Jump to content


Photo

Najbizarnije scene u književnosti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#16 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 06 January 2006 - 12:28

...'Parfem', P. Ziskinda....od a do ш....

#17 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 06 January 2006 - 13:11

ne znam je l to u Karamazovima ili Zlochinu i kazni, neko od likova pricha o najezdi vec nekog osvajacha (ah, kako sam precizna) i kako jedan uzima bebu iz majchinih ruku, stavlja joj pishtolj pred lice, beba se osmehuje, hvata pishtolj, misli da je cucla. i naravno, pishtolj opaljuje.
na toj sceni sam mislila da cu da umrem.

#18 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 06 January 2006 - 13:21

Čini mi se da ovde postoji problem sa shvatanjem izraza "bizarno". Ili ta reč na srpskom ne znači isto što i "bizarre" na engleskom, što nije isključeno. Recimo, "bizarre" definitivno nije nešto našta se "povraća" (podnaslov topika) ili "umire". Na "bizarre" se, recimo, podižu obrve i eventualno prevrće očima.

#19 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 06 January 2006 - 13:31

Da "bizaran" za mene znaci preverzan, mracan, strasan, strastven i bolestan, onda bih kao primer navela Euripidovu "Medeju" (njeno hladnokrvano planiranje ubistva svoje dece).

Da "bizaran" za mene znaci perverzan i velicanstven, onda bih kao primer navela Poov "Pad kuce Usera".

Da ovo pisem na engleskom (grotesquely odd: amusingly or grotesquely strange or unusual
[Mid-17th century. Via French , “odd,” formerly “brave, handsome,” from Spanish bizarro “brave” (perhaps influenced by Basque bizar “beard,” taken as a symbol of vigor), from, ultimately, Italian bizzarro “angry.”]), onda bih navela epizodu iz Rableovog "Gargantue" koju je sjajni Vinaver preveo kao brisoguzi, mada ima tu jos mnogo toga. :wub:

#20 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 06 January 2006 - 13:37

Da "bizaran" za mene znaci preverzan, mracan, strasan, strastven i bolestan...

<{POST_SNAPBACK}>

Nije mi poznato da izraz "bizaran" ima bilo šta od navedenih značenja, zaista. Bizaran je ekscentričan, veoma neobičan, ili prosto čudan (pre svega u spoljašnjosti ili stilu). Ali, nije bitno.

#21 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 06 January 2006 - 14:00

ma da, al' sam ja navela scenu koja mi i nije 'bizarna' zbog forme, niti sadrzaja, vec zbog istorijske cinjenice kao potke.


a zanimljivo mi je da se npr. ove scene iz roba koju je neko naveo apsolutno n.e. s.e.c.a.m.

#22 Phil

Phil
  • Members
  • 1,629 posts

Posted 06 January 2006 - 14:08

Samoubistvo i vaga u Limenom dobošu.
Kad Hambert ejakulira kriomice od Lolite s kojom priča i koja doesn't suspect anything.
Kad narednik Kroft zgnječi ptičicu rukama u Goli i mrtvi.

#23 juliana

juliana
  • Members
  • 1,408 posts

Posted 06 January 2006 - 19:04

hm, mondo bizzare kada junakinja klajstovog romana (markiza..?) zatrudni sa nepoznatim silovateljem i daje oglas u novinama sa molbom da se on javi da bi se ona za njega udala..
kod bretona kad nadja pricha o cerki, bataj komplej
kasika luleta isakovica

#24 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 06 January 2006 - 22:26

Kad Hambert ejakulira kriomice od Lolite s kojom priča i koja doesn't suspect anything.

<{POST_SNAPBACK}>

Nabokovljev roman je od prve do poslednje recenice uzvisen i bizaran; ceo se da uvrstiti u knjizevne bizarnosti.

Jos jedno: tragican zavrsetak Antigone, na primer; jos vise - Oedipus Rex.

Jedno pitanje - zbog cega sad sitnicarite oko tacnog znacenja reci bizarno kad ste dovoljno pametni da shvatite sta je covek pitao?
Slazem se, uglavnom, sa definicijom koju je dala Reddwarf.

#25 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 07 January 2006 - 00:21

Jedno pitanje - zbog cega sad sitnicarite oko tacnog znacenja reci bizarno kad ste dovoljno pametni da shvatite sta je covek pitao?

<{POST_SNAPBACK}>

Da zanemarim paternalistički ton tvog pitanja, i samo da kažem da na forumu Literatura ima i te kako smisla razgovarati o tačnom značenju pojedinih reči, posebno tuđica (koje se neretko upotrebljavaju "pogrešno"). Nad bizarnim se po pravilu "ne povraća", tako da u stvari ne znam tačno šta je "čovek pitao". Samo pretpostavljam.

#26 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 07 January 2006 - 00:38

Nije mi poznato da izraz "bizaran" ima bilo šta od navedenih značenja, zaista. Bizaran je ekscentričan, veoma neobičan, ili prosto čudan (pre svega u spoljašnjosti ili stilu). Ali, nije bitno.

<{POST_SNAPBACK}>


Nema ni za mene nijedno od tih znacenja, zato sam i upotrebila taj kondicional: da ima, onda...

#27 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 07 January 2006 - 00:46

Nema ni za mene nijedno od tih znacenja, zato sam i upotrebila taj kondicional: da ima, onda...

<{POST_SNAPBACK}>

Shvatio sam to, samo sam se nadovezao - nije bila kritika na tvoj račun.

#28 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 January 2006 - 01:47

...

>> ... jedan uzima bebu iz majchinih ruku, stavlja joj pishtolj pred lice, beba se osmehuje, hvata pishtolj, misli da je cucla. i naravno, pishtolj opaljuje. na toj sceni sam mislila da cu da umrem ... <<


Nije to Dostojevski, - to je iz opusa chika Freud-a.

...

#29 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 January 2006 - 01:52

...

>> ...  jedan uzima bebu iz majchinih ruku, stavlja joj pishtolj pred lice, beba se osmehuje, hvata pishtolj, misli da je cucla. i naravno, pishtolj opaljuje. na toj sceni sam mislila da cu da umrem ... <<
Nije to Dostojevski, - to je iz opusa chika Freud-a.

...

<{POST_SNAPBACK}>


to preprichava neki lik (ne kao da je prisustvovao vec vishe kao sliku iz glave) u nekoj knjizi nekog ruskog pisca. mora biti Dostojevski, previshe mi je to surovo za Tolstoja. e sad, Frojd je to lako mogao da uzme iz nechijeg opusa poshto je rodjen nekih trijes i kusur godina nakon njih dvojice.

Edited by DUNADAN, 07 January 2006 - 01:57.


#30 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 January 2006 - 02:45

...

Ima kod Bulgakova u "Majstoru i Margariti" jedna scena sa Pontijem Pilatom i Levijem Matejem, kad ga Pilat pita ko je, sta je, odakle je i kakve su mu namere? A bivsi mitar / rimski poreznik Matej: kao isao, sakupljao porez, cuo Njegove reci, bacio torbu s novcima na put i poceo Ga pratiti, kao ucenik. Ali, posle Golgote, usao u pekaru, ukrao noz da prekolje onog Judu Iskarijotskog (Judu iz grada Kirijata). Gde se Pilat tuzno nasmeje: o bogovi, bogovi (onda su bogovi bili u mnozini): rimski poreznik da baci novce na drum, da pograbi noz .... c,c,c,c - pa zar vi tako sledite ucenje svog ucitelja?

...