Jump to content


Photo

PIRAMIDE


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#16 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 22 April 2005 - 13:51

Urušila? Pa zar je neka piramida šuplja?

Jeste. Naime unutra su sobe spojene ludackim i preuskim lavirintima-hodnicima (dokazano da su ljudi od onda mnogo porasli).
Kad smo kod urusavanja. Sezdeset i neke je katastrofalan zemljotres porusio pola Kaira. Njima nista:}

Joj, to je bilo retoričko pitanje.

Nije cela šuplja, pa da kamenje mora da se slaže pod određenim uglom, da bi samo sebe držalo, poput svoda ili luka. Šupljine u piramidama su male u odnosu na veličinu piramide i veličinu kamenih blokova. Kolike su dimenzije najveće prostorije u Keopsovoj piramidi?

#17 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 22 April 2005 - 14:19

Sve 3 piramide iz Gize bile su bele, tj. prekrivene granitom. E sad, cime je obradjen granit, ako drevni Egipcani nisu, a svi arheolozi se slazu da nisu poznavali dijamant tj. tvrdji materijal?

Granitom? Piramide su građene od krečnjaka, a spoljni sloj je bio od obrađenog, uglačanog krečnjaka.

#18 Lucy Van Pelt

Lucy Van Pelt
  • Members
  • 442 posts

Posted 22 April 2005 - 18:18

Incognito, mi govorimo o periodu od pre 4500 leta kada su alatke bile bronzane, zar ne? Dijamant pomenuh kao primer materijala kojim bi se mogao obraditi granit (koji je pak za to doba bio ubedljuvo najtvrdji poznati). Pa nisu ga valjda sekli laserom :lol: Inace se slazem da mi ovako razmazeni potcenjujemo odredjena dostignuca, pa ni necemo da se pomucimo mnogo da ih razumemo, no ovo mi zaista i dalje nije jasno.

Ledolomac, sori sto sam bila bukvalista.
A za ovo drugo nisi u pravu.

#19 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 22 April 2005 - 19:26

Lucy, prilično sam siguran da su bile prekrivene krečnjakom.

Tekst na Wikipediji kaže to isto: When originally built, the pyramid had inset facing blocks of polished limestone, creating smooth sides; they have since fallen out, or been recycled for other building projects, leaving the underlying step-pyramid structure visible.

Još svašta zanimljivo tu može da se pročita.

O materijalima sam našao sažeto na drugom mestu (ima i reference na knjige iz kojih su prikupljeni podaci):

Many of the pyramids were built with a number of different stone materials. Most of the material used was fairly rough, low grade limestone used to build the pyramid core, while fine white limestone was often employed for the outer casing as well as to cover interior walls, though pink granite was also often used on inner walls. Basalt or alabaster was not uncommon for floors, particularly in the mortuary temples and as was mudbricks to build walls within the temples (though often as not they had limestone walls).

Još svašta zanimljivo u vezi tehnologije obrade materijala ima ovde. Za obradu granita kaže:

For the elaboration of hard stones, basically granite, tools of dolerite were basically used, a stone of strong resistance to blows. The hardness of the stone impeded the use of metal chisels. The procedure was the following: the adequate block was selected and the upper pieces were slowly removed by means of blows with dolerite stones until the desired form was achieved. Afterwards, to remodel the surface and engrave inscriptions, metal chisels were used. The polish was done with powdered quartz mixed with sharpened stone.

#20 indira

indira
  • Members
  • 122 posts

Posted 22 April 2005 - 23:40

Ime je - Imhotep

Arhitekta, - The Master Builder.

Covjek kojeg istorichar Will Durant u knjizi
'The Story of Civilization' zove 'the first real person in known history'.

Prema zapisima nadjenim na Stepenastoj piramidi,
imao je na dvoru kralja Zosera (Dzosera)
brojne titule: prvi savjetnik, visoki svecenik sunca,
administrator dvora, Zoserov osobni
lijechnik, kao i 'a builder, sculptor, and maker of stone vases'.
Ovo o vazama mi se posebno dopada.


Piramida nije nastala iz cuga, nego kao
proizvod projekta, koji se unapredjivao i mijenjao
tokom gradnje. Zoserov grobni kompleks(ispod piramide je
kompleks tunela i prostorija)je pocet
kao standradna masaba od cigli, ali je tokom gradnje
prosiren i prepravljan najamnje 4 puta, dok
nije nastala struktura od 6 mastaba - jedna na drugoj,
svaka manja od predhodne.

Zahi Hawass, aktualni direktor Giza Piramida Iskopina, u svojoj knjizi
'The Pyramids of Ancient Egypt' navodi brojne
zanimljive podatke, kao broj radnika, vrijeme trajanja gradnje,
logistika(hrana, spavanje, lijecenje radnika, itd itd).

Koga zanima, te dvije knjige su dovoljne da razbiju
svaku famu o nerazjashnjenim tehnichkim pitanjima.
Veoma detaljno, sve pise.

Ledolomac je dao linkove u kojima ima odlicnih
knjiga na temu, ali ova Hawass-ova je update
sa lica mjesta.

Prije godinu i par mjeseci Hawass je predvodio ekipu koja je progurala
robot-kameru do vrata nedostupne prostorije(u velikoj piramidi)
i nista - opet dosli do nekih vrata.
Bio direktan prenos 'operacije' na Dicsovery Civilization kanalu.
'Loseri'.

Ja imam totalno laichki pristup i zanimanje za egiptologiju,
elem moje znanje u oblasti je, - na nivou, ne bas paramecijuma, recimo
kishne gliste.
Ali sigurno ima arhitekata, arheologa, koji bi imali shta dodati.

edit: Hawass

Edited by indira, 23 April 2005 - 00:34.


#21 toal

toal
  • Members
  • 662 posts

Posted 23 April 2005 - 06:50

Negde sam cuo objasnjenje koje mi se ucinilo logicno.
Koristili su pesak da naprave brdo koje su zalivali vodom i vukli kamene blokove po njemu.
Sa piramidom raslo je i brdo,tako da je sama piramida bila uvek u ravni do zavrsetka radova.
Meni zvuci logicno,zanima me neko strucno misljenje.

Iskopine naselja radnika su veoma zanimljiva.Tu se zivelo slobodno,graditelji su cini se voleli tu gradnju.Oni koji nisu direktno radili obezbedjivali su hranu i materijal.Radovi su uskladjivani sa ostalim delatnostima(setva,zetva itd).Postojala je i hijerarhija medju gradjevinarima.Vrhunski majstori uzivali su veliki ugled,i njihove grobnice su negde u okolini piramida.Sve zajedno,ukljucujuci i faraona,ocigledno je bila frka da ispostuju rokove za gradnju.
Sama sahrana u tek zavrsenoj piramidi je predstavljala spektakl zivota za svakog egipcanina.Procesije,obredi,piramida koja se sljasti na suncu,oslikana,sarena sa zlatnim vrhom.Ispred,stajao bi elitni odred zaduzen za cuvanje piramide,gomile svestenika vrzmale bi se tuda nedeljama.
Uglavnom,bila bi vrlo brzo opljackana.Delom od same straze,delom od mnogobrojnih bandi.Mnogo je tu blaga bilo zatvoreno.
Tako nam je i ostala ona jedna,slucajno.
Totalno savrseno zaokruzeno.

#22 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 23 April 2005 - 07:52

Da, vidimo..
Ne kucam od kuće, pa nemam podatke ispred sebe, već po sećanju.

Keops je vladao koliko godina? Neka bude 50.
U Piramidu je ugrađeno oko 2.000.000 blokova.

50 god x 300 dana (imali su i oni praznike) x 12 radnih sati (dok je bilo svetla, mada je bilo manje) x 60 minuta = 10.800.000 minuta

Podeli to sa 2.000.000 i dobićeš po jedan blok, završen, na svom mestu na svakih 5-6 minuta! Pazi ti taj ritam! Voda, pesak...? :lol:

Da ne govorimo o tome šta se dešavalo ako bi blok sa 15.platforme iskliznuo i ispao, oštetivši već postavljene blokove ispod...

#23 m

m
  • Members
  • 1,696 posts

Posted 23 April 2005 - 10:51

Granitom? Piramide su građene od krečnjaka, a spoljni sloj je bio od obrađenog, uglačanog krečnjaka.

Mislim da je Keopsova bila oblozena granitom, koji je posle pokraden, i koga inace ima negde oko Gize, Kefrenova i Mikerinosova su od krecnjaka u potpunosti, i unutrasnjost je popunjena krecnjakom i kojecime, osim prostorija. Inace ona teorija sa betonom ne stoji, beton se prvi put pojavio u Rimu u nekom primitivnom obliku, koji ni priblizno nema osobine sadasnjeg betona... Anyway, ideju emam kako su dizali kamenje, ni za piramide, ni za tavanice hramova...

#24 toal

toal
  • Members
  • 662 posts

Posted 24 April 2005 - 05:58

Keopsova.visina 146 m,duzina jedne strane 230 m.
Sastoji se od 2.300.000 kamenih blokova prosecne tezine 6000 kg.

Herodot tvrdi da je piramida gradjena dvadeset god.i da je na prenosenju gradje radilo sto hiljada seljaka dovodjenih za vreme izlivanja Nila.Plus oko cetiri hiljade zidara,vajara,kamenara nastanjenih oko piramide.

"Srecom,u istorijskim izvorima i hijeroglifskim natpisima sacuvani su neki podaci koji dozvoljavaju da se priblizno stekne predstava o toku gradnje.
Kameni blokovi prevlaceni su iz obliznjih kamenoloma Nilom, a potom su vuceni na salincima duz vestacke kosine,koja je uzdizana i izduzivana onako kako je napredovala gradnja piramide.Radi smanjenja trenja,trasa je posipana vodom,tako da su sanke sa lakocom klizile po blatu.Kamenari su kamene blokove postavljali na taj nacin sto su do trenutka spajanja blokova ostavljali uski ispust ,na koji su,viseci nad provalijom mogli da se oslanjaju nogama.Bio je to mukotrpan rad,koji je zahtevao mnostvo ljudskih zrtava...itd"-Zenon Kosidovski

Brojke su stvarno zastrasujuce.
Daj sad Denikena da uporedimo i procenimo.(obozavao sam ga kao klinac )

#25 heterosapiens

heterosapiens
  • Members
  • 9 posts

Posted 25 April 2005 - 00:35

a shta ako nisu dizali te kamene blokove u visine vec jednostavno pravili brdo od peska do tog nivoa dokle bi doshli sa gradnjom piramide i jednostavno dovlachili po brdashcetu od peska sa podnoshljivim nagibom te ogromne blokove a po zavrshetku jednostavno "otkopali piramidu"? :lol:

#26 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 25 April 2005 - 07:09

a shta ako nisu dizali te kamene blokove u visine vec jednostavno pravili brdo od peska do tog nivoa dokle bi doshli sa gradnjom piramide i jednostavno dovlachili po brdashcetu od peska sa podnoshljivim nagibom te ogromne blokove a po zavrshetku jednostavno "otkopali piramidu"? :lol:

1.U podnožju je morao još neko da radi na klesanju hijeroglifa, glačanju kamenova,...
2."Prosečna" težina blokova je 6t, ali postoje blokovi i od 40(!). Šta misliš, zar ne bi "uronili" u pesak?
3. I da to brdo od peska ima nagib od recimo 5cm na metar, počinjalo bi 7 kilometara od piramide. Znaš li kolika je to zapremina i koliko bi vremena trebalo da se toliki pesak naspe? Pri tom treba paziti na ritam (1 blok na svom mestu na svakih 2-3 minuta! (korigovana norma, pošto današnji arheolozi "daju" Keopsu samo do 25 godina vladavine, a nije mogao da naredi gradnju Piramide pre nego što je došao na vlast))

#27 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 28 April 2005 - 14:09

I zasto ljudi misle da su piramide gradjene za godinu dana? Pa izgradnja jedne piramide je mogla trajati vekovima.

Evo, dajte meni moc i finansije koje je tadasnji Egipat imao, zajedno sa svim privilegijama (recimo robovima), i garantujem da cu napraviti gradjevinu poput Keopsove piramide bez ikakvih modernih alata. E sad, neko ce reci da ja znam trigonometriju, znam mnogo vise prirodnih zakona, i nacine na koji su resavani neki problemi u proslosti, pa ce meni biti lakse nego Egipcanima, ali ko tvrdi da oni to nisu znali? Mislim po kojoj osnovi? Zato sto nisu ostavili pisane tragove? Zato sto nije nastavljeno u tom pravcu? ... Ne moze se sve zakljuciti na osnovu logike...

Ovaj, tu nešto nije u redu.
Naime - piramide su građene za života faraona, što bi u najboljem slućaju bilo do 50 godina. Barem se tako misli, pošto teorije govore, da su piramide imale funkciju grobova.. Što bi meni kao faraonu koristilo, da mi grob postave za jednih 200 godina od moje smrti??

Drugo - utvrđeno je, da graditelji piramida nisu bili robovi, znači, nema leba od tog brašna..

#28 viktoria mayer

viktoria mayer
  • Members
  • 75 posts

Posted 14 May 2005 - 13:17

jedna stvar... ne bih zelela nikoga da potcenjujem.ali chitajuci vashe reply-eve mogu da zakljuchim samo jedno:da ovo drushtvo u kome danas zivimo,uprkos razvoju tehnike,tehnologije,materijala,i novih nachina obrade i izrade istih,i dalje ne moze da parira ondashnjem(staroegipatskom).
jednostavno mislim da je nash najveci problem shto ne gledamo stvari iz pravog ugla,ne postavljemo sebi prava pitanja i logichno idemo putem kojim se redje ide(ili bi bar stari egipcani redje ishli tuda).naizgled najtezi zadatak uglavnom ima najjednostavnije reshenje,samo treba biti dovoljno otvoren i nesputan da bi doshao do istog.nas u dashnjem drushtvu ogranichavaju mnoge stvari.izmedju ostalog razna nauchna otkrica i dokazi koji nas vremenom odvracaju od onog shto bi mi sami spoznali i okrecu onom shto je neko rekao da je tako,a mi prihvatili.nemojte pogreshno da me razumete,ja se bavim prirodnim naukama(fizichka-hemija),ali iskreno verujem da bi dete koje nema josh uvek tu kolichinu "znanja" koju mi imamo,ako bi ga zapitali shta misli kako je to napravljeno,sigurno dalo neki potpuno neochekivani odgovor.nebitno da li bi on bio tachan,samo hocu da kazem da nas mnoge stvari skrecu sa pravog puta dobijanja odgovora na mnoga pitanja,poput ovog vezanog za piramide.
isto tako,ne bih sad da hvalim deninkena ali uopshte se ne slazem sa skeptichnim mishljenjima o nepostojanju vanzemaljskog uticaja na nashu planetu.
pa zar stvarno ochekujete da smo mi sami u onolikom prostoru koji nazivamo svemir?mi samo nismo dovoljno razvijeni da bi ga istrazili.a "nemoguce je samo ono shto ogranichava um verujuci u neznanje ili u nepostojanje".

#29 viktoria mayer

viktoria mayer
  • Members
  • 75 posts

Posted 14 May 2005 - 13:25

bilo kako bilo,sigurna sam da bismo danas mnogo vishe znali da nije spaljena Aleksandrijska biblioteka,pa mozda bismo imali odgovor na pitanje kako je Imhotep napravio tako velichanstven projekat,a kasnije i Kefren, Keops i Mikerin.
nisu tu chista posla,chini mi se.spaliti toliku kolichinu podataka vrednih za chitavo drushtvo(planetu-globalno) iz chistog varvarstva?hmmm,mislim da je to paravan za mnogo slozeniju prichu i razlog.i same osmanlije nisu bash bile toliko glupe...to poteze niz novih pitanja..na koja nazalost isto tako sumnjam da cemo imati odgovor.

#30 harper lee

harper lee
  • Banned
  • 10,556 posts

Posted 15 May 2005 - 12:56

bilo kako bilo,sigurna sam da bismo danas mnogo vishe znali da nije spaljena Aleksandrijska biblioteka,pa mozda bismo imali odgovor na pitanje kako je Imhotep napravio tako velichanstven projekat,a kasnije i Kefren, Keops i Mikerin.
nisu tu chista posla,chini mi se.spaliti toliku kolichinu podataka vrednih za chitavo drushtvo(planetu-globalno) iz chistog varvarstva?hmmm,mislim da je to paravan za mnogo slozeniju prichu i razlog.i same osmanlije nisu bash bile toliko glupe...to poteze niz novih pitanja..na koja nazalost isto tako sumnjam da cemo imati odgovor.

Biblioteka je izgorela tokom Cezarove opsade Aleksandrije. Ostatak su skenjali Arapi. Osmanlije su mogle da spale samo arheolosko nalaziste (zgariste).

I ja sam negde procitao ovu teoriju sa brdom od peska i nije mi delovala nista verovatnije od ostalih teorija, od kojih su neke zaista sulude. Ali, dugo se pricalo za Stonehedge da je misterija kako su ti kameni blokovi dovozeni i podizani. A onda je grupa studenata (ako se dobro secam sa Oksforda) u relativno kratko vreme prevezla jedan kameni blok te velicine podmecuci balvane kao neku vrstu tockova, sa mesta za koje se misli da je bio kamenolom, odakle su ti kameni blokovi dovozeni kad je Stonehendge gradjen.

A piramide? Zaista su svojevrsni arhitektonski spektakl, kako god da su gradjene.