Jump to content


Photo

NIN-ova nagrada 2006. godine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#31 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 21 January 2006 - 02:34

Grazia, onoliko ti hvala na iseccima iz romana.
Sad sam bar sigurna da se necu z***bati i uzeti u ruke
tu idiotsku smaracinu.

A i tebi zzzz hvala sto si nam onom biografijom, pojasnio
lik Laureata. Bolje se i nije moglo ocekivati od jednog
imbecila.

#32 mokuci

mokuci
  • Members
  • 2,928 posts

Posted 21 January 2006 - 02:47

cek, cek... to je roman? :wub:
ja sam veceras cuo da su nagradu bacili na recnik arhaicnih srbskih pojmova.

a nije cak ni profesionalno pokriveno ako je to u pitanju ... ima super reci koje tamo sigurno nema. :)
a to nagrada je gore nego oskari ... ozbiljan pisac ne treba vise ni da pokusa da je primi ako uopste i pokusaju nesto slicno.

nek se lepo izmisli nova.

Edited by mokuci, 21 January 2006 - 02:49.


#33 ponocnik

ponocnik
  • Members
  • 26 posts

Posted 21 January 2006 - 03:23

Pročitao sam danas da je Vuksanović u svom govoru povodom nagrade istakao da njegov roman iskopava arhaične slojeve SRPSKOG jezika iz njegovog rodnog kraja. A on je rođen u Crnoj gori. Dakle, on potencira to da se u Crnoj Gori oduvek govorio srpski jezik. A ovo se odlično uklapa u uređivačku politiku NIN-a koji već duže vreme zastupa umereno-nacionalističke statove (čitam ga već godinama, pa mogu da posvedočim).

Inače, i ja verujem da se u CG govori srpski, ali baš je simpatično kako se pogodilo da laureat ističe upravo ono što NIN govori već godinama. Neće valjda pored takvog Srbende da nam nagradu dobija nekakav Albahari....

#34 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 21 January 2006 - 08:05

Grazia, klasicni roman je davno, davno unisten.
Da li ti je promaklo poslednjih sezdesetak godina istorije knjizevnosti?

<{POST_SNAPBACK}>


da li je tebi promaklo da se antiroman najslabije prodaje?

#35 LostInMusic

LostInMusic
  • Members
  • 982 posts

Posted 21 January 2006 - 09:22

poslednji veliki roman sa liste za ninovu nagradu je po meni "forsiranje romana reke", ok su i "mamac" i "bezdno", "hobo" je zanimljiv... mislim da se ziri zajebava... isto kao kad su klf zapalili milion funti... (posle platili 250.000 poreza)... sad kao da je ziri zapalio 6000 evra...

Edited by LostInMusic, 21 January 2006 - 09:27.


#36 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 21 January 2006 - 12:05

da li je tebi promaklo da se antiroman najslabije prodaje?

<{POST_SNAPBACK}>

Da li je tebi promakla jednostavna cinjenica da se nagrada ne daje za roman koji se prodaje vec za dobar roman?

#37 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 21 January 2006 - 12:09

Zaboravili ste onu katastrofu od "Pisca iz daleka", recimo. A, i ono, kako bese, "Ukop oca"...?

<{POST_SNAPBACK}>

Meni je Pisac iz daleka simpaticna knjiga, mada se ne secam tacno sta je jos bilo u uzem izboru, pa ne znam da li je knjiga zaista zasluzila da je dobije te godine.

@LostInMusic: D. Ugresic je odlicna spisateljica, i to je super roman (meni je licno najdrazi Muzej bezuvjetne predaje), ali je Mamac neuporedivo bolji.

O Svetlani Velmar Jankovic ne bih trosio reci.

#38 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 21 January 2006 - 19:00

AndiSam Posted 21 Jan 2006, 13:09
Meni je Pisac iz daleka simpaticna knjiga,

Onda je odista to u dobroj meri i pitanje licnog ukusa. Premda, kako je to moguce da doslovno svi koje ja znam (a medju njima i vrlo kompetentni, i zahtevni citaoci, ali i oni drugi, tzv. "obicni"), ovo delo smatraju, cak, bas su se tako mnogi izrazili, "krajnje odvratnim". Jednom istinskom estetskom rugobom. Uzgred, smatram ga i ja. Dakle, sasvim suprotno od "simpaticnog".

mada se ne secam tacno sta je jos bilo u uzem izboru, pa ne znam da li je knjiga zaista zasluzila da je dobije te godine.

Na zalost vise se ne secam ni ja. Ali cini mi se da je tada bila, recimo, knjiga jedne mladje spisateljice (na zalost ne mogu se setiti naslova niti imena). Koja, ako ne savrsena, ali secam se da smo je smatrali svakako boljom od Matijeviceve knjige.

#39 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 21 January 2006 - 19:07

D. Ugresic je odlicna spisateljica, i to je super roman (meni je licno najdrazi Muzej bezuvjetne predaje), ali je Mamac neuporedivo bolji.

Ovde se donekle slazemo. Da je D. Ugresic odlicna spisateljica (i pojava uopste, mada trenutno to i nije vazno). I da je "Mamac" vrlo dobar. Ali se meni "Muzej..." svidja vise.

A inace, slazemo se uglavnom i za SVJ. Meni su njena neka dela donekle zanimljiva jedino s moje "lokalpatriotske" tacke gledista, posto sam, kako se zna, velika ljubiteljica svoga Beograda, i njegove istorije.

#40 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 21 January 2006 - 21:19

"Ninovu nagradu dobio je čačanski pisac Vladan Matijević, za roman "Pisac iz daleka", u izdanju Narodne knjige. U užem izboru prošle godine bila su još tri romana Narodne knjige - "Kuća u Puertu" Gordane Ćirjanić, "Epoha lipsa juče" Ane Vučković i "Devet belih oblaka" Radovana Belog Markovića (prvo izdanje Filip Višnjić), dva u izdanju Stubova kulture - "Dosije Domaševski" Dragana Velikića i "Kamera obskura" Gorana Milašinovića, kao i "Mihail" Branka Brđanina, u izdanju banjalučkog Glasa srpskog."

#41 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 21 January 2006 - 22:35

reddwarf Posted 21 Jan 2006, 22:19
  "Ninovu nagradu dobio je čačanski pisac Vladan Matijević, za roman "Pisac iz daleka", u izdanju Narodne knjige. U užem izboru prošle godine bila su još tri romana Narodne knjige - "Kuća u Puertu" Gordane Ćirjanić, "Epoha lipsa juče" Ane Vučković i "Devet belih oblaka" Radovana Belog Markovića (prvo izdanje Filip Višnjić), dva u izdanju Stubova kulture - "Dosije Domaševski" Dragana Velikića i "Kamera obskura" Gorana Milašinovića, kao i "Mihail" Branka Brđanina, u izdanju banjalučkog Glasa srpskog."

Hvala mnogo na podsecanju. Sta cu, pamcenje mi nije jaca strana. Brzo zaboravljam kad to sta bese. Pa da, naravno da je bilo boljih. Pre svega, Velikiceva knjiga, meni se to bas dopalo (inace, Velikic mi je jedan od omiljenijih uopste). Zatim i Milasinoviceva. Da, zapravo, i on je uopste meni zanimljiv pisac. Citala sam i gore pomenutu, to jeste ta, mlada spisateljica, A. Vuckovic. Manje mi se svidelo, ali nije ni to bilo kako rekoh, tako lose. (nekim od mojih prijatelja upravo se ona nesto narocito dopala). Od pomenutih citala sam i "Kucu u Puertu", koja mi se u ovom nizu najmanje svidela. Ali koja, opet mi je bila bolja od nagradjene knjige.
Dakle, sve u svemu, opet kakav se drugi zakljucak moze izvesti nego da se ovde svesno i namerno nagradjuju najgore knjige.

#42 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 22 January 2006 - 01:04

Da li je tebi promakla jednostavna cinjenica da se nagrada ne daje za roman koji se prodaje vec za dobar roman?

<{POST_SNAPBACK}>


da li je tebi promaklo da su po tom kriterijumu sve nagrade u poslednjih ...ah poprilicno godina u srbiji...jos uvek nedodeljene.

#43 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 22 January 2006 - 02:08

Od samog pocetka je Ninova nagrada diskutabilna, a ne samo u poslednjih 10-15 godina. Cosic je, cini mi se, dobio ovu nagradu dva puta, a Oskar Davico cak tri puta.
Ipak, ne mogu u potpunosti da je osporim, ma koliko nekad pozelim, jer su je u poslednjih 15 godina dobila tri pisca - moji favoriti: Radoslav Petkovic za "Subinu i komentare" 1993, David Albahari za "Mamac" 1996. i Goran Petrovic za "Sitnicarnicu "Kod srecne ruke" 2000. godine.

#44 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 22 January 2006 - 08:16

Od samog pocetka je Ninova nagrada diskutabilna, a ne samo u poslednjih 10-15 godina. Cosic je, cini mi se, dobio ovu nagradu dva puta, a Oskar Davico cak tri puta.
Ipak, ne mogu u potpunosti da je osporim, ma koliko nekad pozelim, jer su je u poslednjih 15 godina dobila tri pisca - moji favoriti: Radoslav Petkovic za "Subinu i komentare" 1993, David Albahari za "Mamac" 1996. i Goran Petrovic za "Sitnicarnicu "Kod srecne ruke" 2000. godine.

<{POST_SNAPBACK}>


citala sam dve i mamac je bolja - mamac ima nesto sto cini roman a ne antiroman: pricu.

a goran petrovic ima lep recnik ali se malo zapetljao u toj sitnicarnici.

#45 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 22 January 2006 - 13:29

Od samog pocetka je Ninova nagrada diskutabilna, a ne samo u poslednjih 10-15 godina. Cosic je, cini mi se, dobio ovu nagradu dva puta, a Oskar Davico cak tri puta.
Ipak, ne mogu u potpunosti da je osporim, ma koliko nekad pozelim, jer su je u poslednjih 15 godina dobila tri pisca - moji favoriti: Radoslav Petkovic za "Subinu i komentare" 1993, David Albahari za "Mamac" 1996. i Goran Petrovic za "Sitnicarnicu "Kod srecne ruke" 2000. godine.

<{POST_SNAPBACK}>

Kao i obicno, crveni patuljku, slazem se sa tobom. :wub: :)