Jump to content


Photo

EXPLORER ILI...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
92 replies to this topic

#61 Cobra Dragec

Cobra Dragec
  • Members
  • 1,274 posts

Posted 03 April 2005 - 19:36

resistance is futile. yield to IE :lol:

#62 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 19 April 2005 - 11:45

'Ajmo narode,nova Opera je u opticaju od danas! :lol: :huh:

#63 ml01172

ml01172
  • Members
  • 194 posts

Posted 19 April 2005 - 12:30

Ja sam koristio IE, pa sam prešao na Operu, pa sam prešao samo na internet pod linuxom (Galeon pa Firefox), ali onda sam ponovo imao puno posla pod Windowsom pa sam se vratio na Operu. U jednom momentu mi je ta Opera tako dopizdila jer ja moram da ganjam kompatibilnosti, podršku, ovo, ono... Npr. gomila sajtova ne radi u Operi, jer taj web-dizajner (ili programer) nije poveo računa o kompatibilnosti i onda glupi sajt radi samo u IE. Eh, sad, da li je dobro reći glupi sajt ili glupa Opera? Meni je taj sajt npr. bitan jer ima podatke koji meni trebaju, a nisam emotivno vezan ni sa jednim browse-rom, kao što su to neki ovdje, kako se meni čini, uzeli iz principa da rade, što je po meni glupo. Nigdje nema sajta koji će raditi samo u operi a neće u IE, jel' se slažemo? Možda to nekad neće biti tako, ali zasad je tako. Onda ja fino uzmem IE 6.0.2800.1106, odem na windowsupdate.microsoft.com i pokupim sve moguće patch-eve (tzv. critical update-e) i od tada, ako vi meni vjerujete, NITI JEDAN JEDINI PROBLEM. A navikao sam čitav život prije toga da radim u IE jer je jednostavan za upotrebu, čist je od sitnih bagova (npr. u nekoj od ovih novijih verzija Opere, ako mišem selektuješ spejs (blanko), a zatim na drugom mjestu selektuješ nešto drugo, selekcija na onom spejsu ostane vidljiva i uskoro ti ostane šaren ekran, i neke druge sitnice). Plus što ne moram da otvaram poseban browser, nego ako čačkam po hardu nešto, samo gore u address-bar ukucam adresu i on me odvede, jer je IE istovremeno i File Explorer. Naravno da IE ima svoje mane i nedostatke, ali ja kad saberem i oduzmem - izaberem IE. Firefox je dobar, ali nemam namjeru da ga instaliram pod Windows-om kad sam zadovoljan i sa IE koji je već integrisan, a ne trebaju mi one njegove mogućnosti prognoze vremena u donjem desnom uglu isl. To su već gluposti. Jedino što bi mi nedostajalo su sessions i tabovi, ali i to zna da pravi konfuziju te mi toliko i ne nedostaje.

Eh, sad ja sam protivnik Microsoft-ovog monopola i veliki ljubitelj Linuxa (planiram njime da se bavim u budućnosti a i već se u velikoj mjeri bavim, konkretno programiranjem) ali izgleda da je sad postala moda da svi prde po Microsoft-u i oni koji nemaju pojma ni o čemu, i po Microsoft-ovim proizvodima koji i nisu tako loši.

#64 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 19 April 2005 - 13:33

Eh, sad ja sam protivnik Microsoft-ovog monopola i veliki ljubitelj Linuxa (planiram njime da se bavim u budućnosti a i već se u velikoj mjeri bavim, konkretno programiranjem) ali izgleda da je sad postala moda da svi prde po Microsoft-u i oni koji nemaju pojma ni o čemu, i po Microsoft-ovim proizvodima koji i nisu tako loši.

Upravo tako.
Svako ko se iole razume u sve to, ne bi trebalo da ima nikakvih problema sa MS proizvodima.
Raniji Windowsi JESU bili krševi (ne računajući 2000), ali XP je stvario bio napredak i kvalitetan proizvod.
Ja BSOD nisam video otkako sam instalirao XP (q4 2001.).

#65 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 19 April 2005 - 14:18

Nigdje nema sajta koji će raditi samo u operi a neće u IE, jel' se slažemo?

Za Operu ne mogu da garantujem posto i sama ima dosta propusta u postovanju raznoraznih standarda, ali imas itekako puno sajtova koji u IE-u izgledaju blago-receno ocajno bas zbog toga sto isti postuje jos manje standarda nego sama Opera... Firefox/Mozilla Suite ce iste prikazati bez problema... E sad, pitanje je da l' je to greska web developer-a ili browsera. Ako developer prati sve standarde i preporuke, browser bi trebalo da moze da prikaze. Ako browser to ne prikazuje, greska je u browseru jer isti nije pratio iste te standarde, koji na kraju krajeva i postoje da se takve stvari ne bi desavale.

E IE je na samom dnu postovanja svih standarda... Od najobicnijeg CSS-a pa sve do kompleksnih rutina JS-a. I zato danas, paradoksalno, imas mnogo sajtova koji se lose vide u IE-u dok u, recimo, FF-u rade bez ikakvih problema.

Sad, neko ce reci - kako sam mogao da pljujem po developerima koji su na svakom koraku prikazivali 'Optimized for IE' svojevremeno, a sad branim developere ciji se sajtovi ne vide u IE-u. Razlika je u tome sto danas vecina njih postuje standarde i retko ko pravi neke specijalne optimizacije za odredjene browsere, dok je tada vecina developera koristilo IE-only opcije koje nisu standardizovane (i koje su cak danas odbacene i od samog IE-a) i time je IE hteo da se nametne kao standard.

Mene zabole koji ce browser biti najrasprostranjeniji, koji ce steci najvise zealota, ali se za standarde itekako brinem. Ljudi dolaze na neki sajt da bi izvukli odredjenu informaciju, ili da bi se zabavili, i smesno je od njih zahtevati da instaliraju po browser za svaki sajt koji posecuju jer time se ubija sama sustina Interneta i HTML specifikacija. Prosecan korisnik interneta razmislja verovatno na sledeci nacin: 'Zasto bih ja morao da instaliram novi browser ako hocu da posetim neki sajt? Valjda je sajt taj koji treba da se prilagodi meni, a ne ja njemu.' I bas tu ulaze standardi - ako browseri i developeri postuju standarde, krajnjem korisniku bi trebalo biti sve-jedno koji ce browser koristiti - svi ce isto prikazivati, a konkurencija ce biti u brzini, stabilnosti i dodatnim mogucnostima istih...

MM Firefox/Suite su, nazalost, jedini browseri trenutno koji postuju najveci deo W3C i slicnih standarda. Opera je tu negde, a IE je ostao miljama u pozadini (doduse, isti nikad i nije postovao standarde).

#66 ml01172

ml01172
  • Members
  • 194 posts

Posted 19 April 2005 - 14:54

Raniji Windowsi JESU bili krševi (ne računajući 2000), ali XP je stvario bio napredak i kvalitetan proizvod.
Ja BSOD nisam video otkako sam instalirao XP (q4 2001.).

Ne bih se složio u potpunosti. Sve verzije MS Windows-a imaju tu osobinu da se vremenom usporavaju, ali kod većine svojih prijatelja koji imaju XP sam primijetio da je ovo naročito izraženo. Iz početka radi sve cool, ali kako koji mjesec prolazi sistem je sve gori i gori dok na kraju ne počne da otvara startni meni po 3-6 sekundi a veće programe po 30 sekundi. Tada korisnik obično kaže "Moram formatirati uskoro". Naravno, ovo je prisutno kod svih verzija Windows-a, ali je to, čini mi se, kod XP-a naročito izraženo. Ne znam šta je u pitanju. Ja imam Win98 već JAKO dugo, i ja ga istini za volju takođe ponekad formatiram, ali usuđujem se reći jako rijetko - cifre su u godinama.

Neku sigurnost čovjek ne može očekivati ni od jedne verzije Windows-a, tako da tu ne pomaže ni NTFS kod XP-a, ni ugrađeni Firewall, niti išta drugo. Svejedno moraš koristiti anti-spyware i antiviruse, i to ti je to.

Što se tiče BSOD, evo ti web-definition:
Blue Screen Of Death. This is where your screen goes blue, and you get a pesky error message. In Win XP there is nothing you can do but restart. In older versions of windows, you can normally hold your breath and hit enter, and it might go away.

Moja djevojka je skoro kupila 64-bitnu mašinu, AMD Athlon na 1800MHz, 256 RAM-a, ATI Radeon 128bit, 128 MB, itd. sa instaliranim XP-em radi sa performansama sličnim mojoj mašini, koja je naravno 32-bitna, takođe AMD Athlon na 1800MHz, GForce4 MX 440 AGP8X 64MB, 256 MB, ali sa '98-com. Niko ne može da me ubijedi da XP ne usporava mašinu u odnosu na starije verzije Windows-a (sa izuzetkom 2000-arke koja je nenormalno spora i NT-eva)

Ipak, čini se da je osnovno pravilo - koristiti pametno računar. Dosta ljudi ne poštuje pravila ne-instaliranja nepotrebnih programa, brisanja nepotrebnih podataka, čuvanja dosta mjesta na HDD-u radi swap-memorije, regularnog update-ovanja Antivirusa, ne-prihvatanja nesigurnih cookie-a, ne-posjećivanja jako sumnjivih sajtova idr. Valjda to dolazi sa godinama? ;)

#67 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 19 April 2005 - 17:30

Ipak, čini se da je osnovno pravilo - koristiti pametno računar. Dosta ljudi ne poštuje pravila ne-instaliranja nepotrebnih programa, brisanja nepotrebnih podataka, čuvanja dosta mjesta na HDD-u radi swap-memorije, regularnog update-ovanja Antivirusa, ne-prihvatanja nesigurnih cookie-a, ne-posjećivanja jako sumnjivih sajtova idr. Valjda to dolazi sa godinama? :lol:

To je otprilike bila i moja poenta.
Ljudski faktor je najčešći krivac za raznorazne kvarove. Ne kažem naravno da je software savršen, DALEKO od toga, ali neće on tek tako, sam od sebe da se kvari.
Najbolji primer za to su razni "genijalci" koji su hteli da odstrane IE iz Windowsa, a posle su cmizdrili kako je Win sranje i kako im stalno zajebava. Pa mislim ako ne voliš IE, nemoj da ga koristiš, prosta stvar.

Dakle slažemo se oko svega - antivirus + fw + povremena poseta windowsupdate.com + instalacija samo potrebnih programa = stabilna mašina.

Barem je tako u mom slučaju.

#68 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 19 April 2005 - 18:06

Oko nestabilnosti Windowsa sam vec pisao u vise navrata.

Windows je jedan od nestabilnijih sistema, jedan od najnesigurnijih sistema, jedan od sistema sa najgorim disk fajl sistemom, prenatrpan nepotrebnim stvarima koje jedu resurse vise nego sto je potrebno... Ali...

Ne pada mi na pamet da branim Microsoft od napada, ali neke stvari je potrebno reci. Svaki Windows ako se dobro odrzava ce raditi isto ili priblizno isto kao i dan nakon prve instalacije (sto i dalje ne znaci da je to dobar rad, ali po iskustvu to je period kad windows barem radi). Stavise, sa takvom dozom bahatosti prema sopstvenom operativnom sistemu koji pojedini korisnici sprovode, i BSD bi imao problema a kamo li ne Windows.

Usporenje Windowsa vremenom dolazi iz nekoliko kljucnih faktora:
1) Rast registry baze - sto veca, to se sistem sporije startuje jer treba ista da se parsuje, da se izvuku delovi iste u RAM i dostave ostatku sistema na raspolaganje, etc. etc.
2) Rast sistemskih direktorijuma - ovo direktno utice na brzinu izvrsavanja programa
3) Fragmentacija diska - ovo je boljka svakog MS fajl sistema, narocito FAT16/FAT32 a direktno utice na performanse sistema.

Sve ovo dolazi s' vremenom pa zato Windows svakog dana izgleda sporiji i sporiji onima koji uopste ne haju o tome.

Ljudi siluju svoj sistem tako sto besomucno instaliraju sve sto im padne na pamet, trebalo im to ili ne... Koj ce moj klincu od 12 godina koji ustaje i leze sa CS-om i DOD-om u mislima, AutoCAD? Sta ce Dreamweaver nekom arhitekti? Kome trebaju 100 smehotresno velikih screensaver-a kad se isti gotovo nikada ne aktiviraju? Da ne pominjemo gomilu shareware aplikacija pisanih od strane neukih ljudi koji se usudjuju da sebe nazovu programerima samo zato sto su prevukli par dugmica preko podloge u VB-u...

A sve to strahovito mnogo utice na performanse. Evo malog testa - svi koji su primetili da im je sistem primetno sporiji nego kad su ga prvi put instalirali, neka skoknu do Control Panel-a pa zavire u Add&Remove Programs i provere da l' znaju cemu sluzi bar 50% programa koji su u toj listi, i neka pokusaju da se sete kad su iste zadnji put koristili. I zasto onda drzite programe koji vam ne trebaju?

Jeste to primenili onu staru srpsku 'Moz' da zatreba, nece da se baci...' pa resili od sopstvenog kompjutera da napravite spajz? A onda kad nestane mesta u spajzu, kad se vrata tesko zatvaraju a sire se raznorazni cudni mirisi iz istog, vi se pitate sta je problem i psujete arhitektu i gradjevince sto vam napravise spajz koji nije rupa bez dna pa da mozete sve sto pozelite da trpate u njega?

Za drugi test, skoknite do C:\Windows (ili C:\WINNT ili gde god je primarni windows direktorijum) pa bacite pogled u 'inf', 'system' i 'system32' - da nisu malko preveliki? U prosecnom Windows-u (e sad vise idem po secanju, nisam skoro gledao) oni zajedno ne zauzimaju ni 300MB. A koliko imaju god vas? 500MB? 1GB? 2GB? 5GB? (ovo poslednje sam video kod mog ortaka i odmah mu rekao da formatira sistem jer ono zaista nije vredno leciti). A svi ti fajlovi viska poticu iskljucivo iz gomile softvera, drajvera i slicnih gluposti koje ste u medjuvremenu instalirali, a onda ili rucno brisali ili brisali njihovom uninstall procedurama koje nisu dobro odradjene (ovo narocito cesta stvar sa raznoraznim shareware softverom i namerno se vrsi da kad istekne trial i vi uninstalirate program i dalje ostanu njegovi obrisi po sistemu kako isti ne bi mogao biti ponovo instaliran i koriscen kao trial)... Hocete da instalirate najnoviju, super-ultra-mega verziju Lines-a? Samo napred, ocekujte da vam podigne za koji megic ove direktorijume i napuni registry bazu novim djubretom koje ce ostati i nakon sto obrisete isti...

Da ne krecem o Windows Registry-ju... I ja koji instaliram samo ono sto znam da ce mi trebati cesto moram da idem u isti i da modifikujem i brisem djubre koje se stvara tamo da bi sacuvao performanse sistema.

A sto se Windows-a na mom kompjuteru tice, mada je uvek bio secondary OS, evo kako se odvijala istorija:

Formatirao particiju namenjenu za tu priliku
Instalirao 95-icu

Formatirao particiju jer sam nabacao previse djubreta u istom pa je tako bilo lakse (a i jbg. nisam bio navikao na doticni sistem pa nisam mnogo pazio)
Instalirao 95 OSR2

Ghost-ovao prethodni sistem na novi veci hard disk jer je postajalo tesno Windowsu (ostali OS-ovi su davno bili dobili punu raskos :lol: )
Instalirao 98SE (preko 95-ice)

Instalirao Me! (preko 98SE, kasnije cu malo o tome)

Ghost-ovao prethodni sistem na jos noviji hard - apetiti Windowsa porasli.
Instalirao XP (a kasnije i SP2 na isti)

Eto, za 10 godina umerenog koriscenja Windowsa, ja sam ga formatirao samo jednom, i to u pocetku. I nisam ni jednom brisao prethodni Windows da bih upgrade-ovao isti na noviju verziju. I nikad nije bilo nekih vecih problema (naravno, Windows k'o Windows - bilo je tu i BSOD i peripetija sa drajverima, i cudnog zamrzavanja sistema, ali vec sam naveo da ako trazite besprekornu stabilnost i sigurnost, to nigde, a narocito u Windowsu, svakako necete naci)... I Windows se nije usporavao vremenom (bar ne primetno)... Cak i kad sam greskom obrisao dobar deo sistemskih fajlova u 98-ici, pa presao na Me jer mi hitno trebao Windows a nisam mogao da nadjem instalaciju za 98-icu, ni tad nije bilo nekih problema. Mislim ljudi nabacase drvlje i kamenje na Windows Me, a ja sam isti koristio do decembra 2003-e bez ikakvih problema neuobicajenih za Windows... E da, jos uvek koristim FAT32 particije u Windows-u (bolja podrska za iste iz drugih OS-ova koje koristim) tako da i taj bottle neck koji gajim uopste znacajno ne ugrozava stabilnost sistema.

Naravno, da bi sistem ostao takav treba isti odrzavati - brisati nepotrebno, cistiti registry od djubreta koje raznorazni programi besomucno ostavljaju, i ne instalirati nepotrebno. Jer u suprotnom ni mnogi daleko bolje strukturisani OS-ovi bi poceli da blentave kao sam Windows...

E sad, kad sam prvi put instalirao BSD i Linux, vise se i ne secam, tek znam da ih nikada nisam formatirao :huh:

Oko sigurnosti, vec sam pisao na onoj temi 'VIRUS'...

#69 MASTERMIND

MASTERMIND
  • Members
  • 11 posts

Posted 21 April 2005 - 01:18

Ave FireFox!!!

#70 sleepyhead

sleepyhead
  • Members
  • 59 posts

Posted 30 August 2005 - 21:28

Danas je 10. rodjendan Opere, a oni dele besplatne licence. Dakle, trk na Operin sajt po licencu! :lol:

#71 dddejan

dddejan
  • Members
  • 1,413 posts

Posted 31 August 2005 - 11:22

Najbolja fora je sto se i.explorer uopste ne moze de-instalirati, tj. bar meni ne podje za rukom!

<{POST_SNAPBACK}>

nema boga da ga skines. ja sam uspeo da ga poizbacujem da ga ne vidim nigde i da se ne startuje nigde po defaultu. ali, otvoris w-explorer (win-E) i ukucas adresu, eto ga...

#72 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 31 August 2005 - 18:45

Safari rules!

#73 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 01 September 2005 - 12:31

Evo drndo sam i FF i Mozilu dva dana i opet se vracam na MAXTON!
Jos nisam probao Avant - mozda je neko od vas?

Za sada MAXTON mi je najbolji browser koji sam koristio.

Edited by BlueSoniq, 01 September 2005 - 12:33.


#74 pikli

pikli
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 01 September 2005 - 12:52

mozilla :lol:

#75 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 01 September 2005 - 17:47

Evo drndo sam i FF i Mozilu dva dana i opet se vracam na MAXTON!
Jos nisam probao Avant - mozda je neko od vas?

Za sada MAXTON mi je najbolji browser koji sam koristio.

<{POST_SNAPBACK}>

Ja probao. IE sa tabovima. Nista vise, nista manje. Isti qrac. Kao i maxton. Je l ti znaci nesto pojmovi engine i rendering, ili samo gledas sminku?