Jump to content


Photo

Najbizarnije scene u književnosti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#1 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 05 January 2006 - 16:57

Gotska kraljica Timora, došla je na gozbu pomirnja kod rimskog patricija i vojskovođe, borca protiv Gota, Tita Andronika, koji ju je tom prilikom poslužio posebnim specijalitetom. Posle nekoliko zalogaja, koji su joj se učinili ukusnim, pitala je:
- A gde su mi sinovi? Zašto tako kasne? - da bi joj se Tit Andronik najpre nasmešio
(Kasne, kasne, pojela ih majka) i izgovorio:
- Bliži su ti nego što predpostavljaš. Upravo si kušala njihovo meso!

Kraljičini sinovi stradali su iz osvete zbog silovanja Lavinije, kćerke Tita Andronika, kojoj su nakon silovanja isčupali jezik da ih ne bi odala)

Ovo bi ukratko bio sadržaj završnice Šekspirove tragedije ,,Tit Andronik'', scene, koja je verovatno jedna od najbizarnijih u književnosti.

#2 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 05 January 2006 - 17:10

Gotska kraljica Timora, došla je na gozbu pomirnja kod rimskog patricija i vojskovođe, borca protiv Gota, Tita Andronika, koji ju je tom prilikom poslužio posebnim specijalitetom. Posle nekoliko zalogaja, koji su joj se učinili ukusnim, pitala je:
- A gde su mi sinovi? Zašto tako kasne? - da bi joj se Tit Andronik najpre nasmešio
(Kasne, kasne, pojela ih majka) i izgovorio:
- Bliži su ti nego što predpostavljaš. Upravo si kušala njihovo meso!

Kraljičini sinovi stradali su iz osvete zbog silovanja Lavinije, kćerke Tita Andronika, kojoj su nakon silovanja isčupali jezik da ih ne bi odala)

Ovo bi ukratko bio sadržaj završnice Šekspirove tragedije ,,Tit Andronik'', scene, koja je verovatno jedna od najbizarnijih u književnosti.

<{POST_SNAPBACK}>


Varijacija na temu grckog mita o Tantalu i Pelopu, koji je jos suroviji ako ti je za utehu - naime, u jednoj od varijanti ovog mita, Tantal zove bogove na gozbu i kusa ih pitanjem sta im je spremio za veceru. Zevs se uvredi zbog takvog nepostovanja, Tantala baci na vecite muke a Pelopa, Tantalovog sina, ozivi.

#3 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 05 January 2006 - 19:52

Moze li najimpresivnija scena? Recimo, kada starac Zosima klekne pred Fjodora Pavlovica u Karamazovima; toliko je dobra da se sav stresem kad samo pomislim na nju. Ili scena iz Grobnice za Borisa Davidovica, kada Fedjukin muci Novskog tako sto pred njim ubija mladice.

Sad i bizarne: Prilicno je bizarna i scena iz Zidanja Skadra, kada ona jadnica (cijeg imena, zapanjen sam, ne mogu da se setim) doji dete dok je zazidana; secate se - ostavljen je prostor kroz koji moze da progura dojke.

Seticu se jos neke.

Pretpostavljam Lavirinte Li, da sceni koju si opisao tako lepo, zaista nema ravne. :) :wub: 0:)

#4 climber

climber
  • Members
  • 282 posts

Posted 05 January 2006 - 21:31

Sad i bizarne: Prilicno je bizarna i scena iz Zidanja Skadra, kada ona jadnica (cijeg imena, zapanjen sam, ne mogu da se setim) doji dete dok je zazidana; secate se - ostavljen je prostor kroz koji moze da progura dojke.


<{POST_SNAPBACK}>

U pitanju je mlada Gojkovica. Grozno, jebote.

#5 Alexia

Alexia
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 05 January 2006 - 21:40

Jedna cela bizarna knjiga - "Svinjizmi" Mari Darijesek: prati transformaciju kozmeticarke u svinju (ne na kafkijanski nacin).

#6 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 05 January 2006 - 21:47

na Drini cuprija
detaljan prikaz nabijanja na kolac

#7 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 05 January 2006 - 22:40

crtica u okviru prve price u 'pitanje bruna' hemona.
...
13 Ujka-Julijus nam je ispričao da su, dok je bio u logoru kod Arhangelska, Staljin i njegova skupština doneli zakon da, ako više puta zakasniš u školu ili ako nekoliko dana neopravdano izostaneš, dobijaš od šest meseci do tri godine u logoru. Tako se odjednom, 1943. godine, logor napunio decom tek malo starijom od mene – dvanaest, petnaest godina. Nisu umela da se snađu u logoru, pa su kriminalci probrali one lepuškastije, uzeli ih u svoje odaje, i hranili ih, i znaš već (ne, nisam znao), besramno ih zlostavljali. I tako su ti prošla ta deca. Umirali su kao muve, jer je bilo hladno a oni su pogubili toplu odeću, i nisu znali kako da se čuvaju niti kako da odbrane ono hrane i vode što im je bivalo dodeljeno. Samo su oni koji su imali zaštitnike uspevali da prežive. Bio je tamo jedan dečak po imenu Vanjka, visok, tanak, dvanaestak godina, plavokos i plavook. Preživljavao je potkradajući slabije, podajući se raznim zaštitinicima i podmićujući čuvare. „Jednog dana – ja mislim da je popio malo votke s kriminalcima – počeo je da viče:’Hvala ti, Vožde, za moje sretno detinjstvo!’. Iz sveg glasa: ’Hvala ti, Staljine, za moje sretno detinjstvo’, a onda su ga tukli kundacima i negde ga odvukli.“

Spoiler! --Click here to view--
nije me mrzelo da prekucavam. a i podsetilo me na 'price sa kolime' šalamova... nastavite niz.

Edited by kingmaker, 06 January 2006 - 11:51.


#8 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 05 January 2006 - 23:19

Champion bizzare na domacem terenu – «Radmilo». Autor: Delca /»U skripcu»/,
knjiga izasla pocetkom 2001. Najludji trash experiment naseg multimadijalca.
Pogavlja nose naslove: Sodomija, Nekrofilija, Incest etc.

Najludje scene su iz poglavlja o masturbaciji, u kojoj glavni junak otkriva svoj
nezamenjivi onanicki fetish i pomagalo – «potapanje» svog ponosa u dzem od kajsija! :wub: :)

#9 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 06 January 2006 - 00:13

«potapanje» svog ponosa u dzem od kajsija!   :)  0:)

<{POST_SNAPBACK}>


:wub:
Džem od kajsija na penisu bizaran?
Koliko kapiram da bi se nešto uvrstilo u bizarnost nije dovoljna samo neobičnost već i bol.
Džem od kajsija na penisu mogao bi biti bizaran kada bi
se recimo onako dobro, sočno zagrizao ili bolja varijatna,
kad bi u trenutku potapanja penisa u teglu s džemom, neko razbio teglu
bejzbol palicom iz zaleta.
I u sledećem kadru oštri staklići.
U protivnom...
'beš tak'u bizarnost.

Edited by Lavirint Li, 06 January 2006 - 00:15.


#10 climber

climber
  • Members
  • 282 posts

Posted 06 January 2006 - 00:45

Koliko kapiram da bi se nešto uvrstilo u bizarnost nije dovoljna samo neobičnost već i bol.

<{POST_SNAPBACK}>

aj, ne budem lenja...
bizaran: ćudljiv, nastran, osoben, čudnovat, čudesan, neobičan.
morbidan: bolestan, bolešljiv (source: Vujaklija).

dakle, topkistarteru, da se ne frljamo s pojmovi... :wub:

Edited by climber, 06 January 2006 - 02:10.


#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 06 January 2006 - 01:05

U Zlatnom Runu, kada naš junak trasira svoje pradavne-mitske korene do jednog slobodnog i veoma obdarenog pastuva... :wub: (mislim, konja).

#12 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 06 January 2006 - 03:24

aj, ne budem lenja...
bizaran: ćudljiv, nastran, osoben, čudnovat, čudesan, neobičan.
morbidan: bolestan, bolešljiv (source: Vujaklija).

dakle, topkistarteru, da se ne frljamo s pojmovi... :wub:

<{POST_SNAPBACK}>


Ipak, nisi me ubedila.
Šta smo dobili time što smo u Vujakliji našli sinonime za bizaran: morbidan, bolestan, nastran?
Ništa.
Sami pojmovi promenili su svoje značenje. I onda bismo ponovo morali da tražimo sadašnje značenje reči: morbidan, bolestan ili nastran.

Ono što se nekad smatralo morbidnim, bolesnim, nastradnim
savremena psihologija više ne tumači tako.
Sada se recimo pod morbidnim i perverznim čovekom podrazumeva onaj,
koji zaista nekom drugom stvara bol.
Homoseksualnost recimo više niko ne smatra bolešću već varijantom seksualnog ponašanja. (Izuezetak je jedino kad nije na dobrovoljnoj bazi)
U ludnicama se više ne drže oni, koji pričaju sami sa sobom već isključivo oni,
koji su opasni za okolinu. Samorazgovarati više nije dovoljan razlog za ludarski krov nad glavom.
Kada obe strane na primer u seksu nešto žele, retko se taj čin može nazvati morbidnim, perverznim, nastranim itd.

A sad što u Vujakliji piše da je bizaran = neobičan ili čudesan,
to zaista ne ide na čast našem jeziku.

Probaj da zameniš termine ,,neobičan'' i ,,čudesan'' terminom bizaran u sledećoj rečenici.

- Krila neobične dobre vile čudesno su sijala.

Videćeš da ni Vujaklija nije savršen.

Edited by Lavirint Li, 06 January 2006 - 03:27.


#13 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 06 January 2006 - 06:42

A sad što u Vujakliji piše da je bizaran = neobičan ili čudesan,
to zaista ne ide na čast našem jeziku.

Probaj da zameniš termine ,,neobičan'' i ,,čudesan'' terminom bizaran u sledećoj rečenici.

- Krila neobične dobre vile čudesno su sijala.

Videćeš da ni Vujaklija nije savršen.

<{POST_SNAPBACK}>

:wub:
Kupljen sam. Ovo je fantasticno!

- Postoji i jedna odvratna scena na pocetku Draskovicevog Noza, kada neko nekoj zeni (zaista se ne secam, roman prosto nije vredan toga) odsece sisu i stavi je na sporet, i pisac (takoreci, je li) tada opisuje kako cvrci mast i krv... Prilicno je gnusno.
- U Travnickoj hronici ima scena kad pred Vezirom istresu kesu punu usiju, ociju i prstiju, pred francuskim konzulom. Andric je cesto veoma surov i bizaran.
- U Singerovom romanu Rob, postoji scena kada zenu raspore i u njenu utrobu stave psa, cini mi se. To me je prenerazilo.

#14 foe

foe
  • Members
  • 242 posts

Posted 06 January 2006 - 08:16

Ipak, nisi me ubedila.
Šta smo dobili time što smo u Vujakliji našli sinonime za bizaran: morbidan, bolestan, nastran?
Ništa.
Sami pojmovi promenili su svoje značenje. I onda bismo ponovo morali da tražimo sadašnje značenje reči: morbidan, bolestan ili nastran.

Ono što se nekad smatralo morbidnim, bolesnim, nastradnim
savremena psihologija više ne tumači tako.
Sada se recimo pod morbidnim i perverznim čovekom podrazumeva onaj,
koji zaista nekom drugom stvara bol.
Homoseksualnost recimo više niko ne smatra bolešću već varijantom seksualnog ponašanja. (Izuezetak je jedino kad nije na dobrovoljnoj bazi)
U ludnicama se više ne drže oni, koji pričaju sami sa sobom već isključivo oni,
koji su opasni za okolinu. Samorazgovarati više nije dovoljan razlog za ludarski krov nad glavom.
Kada obe strane na primer u seksu nešto žele, retko se taj čin može nazvati morbidnim, perverznim, nastranim itd.

A sad što u Vujakliji piše da je bizaran = neobičan ili čudesan,
to zaista ne ide na čast našem jeziku.

Probaj da zameniš termine ,,neobičan'' i ,,čudesan'' terminom bizaran u sledećoj rečenici.

- Krila neobične dobre vile čudesno su sijala.

Videćeš da ni Vujaklija nije savršen.

<{POST_SNAPBACK}>



hm, ne bih se bas slozila.
bol ipak nije presudan faktor u znacenju termina bizaran. moguce da ti to dozivljavas tako ali nisam bas sigurna da je tacno.
pre ce biti da je bizarno jednako grotesknom, neobicnom, ekscentricnom (u negativnoj konotaciji).

#15 Alexia

Alexia
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 06 January 2006 - 11:09

Ipak, nisi me ubedila.
Šta smo dobili time što smo u Vujakliji našli sinonime za bizaran: morbidan, bolestan, nastran?
Ništa.
Sami pojmovi promenili su svoje značenje. I onda bismo ponovo morali da tražimo sadašnje značenje reči: morbidan, bolestan ili nastran.

Videćeš da ni Vujaklija nije savršen.

<{POST_SNAPBACK}>


Evo malo iz engleskog Vujaklije:
bizarre - strikingly unconventional and far-fetched in style or appearance; odd.