Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Totalna preporuka


  • Please log in to reply
3198 replies to this topic

#46 Limma

Limma
  • Members
  • 1,109 posts

Posted 19 November 2005 - 20:04

Streets of fire (1984)
:lol:

http://www.imdb.com/title/tt0088194/
  • 0

#47 ledolomac9

ledolomac9
  • Members
  • 1,294 posts

Posted 19 November 2005 - 21:25

Film: Rabindranath Tagore
Rezija: Satyajit Ray
Zemlja: Indija
Godina: 1961

Kolaz dokumentarno/igrani fim o poznatom indijskom piscu i pesniku. Film nije nepoznat ali ga navodim kao primer kako se na ovim prostorima nepravedno zanemaruju filmovi van anglosaksonskog (i evropskog) kulturnog i civilizacijskog miljea.

Da bi se pokazala Tagoreova velicina u vecem delu filma se u stvari govori o njegovim predcima tj. o istaknutim clanovima velikih indijskih bramanskih porodica - sve po sistemu da iver ne pada daleko od klade tj. da je sasvim normalno da se na takvom plodnom tlu rodio i razvio Tagore.

Nasa kinoteka poseduje film i povremeno ga prikazuje (poslednji put mislim 2002 godine).



Posted Image

Posted Image
  • 0

#48 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 21 November 2005 - 06:28

Play It to the Bone (1999)


Rezija: Ron Shelton
Antonio Banderas .... Cesar Dominguez
Woody Harrelson .... Vince Boudreau
Lolita Davidovich .... Grace Pasic
Tom Sizemore .... Joe Domino
Lucy Liu .... Lia
Robert Wagner .... Hank Goody
Richard Masur .... Artie

Posted Image

Posted Image

...ovo je jedan od filmova koji je zicer za iznajmljivanje, moze da posluzi u svakoj prilici - nema velike filozofije ali glumacka ekipa odrzava neophodni kvalitet...shelton je specijalista za sportski zanr (+simpatican scena sa lolitom koja pravi poslovni dogovor na srpskom)
  • 0

#49 Ajant23

Ajant23
  • Members
  • 634 posts

Posted 21 November 2005 - 06:50

Daću samo dva filma, za mene, jednog od najboljih reditelja današnjice:

Kafka (1991)

Posted Image

ReĹľija: Steven Soderbergh

Scenario: Lem Dobbs

Uloge: Jeremy Irons, Theresa Russell, Joel Grey, Ian Holm & Jeroen Krabbé

Prenošenje Kafke u drugi medij, koje je sintetisalo "intelektualno sivilo" kao i "organske metafore". Od filmova koje sam gledao, meni najbolje "prenošenje" Kafke na film.
________________________________________________________________________________
_____________

Out of Sight (1998)

Posted Image
Posted Image

ReĹľija: Steven Soderbergh

Scenario: Scott Frank

Uloge: George Clooney, Jennifer Lopez, Ving Rhames & Don Cheadle

Vrlo zabavan, odlično režiran film. Sa meni predivno urađenom scenom - ustvari prelazom između dve scene - iz kojih sam i dao slike.
________________________________________________________________________________
_____________

Do sledećeg puta...
  • 0

#50 Billy Mahony

Billy Mahony
  • Members
  • 1,712 posts

Posted 21 November 2005 - 07:42

Meni jedan od najdražih filmova, koji u Americi uopšte nije dobro prošao, možda i zato što slika American Nightmare umesto American Dream. U Evropi je bio nominovan za Palmu.

"Falling Down" (1993), kod nas preveden kao Pad.
ReĹľija: Joel Schumacher
Scenario: Ebbe Roe Smith
Kamera: Andrzej Bartkowiak

Uloge:Michael Douglas, Robert Duvall (obojica fenomenalni), Barbara Hershey, Rachel Ticotin (standardno dobre) i meni posebno drage minijature koje su dali Michael Paul Chan, kao vlasnik prodavnice Korejanac, Frederic Forrest, nacistiÄŤki i homofobni prodavac u prodavnici vojne opreme, i posebno Vondie Curtis-Hall "Not Economically Viable Man".

Priča je dobra, ludilo i bes William 'D-Fens' Foster-a su tako logični i sistematski i imaju fino izbalansiranu gradaciju, koja postepeno raste, kako se približava ženi i kćeri i Venisu (deo LA, za one koji ne znaju). On putuje peške i pravolinijski kroz LA i od činovnika postaje borac, fajter, naoružan do zuba.
Nasuprot njemu je policajac, poslednjeg dana na poslu, Detective Martin Prendergast, fin, miran, pristojan čovek, koji poštuje svoju partnerku (Ticotin) i neobično voli svoju ženu (Tuesday Weld), zbog koje, zbog njenog stalnog straha i napušta policiju. Iz sukoba Duvalla i Douglasa na kraju filma za divno čudo izlaze kao pobednici i jedan i drugi, Douglas osigurava ekonomski odrastanje svoje ćerke, a Duvall preuzima kontrolu nad svojim poslom i životom.
Film je pun antologijskih scena, koje kao kamenčići u mozaiku daju konačnu sliku.
Scena sa Korejancem i preskupom Coca-Colom i smešnim eigthtyfah cents, restoran i patetični Burger sendvič, prazna konzerva Ciklona-B i ushićeni nacista, smrt dokonog starca sa smešnim kačketom na golf igralištu, fantastična scena sa familijom na pikniku u prevelikoj kući plastičnog hirurga i konačno vodeni pištolj i show-down na keju.
Ko Ĺľeli ima replike ovde.
Nisam mogao da izdvojim neku posebno, sve su mi drage.
  • 0

#51 Saszor

Saszor
  • Members
  • 434 posts

Posted 21 November 2005 - 08:50

Evo i mog priloga:

"Shock Corridor" (1963) Samuel-a Fuller-a, neki bi rekli "One flew over the cockoo's nest", bez J. Nicholson-a, i za mnogo manje para...

Meni je ponegde jachi od proslavljenog filma, ali je to sve individualno.

Gledao, davno, u Kinoteci, i nikad i nigde vishe
  • 0

#52 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 21 November 2005 - 12:11

Bunny Lake is missing, nevjerojatno.
I meni jedan od ÄŤetiri, pet najboljih filmova.

<{POST_SNAPBACK}>

Svaka cast
:lol:

Nego, ima li ikakve sanse negde, nekako nabaviti taj film?
  • 0

#53 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 21 November 2005 - 12:15

ne znam koliko je ovaj bio primecen u svoje vreme, ali sigurno je privukao neciju paznju - holivud je napravio (prilicno neuspesan) rimejk par godina kasnije...
Spoorloos (The Vanishing) (1988)

Rezija: Georg Sluizer

<{POST_SNAPBACK}>

Jasta privukao paznju!
Nego ne moze se covek setiti bas svega u jednom trenutku.

Odlican film! (btw greh, ali meni se svideo i rimejk - inace reziser je isti a glume Kifer Saterlend i Dzef Bridzis).

I jezovit maksimalno :lol:
Joj. Vrteo mi se po glavi barem nedelju dana posto sam ga odgledala.

Inace mislim da sam ga spomenula na onom topiku o najjezivijim filmovima. Ovaj ubedljivo to jeste (a sto rece Mr.Smith gotovo da uopste nema nasilja, ali meni je upravo to mnogo mocno).
  • 0

#54 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 21 November 2005 - 14:03

"Stand By Me" (Ostani uz mene), Rob Reiner, 1986

Wil Wheaton, River Phoenix, Corey Feldman, Jerry O'Connell, Kiefer Sutherland

Posted Image

Na zapadu ovo verovatno niko ne bi klasifikovao kao "film za decu", zbog preoštrog jezika, i još nekih 'neprimerenih' scena i dešavanja, i povrh svega, jer je i napravljen da bude drama, a ne fiml za decu. Ali za mene, ovo je osnova kakav zaista žanr "teen film" treba da bude.

Prvi put ga video taman u pravo vreme - imao sam 11-12-13, nepoznati film koji je najbolji ortak uzeo iz videokluba. Koliko se sećam, kasnijih godina ga nikad nisam uhvatio na televiziji, ali mu je kod nas klinaca ostao status kulta - zašto? Film nema neku zanimljivu priču ni zaplet, ali oni su apsolutno sekundarni i nebitni za suštinu, a to je - retko i neverovatno iskreno dočarano to doba dečaštva, i drugarstva. Bez izlizanih gluposti o tinejdžerima koji pate za cheerleadersicama, voze jake kabriolete, imaju vile sa bazenima gde uvek padne dobra žurka, jednostavno verno opisana avantura "ekipe" od četvorice drugova koji, ponovo, nisu bili po starom šablonu "this is the funny one, this is the nerd, this is the sensible one".

Nostalgično, verno i potresno delo koje svakog čoveka s kojim sam pričao o filmu vraća u detinjstvo. Ne znam da li bi ga ženski rod skontao do iste mere, uvek sam mislio da je ovo baš pravi film "za dečake".
  • 0

#55 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 21 November 2005 - 14:22

Ne znam da li bi ga ženski rod skontao do iste mere, uvek sam mislio da je ovo baš pravi film "za dečake".

<{POST_SNAPBACK}>

Vidis, mislim da je tesko podeliti filmove po "polovima", posto znam jednu pripadnicu zenskog roda koju je ovaj film skroz odusevio, a meni pripadnici istog tog roda je, znam sad ce da bude vesanje+streljanje, taj film bio prilicno dosadan i nikako mi nije bilo jasno cemu sve to i u cemu je zapravo fora :lol:

Edited by amelija, 21 November 2005 - 14:22.

  • 0

#56 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 21 November 2005 - 15:04

znam sad ce da bude vesanje+streljanje, taj film bio prilicno dosadan i nikako mi nije bilo jasno cemu sve to i u cemu je zapravo fora :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Ma kakvi, šta više, mislim da te potpuno razumem. Sa kime god sam pričao o filmu, svi su rekli kako ih je film pogodio iz dva razloga - ili su i sami imali takva odrastanja, ili možda nisu bili te sreće da imaju čvrsta drugarstva tih godina sa vršnjacima sa kojim bi se upuštali u takve avanture. Znači dobar deo toga, i ja prvi priznajem, nosi nostalgija. Ipak, da nije samo to u pitanju mi govori činjenica da sam ja ovaj film obožavao i onda, znači sa 12-13 godina, kada nisam imao ni za kakvim prošlim vremenima da žalim ni da hi se sećam sa setom jer sam i tad bio u tim godinama. Tada me je dobio duh filma, iskrenost priče, nije bila neka bajka gde 4 izviđača idu da spasavaju neko slatko lane od krvožednih lovokradica ili neka slučna bljuvež, nego apsolutno autentični prikaz onoga što sam tada doživljavao - družina od četiri dečaka koji nisu svi napravljeni od nekog šablonskog kalupa, tačno onaj osećaj da jednog momenta možemo pričati da li bi Betmen prebio Supermena, a sledećeg već neke "teške" teme. Ukratko - imao sam osećaj da bi ovo mogla biti priča o "bilo kome od nas".
  • 0

#57 Limma

Limma
  • Members
  • 1,109 posts

Posted 22 November 2005 - 11:44

http://www.imdb.com/title/tt0108399/

true romance
  • 0

#58 kayser

kayser
  • Members
  • 1,316 posts

Posted 22 November 2005 - 12:02

'ladno sam se upravo spremao da ubacim taj film.... ;) :lol: :lol: ;) :lol: :lol:
  • 0

#59 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 22 November 2005 - 12:19

...ne bih rekao da je bas hidden....(true romance)
'...i like you clarense, always have, always will....' B)

The Brothers McMullen
Posted Image

<{POST_SNAPBACK}>


:lol: ....gledao ga samo jednom, na tv-u, davno....bas dobar

...evo kakva su braca.....
--------------------------------------------------------------------------------
Barry: [holds up a banana] Man is like a banana. Strong and firm, bright and phallic, and he's protected by his all-important shield. But, when a woman comes along, you know, she sees this bright phallic beast and she wants it. So, she starts peeling away your all-important shield.
[peels the banana]
Barry: First, she wants to see your romantic side, then she wants to see your passionate side, finally she wants to see your soft, caring, feminine side. She keeps peeling and peeling until your left there buck naked, totally exposed with your balls blowing in the wind. And that's when she gets her knife, and she cuts away your manhood piece by piece until she's having your cock in her corn flakes.

--------------------------------------------------------------------------------
Patrick McMullen: What am I going to do with my life? You know I didn't think college was actually going to end.

--------------------------------------------------------------------------------
Jack McMullen: I am a progressively modern, politically correct housewife.

Edited by BigLebowsky, 22 November 2005 - 12:28.

  • 0

#60 Bustin

Bustin
  • Members
  • 4,490 posts

Posted 22 November 2005 - 15:59

Six Degrees of Separation (1993)

Posted Image

jedna od sjajnijih filmskih adaptacija predstave... MUST SEE

http://imdb.com/title/tt0108149/
  • 0