic?
Bobic-Mojsilovic?
Habjanovic-Djurovic?

(Ne branim Semulj zemlju, vec konstatujem nepromisljenost goreizrecene tvrdnje.)

otvaranje je nacin za afirmaciju, a to je ono sto se kod nas ne desava.

<{POST_SNAPBACK}>

Sa ovim smo se valjda svi slozili.
Steta sto nas niko nista ne pita doduse...