Jump to content


Photo

BOGORODICA LJEVISKA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
172 replies to this topic

#46 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 12 January 2005 - 10:47

QUOTE(AlefShin @ 12 Jan 2005, 00:42)
Da je samo Bogorodica Ljeviska u pitanju!
Sta je sa izvanrednim Nerezima, Starim Nagoricanima, Matejcom, Psacom, Zaumom, Neuparom, Bogorodicom Perilevptom, Sv.Petrom, Bogorodicom Odigitrijom, Sv.Apostolima, Sv.Dimitrijem, Banjskom, Gradcem itd.itd.? Cu li neko za njih?
A to je skoro sami vrh.

Super!
Jeste da si nabrojao dobar deo crkava koje se nalaze na teritoriji
danasnje Makedonije (ne smeta), a spadaju u sam vrh najlepsih
spomenika vizantijske graditeljske i slikarske skole, duhovno i kulturno blago ovih prostora, za koje medjutim, najveci deo onih koji se bave odbranom i zastitom
srpske duhovnosti po inerciji - ne zna, nikad cuo, akamoli video.... unsure.gif

Pred takvim vrednostima, pada u vodu kljasto i nametnuto, pregrejano
zaklinjanje u ocuvanje vaskolike srpske teritorije, koju cini - sta??

Sta je na teritoriji Kosova toliko znacajno i vredno, odolelo vremenu i ratovima,
sta ostaje, a ne podilazi jevtinim dnevno politickim potrebama, floskulama o ocuvanju drevnih ognjista, danku u krvi i ostalim argumentima "branilaca srpstva", sta to izaziva postovanje i divljenje i van granica nasih prostora?
Upravo ti spomenici, cije postojanje, da je pravde i dobre volje, trebalo usaditi u mentalni sklop ljudi, svest o tome sta imamo i sta je prava vrednost i duhovno nasledje.

I Mile, koji sipa "iz rukava" sve shtihove i adute, zna i poznaje sve sto Srbi imadu,
nikad cuo za vecinu manastira i crkava, rasejanih po Kosovu i Makedoniji.

Pravo pitanje bi bilo - sta je na tom planu uradila SPC, osim sto se tu i tamo, u Peci ili Gracanici odrzi bogosluzenje, zakuka nad sudbinom tih crkava, ljudi (sto je i normalno), sleti pokoji politicar da napabirchi neki politicki poen,?
Nista, bas nista ..... ph34r.gif

Za mene licno, pitanje Kosova, ocuvanje istog, osim ljudi koji zive (ili su ziveli) na toj teritoriji, podrazumeva pre svega odnos prema zaostavstini, najvrednijim ostacima, dokazima kulture i duhovnosti Srba, crkvama i manastirima. O njihovom znacaju
skoro da je izlisno govoriti. Mada.....mozda bi valjalo taj propust ispraviti, nema se vise vremena.

#47 Idioteque

Idioteque
  • Members
  • 1,602 posts

Posted 12 January 2005 - 12:04

QUOTE
Ponovo pitam(prvo sam pitao vladana)gde će to Kosovo da ode?


Mrzi me da pregledam ceo topic kako bi video u kom kontekstu si ovo ranije pitao ali, majka mu stara, kakvo je ovo pitanje? Kao, "bio sam u komi poslednjih 50 godina, pa sam se probudio i cuo da Kosovo nekud ode"? Naravno da ode, tamo gde 99% njegovog stanovnistva zeli da ode. Zasto? E to je vec pitanje za novi topic, ali sve u svemu, zato sto Srbi nikada nisu skapirali da nije dovoljno negde sagraditi crkvu (ma kakvo umetnicko delo da je u pitanju) i reci "pu moje", pa da to postane neotudjivi deo teritorije. Da smo manje optereceni teritorijom, a vise ljudima koji na njoj zive i kvaliteom njihovog zivota, sve bi bilo drugacije. To se zove "namenute pogresne vrednosti". Vecina Srba se busa u grudi "Srpskim crkvama" a ne razlikuju umetnicku i duhovnu vrednost Crkve Bogorodice Ljeviske i zgrade RTV Pink. Culi su da je to nesto jako vredno. E tu je problem i ove drzave i ove crkve, suvise se bave "hardware-om" a potpuno ignorisu "software".

#48 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 12 January 2005 - 12:06

Pa ja sam davno pricao, jos kad je bilo jasno da ingerencije nad Kosovom vise necemo imati, da jedino sto mi je zao po tom polju je ogroman kulturni i istorijski gubitak, jer su Albanci taman takvi nekulturni vandali (ako ne i gori) koliko i mi, i dozivljavaju te crkve i manastire kao 'srpski identitet' (za sta su i sami Srbi krivi izjednacavajuci naciju sa pravoslavljem) i da ce unistiti nesto sto ni sami nisu svesni koliko vredi (bas kao i mi Bajrakli dzamiju i dzamiju Bali bega u Nisu, ili hiljade drugih dzamija po Srbiji nakon 'oslobodjenja' od Turaka, odnosno dzamije po Bosni u skorijoj istoriji)... Time samo dokazujemo da nismo nista gori od talibana koji unistise one predivne uklesane statue...

Ali sto bi to nas bilo briga? Vazno je imati nad cime da se kuka, gde da se sakupljaju politicki poeni etc. a za vernike - ma sagradicemo mi i bolje i lepse, a i starije... Kakve Gracanice, Ljeviske, Banjske, Sokolice... Sta ce nam to kad imamo velelepni Hram Sv. Save, vazno da crkvice nicu na svakom koraku...

A lako je dokazati da vecina 'vernika' koji kukaju o tome nemaju blage veze ni gde je sta, ni kako izgleda, ni... Mislim da uhvatis bilo kog srBendu i da ga za uvo odvuces ispred Gracanice (o manje poznatima i da ne govorim) ne bi znao koji je to manastir... Bas kao sto ovaj forum dokazuje da najveci branioci cirilice i serBstva mahom bivaju totalno nepismeni ljudi... To nas je i dovelo tu gde jesmo - antihristi brane hriscanstvo, antisrbi brane srpstvo, nekulturni brane kulturu, egocentrici i mizantropi brane 'drustvo', zadrigle ispicuture brane sport, nepismeni brane jezik, neznalice brane obrazovanje... Sto Balasevic davno rece - 'Nemoj nas vise braniti, brigom ces nas sa'raniti...'

Prosto mi je trulo sto ja kao ateista nekad moram da branim te manastire i crkve od ovih danasnjih vernika jer samim tim sto ih uzimaju u usta obesmisljavaju svaku vrednost istih ph34r.gif

#49 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 12 January 2005 - 12:08

QUOTE(Merlak @ 12 Jan 2005, 09:47)
QUOTE(AlefShin @ 12 Jan 2005, 00:42)
Da je samo Bogorodica Ljeviska u pitanju!
Sta je sa izvanrednim Nerezima, Starim Nagoricanima, Matejcom, Psacom, Zaumom, Neuparom, Bogorodicom Perilevptom, Sv.Petrom, Bogorodicom Odigitrijom, Sv.Apostolima, Sv.Dimitrijem, Banjskom, Gradcem itd.itd.? Cu li neko za njih?
A to je skoro sami vrh.

Super!
Jeste da si nabrojao dobar deo crkava koje se nalaze na teritoriji
danasnje Makedonije (ne smeta), a spadaju u sam vrh najlepsih
spomenika vizantijske graditeljske i slikarske skole, duhovno i kulturno blago ovih prostora, za koje medjutim, najveci deo onih koji se bave odbranom i zastitom
srpske duhovnosti po inerciji - ne zna, nikad cuo, akamoli video.... unsure.gif

Sta je na teritoriji Kosova toliko znacajno i vredno, odolelo vremenu i ratovima,
sta ostaje, a ne podilazi jevtinim dnevno politickim potrebama, floskulama o ocuvanju drevnih ognjista, danku u krvi i ostalim argumentima "branilaca srpstva", sta to izaziva postovanje i divljenje i van granica nasih prostora?
Upravo ti spomenici, cije postojanje, da je pravde i dobre volje, trebalo usaditi u mentalni sklop ljudi, svest o tome sta imamo i sta je prava vrednost i duhovno nasledje.

Pravo pitanje bi bilo - sta je na tom planu uradila SPC, osim sto se tu i tamo, u Peci ili Gracanici odrzi bogosluzenje, zakuka nad sudbinom tih crkava, ljudi (sto je i normalno), sleti pokoji politicar da napabirchi neki politicki poen,?
Nista, bas nista ..... ph34r.gif

Za mene licno, pitanje Kosova, ocuvanje istog, osim ljudi koji zive (ili su ziveli) na toj teritoriji, podrazumeva pre svega odnos prema zaostavstini, najvrednijim ostacima, dokazima kulture i duhovnosti Srba, crkvama i manastirima. O njihovom znacaju
skoro da je izlisno govoriti. Mada.....mozda bi valjalo taj propust ispraviti, nema se vise vremena.

Sto se tice srpskih, i sire, vizantijskih crkava (Nerezi, Kurbinovo) u Makedoniji, one su oduzete od SPC 1967. i srpski svestenici, kaludjeri i kaludjerice primorani da napuste Makedoniju. Pisala sam na nekom drugom topicu kako sam zaticala neke od crkava u Makedoniji kada sam do mnogih od njih pesacila ili pesacila po obliznjim kucama u potrazi za seljacima koji drze kljuc i nekim iz njihove familije ko bi bio raspolozen da mi otvori crkvu. U Sv. Nikiti u Skopskoj crnoj gori sam zatekla konake kako se upotreblajvaju kao vikendice i razgaceno drustvo pored crkve pri popodnevnoj kafi, u Starom Nagoricanu (crkva nasred danasnjeg sela) kljuc je drzao neki vrlo zauzeti i neljubazni domacin, u Kurbinovu... Ove crkve su date na staranje makedonskom Zavodu za zastitu spomenika, sada su u drugoj drzavi i ne znam sta ocekujes od SPC.

Pitas sta je uradila SPC u vezi sa kosovskim kulturnim blagom. Kosovo znam prilicno dobro, krstarila sam po njemu uzduz i popreko i videla malo vise od poznatog trojstva (Pecka patrijarsija, Gracanica i Decani). Da kaludjeri i kaludjerice nisu ziveli po tamosnjim manastirima i odrzavali tamosnje crkve po cenu velikih licnih rizika (da ovde samo pomenem Devic, lomljenje ruke igumaniji, oslepljivanje stoke itd., sve to pre vise od 20 godina) polovina od tih tih crkava ne bi vise uopste postojala. Pa i u Prizrenu, porodice svestenika u Bogorodici Ljiviski su zivele decenijama u okruzenju u kakvom ti sigurno ne bi volela da zivi tvoja.

U kosovskim crkvama ce ne odrzi "tu i tamo neko bogosluzenje", tamo se moli bez prestanka (kao sto i u Hilandaru nije propustena nijedna sluzba, uprkos pozaru). SPC je tokom sezdesetih i sedamdesetih bila jedina organizacija u srpskom drustvu koja nije cutala o zlostavljanjima ne-Albanaca na Kosovu, u vreme dok je u Beogradu interes za Kosovo bio jedino na nivou pricanja viceva o Albancima.

Neznanje o srednjevekovnoj srpskoj kulturi (a istovremeno busanje u prsa njom) je pateticno. Ali tako su vaspitavane cele generacije. (Znam osobu koja je maturirala u Pristini, a nikada nije bila ni u jednom manastiru, pa cak ni u Gracanici (roditelji verovatno komunisti, ali zanimljivo je da nije bila ni sa skolom), a ja sam verovatno izuzetak jer su me vodili i roditelji, a bila sam i na eksurziji na Kosovu sa mojom beogradskom gimnazijom u 1. razredu.) Ta nezainteresovanost za nasledje inace nije samo srpski specijalitet, sumnjam da roditelji napr. prosecni francuski potrosaci, vode mnogo decu u Chartres da vide cuvene vitraze, a o mladim muslimanima i gde po Francuskoj njih vode roditelji i da ne govorim.

SPC je nesumnjivo cuvar srpskih srednjevekovnih spomenika na Kosovu i cuvar nekakvog srpskog prisustva tamo. Ali SPC ne moze da radi posao celog drustva, da bolje kazem i tvoj i moj. Ono sto bi mene veoma zanimalo je koliko je nekosovskih Srba ikada bilo na Kosovu (da vide Bogorodicu Ljevisku, da se skijaju na Brezovici i vide Gracanicu ili bilo kojim drugim povodom i da vide Decane). Taj broj/procenat bi bio najbolja mera srpske zelje i volje da u buducnosti imaju ikakve veze sa Kosovom, ali i sa srpskom duhovnim nasledjem olicenom u tamosnjim spomenicima.

#50 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 12 January 2005 - 12:23

Andreas, Zrza, Susicki Markov manastir, Matka, Sv.Stefan u Konci, Lesnovo, Treskavac, Sv.Nikita, Sv.Spas u Prizrenu, Ariljska crkva, Moraca, Stupovi, Veljusa, Sv.Naum, Sv. Pantelejmon, Sv.Sofija, Jovanje, Sv.Luka, Riza Bogorodice, Drenca, Vitovnica, Lipovac, Voljavca, Draca, Koporin, Vracevsnica, Grgeteg, Rakovac, Jazak, Vrdnik itd.itd.itd.

Sve na visokom nivou znacaja u SVETSKOJ kulturnoj bastini.

#51 TBPTKO

TBPTKO
  • Members
  • 454 posts

Posted 12 January 2005 - 13:53

QUOTE(incognito @ 12 Jan 2005, 13:06)
Prosto mi je trulo sto ja kao ateista nekad moram da branim te manastire i crkve od ovih danasnjih vernika jer samim tim sto ih uzimaju u usta obesmisljavaju svaku vrednost istih ph34r.gif

Нисам нешто приметио да си бранио. али ако јеси, немој да браниш више, матере тиB)

#52 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 12 January 2005 - 14:15

`A lako je dokazati da vecina 'vernika' koji kukaju o tome nemaju blage veze ni gde je sta, ni kako izgleda, ni...`

A ti navodno znas(a `branis`).

#53 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 12 January 2005 - 14:37

QUOTE
SPC je nesumnjivo cuvar srpskih srednjevekovnih spomenika na Kosovu i cuvar nekakvog srpskog prisustva tamo. Ali SPC ne moze da radi posao celog drustva, da bolje kazem i tvoj i moj.


Kakav cuvar?
Govoreci o SPC, nisam mislila na svestenike, kaludjere & kaludjerice, vec na sam vrh, na one koji se trenutno bave vaznim politickim problemima, licnom egzistencijom i materijalnim, trivijalnim stvarima - sve profano, ovozemaljsko. I na njihovo bogosluzenje. Da je bilo drugacije, ne bi narod bio u takvom neznanju, ne bi se dogodilo da dva gledaoca lupe takvu glupost - da se B.Ljeviska nalazi u Moskvi, odn. Lenjingradu blink.gif !
Poznato mi je, itekako, stanje u kome se nalaze srednjevekovne crkve i hramovi na teritoriji Makedonije....tuga i jad, zalosno. Ni Makedonci nisu, naravno, po tom pitanju daleko odmakli. Vazno je da su se brze-bolje oddelili od Matice, da imaju svoju Crkvu, sve autokefalisano, promptno! Nailazila sam na zatvorena vrata mnogih manastira (osim Ohridskih), zapustene, prepustene na milost i nemilost ljudima i zubu vremena.

U silnoj turistickoj (sic!) ponudi, ranijih godina, nigde da natrcis na neku turu obilaska manastira i crkava, bilo sta, sto bi moglo da pomoci srpski narod upozna tu nasu srednjevekovnu kulturnu bastinu, olicenu u tim spomenicima.....


QUOTE
Ono sto bi mene veoma zanimalo je koliko je nekosovskih Srba ikada bilo na Kosovu (da vide Bogorodicu Ljevisku, da se skijaju na Brezovici i vide Gracanicu ili bilo kojim drugim povodom


Tako je....nazalost. Ali zato se svi busaju tim Kosovom, svetom zemljom srpskih predaka, politicari ponajvise, puna im usta....
I nije bitno, da li je neko ateista ili verujuci, svako ko misli i oseca se gradjaninom ove zemlje, trebalo bi da prepozna i sacuva prave vrednosti, nesto sto, kako rece AlefShin, pripada svetskoj kulturnoj bastini.

#54 TBPTKO

TBPTKO
  • Members
  • 454 posts

Posted 12 January 2005 - 15:15

Ко хоће да обиђе манастире ето му Туристичке агенције СПЦ, па нека путује до миле воље.
На Косову има око 200 православних монаха и монахиња.

#55 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 12 January 2005 - 15:17

QUOTE(AlefShin @ 12 Jan 2005, 01:42)
Da je samo Bogorodica Ljeviska u pitanju!
Sta je sa izvanrednim Nerezima, Starim Nagoricanima, Matejcom, Psacom, Zaumom, Neuparom, Bogorodicom Perilevptom, Sv.Petrom, Bogorodicom Odigitrijom, Sv.Apostolima, Sv.Dimitrijem, Banjskom, Gradcem itd.itd.? Cu li neko za njih?
A to je skoro sami vrh.

Kalenic nemoj da zaboravis....U njemu se nalazi freska "Svadba u Kani",znacajna po tome sto je prva u svetu prikazana bas u tom manastiru,a govori o tome da je Isus pretvorio vodu u vino...A glede sv.Nauma,na podu te crkve nalazi se dokaz da su Makedonci autohtoni narod,i da nisu "sklepani" i vestacki stvoreni...Naime,sunce sa makedonske zastave,nalazi se u krugu,a u centru se nalazi crni
labud,kao simbol pokorenog naroda,i ta slika datira iz 5.-6.veka....

Edited by uros_s78, 12 January 2005 - 15:27.


#56 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 12 January 2005 - 15:21

QUOTE(mile curcic @ 12 Jan 2005, 01:45)
За неке јесам чуо (цца. 35-40%) али за остале, искрено, не!

To su sve manastiri izgradjeni u okviru srpsko-vizantijske skole...I predstavljaju evropsku i svetsku kulturnu bastinu...

#57 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 12 January 2005 - 15:26

QUOTE(AlefShin @ 12 Jan 2005, 13:23)
Andreas, Zrza, Susicki Markov manastir, Matka, Sv.Stefan u Konci, Lesnovo, Treskavac, Sv.Nikita, Sv.Spas u Prizrenu, Ariljska crkva, Moraca, Stupovi, Veljusa, Sv.Naum, Sv. Pantelejmon, Sv.Sofija, Jovanje, Sv.Luka, Riza Bogorodice, Drenca, Vitovnica, Lipovac, Voljavca, Draca, Koporin, Vracevsnica, Grgeteg, Rakovac, Jazak, Vrdnik itd.itd.itd.

Sve na visokom nivou znacaja u SVETSKOJ kulturnoj bastini.

sv.Kliment,sv.Varvara,sv.Cirilo i Metodije.U Ohridu ima 365 crkava,tacno onoliko koliko ima dana u godini,oblikuju krst,a skoro sve su izgradjene u doba Samuila,koji je posle jedne bitke osnovao Ohrid (O,hrid)... wink.gif

#58 sbshogun

sbshogun
  • Members
  • 499 posts

Posted 12 January 2005 - 15:32

Jutros sam negde čuo vest da je vlada Turske rešila da "obnovi" preko 600 istorijskih objekata na teritoriji Kosova,najviše u Prizrenu.Cenim da će Aja LJeviška da bude najlepša džamija na Kosmetu.

#59 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 12 January 2005 - 15:32

QUOTE(Merlak @ 12 Jan 2005, 00:08)
A je l' dovoljno - biti Srbin, derati se "ne damo Kosovo", pa
ne znati ni gde se nalaze sveta ognjista, sveta zemlja, 'bem ti sta jos
ima od tih svetinja, al' svima mlogo stalo.....cvrc... cool.gif

Samo je vazno vikati "Ubij zakolji"! mad.gif
puke.gif

#60 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 12 January 2005 - 15:33

QUOTE(sbshogun @ 12 Jan 2005, 16:32)
Jutros sam negde čuo vest da je vlada Turske rešila da "obnovi" preko 600 istorijskih objekata na teritoriji Kosova,najviše u Prizrenu.Cenim da će Aja LJeviška da bude najlepša džamija na Kosmetu.

Ne smeju da menjaju namenu ni izgled,jer je Bogorodica Ljeviska zasticena od strane UNESCO-a.... rolleyes.gif

Btw,zasto mislis da su svi zlonamerni? rolleyes.gif

Jebi ga,nisu svi kao Srbi,pa da ruse dzamije,pa se bune kad se obnavljaju...

Edited by uros_s78, 12 January 2005 - 15:36.