Jump to content


Photo

Zene kao istinski glavni likovi?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
80 replies to this topic

#1 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 20 March 2005 - 04:22

Diskusija o mogucnosti da se upecatljivo docara nesto o cemu imamo malo iskustva, i povodom toga pominjanje Tolstoja kao pisca koji je uspesno docarao zenski lik, direktan mi je povod za inace cesto razmisljanje na temu, koliko uopste u literaturi, umetnosti, filmu... ima pravih glavnih zenskih likova.
U vecini slucajeva, zene su, iako cesto i vrlo vazni likovi, ipak sekundarne, glavni nosioci radnje su muskarci.

Koliko primera mozete navesti da su zene istinski glavni likovi?

Osim "Ane Karenjine", "Petrijinog venca", i "Sofke", trenutno ne mogu da se setim vise nijednog.

Volela bih odgovore, vec i cisto kao informaciju, da mi ukazete na neka takva dela, za koja do sad nisam znala, ili me na neka podsetite.

Izgleda da ni sto se tice, recimo, filma, stanje nije mnogo bolje. Ali mi ipak prvo padaju na pamet Almodovarovi ili Fasbinderovi filmovi, "Prohujalo s vihorom"...
Hm, recimo, i "Jovanka Orleanka", u mnogim verzijama, ali, da li je i tu uvek ona glavni lik, ili samo povod?

#2 Kninski

Kninski
  • Members
  • 135 posts

Posted 20 March 2005 - 04:50

Winterborn, pisac Dea Trier Morch je jedan od stotine primera dobrih i glavnih zenskih likova. Samo se treba odmaknuti od ustaljenih staza izvikanih knjiga.
Tolstoj je mozda umeo da da uverljive zenske likove, ali su mu muskarci nepodnosljivo traljavi i blentavi. Ocigledno je patio od neke seksualne frustracije.

#3 BraveMargot

BraveMargot
  • Members
  • 626 posts

Posted 20 March 2005 - 12:15

Padaju mi na pamet najpre Madam Bovari, Carobnjak iz Oza, Moli Flanders...

Uostalom malo googlovanja i konsultovanje wikipedije daje pozamasan spisak romana s glavnim zenskim likom. Mozda bi bilo korisnije kada bi u potrazi za informacijama (ako je poenta ovog topika zaista info a ne jos jedan poligon za prepucavanje forumskih 'umetnika' i njihovih kriticara) to bio prvi korak?

http://en.wikipedia....s_in_literature

#4 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 20 March 2005 - 22:04

(ako je poenta ovog topika zaista info a ne jos jedan poligon za prepucavanje forumskih 'umetnika' i njihovih kriticara)


Ne znam za druge, ali za mene naravno da je poenta informacija, ja se ni sa kim ne 'prepucavam", i uglavnom sam u zivotu sasvim ozbiljna, kad su stvari ozbiljne.
Ne bih inace ni postavljala takvo pitanje.

A sto se tice googlisanja i wikipedisanja, u redu je i to, ali iskreno, lakse mi je na srhr jeziku, a i bas bih vise volela ovde jednu ozbiljnu diskusiju na ovu temu.


"Carobnjak iz Oza"? Ondda bi po tom kriteriju mogla i "Alisa...", ili, Pipi Duga Carapa. Ne verujem da li bi u tim knjigama stvar bila bitno drugacija da su za glavne junake uzeti decaci.

#5 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 20 March 2005 - 22:51

Mozda bi bilo korisnije kada bi u potrazi za informacijama (ako je poenta ovog topika zaista info a ne jos jedan poligon za prepucavanje forumskih 'umetnika' i njihovih kriticara) to bio prvi korak?

I ti zbog toga dajes ceo link sa kompletnim spiskom "glavnih zenskih likova?Zasto je Grazia uopste otvarala topic,pored tebe tako pametne? :lol:

#6 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 20 March 2005 - 23:17

Da li je, izmedju ostalog, kompleksnog fenomena ogromne citanosti tzv. "petparackih romana", od Mir-Jam, preko D. Stil, do Lj. Habjanovbic, i M.B. Mojsilovic, i slicnih, i u tome sto su tamo mnogo cesce glavne nositeljke radnje zene? Ovakva knjizevnost mozda, hajde da se tako izrazim, "utoljuje glad citalastva" za takvim likovima?


I, iskreno, kakva god ta literatura bila, ponekqad mi se ucini da bih je stavila ispred nekih vestacki naduvanih, "umetnickih" romana. Recimo, vecina lauretaa NIN-ove i drugih nagrada poslednjih godina

Iako sam bezbroj puta pokusavala da procitam bar jedan roman Mir-Jam, i odbijala me ta "nepodnosljiva lakoca", opet bih pre bila za njen roman, nego recimo, "Pisac iz daleka", proslogodisnji dobitnik. On mi jer naprosto, bio odvratan. Za tu "literaturu", Habjanovicka, Bjelica, ili Mojsilovicka su genijalke.

Ali, da ne produbljujem u tom pravcu dalje,ovo je sad vec i neka treca tema, koja bi zahtevala poseban topic.

#7 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 20 March 2005 - 23:57

Da li je, izmedju ostalog, kompleksnog fenomena ogromne citanosti tzv. "petparackih romana", od Mir-Jam, preko D. Stil, do Lj. Habjanovbic, i M.B. Mojsilovic, i slicnih, i u tome sto su tamo mnogo cesce glavne nositeljke radnje zene? Ovakva knjizevnost mozda, hajde da se tako izrazim, "utoljuje glad citalastva" za takvim likovima?


I, iskreno, kakva god ta literatura bila, ponekqad mi se ucini da bih je stavila ispred nekih vestacki naduvanih, "umetnickih" romana. Recimo, vecina lauretaa NIN-ove i drugih nagrada poslednjih godina

Iako sam bezbroj puta pokusavala da procitam bar jedan roman Mir-Jam, i odbijala me ta "nepodnosljiva lakoca", opet bih pre bila za njen roman, nego recimo, "Pisac iz daleka", proslogodisnji dobitnik. On mi jer naprosto, bio odvratan. Za tu "literaturu", Habjanovicka, Bjelica, ili Mojsilovicka su genijalke.

Ali, da ne produbljujem u tom pravcu dalje,ovo je sad vec i neka treca tema, koja bi zahtevala poseban topic.


"Pisac izdaleka", pravopisa radi. A ima i jedna odlicna knjiga Milovana Danojlica, dok nije postao veliki borac za srpsku stvar: "Kako je Dobrislav protrcao kroz Jugoslaviju". Za utoljivanje gladi, mislim ...


Share & Enjoy

#8 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 21 March 2005 - 00:15

"Pisac izdaleka"


Da, bas dobra opaska. Eto, kako se okliznete na sopstveni pokusaj lovljenja moje greske. Jos jedna potvrda meni u prilog., jer, eto, vec i iz pravopisno pogresnog naslova se vidi, da je svetlosnim godinama daleko od svake veze s knjizevnoscu.

Pravilno je po pravopisu upravo "iz daleka".


Pise li se "napamet" "naizust:, naislkap", "ustvari", itd? Naravno, ne.Nego ODVOJENO: "na pamet", "na izust", na iskap", "u stvari... Isti je slucaj sa "iz daleka".

#9 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 21 March 2005 - 00:33

Nazalost, nismo se razumeli. Steta, "Dobrislav" je tako dobra knjiga ...

Share & Enjoy.

#10 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 21 March 2005 - 01:15

Na zalost, ili na srecu, se pise odvojeno. Tako je u vazecem pravopisu, svidjalo se to nekom ili ne. U govornom jeziku se upravo zato sve cesce i javlja pogresan naglasak, bas kako je i napisano, odvojeno: na pamet, na zalost A, umesto da se izgovara kao da je jedna rec) napamet, nazalost.
A "Dobrislav..." jeste odista dobra knjiga.

#11 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 21 March 2005 - 01:42

Nazalost, i dalje se nismo razumeli. Zamena fice racunarem nakacenim na mrezu ne bi pomogla Dobrislavu da naprasno postane graciozan ...

Share & Enjoy

#12 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 21 March 2005 - 02:15

Konacno, ipak je, izgleda, na srecu sto se nismo razumeli. I hvala Bogu.
Da smo se razumeli, bilo bi na zalost.

A najesen ionako stize novi "fica" iz Fiat-a. A o racunarima da se i ne govori.

#13 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 21 March 2005 - 02:27

... a za par godina (na jesen, pogadjate) stize nova knjiga Vladana Matijevica, pisca 'odvratne' knjige "Pisac izdaleka": "Kako je Grazia protrcala kroz Forum B92".

Share & Enjoy

#14 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 21 March 2005 - 02:46

Ne radujte se pre vremena.
Ovo je bila cisto omaska u kucanju, naravno da je na jesen.


stize nova knjiga Vladana Matijevica, pisca 'odvratne' knjige "Pisac izdaleka": "Kako je Grazia protrcala kroz Forum B92".


Ovo bi trebalo, kao da bude duhovito, ili vrlo mudro. Naravno, nije.

Hvala Bogu, dovoljno sam i ja "iz daleka" da me se ne dotice. Ali sta cu kad mi nekad bas dodje da se zezam odgovarajuci na ovakve poruke.

Da, ponovicu i jos milijardu puta: Matijeviceva knjiga je odvratna, glupa, bezvezna... I to su male reci za nju.

A kako ja "trcim" kroz forum nije nista, spram toga kako, eto, neki to rade i zdusno imitiraju Dobrislava.

I potpuno su skrenuli. Mislim, s teme ovog topica.

Zene kao istinski glavni likovi.

Ali, sta im ja mogu, kad su neozbiljni gde ne treba, a ozbiljni, gde se treba opusteno zezati. Pomesali loncice.
I stoga posto je to tema topica, vise necu replicirati na druge stvari ovde. Ne sto ne bih mogla da se nakoncavam dezurnim driblerima, nego sto bih odista volela diskusiju na temu naslova ovog topica.

Pisite o tome, ili "protrcavajte" na ovom topicu bez mene.

#15 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 21 March 2005 - 03:49

Da probam ponovo - istinski glavni zenski lik, zenski Dzimi Barka/Dobrislav s pocetka 21. veka: "Kako je Grazia protrcala kroz Forum B92". Vladan Matijevic ili Mirjana Bobic-Mojsilovic, svejedno. Najbrzi put do knjizevne slave glavnog zenskog lika ...

Share & Enjoy