Jump to content


Photo

Pravo krzno


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
199 replies to this topic

#61 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 12 December 2005 - 02:07

ako ispod bunde ne nosite nista, imate puno moralno pravo, a i bude vam lakse.

#62 toal

toal
  • Members
  • 662 posts

Posted 12 December 2005 - 02:17

Jedina nedoumica mi je bila esteske prirode,ne svidja mi se krzno kao modni detalj,ali to je samo pitanje ukusa.
Zato mi je korisno da pročitam postove nekoliko žena koje kažu,toplo je i samim tim korisno.
Uvek me je pomalo zbunjivalo kako je statusni simbol odevanja postao modni trend iz praistorije.
No, ne mešam se previše u modu.
Samo mislim da iskorenjivanje dubokih poriva nije moguće deklarativnim apelima društava za zaštitu životinja.
Daleko su od izvora problema,pomalo licemerno izgleda čak i kad su članovi iskreno dobronamerni.


Industrija će postojati sve dok postoji tržište i potražnja.
Opstanak tih vrsta je u rukama uzgajivača, normalno je da obezbede što bolje uslove za životinje,zbog profita.Kinik je pomenuo, ti ljudi ne samo što najbolje poznaju vrste sa kojima zive,nego ih i vole na jedan uvrnut ali ljudski način.

Šta možeš da uradiš je da paziš životinje u svom okruženju.
Kočim kao lud da ne zgazim mačku ,hranim stalno neku životinjku,uvek se neka mota okolo,i kad su moji ljubimci i kad nisu.
Smatram sebe ljubiteljem,osim kad prodjem kroz vazdušni napad u Bulevaru R. i za sekund automobil postane predmet mukotrpnog čišćenja.
To bih rafalno.
U tom trenutku.

#63 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 12 December 2005 - 04:12

sta tu ima protivprirodno kad pojedes male jaganjce neces valjda da bacis njihovu finu kozicu?
a chinchile nisu za jelo ionako al mogu da vrte onaj tocak kao hrcak.

#64 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 13 December 2005 - 00:27

malo mi je samo cudno ljudi koji su protiv krzna nemaju nista proti jedne lepe kvalitetne kozne jakne

<{POST_SNAPBACK}>


Pravilo kaze da je koza kvalitetnija sto se zivotinja brutalnije odere.
Spoiler! --Click here to view--


Ne mislim da ce se ovde razmisljati o tome bar jos jedno 10 godina. Trebali bi da popunimo temelje Maslovljeve piramide pa da predjemo na takve zajebancije.

Edited by Maltese, 13 December 2005 - 00:58.


#65 Faust

Faust
  • Sleepers
  • 99 posts

Posted 13 December 2005 - 13:58

Ajde ne tupi kao na Zapadu su svesni i savesni. Kakva provincijala. Pobise i pojedose i pohebase sve sto se krece a da se ne brani zestoko. Ko pokupova svu tu silnu produkciju bundi, siromasni i neuki Balkanci mozda? Industrija nikad bolja. Dokone tetke kao BB uz trecu flasu tekile brinu o deci Nigera. Ruralni tipovi su mnogo pazljiviji prema prirodi nego nadobudne urbanlije.

#66 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 13 December 2005 - 16:41

Sa hladnim vremenom pocinje sezona nosenja pravog krzna.Pitam se da li iko iole normalan i obrazovan moze sebi da dopusti da nosi zivotinjske leseve na sebi i to cisto u svrhu "boljeg" izgleda.U eri razvijene industrije za pravljenje vestackih materijala potpuno je neobjasnjiv trend nosenja krzna zivotinja uzgajanih samo u tu svrhu koje ceo svoj zivot provedu u malim kavezima,bez adekvatne hrane i vode a ubijaju se u uzrastu od 5-9 meseci.Zasto?

<{POST_SNAPBACK}>


Sa hladnim vremenom u Srbiji pocinje sezona KLANJA !!!
Zasto se ne boris protiv toga? Mislim to ti je u komsiluku!
Mene uzasava cinjenica da se na Balkanu svinje,jaganjci,prasci
KOLJU.

Sto se nosenja krzna tice ja sebe smatram jako politicki korektnom
obzirom da sam i moderator na jednom forumu za pse.
Naime nosim samo bunde od shishanog nerca tako da laici
ne primete da se radi o krznu od pravih zivotinja.

Vrlo su lake, izgledaju kao da su od somota i naravno prelepe,
narocito ako je ca 100 nerceva upotrebljeno za jednu bundu.
Volim ih u braon boji jer mi je i pas braon boje.


Inace je krzno ponovo very in. Iste one manekenke koje su se pre nekoliko
godina slikale gole u znak protesta sada naravno nose krzno od jutra
do sutra u raznim varijacijama


Lep pozdrav
Teja

#67 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 13 December 2005 - 16:57

...


- npr. u Kirgiziji gde orao (Berkut) lovi lisice, a lokalni lovci imaju tradicionalnu (skoro mongolsku kapu - optocenu lisicjim krznom), a na konjskom sedlu stalak za orla, pa kad lovac vidi lisicu, smakne koznu kapicu sa glave orla i baci ga uvis.

Normalno - lisica je osudjena na propast. Orlusina je jednom kandzom grabi za vrat, a drugom za ledja - lomi kichmu. Tako je treniran da krilima skriva plen, ali ga ne kljuca. I kad lovac dojase do njega, ponudi mu rukavicu, orao uzleti, sedne i klikce. Posto ga lovac nahrani mesom, stavi mu koznu kapu i stavi na stalak na sedlu. Kad se orao i konj umire - lovac ... hm, pocinje da dere lisicu.

Ako neko misli da je to surovo, - neka zamisli koliko vremena lovcu treba da pronadje gnezdo orla, eventualno pokupi ptice, izdresira ih i pocne da lovi.

Ko nije video kako izgleda orao-berkut - taj ne zna sta je velicanstvena ptica.

Eto, opet ta velicanstvena trojka - covek, konj, i ovog puta, - orao!
Zacudo - lisica skoro uvek strada od napada orla, dok se zec spasi u vecini slucajeva. Jednostavno, padne na ledja i pocne da mlati zadnjim nogama - zbuni orla. Dok se ovaj opseti - zekonja shmugne u neku jamu / pecinu.
..

<{POST_SNAPBACK}>



Postoji jedan prastari crno beli film (prelep,fantasticni pejzazi) gde se
bas prikazuje lov orlom kako ti to gore opisujes. Mozda se setis i kako
se zove film.U filmu je objasnjenje za ovakvu vrstu lova bilo to, da bi
pucanj prouzrokovao lavine koje onda zatrpaju sela i da je to razlog
da se lovi orlovima. Na kraju filma jedan lovac puca i lavina krene!
Jos uvek se secam scena upravo onako kao opisujes - fanatsicno
savrsenstvo i tajming izmedju orla,konja i lovca.

U Namibiji i Juznoj Africi farmeri odgajaju geparde i leoparde ( isti zive
sa njima na farmi ) da bi ih prodali lovcima za odstrel. Ovo iz razloga
jer su potrebni dopunski prihodi.

Lep pozdrav
Teja

#68 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 13 December 2005 - 18:03

Teja borim se i protiv klanja ali ovde je topic nesto drugo.Sezona klanja traje tokom cele godine koliko ja znam.Vrlo me zacudjava sto neko ko je moderator foruma o zivotinjama (Zivotinjsko carstvo ako se ne varam) razmislja na taj nacin.Setih se PETINE kampanje pod nazivom "Ne biste voleli da nosite svog psa zar ne?" gde su se poznate licnosti slikale sa svojim psima u borbi protiv krzna.Mozda bi mogla da se upoznas sa njom.A stav "nosim bundu koja ne lici na pravu pa sam time politicki korektna" je smesan.Posto toliko volis pse razmisli malo o tome da je vecina krzna koje se uvozi iz Kine krzno pasa i macaka.

#69 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 13 December 2005 - 18:29

Teja borim se i protiv klanja ali ovde je topic nesto drugo.Sezona klanja traje tokom cele godine koliko ja znam.Vrlo me zacudjava sto neko ko je moderator foruma o zivotinjama (Zivotinjsko carstvo ako se ne varam) razmislja na taj nacin.Setih se PETINE kampanje pod nazivom "Ne biste voleli da nosite svog psa zar ne?" gde su se poznate licnosti slikale sa svojim psima u borbi protiv krzna.Mozda bi mogla da se upoznas sa njom.A stav "nosim bundu koja ne lici na pravu pa sam time politicki korektna" je smesan.Posto toliko volis pse razmisli malo o tome da je vecina krzna koje se uvozi iz Kine krzno pasa i macaka.

<{POST_SNAPBACK}>



Cico duso,savetujem ti da se ogranicis na jedan segment, a to neka
budu ulicni psi i macke u Srbiji i nehumano ubijanje (klanje ) domacih
zivotinja.

Moj stav o politickoj korektnosti je zapravo "ono pravo".

Znas politicari u Nemackoj puse samo u WC-ima
jer su politicki korektni, ali puse. Narocito oni sto u medijima propagiraju
stetnost pusenja.

Ti Kineze ne mozes da izmenis (jedu i pse i macke). Zato gledaj da
menjas nesto u svom okruzenju. Batali Holivud i Shangaj!!!

Lep pozdrav
Teja

#70 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 13 December 2005 - 20:18

Teja hvala na savetima ali ja ipak ne bih da ogranicavam polje svog delovanja.Pa mora neko i u ovoj zemlji da edukuje ljude o zlocinima nad zivotinjama.Samo se ti drzi svoje "politicke korektnosti" ali molim te zarad svih iskrenih ljubitelja zivotinja nemoj da se deklarises kao jedan od nas.Voleti samo jednu vrstu zivotinja i pisati parole a ne raditi nista je cista folirancija.Pozdrav

#71 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 13 December 2005 - 20:31

Sto se nosenja krzna tice ja sebe smatram jako politicki korektnom
obzirom da sam i moderator na jednom forumu za pse.
Naime nosim samo bunde od shishanog nerca tako da laici
ne primete da se radi o krznu od pravih zivotinja.


shto se tiche noshenja krzna teja smatra da je JAKO politichki korektna. njenu politichku korektnost glede tog pitanja potvrdjuje i chinjenica da je moderator na jednom forumu za pse.
naime (NAIME?) teja nosi samo bunde od shishanog nerca tako da laici ne primete.
ko svati logiku prethodnih rechenica nek je i meni objasni. nachisto sam se zainteresovala. 0:)

pa onda kaze dalje, za bunde:

Vrlo su lake, izgledaju kao da su od somota i naravno prelepe,
narocito ako je ca 100  nerceva upotrebljeno za jednu bundu.
Volim ih u braon boji jer mi je i pas braon boje.

B) B)

Inace je krzno ponovo very in. Iste one manekenke koje su se pre nekoliko
godina slikale gole u znak protesta sada naravno nose krzno od jutra
do sutra u raznim varijacijama
Lep pozdrav
Teja

<{POST_SNAPBACK}>

sad mi je lakshe, kad i ovo saznadoh.

mislim teja, ti imash odgovor na svaku dilemu izgleda.:wub:
da li iz tvoje dubiozne situacije - ljubitelja zivih pasa i mrtvih nercheva mogu da zakljuchim da tvoja ljubav za pse nije proizishla iz ljubavi za zivotinje uopshte?
:huh:




ajd da stavimo politichku korektnost na stranu nego da gledamo na bunde realno. bunde danas, sa svom tehnologijom tekstila, nisu neophodne - tojest, ako ih gledamo u smislu funkcionalnosti i lepote postoje odlichne alternative, (kojih za kozne cipele nema, i ne bi trebalo uporedjivati te dve stvari. kao shto ne postoji adekvatna bezmesna alternativa za deset sa lukom...)

bunda je danas, zato jer je zamenjiva u svakom drugom pogledu, jedino statusni simbol. rich bitchis i rich bitchis-wannabees danas nose bunde.
bunde su nekome toliko lepe, da zrtvovanje zivotinja ostaje u drugom planu (i to shto se kolju svinje i pilici nije nikakav argument za noshenje bundi, teja). neke zene i sebe vide u njima lepshe nego u kaputu, toliko lepshe, bolje, bunda im tako radi psiholoshki na slici o sebi, da ce protivargumente prechuti. mislim, briga je.
ali noshenjem bunde takodje vrlo jasno i glasno govorimo da smo ok sa ubijanjem zivotinja u svaku, pa i u tu svrhu. u svrhu shto su in, ocu reci. teja, noshenjem bundi ipak, principijelno podrzavash onog kineza shto gaji pse za krzno.

postoji i stepen, nije sve crno-belo, kako neki postavljaju stvari. "ako nisi vegan, koji ide u cipelama pletenim od kanapa, nemoj da mi se obracash po pitanju bunde"

ako posmatramo zivotinje kao pojedinachne dushe, onda je brojka dusha koju svako ima na svojoj lichnoj dushi, i razloge zbog kojih ih ima, eventualno bitan... ako ih ne posmatramo tako, onda nema razlike izmedju teje moderatorke sa njenim klandestino nerchevima, zike sa zimskim svinjokoljem i kineza sa psom gajenim za krzno ili kazan.
onda je i ova diskusija sasvim besmislena.

pitala sam se, na tu temu, sasvim ozbiljno, dal uopshte imam pravo da jedem meso ako nisam u stanju da ga lichno ubijem? onda mi je frajer rekao da je zivotinje i lovio i ubijao svojeruchno i da moze da ubije zivotinju, tako da, poshto je on moj, ja imam pravo da ih jedem :( pecinski argument, sasvim.
licemerno sam smirila svoju savest, ubedi me chovek sa tri rechi.

bez obzira na dozvolu koju mi je dao moj baja - svojeruchni ubica zivotinja, koji na sebe preuzima i moju savest, meso kuvam i jedem retko, skoro ritualno, i ne deshava mi se da ga bacim. prema toj vrsti hrane gajim posebno poshtovanje - i ja sam od mesa NAIME, shto reche teja, dodushe u drugom kontekstu. takodje, cipele (zivotinjskoga porekla) kupujem pazljivo, retko, i dugo ih nosim. i redovno pendzetiram. ko rachunam, i da se stisnem malo (ne boli uopshte), ako vec ne mogu skroz da eliminishem patnju mesa, mogu da je smanjim na (sopstveni) minimum. i to je neshto, ko rachunam.
iz te logike bunda je no passaran. opet, to je sasvim legalna radnja. legalnija od pushenja, u svakom sluchaju...

mislim, lichno, da je noshenje bunde stvar losheg ukusa.
kad vidim zenu u bundi, odma mi se ne svidja, tojest ima psiho-minus kod mene, poprilichan. ne svidja mi se ich, zato shto je njena sujeta i samodopadljivost (tako objashnjavam potrebu da se bunda ima i nosi. nismo, da ponovim ako je ko zaboravio, u 17tom veku, u moskvi, na minus trijes) i njena plitkoca veca od njene osetljivosti na objektivnu patnju koja chuchi u toj bundi. jednom rechju, zena u bundi je za mene cepanica sa problemom.

mislim sori tejo, al krzno na ledjima cosave zivotinje meni kaze upravo to. uz josh nekoliko belosvetskih izivljavanja na temu zivotinja (borbe pasa, jedenje zive ribe na parche u japanu, itd.) bunda je vrhunac. a pudla u krilu zene u bundi je vrhunac cinizma :s_w:

sva tvoja pricha o njenoj (bundinoj) lepoti (ko somot), o lakoci 100 nercheva iz tvoje sa psecim krznom matching bunde, argumenti tipa manekenke su promenile svoj jelte stav na temu, i tvoji posebni "slushaj dusho" osvrti na nehumani svinjokolj u komshiluku padaju pred chinjenicom da ti ama bash nikakve nuzde nemash da nosish bundu, osim, da prostish - :) psiholoshke nuzde.

#72 Faust

Faust
  • Sleepers
  • 99 posts

Posted 13 December 2005 - 21:05

Da sumiramo ovo je nuznika, a ovce su za sisanje. :wub:

#73 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 14 December 2005 - 00:08

Ruralni tipovi su mnogo pazljiviji prema prirodi nego nadobudne urbanlije.

<{POST_SNAPBACK}>

:wub:

Ovo ti je drugi + kod mene (mada ovo poslednje se nuznikom ne razumem).

#74 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 14 December 2005 - 02:51

Zazie hvala ti sto si lepo srocila sve ono sto sto bih ja rekla ali verovatno koristeci manje pristojne reci.Ja licno jedem meso i nosim kozne cipele ali isto tako svoje pse nisam birala na osnovu toga da bi bili dobri modni detalji ( pokupila sam dva sa ulice i jednog iz azila),ne koristim kozmetiku testiranu na zivotinjama (jos jedan vid bespotrebnog ubijanja) i ni mrtva ne bih obukla bundu.Smatram sebe umerenom osobom sto se zivotinja tice ali i jako principijelnom.Imala sam srece da sam bila u prilici da se dobro informisem o gotovo svim aspektima zastite zivotinja.Svi oni koji vole SAMO svog psa a mirne savesti gledaju patnju drugih i ucestvuju u ubijanju zivotinja(po meni je nosenje krzna saucestnistvo u ubijanju krznasica po principu da nije bilo potraznje ne bi bilo ni ponude) su najobicniji licemeri.Pitam se da li ce Teja ako u modi budu bunde u drecavim bojama i svog psa ofarabati u neku tek da joj se slaze uz krzno.
P.S.Termin "politicka korektnost" sve vise pocinje da mi ide na zivce jer ocigledno velikom broju ljudi sluzi kao dobra maska.

#75 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 14 December 2005 - 03:00

P.S.Termin "politicka korektnost" sve vise pocinje da mi ide na zivce jer ocigledno velikom broju ljudi sluzi kao dobra maska.

<{POST_SNAPBACK}>

To je potpuno tacno, samo, to vazi u oba smera.