Jump to content


Photo

Pravo krzno


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
199 replies to this topic

#121 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 18 December 2005 - 18:55

2 Cica83

Cijenim tvoj pokusaj zauzimanja protiv nosenja krzna, iako ne znam kakva je situacija u Srbiji; u Hrvatskoj se na ulicama krznene bunde vidjaju sve manje, a krznarski ducani po Zagrebu su uglavnom propali. Da li zbog pojacane svijesti gradjana ili nemogucnosti da si vecina takav "luksuz" priusti - tesko je reci, medjutim cinjenica je da su posljednjih godina u Hrvatskoj sve aktivnije Nevladine organizacije i Drustva za zastitu zivotinja koje raznim ulicnim performansima i prosvjedima pokusavaju osvijestiti i educirati javnost. Da im to prilicno uspijeva, pokazuje i prijedlog izrade novog Zakona o dobrobiti zivotinja, kojem je uzor Austrija gdje je zakonom zabranjen uzgoj zivotinja za proizvodnju krzna; tim vise, jer Hrvatska prednjaci u proizvodnji krzna od činčila s 10,5 tona otpada leseva oderanih zivotinja koje napravi u samo sest mjeseci. Ocekuje se da ce novi Zakon biti donesen bez obzira na protivljenje samih uzgajivaca, a u sklopu istog ce biti i zabrana gostovanja cirkusa sa divljim zivotinjama. ( Do sad je, neovisno o prijedlogu novog Zakona, 20-tak gradova u Hrvatskoj na nivou lokalne samouprave zabranilo gostovanje takvih cirkusa.)

Inace, za jednu bundu je potrebno:
Lisice 10 - 24, Dabra 16 - 20, Rakuna 20 - 30, Nutrije 26 - 34, Oposuma 30 - 40, Kune zlatice 40 - 60, Samura 60 - 80, Muskatnog miša 60 - 120, Vjeverice 100 - 400, Činčile 130 - 200, Hermelina 180 - 240.
Farme za uzgoj krzna su najrazvijenije u SAD -u i Kanadi gdje se godisnje ubije 2,7 milijuna zivotnja.
Sto se tice tretmana prema zivotinjama opcenito, ne znam za ostale dijelove, ali u Europi se dogadjaju pozitivni pomaci:
Zabrana baterijskog uzgoja peradi u Švicarskoj i Austriji, zabrana prodaje jaja kokosi uzgojenih u baterijskim kavezima u Nizozemskoj, zabrana uzgoja svinja i teladi u uskim pregracima u Velikoj Britaniji, zabrana kupiranja usiju i repova psima u Austriji, zabrana drzanja lavova i tigrova za cirkuske tocke u Austriji, zabrana trgovine krznom pasa, macaka i tuljana u Belgiji, uvodjenje prava zivotinja u ustav Njemacke, velike novcane kazne za napustanje pasa u Italiji, zabrana lova na lisice sa psima u Skotskoj, Engleskoj i Walesu, itd.

S druge strane, sumnjam da ce industrija krzna samo tako odustati; u pitanju je ogroman profit i to je jedino sto je bitno. Ozbiljnije ih mogu ugroziti jedino industrije koje koriste alternativne metode, tj. konkretno proizvodnja ekoloskog krzna. Izbor ostaje na kupcu. I u tom smislu osobno podrzavam ekologiju. Ako nista drugo i ne cinim, najmanje sto mogu uciniti je ne nositi bundu. Drzim se jedne zgodne izreke "Misli globalno, djeluj lokalno."

A nije los ni ovaj citat:
"Same životinje nisu sposobne zahtijevati vlastito oslobođenje, niti prosvjedovati protiv uvjeta u kojim se nalaze pomoću glasova, demonstracija i bojkota. Ljudska bića imaju moć da zauvijek nastave potlačivati druge vrste, ili sve do onda dok ovaj planet ne napravimo neprikladnim za živa stvorenja. Hoće li se naša tiranija nastaviti dokazujući da moral ne znači ništa kada se sukobljava s osobnim interesom, kao što su to najciničniji pjesnici i filozofi uvijek govorili? Ili ćemo nešto učiniti i dokazati svoju sposobnost za istinski altruizam tako što ćemo zaustaviti našu bezobzirnu eksploataciju vrsta koje se nalaze u našoj moći, ne stoga što su nas na to prisilili pobunjenici ili teroristi, nego zato što shvaćamo da je naša pozicija moralno neobranjiva?"

Edited by Ziza, 18 December 2005 - 19:07.


#122 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 18 December 2005 - 19:03

2 Leia


na zapadu bukvalno ne mozes da vidis pse i macke lutalice, maltene nigde, a u centru grada potpuno nezamislivo.


Ovo je prilicno netocno; u Italiji svakog ljeta za vrijeme feragosta, na tisuce pasa, macaka i ostalih kucnih ljubimaca zahvaljujuci "briznim" vlasnicima postaju lutalice i prepune su ih gradske ulice. Upravo zbog tog problema su i uvedene visoke novcane kazne.

#123 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 18 December 2005 - 19:12

2 Leia
Ovo je prilicno netocno; u Italiji svakog ljeta za vrijeme feragosta, na tisuce pasa, macaka i ostalih kucnih ljubimaca zahvaljujuci "briznim" vlasnicima postaju lutalice i prepune su ih gradske ulice. Upravo zbog tog problema su i uvedene visoke novcane kazne.

<{POST_SNAPBACK}>


jel ih i dalje ima, bez obzira na kazne? :wub:
pa nema, iliti ima sve manje... (mada ni ranije nisam primetila bas tisuce).
eto to je ono sto bi i kod nas moglo da se izdejstvuje, zato i kazem da ima precih stvari od vizona i belih medveda.

#124 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 18 December 2005 - 19:46

2 Leia


jel ih i dalje ima, bez obzira na kazne?


Ne znam kakva je trenutno situacija, ali mislim da su novcane kazne uvedene nedavno tako da ih je svakako bilo.
Bez obzira, cini mi se da na ovim prostorima (bar u Hrvatskoj) praksa napustanja kucnih ljubimaca nije toliko rasprostranjena iako je neumitno da i taj problem postoji.

Edited by Ziza, 18 December 2005 - 19:47.


#125 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 18 December 2005 - 21:14

2 Cica83

Cijenim tvoj pokusaj zauzimanja protiv nosenja krzna, iako ne znam kakva je situacija u Srbiji; u Hrvatskoj se na ulicama krznene bunde vidjaju sve manje, a krznarski ducani po Zagrebu su uglavnom propali. Da li zbog pojacane svijesti gradjana ili nemogucnosti da si vecina takav "luksuz" priusti - tesko je reci, medjutim cinjenica je da su posljednjih godina u Hrvatskoj sve aktivnije Nevladine organizacije i Drustva za zastitu zivotinja  koje raznim ulicnim performansima i prosvjedima pokusavaju osvijestiti i educirati javnost. Da im to prilicno uspijeva, pokazuje i prijedlog izrade novog Zakona o dobrobiti zivotinja, kojem je uzor Austrija gdje je zakonom zabranjen uzgoj zivotinja za proizvodnju krzna; tim vise, jer Hrvatska prednjaci  u proizvodnji krzna od činčila s 10,5 tona otpada leseva oderanih zivotinja koje napravi u samo sest mjeseci. Ocekuje se da ce novi Zakon biti donesen bez obzira na protivljenje samih uzgajivaca, a u sklopu istog ce biti i zabrana gostovanja cirkusa sa divljim zivotinjama. ( Do sad je, neovisno o prijedlogu novog Zakona, 20-tak gradova u Hrvatskoj na nivou lokalne samouprave zabranilo gostovanje takvih cirkusa.)

<{POST_SNAPBACK}>


Mogu da potvrdim da je i u Evropi (EU ) krznarska industrija skoro pa propala.
U Frankfurtu su bili najcuveniji ducani i majstori (Grci) ali su poslednjih
godina njih ca 80% zatvorili radnje. Mislim da je nosenje krznenih kaputa,
jakni proslost.Na ulicama se retko vidjaju zene sa krznenim kaputima.
Ranije su se isti mogli kuputi u elitnim robnom kucama ali ih sada i tamo nema.
U Nemackoj se gaje nercevi na farmama, ali su silne farme zatvorene
jer su propisi tako rigorozni da retko ko moze da im udovolji.

To naravno nece uticati na Kanadu,Ameriku i Skandinavske zemlje da
prekinu sa gajenjem nerceva, ali ce trziste - ponuda -potraznja i to
regulisati.

U vezi ulicnih pasa mogu da kazem da je u Nemackoj ista situacija pred
godisnje odmore kao i u Italiji. Ljudi izbace svoje pse i macke i odu na
godisnji odmor. Razlika je ta sto se u Nemackoj ( a verovatno i u Italiji)
u roku od nekoliko dana te zivotinje pokupe i dovedu u azile u zivotinje.
Kod nas ostaju za vjek i vjekovma na ulici gde se naravno i razmnozavaju.

Inace pozdravljam nove zakone po kojima cirkusi sa divljim zivotinjama
nece moci da nastupaju! ( to nisam znala a ne mogu prosto ni da verujem
da je to istina)

Mene uzasno boli sudbina medveda koji se vodaju po vasarima
i drze u kavezu od 0,50qm. Moji dobrovoljni prilozi uvek idu
za ove jadne medvede koje onda drustva za zastitu zivotinja
kupuju od vlasnika ( ovde necu da navodim nacionalnost vlasnika)
i omogucuju im da ostatak zivota zive barem malo bolje.

Interesantno je da se psi i macke u Francuskoj drze samo nekoliko
meseci u azilima za zivotinje, i ako se za to kratko vreme
ne mogu udomiti ,a sledi uspavljivanje.

Cica je postavila topik uzimajuci samo jedan mali segment
(koji u principu i nije neki goruci problem) iz tog tuznog
sveta zivotinjskog carstva.

Lep pozdrav
Teja

#126 Cirrus

Cirrus
  • Members
  • 80 posts

Posted 18 December 2005 - 21:37

...

>> ... mislim, i edip je gurao i gurao svoj kamen ... <<
Sizif.

...

<{POST_SNAPBACK}>


jes' vala, sizif. (odakle li mi edip upade? 0:) :) :wub: )

#127 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 18 December 2005 - 23:09

2 Teja


Inace pozdravljam nove zakone po kojima cirkusi sa divljim zivotinjama
nece moci da nastupaju! ( to nisam znala a ne mogu prosto ni da verujem
da je to istina)


Istina je, a i opcenito cirkusi "starog kova" odumiru ( parada divljih zivotinja) i sve je vise cirkusa koji se oslanjaju na vrhunske artiste i koreografiju; vrlo su bliski vizualnom teatru poput kanadskog Cirque du Soleil koji je najbolji primjer.


Mene uzasno boli sudbina medveda koji se vodaju po vasarima
i drze u kavezu od 0,50qm. Moji dobrovoljni prilozi uvek idu
za ove jadne medvede koje onda drustva za zastitu zivotinja
kupuju od vlasnika ( ovde necu da navodim nacionalnost vlasnika)
i omogucuju im da ostatak zivota zive barem malo bolje.


:wub: - Zar tako nesto jos postoji?

Cica je postavila topik uzimajuci samo jedan mali segment
(koji u principu i nije neki goruci problem) iz tog tuznog
sveta zivotinjskog carstva.


Pa ne bih se slozila da "nije neki goruci problem" posto statistika dokazuje suprotno, ali pozitivno je sto se u tom smislu bar u pojedinim europskim zemljama situacija popravlja.
Edit: slovo

Edited by Ziza, 18 December 2005 - 23:10.


#128 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 19 December 2005 - 00:20

2 Ziza
Drago mi je sto si mi rekla neke jako lepe vesti za Hrvatstke.Pomalo sam upucena u to posto pratim sajt Prijatelja zivotinja i vidim da postizu sjajne stvari.
Ovde je totalno drugacije.Po zvanicnim podacima ovog proleca je rekordni broj pasa izbacen na ulicu.Ima jako puno rasnih u zavisnosti koja je rasa bila u modi.Skoro smo imali poplavu dalmatinaca.Ovo je odgovor i Teji.Ja jesam podigla glas protiv necega sto nije tako zastupljeno kao zlostavljanje pasa i macaka ali uopste nije zanemarljivo.Poenta jeste u tome sto se upravo zbog toga sto u Evropi posao sa krznom propada veliki deo sliva ovde jer mi nemamo nikakve propise niti zakone.Mislim da je bolje spreciti neko da problem eskalira.Ponavljam da ne smatram da su neki drugi problemi manje vazni ali i ovaj ima svoju tezinu.O tome se radi.Sto se meckarenja tice to jako uspesno resava drustvo za zastitu zivotinja Arka iz Novog Sada koja ima azil za medvede koji su prosli zlostavljanje.Na dobrom su putu da se ta pojava iskoreni.
2 Leia
Problem sa uzgajanjem zeceva radi krzna je isti kao i sa uzgajanjem cincila.Jedina razlika je sto se cincile ne jedu sto ne cini uzgajanje zeceva vise moralnim.Nisam rekla da su prizvodjaci i uzgajivaci krznasica ok.Daleko od toga ali sam fokus usmerila na one koji krzno nose jesr smatram da je do njih lakse dopreti posto to za njih nije biznis.Cinjenica stoji da ti ljudi ne traze krzno da ga kupuju i nose prizvodjaci bi ostali bez posla.Jedini neukus u tome je cinjenica da neko nosi na sebi 100 mrtvih zivotijna bez trunke grize savesti i jos tripuje da u tome izgleda dobro.

#129 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 19 December 2005 - 09:01

2 Cica83


Drago mi je sto si mi rekla neke jako lepe vesti za Hrvatstke.


To ce biti lijepa vijest tek kada (i ako) se novi Zakon zaista i usvoji. Za sad je pozitivno jedino sto se o tome sve vise razgovara.

Poenta jeste u tome sto se upravo zbog toga sto u Evropi posao sa krznom propada veliki deo sliva ovde jer mi nemamo nikakve propise niti zakone.


To na zalost nije nista novo; zemlje poput nasih najlakse postaju smetlista, konkretno u ovom slucaju i zbog visoke stope nezaposlenosti. Tim poslom se nitko ne bavi zato jer to voli vec zato sto je financijski isplativo.

Jedini neukus u tome je cinjenica da neko nosi na sebi 100 mrtvih zivotijna bez trunke grize savesti i jos tripuje da u tome izgleda dobro.


Za neke je to svar "ukusa" i prestiza i tesko ces postici bilo sto ukoliko se pozivas na neukus, jer mozes dobiti odgovor da je neukusno od tebe sto drugima "solis pamet". Mislim da pojedine udruge za zastitu zivotinja grijese u samom pristupu i time postizu kontraefekt; ne znam koliko ti je poznat slucaj Vlatke Pokos iz Hr. Nakon sto je kao javna osoba odbila podrzati kampanju i odreci se nosenja bunde, bila je prilicno agresivno verbalno napadana od same udruge - prosvjedovali su joj pred kucom, etc. To je izazvalo i prilicnu prasinu u medijima, pa je slucaj "krzno" dospio na naslovnice novina - sto je dobro. Medjutim s druge strane je prilicno lose sto je kod jednog dijela javnosti Vlatka Pokos prepoznata kao - zrtva.
Argumenti, cinjenice, brojke i edukacija; to je jedini nacin kojim se, bar po mom misljenju, moze nesto postici; da (ne)nosenje bunde nije stvar "estetike", vec prije svega etike.

#130 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 19 December 2005 - 10:57

2 Leia
Problem sa uzgajanjem zeceva radi krzna je isti kao i sa uzgajanjem cincila.Jedina razlika je sto se cincile ne jedu sto ne cini uzgajanje zeceva vise moralnim.Nisam rekla da su prizvodjaci i uzgajivaci krznasica ok.Daleko od toga ali sam fokus usmerila na one koji krzno nose jesr smatram da je do njih lakse dopreti posto to za njih nije biznis.Cinjenica stoji da ti ljudi ne traze krzno da ga kupuju i nose prizvodjaci bi ostali bez posla.Jedini neukus u tome je cinjenica da neko nosi na sebi 100 mrtvih zivotijna bez trunke grize savesti i jos tripuje da u tome izgleda dobro.

<{POST_SNAPBACK}>


cico, ako neko vec kupi bundu, kupio ju je, gotova stvar, sta ti tu mozes da ucinis?
ali ako apelujes protiv proizvodjaca, sasecices stvar u korenu, a i bez mesanja u neciji izbor garderobe (koji je veruj mi jako tesko promeniti, a i kupaca ima daleko vise sto stvar cini komplikovanijom :wub: )

to sto sam pitala za zeceve je jer si jednom prilikom rekla da se koza zivotinja moze koristiti jer se i meso koristi za jelo. pa eto i meso zeceva se koristi za jelo, a nije moralno koristiti njihovo krzno. ne vidim bas logiku.

uopste toliko ima podela kao - ovo je ok a ovo nije. ako je neko vec toliko moralan da drugome pridikuje sta treba da radi, ja bar mislim da bi trebao da se odrekne koriscenja svih mrtvih zivotinja u bilo koju svrhu, ako misli vec da da primer i da bude ozbiljno shvacen.

#131 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 19 December 2005 - 14:07

Ziza kod vas se makar nesto pozitivno krece na tom polju.Ovde kako stvari izgledaju nista nece biti bolje makar ne u skorije vreme.Cak je pre neki dan Nenad Bogdanovic,gradonacelnik Beograda pricao o tome kako postoji plan za resavanje problema pasa lutalica pri tom prozivajuci NVO da su primile neke silne pare da rese problem a nista nije uradjeno.Prvo te pare niko nije video a drugo dolazi do zamena teza.NVO i udruzenja za zastitu zivotinja nisu ti koji treba da rese problem vec da na njega ukazu i pruze pomoc vlastima pri resavanju.Vlasti i drzavni organi su potpuno gluvi za sve.Tu su samo da budu jako glasni kada neki "oranizovani copori" napadnu neduznog gradajnina,kada se neko pobuni a oni mu kazu da su zivotinje marginalan problem.Ne rade apsolutno nista korisno.
Slucaj Vlatke Pokos mi je poznat i znam kakvi su bili komentari ali imajmo u vidu da te poznate licnosti jako zloupotrebljavaju takve dogadjaje u svrhu licne promocije.Pre godinu dana smo imali slucaj da je marginalni kreator Sasa Vidic situaciju u kojoj su mu clanovi Orca-e prisli videci ga u jakni sa krznom i dali mu letak,prtvorio u pateticnu ispovest kako su ga pretukli.Covek je dospeo na naslovnu stranu a istina nije interesovala nikoga.
Kako god se okrene jednostavno nemas sansu da kazes svoju stranu price.
Zabrinjava cinjenica da u vlasnici farme krzna sa koje je Orca pre godinu dana otkupila dve cincile zapravo veterinari koji jako vole ovo sto trenutno rade.Tako da u celoj prici ima i ljubavi prema dranju zivotinja.
2 Leia
Postoji mnogo podela,jako je duboka tema pa ti preporucujem da malo pogledas po sajtovima svetskih drustava za zastitu zivotinja da bi shvbatila sustinu.

#132 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 19 December 2005 - 14:16

2 Leia
Postoji mnogo podela,jako je duboka tema pa ti preporucujem da malo pogledas po sajtovima svetskih drustava za zastitu zivotinja da bi shvbatila sustinu.

<{POST_SNAPBACK}>


verujem da je duboka tema, ali moras priznati da je malo previse da ocekujes od svih da se njome bave koliko i ti :wub:
samo ti pricam kako ove stvari mogu da deluju nekome sa strane, a takvih je ipak vecina..

#133 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 19 December 2005 - 15:05

2 Leia


uopste toliko ima podela kao - ovo je ok a ovo nije.


Radi se o tome da mi svi manje -vise znamo da to NIJE ok, pa to opet radimo. Pitanje je zasto. A jedan od mogucih odgovora je i zato sto smo sebicni i egoisticni i sto nas u principu najvise zanima vlastiti interes i vlastita dobrobit po sistemu "vazno da je mom dupetu dobro".
Ali postoji u svemu jedna kvaka; "dupetu" je jos bolje kad ucini neko dobro djelo. Sto je isto egoizam, ali bar ne na stetu, vec na dobrobit drugih.

cico, ako neko vec kupi bundu, kupio ju je, gotova stvar, sta ti tu mozes da ucinis?


Ona nista, ali vlasnik(ca) ju moze pokloniti nekom smrznutom beskucniku sto spava na klupi u parku. Odlican pokrivac. Na primjer.. :wub:

ako je neko vec toliko moralan da drugome pridikuje sta treba da radi, ja bar mislim da bi trebao da se odrekne koriscenja svih mrtvih zivotinja u bilo koju svrhu, ako misli vec da da primer i da bude ozbiljno shvacen.


Vecina ljubitelja zivotinja upravo to i radi; ,mnogi od njih su vegani, mnogi ne nose nista ili skoro nista zivotinjskog porijekla. Dakle nije problem u njima, nego u nama. Svidja nam se. "Fino" nam je. A oni nas samo ometaju.Mi njih ne zelimo ozbiljno shvatiti.

2 Cica

Tako da u celoj prici ima i ljubavi prema dranju zivotinja.


Vjerojatno ima najvise ljubavi prema - novcu.
Ne zaboravi da smo mi ipak najgore zivotinje na planeti.

#134 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 19 December 2005 - 15:25

Vecina ljubitelja zivotinja upravo to i radi; ,mnogi od njih su vegani, mnogi ne nose nista ili skoro nista zivotinjskog porijekla. Dakle nije problem u njima, nego u nama. Svidja nam se. "Fino" nam je. A oni nas samo ometaju.Mi njih ne zelimo ozbiljno shvatiti.


prema takvima imam respect B)

problematicni su mi oni koji eto retko jedu meso i pomalo koriste kozu i krzno, a daju sebi za pravo da nekome popuju.
opet kazem, licni primer govori bolje nego bilo kakva parola.

#135 Mademoniac

Mademoniac
  • Sleepers
  • 19 posts

Posted 19 December 2005 - 17:00

Nošenje pravog krzna kad vještačko izgleda identično je posve nemoralno.
A što se tiče predmeta od kože-mislim da to nije problem ako se pravi od kože životinja koje jedemo (da se ne baci :wub: