Jump to content


Photo

Ugo Čavez, nova nada za Latinsku Ameriku


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1609 replies to this topic

#16 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 26 August 2005 - 15:07

1. Znaš i sam da su neke stvari bespotrebni višak i perverzno izvrtanje, ali ostaviću tebe sa tim saznanjem, a ostale bez objašnjenja.

2. Objasnio sam zdravstvo na Kubi - nema lekara, nema lekova, ogromni redovi, oprema samo u Havani.

<{POST_SNAPBACK}>



Ja cu za kraj samo malo da pomenem one pogane Brazilce, stare komunjare, sto se pre neku godinu, souceni sa problemima AIDSa malo naljutise na posve humanu farmaceutsku industriju USA, pa pripretise da ce poceti da uvoze falsifikovane lekove protiv AIDS drugih proizvodjaca ukoliko ovi ne skresu cene. Ah, kako cene padose...

Inace, ja se ne zalazem za drzavne intervencije, ali ovo mi se dopalo...

Moja poznanica je bila u Brazilu pre koju godinu i kaze da NIGDE nije mogla da kupi Koka kolu a ni drugu americku robu (a isla je po turistickim mestima) posto ih Brazilci bas nesto ne mirisu. Evropske robe koliko hoces. Pitam se zasto... A i ti latinosi, sve sam komunista, nanu im naninu... Izvrcem ga, i to bas perverzno. :lol: U zdravlju ostajte , gospodo i drugovi i neka vam je srecna demokratizacija Karakasa.
U pizdu materinu, ispit za sat vremena a ja se ovde akam sa krivim drinama...

#17 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 26 August 2005 - 15:27

Niko nije cvecka, ni Cavez, ni Fidel, ali USA su zasluzne za postavljanje najzloglasnijih diktatorskih rezima u Latinskoj Americi. Zahvaljujuci njima je juzna amerika pretvorena u carstvo malih, korumpiranih diktatora koji su na kraju postajali prevelika pretnja i za njhove tvorce.

<{POST_SNAPBACK}>



Vidis da ne znas.
Problem korupcije i diktaroskih rezima u latinskoj Americi je kompleksan socio politicki problem, koji vuce korijene jos od 15og stoljeca i vladavine katolicke crkve (ima tu malo i autokratskog samoupravljanja na lokalnom nivou sto je pak ostavstina domorodackih sistema).
Najveci problem latinske Amerike je ostavstina kolonizacije (daklem Europski problem, za koji se EU nikad nije ispricala ili ga pokusal iskereno popraviti).

Osim toga latinska Amerika nije jedna kultura kako to marksisti zele prikazati. Radi se o razlicitim kulturama i narodima koju su imali nesrecu da budu pokatoliceni macem i ognjem, i koji igrom slucaja vecinom govore spanjolski zahvaljujuci toj istoj kolonizaciji.
Spanjolski jezik i ostavstina kolonizacije nije dovoljna da bi se jedan tako unikatno raznolik kontinent mogao/htjeo/trebao ujediniti.

Pokusaj Argentincima reci da su isti kao Meksikanci. Bila sam u Brazilu, Argentini i Paragvaju i moram ti reci da njih ujedinjavati bi bio posao ujedinjavanja Srbije i Hrvatske nakon Domovinskog Rata puta 100.000.
Skupa utopija, nista vise.

#18 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 26 August 2005 - 21:18

Vidis da ne znas.
Problem korupcije i diktaroskih rezima u latinskoj Americi je kompleksan socio politicki problem, koji vuce korijene jos od 15og stoljeca i vladavine katolicke crkve (ima tu malo i autokratskog samoupravljanja na lokalnom nivou sto je pak ostavstina domorodackih sistema).
Najveci problem latinske Amerike je ostavstina kolonizacije (daklem Europski problem, za koji se EU nikad nije ispricala ili ga pokusal iskereno popraviti).

Osim toga latinska Amerika nije jedna kultura kako to marksisti zele prikazati. Radi se o razlicitim kulturama i narodima koju su imali nesrecu da budu pokatoliceni macem i ognjem, i koji igrom slucaja vecinom govore spanjolski zahvaljujuci toj istoj kolonizaciji.
Spanjolski jezik i ostavstina kolonizacije nije dovoljna da bi se jedan tako unikatno raznolik kontinent mogao/htjeo/trebao ujediniti.

Pokusaj Argentincima reci da su isti kao Meksikanci. Bila sam u Brazilu, Argentini i Paragvaju i moram ti reci da njih ujedinjavati bi bio posao ujedinjavanja Srbije i Hrvatske nakon Domovinskog Rata puta 100.000.
Skupa utopija, nista vise.

<{POST_SNAPBACK}>


Ja ti ne govorim o tome, uostalom, ja nisam marksista. ne govorim ujedinjenju lat. amerike. Nemoj sad da skreces pricu na tu stranu.
ja govorim o svemu one za sta su zazluzni americki politicari i njihove kompanije sa poslovnim interesima u latinskoj americi. Oni su savrseno nastavili posao evropskih kolonizatora. Nemoj sad da se pravimo da to ne znamo. Koliko su njihovi prsti umesani u svakojake puceve, atentate i ostala desavanja vec su drugi na drugim topicima govorili. Prosvirana Aljendeova lobanja je samo najocigledniji primer.

Govorim da je latinska amerika bi bila mnogo srecnija da nije brutalno eksploatisana od americkih kompanija jos od 19. veka.
Nisam bezveze preporucio G.G.Markesa. I ne bez razloga "100 godina samoce". Ima onaj deo knjige kad Makondo postaje, kako bi Gringosi rekli, "boomtown" zbog toga sto je neki amerikanac bio odusevljen kvalitetom banana iz tog podrucja. jedna stvar je vodila drugoj... I nije to Markes komunjara izmisljao nego je knjiga o onome sto se zaista desavalo u Kolumbiji, a puk. Aurelijano je u stvari njegov deda... Sta ces kad volim tu knjigu...

Sustina ovih rasprava je sto na ovom forumu ima par nas levicara koji ne piju pricu kako su americke intervencije u latinskoj americi (a i drugde, normalno) nesto sto ima veze sa demokratijom i ljudskim pravima.
Do vraga, kad se iscrpu arapske rezerve nafte ispasce da Norveska krsi ljudska prava i krije oruzje za masovno unistenje! The spice must flow...

I pitanje je da li je Fidel uzrok ili posledica lose situacije na Kubi? Ili ponesto od oba? Svojevrmeno je Ernesto ovde optuzen za unistenje kubanske privrede, ciji bese ministar industrije itd. Da zbilja, tesko je unistiti privredu zemlje koju drzite u izolaciji. Naravno, samo Ameri drze sankcije, ali okolne zemlje itekako paze sta Ameri misle. I onda se nadje neka Granada na kojoj su zatoceni neki studenti i ajmo ih bembati... Salvador i Nikaragvu treba opet pomenuti?

Koliko god da je Fidel los, bolji je od svega sto su amerikanci instalirali u latinskoj americi. Meni je drago sto je americko drustvo imalo snage da stavi van zakona mnoge stvari koje su radjene od strane njihovih vlada. Sad se itekako peru od izjave onog ludog popa, pajtosa Bushevih, o ubistvu Caveza. Sigurno to i ne misle. Verovatno neki prizeljkuju novog Makartija koji ce Majkla Mura da nabije na kolac, antiglobaliste da zatvori u Guantamo... Ja se nadam da ce u SAD ponovo doci trenutak kada ce se pojaviti snazni i uticajni pokreti poput onih 60-ih godina.

Da, zaista, na Kubi se krse ljudska prava, narocito u onom parcencetu sto drze Amerikanci. Jeste, Fidel zatvara disidente, one su pre par godina streljali. Pa, ljudi, na nasoj zemlji sm o videli da sankcije samo odrzavaju diktatora!

Slepilo imperije i njeno potezanje za golom silom je nesto sto se desava kroz celu istoriju. Amerikanci su samo nova iteracija iste pojave. Svakog levicara koji je u zadnjih pedesetak godina dizao su sasecali brzo i bez milosti. Kada su postali zauzeti drugim zaristima (za koje nije bas da nisu krivi) onda su im iskocili Cavez, Lula da Silva postade predsednik Brazila, cela ih juzna Amerika mrzi iz dna duse, a Brazilci (mnogo ih volim) sada Amerikancima uzvracaju njihov obicaj uzimanja otisaka prstiju na aerodromima. Nekada su plasili ljude komunizmom, sada ih plase terorizmom...

Smeta Iranov savez sa fidelom? A ko je umesao svoje prste u sva sranja u Iranu jos od pedesetih godina? Isto zbog nafte.

Smetaju talibani? A ko ih je 80ih finansirao i naoruzavao? St o ih ne skinuse jos 1996. Zar su tad talibani postovali ljudska prava i bili uzor demokratije i liberalizma?

USA su same sebi najveci protivnik. I sta ce biti na kraju? Ne znam, zalim samo svaku americku i iracku majku ciji sinovi gube zivot u besmislenom krvoprolicu u Iraku. Dobili su svoj novi Vijetnam i zao mi je sto se to ponovo desava u zemlji koja je kolevka savremene demokratije. I sam sam se sebi zacudio vise puta: citao sam tekst Deklaracije o nezavisnosti i pitao se sta bi sa tom zemljom koja je dala svetu rock'n'roll.

Sve su to, uostalom, nesrecni ljudi u zlom vremenu. Do vraga, cak zalim i onog Busha!


Jebi ga...

#19 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 26 August 2005 - 21:28

Eh, a kad ja kazem da je drug Jasa komunjara neopevana, on se ljuti... :lol: :huh:

#20 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 26 August 2005 - 22:04

Govorim da je latinska amerika bi bila mnogo srecnija da nije brutalno eksploatisana od americkih kompanija jos od 19. veka.

<{POST_SNAPBACK}>


Ja bih isla cak i korak dalje i tvrdila da bi Latinska Amerika bila puno sretnija (kaj god to znacilo, pretpostavit cemo da se razumijemo) da nije bila sustavno kolonizirana od pocetka 15og stoljeca od strane euroskih hegemona tadasnjeg vremena - Spanjolske i Portugala. Malo je prejednostavno kriviti US za probleme Latinske Amerike jer je i sama US bila kolonija u vrijeme kad i ove.


Ne mogu sad ici point po point i objasnjavati u cemu grijesis. Ako si ozbiljan u namjeri da naucis vise o problemima Latinske Amerike sigurna sam da ces naci nacina.

#21 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 26 August 2005 - 22:55

Ja bih isla cak i korak dalje i tvrdila da bi Latinska Amerika bila puno sretnija (kaj god to znacilo, pretpostavit cemo da se razumijemo) da nije bila sustavno kolonizirana od pocetka 15og stoljeca od strane euroskih hegemona tadasnjeg vremena - Spanjolske i Portugala. Malo je prejednostavno kriviti US za probleme Latinske Amerike jer je i sama US bila kolonija u vrijeme kad i ove.
Ne mogu sad ici point po point i objasnjavati u cemu grijesis. Ako si ozbiljan u namjeri da naucis vise o problemima Latinske Amerike sigurna sam da ces naci nacina.

<{POST_SNAPBACK}>



ko do djavola kaze da je samo usa kriva za nesrece juzne amerike? Slazem se itekako sa tvojom konstatacijom o Spaniji i Portugalu, sto rece Panco Vilja, Spanci su doneli samo crkvu i bic. Do vraga, i sam je Che o tome pisao, kad ga vec toliko cesto pominjem(o)! I zar to opravdava bilo sta?

ali nisam primetio da je bilo ko u ovoj raspravi rekao da je sve pocelo kad su se pojavili amerikanci. Barem ja nisam.

Nadam se da samo nije u pitanju ono kao kad se ovde u Srbiji prica o ratnim zlocinima: jeste, bese los Sloba, al jebiga, Tito je napravio neprirodnu drzavu, tamnicu naroda, kurac-palac, pa nije ni cudo sto su se klali.

Dakle, Nelice, nemoj sa mnom da raspravljas o necemu sto drugi zastupaju. Uostalom, taj ton :"mali si, naucices", ne cini tvoje izjave nista vrednijima.

A sto se tice etiketa tipa komunjara, mogu samo reci :lol:

#22 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 26 August 2005 - 23:09

Nadam se da te nisam uvrijedila svojim stavom, ali meni se cini da ti probleme u medjunarodnim odnosima gledas (samo) kroz prizmu dnevne politike ne uzimajuci u obzir puno vaznije varijable (stanje na terenu, vlade i drzavne organizacije, vrstu demokracije, tradiciju, ekonomske potencijale itd).

Na knocu tvoje misljenje je tvoje pravo. Moj problem s tvojim nacinom jest u senzacijonalistickom pristupu ozbiljnim problemima. Skaces s problema na problem koji mozda i imaju neku vezu ali ti ih nisi u stanju povezati tako da barem zvuce vjerodostojno. Samo toliko.



P.S. Ja nigdje nisam koristila rijec komunjara. Ne znam da li sam u zivotu ikada izgovorila tu nakaradnu polurijec.

#23 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 26 August 2005 - 23:12

P.S. Ja nigdje nisam koristila rijec komunjara. Ne znam da li sam u zivotu ikada izgovorila tu nakaradnu polurijec.

<{POST_SNAPBACK}>


Ja sam izgovorio rec komunjara i rado je izgovaram kad god uocim da se neko pod taj pojam da podvesti. I to nije nikakva "nakaradna polur(ij)ec" vec pezorativ imenice "komunista".

#24 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 26 August 2005 - 23:22

Ja sam izgovorio rec komunjara i rado je izgovaram kad god uocim da se neko pod taj pojam da podvesti. I to nije nikakva "nakaradna polur(ij)ec" vec pezorativ imenice "komunista".

<{POST_SNAPBACK}>



Sad znam.
B)

#25 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 26 August 2005 - 23:42

Stvari su mnogo jednostavnije... Ne može SAD npr da uđe u Nemačku i napravi Aljendea ili Pinochea, ili Osamu, Saddama itd.. Dakle, nisu te latinoameričke države cvećke...

Neke koje se ponašaju kao da su samostalne i antiimperijalističke (Kuba, Venecuela), zapravo su vrlo neslobodne države.

Na drugoj strani, SAD nije cvećka, ali ako neko misli da se ta država bavi proizvođenjem kriza, onda je to prosto bulažnjenje. Tačno je da je držala stranu Talibanima, ali to je bilo za vreme kada su se oni borili protiv Rusa. Šta je veće zlo u tom trenutku, to prosudite sami. Sadama su podržavali dok je bio protivnik najgoreg krizatora na Bliskom istoku, Irana, koji je bio otprilike TOPLI DOM terorista svih vrsta. I koga još?

Takođe, tačno je da je nekoliko puta destabilizovala Južnu Ameriku, ali to nikada nije činila iz dosade, već iz potrebe da zaštiti interese. To rade SVE države na svetu, ali nijedna nije tako uspešna.

Uostalom, šta radi Rusija ovde, nego destabilizuje ovu državu? Šta radi u Ukrajini, Belorusiji, raznim -kistanima? Dakle, to rade države koje mogu. One koje to ne čine, najverovatnije ne čine jer ne mogu, a ne iz altruizma.

Ali... ja nikada nisam video da Amerika iz čista mira napadne zemlju koja iskreno gradi demokratiju i normalne ljudske vrednosti... Ili da u takvoj zemlji želi promeniti režim... Recite ako ima neki primer.

#26 Reset

Reset
  • Banned
  • 328 posts

Posted 26 August 2005 - 23:43

Hasta victoria siempre!

#27 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 26 August 2005 - 23:46

Hasta victoria siempre!

<{POST_SNAPBACK}>


Makar napiši kako treba to umesto što lupetaš.

A ako je večna pobeda ono što sam video na Kubi, samo nastavi da pobeđuješ!

#28 Reset

Reset
  • Banned
  • 328 posts

Posted 27 August 2005 - 00:01

Jao izvini...

Hasta LA victoria siempre!

Teraj se bre.

#29 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 27 August 2005 - 00:05

Jao izvini...

Hasta LA victoria siempre!

Teraj se bre.

<{POST_SNAPBACK}>


Pa ko je ispao glup? Ti ili ja? :huh:

Verovatno o Kubi znaš sliku Che Guevare.. :lol:

#30 Reset

Reset
  • Banned
  • 328 posts

Posted 27 August 2005 - 00:11

A ,da, ti si onaj turista sa Kube...

Ja sam naravno ispao glup, ko bi drugi. Nisi valjda ti, koga je Kon-tiki-miki uveo u sve tajne kubanskog istorijskog bivstvovanja.

A što se pobede tiče, jašta da je pobeda.

Nisu ti rekli u Jolly travel-u?

CCCC...

Traži da ti vrate pare.