Jump to content


Photo

Pravo krzno


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
199 replies to this topic

#106 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 15 December 2005 - 19:32

Ovo je bio odgovo tebi i Teji.
U normalnom svetu svaka zivotijna koja se uzgaja za ishranu ima adekvatne uslove za zivot.Naravno da je to sve suprotno od onoga kako je kod nas i tu si u pravu.Lov je bio prirodan nekada mnogo davno kada je od toga zavisio ljudki zivot.Danas je to samo sport za manijake.Borba za prava zivotijna funkcionise razlicito u zavisnosti od dela sveta.
Eskimima niko i nikada nece zameriti upotrebu krzna zbog nacina zivota koji vode.Akcenat se baca na goruce teme.Na primer kod nas je sada glavni cilj resiti problem pasa i macaka lutalica posto je to najizrazenije.Kada se to resi na adekvatan nacin,akcenat ce biti prebaen na druge isto tako bitne teme.

#107 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 15 December 2005 - 19:59

U normalnom svetu svaka zivotijna koja se uzgaja za ishranu ima adekvatne uslove za zivot.


nisi u pravu cico, malo bolje istrazi tu stvar.
ne znam kakva je situacija u srbiji, ali na zapadu se te zivotinje zbog ustede na troskovima "proizvodnje" cesto drze u bas jezivim uslovima, ne karikiram ono sto sam napisala. jel ti deluje humano da zivotinja i taj svoj kratki i za ljudsku hranu namenjeni zivot provede tako?... te zivotinje su pod uzasnim stresom, hrane se hranom zivotinjskog porekla da bi brze "stasale" za klanje, nemaju ni minimalnu mogucnost da se krecu jer su zbijene jedna do druge.
malo se raspitaj...

Akcenat se baca na goruce teme.Na primer kod nas je sada glavni cilj resiti problem pasa i macaka lutalica posto je to najizrazenije.Kada se to resi na adekvatan nacin,akcenat ce biti prebaen na druge isto tako bitne teme.


pa to ti i teja prica a ti joj "oci vadis" :wub:

Borba za prava zivotijna funkcionise razlicito u zavisnosti od dela sveta.


a kako konkretno?
zasto bi se ubijanje krava u jednom delu sveta smatralo ok a u drugom skandaloznim?
mislim u pitanju je ista zivotinja, i ako ti je cilj da je zastitis valjda bi trebalo da se odnosi na sve delove sveta podjednako..

#108 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 15 December 2005 - 21:40

podatak o dijeti ljudi u evropi do 20tog veka sam prvi put chula od svog nastavnika istorije, u osnovnoj shkoli, a kasnije na nekim prigramima bbc-ja. u jednom etnoloshkom muzeju u shvajcarskoj sam saznala podatak da je majstor zidar (shto je bilo dobro placeno zanimanje) u starom rimu za celu svoju jednogodishnju zaradu mogao da kupi jednu osrednju svinju. meso je bilo skupo, luksuz za vecinu evropskog stanovnishtva.
kod nas se jeo uglavnom bob i zitarice. zivotinje su se klale samo za specijalne prilike, nekoliko puta godishnje. samo najbogatiji su sebi mogli da dozvole da redovno jedu meso. koga zanima, moze da se raspita.

e vidis, bar ja da sam takav vatreni zagovornik necega, drzala bi se principa i ne bih nosila bas nista kozno niti jela meso ikada.

to si ti. po tebi se ne kroji svet. a mozda zato i odustajesh od bilo kakvog principa koji moze da te zaustavi u tvome veselome "oce mi se". naravno, to te ne sprechava da drugima solish pamet kakvi njihovi principi treba da budu da bi tebe, kao posmatracha, zadovoljili.

sta znaci ta mera? tebi je dovoljno jedne cipele godisnje, i time si umirila savest.
a mozda si mogla i te jedne da nosis i 3 godine, time bi jos vise zivotinja bilo spaseno. ili da nosis neke plastikanere, onako iz principa.
ovako, to tvoje licitiranje sa pravom merom mi deluje onako...folirantski, zao mi je ne mogu da nadjem ugodniju rec.


si. da mogu da nosim jedne cipele tri godine, nosila bi ih. ovako, poshto ih akam, otprilike jedne ili dva para godishnje su moja mera. nije pitanje moje mirne savesti nego svesnog izbora. ja ne mogu da promenim svet, ali mogu da umanjim, makar za malo, ono shto se deshava, mereci svoje potrebe shto realnije mogu, vodeci rachuna o tome koliko one koshtaju nekog ili neshto drugo. ja nisam chovek od sve ili nishta - smatram to nikakvim izborom, jer obichno rezultira u nishta. dala sam ti primer, koji si po obichaju preskochila. da nisi, onda bi valjda shvatila o chemu pricham. ovako, ostajesh zachudjena.

tvoja ljubav prema zivotinjama se ogleda u tome da ih ne uzimash uopshte u obzir kad pravish svoje izbore u ishrani i odevanju, kako sam razumela iz tvojih rechi. ne znam gde se to zove ljubav, koda nas u nashem selu se zove ravnodushnost. naravno, niko ne kaze da treba da volish zivotinje, samo nemoj da folirash. to shto imash machku da je mazish i da zadovoljava tvoje potrebe za zivim stvorom u svakom trenutku pored sebe ne zove se ljubav prema zivotinjama.

da, s jedne strane stitis zivotinje i proizvodis vestacke materijale, u procesu cije proizvodnje se zagadjuje okolina i narusava ekosistem daleko vise nego da se koristi ono sto postoji u prirodi. ozonske rupe, zagadjena priroda, pa i to ugrozava i zivotinje i coveka.

to shto si napisala nije jednostavno istina. izguglaj makar pre nego shto odvalish tako neshto, postoje podaci o tome koliko "eko-koshta" svaka industrija, od bioindustrije mesa do proizvodnje razlichitih tekstila.

a kad govorimo o bundama, shto je tema topika, govorimo ovde iskljuchivo o ceni patnje zivotinja - koje nisu pitome, koje su znachi ili umlacene ili "gajene" u za njih neprirodnim uslovima da bi bile ubijene samo zbog svog krzna. daleko od nashih ochiju. ko je video i jedan kako kazesh, potresan film o tome kako izgledaju te zivotinje taj zna o chemu pricham. chak bi se i teja, za koju vidim da je bestidna, postidela svoje bunde.
"koristi se ono shto je u prirodi" - chovek bi pomislio da idemo okolo i beremo krave, svinje i nercheve po shumici oko kuce, ko pechurke...


a te 3 zene u bundi su ionako kap u moru, meni ne deluje vredno tolike buke.

kolike buke? nashe diskusije ovde? ako to ne smatrash vrednim, prodji pored topika kao pored turskog groblja. ne znam ni shta trazish ovde, kada te tema ne zanima. (mislim znam, al to smo vec apsolvirale)
a ove priche - prvo psi lutalice a onda bunde je potpuno bezveze. kao da jedno smeta drugome.

tachno je da se zivotinje na zapadu uzgajaju u uzasnim uslovima, i da je cena obichnog mesa (ne eko-mesa, proizvedenog na tradicionalan nachin) porazavajuce niska (jedno celo pile koshta manje nego dva kilograma mandarina. pile je naravno trulo, prstom mozesh da ga probushish. to vishe i nije meso, nego koncentrisani ochaj). i to postaje sve veci problem - od ludih krava do ostalih boleshtina, koje se polako prenose i na ljude. verovatno treba prvo da se desi neka uzasna epidemija pa da ljude nuzda natera da promene svoje ionako skoro stechene navike da se prezderavaju mesom.
taj problem ce se u jednom trenutku reshiti jer postaje sve veci.

a problem krzna (meni manekenke i reklamne kampanje nisu nikakva kategorija u mojim izborima, ne znam shto ste navalie sa njima) je drugi problem.
kad stavish neshto u usta, kad pojedesh, to prihvatash, u nekom filozofskom smislu. zivotinje jedne druge jedu, i jedenjem zivotinja se ne udaljavash od prirode (konzumiranjem na ovaj nachin na koji se to dradi danas - da).
ali kad ogulish da bi se shvrckao u njenoj kozi, hranio svoju sujetu i punio svoje grdne psiholoshke rupe, to je sasvim druga stvar.

ko da ne znamo tu psihologiju - ako nema chkapi bundu ko da je i nije. bunda je chist instant simbol statusa. zerna je uspela ako ima makar dve bunde. "nemash bundu?!?!?!"
meni su roditelji hteli da kupe bundu, iz iste priche, kad sam imala 18 godina. kratku, jer, po mojoj majci, shta cu da zelim posle... dugu, ofkors. zna se shta zeli svaka zena... kad sam rekla da im ne padne na pamet, keva je odmah shvatila da od mene nikad nece postati pristojna beogradska gospodja. ko teja, ocu reci. :wub:

mislim, mogu ja ovako do prekosutra nokte da tupim, ti si gluva i ostajesh gluva. tako si odabrala.
zato sada stvarno necu vishe. mislim, ni djacima nisam morala ovoliko puta da objashnjavam shta je pisac hteo reci.

#109 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 15 December 2005 - 21:53

Radije bih pristao da me oderu zivog, nego da citam ovakvo smaranje. :wub:

#110 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 16 December 2005 - 01:19

nisi u pravu cico, malo bolje istrazi tu stvar.
ne znam kakva je situacija u srbiji, ali na zapadu se te zivotinje zbog ustede na troskovima "proizvodnje"  cesto drze u  bas jezivim uslovima, ne karikiram ono sto sam napisala. jel ti deluje humano da zivotinja i taj svoj kratki i za ljudsku hranu namenjeni zivot provede tako?... te zivotinje su pod uzasnim stresom, hrane se hranom zivotinjskog porekla da bi brze "stasale" za klanje, nemaju ni minimalnu mogucnost da se krecu jer su zbijene jedna do druge.
malo se raspitaj...

Priznajem da si tu donekle u pravu.Zivotinje se drze u jezivim uslovima ali postoje i svetliji primeri.Ipak stoji cinjenica da se one tamo ne kolju krvnicki kao kod nas.Ma koliko surovo zvucalo zivotinjama se presudjuje metkom u glavu cime se patnja pri ubijanju smanjuje na minimum.Ne ostavljaju se krvare na smrt u uzasnim bolovima a sigurno nikom ne pada na pamet da organizuje Festival sporog klanja svinja (tradicionalno odrzan po peti put u vojvodini ove godine).Postoji velika razlika izmedju zapada i Srbije.

pa to ti i teja prica a ti joj "oci vadis"  :wub:

Ja nikome ne vadim oci ali Teja insistira da na tome da je krzno marginalna stvar i da o tome nema potrebe da se prica sto nije istina.U Srbiji na zalost nema samo tri ipo zene koje nose bunde.Grad je poplavljen "gospodjama" u krznu i ima ih sve vise.Spasavanje pasa lutalica i borba protiv krzna ,kao sto rece Zazie, ne iskljucuje jedno drugo.

a kako konkretno?
zasto bi se ubijanje krava u jednom delu sveta smatralo ok a u drugom skandaloznim?
mislim u pitanju je ista zivotinja, i ako ti je cilj da je zastitis valjda bi trebalo da se odnosi na sve delove sveta podjednako..

Tako sto je u Indiji krava sveta zivotijna,nesto sto je duboko ukorenjeno u njihovo drustvo.Recimo da je sada u Pakistanu najveci problem spasavanje zivotinja pogodjenih zemljotresom cime se bavi WSPA.Niko ne moze da menja stvari koje se ticu tradicije,a cak i kada se to pokusava to jako tesko ide.Primer za to je Spanska korida.Trenutno se vodi intenzivna kampanja za ukidanje iste sirom Spanije.Katalonija je jako blizu odluke o zabrani dok  Madrid jos uvek ne popusta.Isto je i sa jedenjem pasa u Koreji.Drugacija je situacija u razlicitim kulturama.Ide se shodno potrebama.Korak po korak.

<{POST_SNAPBACK}>


Edited by Cica83, 16 December 2005 - 01:20.


#111 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 17 December 2005 - 14:00

Radije bih pristao da me oderu zivog, nego da citam ovakvo smaranje. 0:)

<{POST_SNAPBACK}>


vala kad malo bolje razmislim, i ja.

a eno vidim bogoradi na topicu o pusenju, kako nepusaci tlace jer im se moze :)
zanimljivo kako covek tudja prava, kako ljudska tako i zivotinjska, uvek gleda kroz sopstvenu vizuru :wub:

edit:slovce

Edited by Leia, 17 December 2005 - 14:02.


#112 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 17 December 2005 - 14:27

2 cica83

Priznajem da si tu donekle u pravu.Zivotinje se drze u jezivim uslovima ali postoje i svetliji primeri.Ipak stoji cinjenica da se one tamo ne kolju krvnicki kao kod nas.Ma koliko surovo zvucalo zivotinjama se presudjuje metkom u glavu cime se patnja pri ubijanju smanjuje na minimum.Ne ostavljaju se krvare na smrt u uzasnim bolovima a sigurno nikom ne pada na pamet da organizuje Festival sporog klanja svinja (tradicionalno odrzan po peti put u vojvodini ove godine).Postoji velika razlika izmedju zapada i Srbije.


kod nas je situacija daleko gora, o tome ti i pricam, zato dok stignemo do prava vizona (kojih by the way valjda kod nas i nema), bolje da resimo te probleme u sopstvenom dvoristu.
na zapadu bukvalno ne mozes da vidis pse i macke lutalice, maltene nigde, a u centru grada potpuno nezamislivo.
pa onda ta izivljavanja od kojih neki bolesnici naprave i festival :wub:
ako se rasplines na jos hiljadu belosvetskih problema, malo gubis fokus.
ne verujem da je iko ko ti je rekao ovako nesto mislio zlonamerno.

U Srbiji na zalost nema samo tri ipo zene koje nose bunde.Grad je poplavljen "gospodjama" u krznu i ima ih sve vise.


bas preplavljen?... da malo ne preterujes?
pravo krzno ima i basnoslovnu cenu, tako da verujem da dugu bundu od vizona moze eventualno da si priusti neka iz familije karic i pokoja mafijaseva nevesta.

budimo realni, te babske duge bunde su totalno out i demode.
eventualno ove koje sam navela jos misle da je to neka fora.
ako se i koristi pravo krzno, eventualno mozes da vidis kao detalj, kragnu na kaputu na primer, cak i kod poznatih&skupih dizajnera.
a ako je to vredno neke borbe, ok, imas pravo da tako mislis.
samo da ne bude ono videli nasi da xy protestuje, pa i oni digli transparent.
tako rizikujete da delujete neozbiljno i kad radite nesto stvarno bitno za srbiju..

#113 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 17 December 2005 - 16:55

Uopste ne preterujem jer recimo cncila ili zec nisu tako strasno skupi.Obrati malo paznju.Svako se bori za ono u sta veruje.Ako postoje ljudi koji misle da ova tema nije vazna njihovo je pravo da ne rade nista po tom pitanju.Borba protiv krzna,muckog klanja,lova,zlostavljanja pasa i macaka lutalica je po meni jedno.Poenta je spasiti zivotinje.

#114 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 17 December 2005 - 17:00

Uopste ne preterujem jer recimo cncila ili zec nisu tako strasno skupi.


zar se bese zecetina ne jede? :wub:

Svako se bori za ono u sta veruje.


and amen to that. 0:)

cenim to sto radis, ali isto tako cak i te fashion victim seljanke imaju pravo da trose novce na sta hoce, nije tvoje da o tome sudis.
treba postovati tudja prava i izbor, cak i kad te nerviraju.
sve drugo je neukus (ili marketing) :)

#115 Cirrus

Cirrus
  • Members
  • 80 posts

Posted 18 December 2005 - 00:27

zar ovo nije jedna od onih tema koje se iz godine u godinu i iz smaranja u smaranje ponavljaju, uz dve strane koje mese i mese i mese jednu te istu pricu, a gde bilo kakva promena u drustvenom stavu i delovanju po tom pitanju na kraju uvek proistekne iz potpuno drugih razloga a ne zahvaljujuci ispraznim diskusijama/svadjama?

mislim, i edip je gurao i gurao svoj kamen a onda se na kraju pojavio buldozer i gurnuo kamen na vrh brda jer se gradio autoput kroz dolinu

#116 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 18 December 2005 - 03:00

zar se bese zecetina ne jede?  :wub:
and amen to that.  0:)

cenim to sto radis, ali isto tako cak i te fashion victim seljanke imaju pravo da trose novce na sta hoce, nije tvoje da o tome sudis.
treba postovati tudja prava i izbor, cak i kad te nerviraju.
sve drugo je neukus (ili marketing)  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Da zecetina se jede ali od zeceva uzgajanih na farmama prevashodno radi krzna ili onih odstreljenih u lovu.
A sto se fashion seljanki tice tu nemam postovanja jer ni one nisu postovale pravo tih zivotinja da zive.

#117 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 18 December 2005 - 03:12

Da zecetina se jede ali od zeceva uzgajanih na farmama prevashodno radi krzna ili onih odstreljenih u lovu.


pa u cemu je onda problem?

A sto se fashion seljanki tice tu nemam postovanja jer ni one nisu postovale pravo tih zivotinja da zive.


ne moras da postujes njih, nego pravo svakog coveka da svoje pare trosi kako hoce.
ako se vec bunis protiv nekoga, logicnije je da to budu proizvodjaci bundi, lovci, i ostala globalisticka djubrad B)

#118 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 18 December 2005 - 11:15

...

>> ... mislim, i edip je gurao i gurao svoj kamen ... <<


Sizif.

...

#119 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 18 December 2005 - 11:38

zar ovo nije jedna od onih tema koje se iz godine u godinu i iz smaranja u smaranje ponavljaju

<{POST_SNAPBACK}>


Group: Members
Posts: 24
Joined: October 28 2005
From: TX
Member No.: 15035
:wub:

Edited by Indy, 18 December 2005 - 11:38.


#120 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 18 December 2005 - 12:05

Group: Members
Posts: 24
Joined: October 28 2005
From: TX
Member No.: 15035
:wub:

<{POST_SNAPBACK}>



Alal ti cufta!

Imas oko sokolovo! :)

Lep pozdrav
Teja