Jump to content


Photo

NIN-ova nagrada 2006. godine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#1 Knowbotic

Knowbotic
  • Banned
  • 802 posts

Posted 18 January 2006 - 20:13

Dakle, kada bih kojim slučajem bio književnik i kada bi moj roman bio nagrađen zahvaljujući glasu doživotnog predsednika žirija NIN-ove nagrade Petra Pijanovića, prvo što bih probao je da zaboravim da pišem.

Sticajem okolnosti imao sam priliku da pročitam delove nagrađenog romana i mogu reći samo - grozno.


Proglašen dobitnik NIN-ove nagrade
sreda, 18. januar 2006.

Miro Vuksanović dobio je NIN-ovu nagradu kritike za najbolji roman u 2005. za knjigu "Semolj zemlja", u izdanju kuće "Filip Višnjić", saopstio je 18. januara žiri, koji je odluku doneo većinom glasova.

U užem izboru za ovogodišnju, 51. NIN-ovu nagradu bila su još dela šestoro pisaca: "Pijavice" Davida Albaharija, "Ko plače" Sanje Domazet, "Apsint" Gorana Milašinovića, "Berlinsko okno" Saše Ilića, "Utočište" Milice Mićić Dimovske i "Johann's 501" Mirjane Novaković.

Za roman "Semolj zemlja" glasali su Petar Pijanović, Ivan Negrišorac i Aleksandar Jerkov, dok su za roman "Pijavice" Davida Albaharija glasali Dušan Marinković i Tihomir Brajović.

Miro Vuksanović, potpredsednik i upravnik biblioteke Matice srpske u Novom Sadu, prethodno je za knjigu "Semolj zemlja", azbučni roman o 909 planinskih naziva, dobio i nagradu "Laza Kostić.

Vuksanović je 2000. godine objavio i azbučni roman u 878 priča o rečima "Semolj gora". Srodnosti ta dva romana su višestruke i međusobno se dopunjuju.

#2 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 18 January 2006 - 20:23

Nadao sam se da ce Albahari dobiti drugu po redu, i tako me uveriti da NIN-ova nagrada nije postala bas potpuno, s oprostenjem, govno. "Pijavice" su zaista izvanredan roman.

#3 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 18 January 2006 - 20:51

Nisam citao, ali kad sam pogledao intervju na Beogradskom programu, ote mi se: "Kakva bezlicna, neduvena budala".

A tek Jerkov: "U ovom romanu nema licnosti niti dogadjanja i to je njegova vrednost."

Mihiz se prevrce u grobu.

#4 dddejan

dddejan
  • Members
  • 1,413 posts

Posted 18 January 2006 - 23:18

A koje knjige sa ove liste biste preporucili za citanje?
Da narucim malo nove literature iz Srbije...

Edited by dddejan, 18 January 2006 - 23:18.


#5 Knowbotic

Knowbotic
  • Banned
  • 802 posts

Posted 19 January 2006 - 00:28

Pijavice za početak.

#6 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 19 January 2006 - 06:05

Nisam citao, ali kad sam pogledao intervju na Beogradskom programu, ote mi se: "Kakva bezlicna, neduvena budala".

A tek Jerkov: "U ovom romanu nema licnosti niti dogadjanja i to je njegova vrednost."

Mihiz se prevrce u grobu.

<{POST_SNAPBACK}>


fakat, koja budalastina.

#7 Knowbotic

Knowbotic
  • Banned
  • 802 posts

Posted 19 January 2006 - 12:20

"U ovom romanu nema licnosti niti dogadjanja i to je njegova vrednost."

<{POST_SNAPBACK}>

Zar to nije ideal vladajuće ideologije u Srbiji?

#8 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 19 January 2006 - 20:34

zzzzz Posted 18 Jan 2006, 21:51
  Nisam citao, ali kad sam pogledao intervju na Beogradskom programu, ote mi se: "Kakva bezlicna, neduvena budala".

A tek Jerkov: "U ovom romanu nema licnosti niti dogadjanja i to je njegova vrednost."

Mihiz se prevrce u grobu

Bas tako.


U toku je proces totalne destrukcije klasicnog romana. A i ziri NIN-ove nagrade uspesno radi na tome vec dosta godina. Medju glavnim protagonistima su tutumraci tipa Jerkov, Pantic...
Da stvar bude gora, takvi predaju teoriju knjizevnosti na Beogradskom univerzitetu.

#9 Knowbotic

Knowbotic
  • Banned
  • 802 posts

Posted 19 January 2006 - 20:46

U toku je proces totalne destrukcije klasicnog romana. A  i ziri NIN-ove nagrade uspesno radi na tome vec dosta godina. Medju  glavnim protagonistima su tutumraci tipa Jerkov, Pantic...
Da  stvar bude gora, takvi predaju teoriju knjizevnosti na Beogradskom univerzitetu.

<{POST_SNAPBACK}>

Klasični roman nije holly cow ali književni radovi ma kakvi oni bili pre svega su posao književnika, pa tek onda kritičara.

Umetnost kojoj kritičari konstruišu strategije je u krizi koja se graniči sa pitanjem opstanka.

Destrukcija o kojoj govoriš samo je pokušaj nedoklepanih provincijskih političkih referenata zaduženih za rad drugova književnika da simuliraju avangardnost.

Potpuno prozaično.

#10 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 19 January 2006 - 22:26

Ako sam dobro shvatio, NIKO od forumaskih kriticara koji su ostavili komentar, knjigu nije ni procitao. Bravo!

#11 Knowbotic

Knowbotic
  • Banned
  • 802 posts

Posted 19 January 2006 - 23:01

Ako sam dobro shvatio, NIKO od forumaskih kriticara koji su ostavili komentar, knjigu nije ni procitao. Bravo!

<{POST_SNAPBACK}>

Ja jesam.
Дедли боринг треш.

#12 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 19 January 2006 - 23:38

Ja jesam.
Дедли боринг треш.

<{POST_SNAPBACK}>


Odluci se da li si procitao delove romana ili si procitao roman.

#13 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 19 January 2006 - 23:56

ja komentarisem izjavu a ne roman. ako je roman napisan u skaldu sa izjavom onda jeste dedli boring garbidz.

#14 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 20 January 2006 - 00:27

Bas tako.
U toku je proces totalne destrukcije klasicnog romana. A  i ziri NIN-ove nagrade uspesno radi na tome vec dosta godina. Medju  glavnim protagonistima su tutumraci tipa Jerkov, Pantic...
Da  stvar bude gora, takvi predaju teoriju knjizevnosti na Beogradskom univerzitetu.

<{POST_SNAPBACK}>

Grazia, klasicni roman je davno, davno unisten.
Da li ti je promaklo poslednjih sezdesetak godina istorije knjizevnosti?

#15 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 20 January 2006 - 00:36

BGhost Posted 19 Jan 2006, 23:26
  Ako sam dobro shvatio, NIKO od forumaskih kriticara koji su ostavili komentar, knjigu nije ni procitao. Bravo!

Ja jesam procitala. Ali sam i sama, tim vise, bila iziritirana Jerkovljevom izjavom. A jos vise, cinjenicom da je u uzem izboru ako nista drugo bilo hajde uslovno da kazem "pravih" (a i stvarno boljih) romana, a ne, dajem sebi slobodu nazvati ih "anti-romana". (Sasvim dopustam, naravno (post)moderne, modernisticke postupke, eksperimente, ali sve dok je to u nekim granicama (kao rubato u muzici - opet pojednostavljeno, ali nadam se, slikovito poredjenje). Ne znam, mozda ce me neko nazvati konzervativnom, zaostalom, ali ponovicu: bez obzira sto se mnogo sto sta pomerilo i pomera se, iz nekadasnjih okvira i definicija, smatram da i dalje neki kriteriji u umetnosti treba da postoje. Ali, ovo je naravno sira prica, i trenutno ovde s njom zavrsavam. Vracam se na uzu temu.
I ponavljam takodje da jeste ovde na delu kriticarska destrukcija. Ili, pokusaj razbijanja svih kriterija. Opsta relativizacija. Jer se desava vec po ko zna koji put. Pogledajte samo kakve knjige su dobile NIN-ovu nagradu proteklih godina.

Inace od navedenih procitala sam jos i "Pijavice", "Apsint"
"Utociste" i "Johann's 501".
I, verovali ili ne, sve te preporucujem. Ali meni su se najvise dopali "Pijavice" i "Johann's 501". Ova druga, zapravo izazivala mi je ponekad kontroverzna osecanja, ali mi je bila zanimljiva, uprkos svojoj opsirnosti, zbog "pomerenosti" price na mnogo nacina.