Jump to content


Photo

BOGORODICA LJEVISKA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
172 replies to this topic

#31 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 11 January 2005 - 16:30

God bless you, nisi pitao nista, shvatio.... huh.gif

A do bogomolja im stalo koliko do lanjskog snega, da ne pitam za
neke od najlepsih rukom stvorenih dela..... mad.gif

Pitam se zaista, (Tresko dobro postavi pitanje) sta za bilo koga ovde znaci Kosovo....?
Zemlju, kamen, ljude (kojih je ostalo - shaka jada), ili nesto sasvim, sasvim drugo.....

#32 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 11 January 2005 - 17:38

QUOTE(Rosbacher @ 11 Jan 2005, 11:49)
To su zvali Uros i Zagor. wink.gif

To sto sam anti-nacionalista,ne mora da znaci da ne znam za srpsko-vizantijsku skolu i ne mora da znaci da ne znam da se Bogorodica Ljeviska nalazi u Prizrenu! mad.gif

#33 Rooney

Rooney
  • Members
  • 1,420 posts

Posted 11 January 2005 - 17:41

Ja znam gde je Prizren, bio jednom!

#34 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 11 January 2005 - 23:08

QUOTE(uros_s78 @ 11 Jan 2005, 17:38)
To sto sam anti-nacionalista,ne mora da znaci da ne znam za srpsko-vizantijsku skolu i ne mora da znaci da ne znam da se Bogorodica Ljeviska nalazi u Prizrenu! mad.gif

A je l' dovoljno - biti Srbin, derati se "ne damo Kosovo", pa
ne znati ni gde se nalaze sveta ognjista, sveta zemlja, 'bem ti sta jos
ima od tih svetinja, al' svima mlogo stalo.....cvrc... cool.gif

#35 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 11 January 2005 - 23:30

QUOTE(Merlak @ 11 Jan 2005, 16:30)
Pitam se zaista, (Tresko dobro postavi pitanje) sta za bilo koga ovde znaci Kosovo....?
Zemlju, kamen, ljude (kojih je ostalo - shaka jada), ili nesto sasvim, sasvim drugo.....

Inat! Prkos! Apstrakcija! Fikcija!

Neko im je rekao da je to Sveta SrBska Zemlja, dopalo im se i drže se tog mita. A da ih čovek pita zašto je to SSZ, odgovor bi verovatno bio 'zato što tamo ima puno srBskih manastira', ali sigurno ne bi znali koliko ih je, koji su, ko ih je i kada podigao. Kunu se u svetosavlje a opet da ih pitaš ko je bio taj Sava i na čemu bi to trebalo da mu budemo 'zahvalni', ne bi umeli da odgovore. Ne bi znali ni odgovor na pitanje 'gde se nalazi Pećka Patrijaršija' rolleyes.gif Znali bi, kao što znaju da je 17. marta izgorela crkva sv. Arhanđela u Prizrenu! Kao što znaju da je nebeski srBski narod dobio boj na Kosovu, al' eto nekako ti Turci ostadoše tu....
I upravo je to ono što za srBe predstavlja Kosovo... MIT dry.gif

A za mene... za mene je to jedna blatnjava teritorija pod protektoratom, puna kulturne baštine koju proučavamo na fakultetu, ali koju, iz bezbednosnih razloga, ne možemo da obiđemo i ne vidim da ćemo uskoro moći, koliko god blizu bila, opet je tako daleko. Teritorija na kojoj se ubiraju politički poJeni. Teritorija na kojoj buja fašizam, čiji su 'narodi' vrlo slični jedni drugima, samo to još uvek nisu shvatili. Teritorija za koju još daju i uzimaju život. Kako je to glupo sad.gif

#36 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 11 January 2005 - 23:41

QUOTE(veki @ 11 Jan 2005, 23:30)
QUOTE(Merlak @ 11 Jan 2005, 16:30)
Pitam se zaista, (Tresko dobro postavi pitanje) sta za bilo koga ovde znaci Kosovo....?
Zemlju, kamen, ljude (kojih je ostalo - shaka jada), ili nesto sasvim, sasvim drugo.....

Inat! Prkos! Apstrakcija! Fikcija!

Neko im je rekao da je to Sveta SrBska Zemlja, dopalo im se i drže se tog mita. A da ih čovek pita zašto je to SSZ, odgovor bi verovatno bio 'zato što tamo ima puno srBskih manastira', ali sigurno ne bi znali koliko ih je, koji su, ko ih je i kada podigao. Kunu se u svetosavlje a opet da ih pitaš ko je bio taj Sava i na čemu bi to trebalo da mu budemo 'zahvalni', ne bi umeli da odgovore. Ne bi znali ni odgovor na pitanje 'gde se nalazi Pećka Patrijaršija' rolleyes.gif Znali bi, kao što znaju da je 17. marta izgorela crkva sv. Arhanđela u Prizrenu! Kao što znaju da je nebeski srBski narod dobio boj na Kosovu, al' eto nekako ti Turci ostadoše tu....
I upravo je to ono što za srBe predstavlja Kosovo... MIT dry.gif

A za mene... za mene je to jedna blatnjava teritorija pod protektoratom, puna kulturne baštine koju proučavamo na fakultetu, ali koju, iz bezbednosnih razloga, ne možemo da obiđemo i ne vidim da ćemo uskoro moći, koliko god blizu bila, opet je tako daleko. Teritorija na kojoj se ubiraju politički poJeni. Teritorija na kojoj buja fašizam, čiji su 'narodi' vrlo slični jedni drugima, samo to još uvek nisu shvatili. Teritorija za koju još daju i uzimaju život. Kako je to glupo sad.gif

Kult, naravno, i fikcija, mit, istorija - nije, jer do juce nisu znali
gde je Kosovsko blato, 'di su ti manastiri, samo se gruvala lova
u bunar bez dna....a sada to ionako nije vise vazno sad.gif

A sve krenulo od Gazimestana....tamo ce i zavrsiti, samo niko
to ne bi da prizna, ode mu rejting u cabar ....

Malo sam se prozezala ovom mini anketom za svoju dusu,
ali rezultat je - za ocekivati cool.gif

Iju, koliko jeresa nalupasmo, izgubismo i ono malo poena.... ph34r.gif

#37 harper lee

harper lee
  • Banned
  • 10,556 posts

Posted 11 January 2005 - 23:48

Pre nekih mnogo godina vodio sam jednog americkog istoricara umetnosti u Gracanicu. Kad smo izlazili iz crkve u spoljnoj priprati (nisam siguran da se to tako zove, to je onaj kasnije zastakljeni prednji deo crkve), bacio sam pogled na freske iz 16. i 17. veka, kojima je oslikan taj deo. Na mnogim od tih fresaka bila su urezana imena i datumi kad su imena urezana. S obzirom da je Gracanica srpsko selo, imena su bila Petar, Zoran, Dragan i slicno. Kasnije, nakon restauracije, Gracanica je dobila ono ruzno staklo upravo da bi se sprecili vandali da se izivljavaju na freskama. Da su imena bila Veton, Albin ili Faik, RTS to ne bi skidao sa programa godinama.

Srpske crkve na Kosovu su izuzetno kulturno nasledje, i ne mogu da shvatim da sami Albanci ne ucine nesto da se to nasledje zastiti. Politika nacionalnog isprdjivanja dodje i prodje. Izuzetni dometi ljudskog duha bi trebalo da bude nesto sto zajedno bastinimo. Ali, kako smo, zajedno, obicna preispoljna stoka, tako i cuvamo ono sto smo napravili.

#38 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 11 January 2005 - 23:54

Ако ме утисак не вара, многи учесник овог надговарања користи реч мит у значењу нечега што није стварно, што не постоји.
Ја то могу једино тако да схватим да они мисле, да они који верују у мит, верују, у ствари, у нешто потпуно непостојеће.
То, наравно, није тако. Мит је једна од најреалнијих појава у људском свету. Данас се чак на тим темељима продаје и купује све што се изнесе на тржиште. Неке земље захваљујући добро сроченом миту постају моћне, друге пропадају. Због митова се демонстрира, туче са полицојом или ратује.
Мит влада светом.
Е, па кад је тако, треба да видимо који су митови лепши, па да се за њих боримо.
Другим речима, цела политика може да се сведе на естетику.

#39 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 12 January 2005 - 00:05

Sad - bez zezanja, ali nismo bili svesni (a ni sada, fala Bogu) koje
je to bogatstvo, kulturno, civilizacijsko, umetnicko, te crkve i manastiri,
freske nevidjene lepote, nesto po cemu bi nas svet prepoznao, uvazavao.

Sami smo sve to unistavali, prepustali zaboravu i zubu vremena,
znam dobro koliko je uvek nedostajalo sredstava za konzervaciju i minimalno odrzavanje tih spomenika i fresaka, uvek bilo i ostalo deveta rupa na svirali,
rezultat nekulture, neobrazovanosti i zaostalosti. A Albanci, u vecini su na jos nizem nivou kad je rec o edukaciji i postovanju kulturnih dobara....

Za mene, ta vekovna kulturna bastina je ono za cim cu zaliti i osecati kao gubitak,
ako/kada Kosovo ode....

#40 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 12 January 2005 - 00:08

Mileee, ovo
QUOTE
Другим речима, цела политика може да се сведе на естетику.


cu ti uzeti za biser dana tongue.gif . Ne moze - nedelje, rezervisano za Bob Rokni ga

#41 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 12 January 2005 - 00:09

Mmda... očigledno nismo na tom civilizaijskom stupnju da bi smo bili svesni šta je to kulturna baština. Nema građanske svesti. Bajrakli džamija se doživljava kao nešto muslimansko, nešto tuđe, a ne kao naš kulturni spomenik. Tako i manastiri na Kosovu za Albance nisu ništa drugo do samo srpski manastiri ali i problem pri ostvarivanju 'istorijskog prava i pretenzija na tu teritoriju'. I ne vidim da IKO radi na tome da kulturno opismeni ljude u čijem se okruženju i nalazi ta kulturna baština, one koji žive sa njom i koji bi trebalo da je doživljavaju kao svoju a ne tuđu!

Inače o manastirima na Kosovu su uvek više brinuli drugi nego mi sami. I ne samo o kosovskim manastrima, već i o čitavoj kulturnoj baštini u zemlji, o čemu govori jedva par primera spomenika pod zaštitom UNESCOa, a mnogi zaslužuju da se nađu na tom spisku.

Edited by veki, 12 January 2005 - 00:10.


#42 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 12 January 2005 - 00:42

Da je samo Bogorodica Ljeviska u pitanju!
Sta je sa izvanrednim Nerezima, Starim Nagoricanima, Matejcom, Psacom, Zaumom, Neuparom, Bogorodicom Perilevptom, Sv.Petrom, Bogorodicom Odigitrijom, Sv.Apostolima, Sv.Dimitrijem, Banjskom, Gradcem itd.itd.? Cu li neko za njih?
A to je skoro sami vrh.

#43 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 January 2005 - 00:45

За неке јесам чуо (цца. 35-40%) али за остале, искрено, не!

#44 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 12 January 2005 - 10:36

QUOTE(Merlak @ 11 Jan 2005, 23:05)
Sad - bez zezanja, ali nismo bili svesni (a ni sada, fala Bogu) koje
je to bogatstvo, kulturno, civilizacijsko, umetnicko, te crkve i manastiri,
freske nevidjene lepote, nesto po cemu bi nas svet prepoznao, uvazavao.

Sami smo sve to unistavali, prepustali zaboravu i zubu vremena,
znam dobro koliko je uvek nedostajalo sredstava za konzervaciju i minimalno odrzavanje tih spomenika i fresaka, uvek bilo i ostalo deveta rupa na svirali,
rezultat nekulture, neobrazovanosti i zaostalosti. A Albanci, u vecini su na jos nizem nivou kad je rec o edukaciji i postovanju kulturnih dobara....

Za mene, ta vekovna kulturna bastina je ono za cim cu zaliti i osecati kao gubitak,
ako/kada Kosovo ode....

Ponovo pitam(prvo sam pitao vladana)gde će to Kosovo da ode?

#45 Rooney

Rooney
  • Members
  • 1,420 posts

Posted 12 January 2005 - 10:43

QUOTE
Ponovo pitam(prvo sam pitao vladana)gde će to Kosovo da ode?


Za sada?
Ode u picku lepu materinu!!!