Jump to content


Photo

Zašto mrzim PC


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#61 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 12 January 2005 - 09:13

QUOTE(Metal Guru @ 11 Jan 2005, 23:21)
prvo, jaguar 10.2.8 je poslednji mac os x koji radi na bez g3 masinama, i prilicno ubedljivo najbrzi. oni koji su se smarali da instaliraju pantera na ovakve masine kazu da je on jos brzi. znaci, noviji os brzi od starog a ne kako si ti to shvatio.

sorry, naseo sam na tvoju pricu da znas nesto o mekovima, da je tako znao bi sta je jaguar, sta panther a na sta se misli kad se u tom kontekstu kaze mac os (prethodne verzije).

Bože, vidiš li ti šta si ovde napisao?

Dobro, ajde ovako, ukoliko sam dobro rastumačio tvoje pisanije. Ti kažeš da su se ljudi smarali da instaliraju panthera na g3, a da on brže radi na njemu od jaguara. E, ako mi na bilo koji način dokažeš da bilo koji panther na g3 brže radi od jaguara, plaćam večeru. Može?

Edited by henrik larsson, 12 January 2005 - 09:22.


#62 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 January 2005 - 10:36

Behold the perfection...









The most affordable Mac ever.

wub.gif

Ne mogu da smanjujem slike, lepota traži prostor tongue.gif

#63 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 12 January 2005 - 10:55

Koji dizajn...mislim na Mac.
Kad se setim sta je meni bilo pojam lepote...imao sam ga do pre 4 godine, kacio ga na Unix PC.



Edited by yoyogi, 12 January 2005 - 10:56.


#64 Metal Guru

Metal Guru
  • Members
  • 79 posts

Posted 12 January 2005 - 12:15

"Bože, vidiš li ti šta si ovde napisao?"

ocigledno da moram da ti posvetim malo vise vremena ne bi li prestao da me smaras sopstvenim nepoznavanjem mekintosa.
nije problem sto ne poznajes mekintosa nego sto na osnovu sopstvenog neznanja sudis o njemu...
ne znas ni kakav je odnos cena prosecnog pc-a kao brend proizvoda i meka, ali tvrdis da ce pc da pojede meka za veceru

dakle, uvod u mek terminologiju:

jaguar - mac os x 10.2
jaguar 10.2.8 - poslednja revizija mac os x 10.2
panther - mac os 10.3

bez g3 (z, kao zaba, u originalu beige g3) - prva generacija mekova sa ppc 750 (g3) procesorom.

7 years support cycle - pored ostalog, apple ne dozvoljava instalaciju novih verzija os-a na masine starije od 7 godina. to je tako vec 14 godina (mac je star 21 pa racunaj). bez g3 je ostao bez podrske tokom 2004 -> panter ne radi na bez g3 masinama.

x post facto - kombinacija instalacionog programa, patcheva i drajvera koji omogucavaju da se mac os x instalira na masine na koje inace ne moze. apple nema nista protiv ovoga. ovakva instalacija je moguca ali tezak smor. therefore, ljudi koji su to radili su se smarali...

ubrzanje svake nove verzije mac os x-a: poznata stvar svakome ko je ikada radio sa mekintosem i sasvim logicno kad se zna kako izgleda mac os x iznutra.

mac os x iznutra - mesavina bsd unixa (mikrokernel + osnovni servisi), apdejtovani core servisi next stepa (display postscript, sada display pdf prosiren opengl-om, nextstep-ovi objekti) i apgrejdovan mac os toolkit (koji se sad zove carbon). sve su to komponente koje su pisane ne za power pc nego za m68k procesor -> ima mesta za optimizaciju koliko hoces.


"Dobro, ajde ovako, ukoliko sam dobro rastumacio tvoje pisanije. Ti kažeš da su se ljudi smarali da instaliraju panthera na g3, a da on brže radi na njemu od jaguara. E, ako mi na bilo koji nacin dokažeš da bilo koji panther na g3 brže radi od jaguara, placam veceru. Može? "

teorijski, mogao bih da te odvedem do jednog bez g3 pa da ti demonstriram, ali bi morao da mi ponudis vise od jedne vecere za ovo:

- smaranje sa instalacijom pantera na bez g3
- smaranje sa administracijom da bih te uveo u zgradu gde se to nalazi
- smaranje oko benchmarka i sl. gluposti...
...

zato cu se skoncentrisati na par linkova:

- evo sta kaze jedan od tih sto su se smarali u svom blogu: http://www.flexisten...es_panthe.shtml

"It is clearly faster than Jaguar, and the Finder finally feels like a real product instead of being sort of half-assed."

jos gomilu takvih stvari ces pronaci kad otkucas "panther on beige g3" na guglu....

ima tamo i jedan tekst koji savetuje citaocu da se ne petlja s tim. razumljivo posto je stvar smaranje, ali ne govori nista o brzini a o tome smo pricali.


"Behold the perfection..."

sjajno.
sad sa mini mekom pametnjakovici vise nece moci da pricaju o faktoru cena. jedino gde je sada apple dosta skuplji je srednja klasa. imac g5 je ipak ekstravaganza...

vt100...
idealna kombinacija extravaganze i klasike - zakaciti vt100 preko rs232<->usb interfejsa na mini meka

#65 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 12 January 2005 - 12:44

Čekaj, ti si se uključio u topic da dokazuješ neku kvazisuperiornost ili šta?

Prvo, mogao sam i ja prvi da se setim pa da ti izlistam šta je Jaguar a šta Panther u okviru OS X, na čemu mu je zasnovan kernel, pa da ispadnem kao mega baja, i da te kao napravim glupim. Pih. Dečje fore.

Drugo, gde sam to ja rekao da PC jede Mac za večeru? Ono što sam rekao 300 puta na topicu (a to predstavlja moje subjektivno mišljenje) je da je Mac sve u svemu nešto bolja varijanta od PC-a. Tako da ne moraš da vršiš svoju "think different" misiju na meni.

Treće, sad si me naterao da tražim npr. Dell ili Compaq ili kojegod konfiguracije, pa će ih postujem, pa da vidimo usporedbu. Pri tome ne mislim na iMac, mini Mac i slične stvari, to me ne zanima, uporediću ti najklasičnije desktop konfiguracije sa G5. Kome je najvažniji dizajn mašine, može da se druži i sa peceovcima kojima je cilj da uzmu što bombastičnije kućište i da upare crni monitor sa crnom tastaturom.

Četvrto, meni pričaš da lupetam o onome o čemu nemam iskustva, a onda mi poturaš linkove kako su drugi došli do zaključka kako Panther brije na g3. I don't get the point.

#66 Metal Guru

Metal Guru
  • Members
  • 79 posts

Posted 12 January 2005 - 12:56

ukljucio sam se da sprecim da se lupaju gluposti sto je bila opsta pojava u pocetku.

nego, you don't get a point, konacno se slazemo.

#67 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 12 January 2005 - 13:13

Dobro, ćao. Šta da ti kažem. Lepo je znati da forum ima takvog mega zaštitnika pravde. Preporučujem ti ES/Advocacy, tamo ima takvih OS džihad ratnika koji ne vide dalje od svog operativnog sistema, a pošto je sve win vs linux, mislim da će tvoja participacija uneti malo svežeg vazduha.

#68 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 12 January 2005 - 13:21

Evo, ovo se zaista pretvorilo u platform-wars...

Necu braniti henrik larsson-a jer je pokazao elementarno nepoznavanje Macintosh platforme (Jaguar vs MacOS X), ali i dalje tvrdim da za iste pare PC sisa Mac u svakom pogledu, a u top-class-u ga jede...

Pa sad, ako trebam da dokazujem moje poznavanje Macintosh platforme, nema problema... Programiram za doticnu platformu svakodnevno, nekada sam bolje poznavao 68k procesore nego samu x86 tehnologiju, i ako onako procentualno gledamo, otprilike sam pisao podjednako za obe platforme. Sto se arhitekture Macintosh-a tice, verujem da ima jako malo nepoznanica za mene.

G5, kao top class Macinotsh-a, kosta kud-i-kamo skuplje nego Xeon (sa slicnom konfiguracijom) na x86 platformi, a Opteron (bez obzira koliko mrzim AMD iz licnih razloga), koji je odprilike u slicnom cenovnom rangu, sisa G5 u vecini testova.

Naravno, postoji i druga strana medalje - PowerPC je RISC procesor, daleko pogodniji za radne stanice od CISC tehnologije, iz prostog razloga - kod CISC tehnologije dobar deo procesora (odnosno poluprovodnickih elemenata u njemu) odlazi na instrukcije koje u vecini slucajeva nisu potrebne. Apple (tacnije Motorola) instrukcije nadomesta softverom i spoljnim kontrolerima, tako da procesor zaista prestavlja 'sirovu snagu' a ne 'pametnu komponentu'. Zato je Mac od vajkada bio pogodniji za video editing i slicne stvari gde 'number clunching' predstavlja najbitniji element. S' druge strane, za 'general usage', CISC je jos uvek povoljnija i bolja varijanta. Kada bi Intel (i ostatak konzorcijuma koji odrzava go'no od x86 tehnologije) rekao - dosta, odustao od koncepta pune 'backwards compatibility' i istu nadomestavao softverom a ne trpanjem novih instrukcija u procesore, a imajuci u vidu superiorni tehnoloski nivo (nanometarski proizvodni proces, odlicno resen pipeline etc.) do koga ce Motoroli trebati jos mnoooogo godina, nova PC platforma bi izgledala kao super-racunar u odnosu na G5, a Mac bi izgledao kao igracka, relikt iz XX veka... However, kad bi se to desilo, x86 bi nestao jer osnova x86 tehnologije su sve te, u vecini slucajeva, bespotrebne instrukcije... MMX, MMX2, SSL, SSL2, SSL3, 3D Now! - yebote, ko ce sve to da popamti, i to su samo ove od novijih - ima jos brdo takvih gluposti od kojih poneke datiraju jos iz 80-ih (recimo instrukcija za 'ciscenje' ekrana koja datira jos iz 8086 procesora, ciju ulogu su davno preuzele graficke kartice)... A to jede dobar deo procesorske snage... Kad smo kod servera, tu Macintosh nema sta da trazi jer CISC vise odgovara serverskom okruzenju - zna se sta je vazno kod servera - sto vise memorije, sto vece brzine prenosa podataka (sto unutar sistema to i sa ostatkom mreze) i to je to - procesor je tu samo da kontrolise, i u takvim uslovima, CISC je pozeljniji. No, priroda je udesila drugacije, pa se i RISC procesori cesce upotrebljavaju u serverima (recimo Sun UltraSPARC) zbog nekih drugih pogodnosti istih... Ipak, u istoj klasi, CISC je bolje resenje za server nego RISC.

Elem, sustina je u tome - Mac pobedjuje na pojedinim testovima jer nije opterecen raznim instrukcijama, ali over-all, PC je napredniji.

Naravno, oko OS-a se slazem - Darwin BSD + modifikacija NextStep-a je daleko bolja (na bilo kojoj platformi, kad bi se Apple resio da prevede GUI i za PC jer u 'core' rezimu Darwin BSD radi bolje na PC-u nego na Mac-u) od bilo kog Windows-a koji je konceptualno i arhitekturno zivi primer kako jedan OS nikada ne bi smeo da izgleda. Krahiranje celog sistema zbog jednog aplikativnog programa je moguce samo u Windows-u - pa i AmigaOS je imao bolje resenu arhitekturu pre 15 godina. I ima dosta mesta MacOS X-u za unapredjenje. However, da opet kazem, ja procenjujem platforme striktno na hardverskom nivou i po njihovim realnim mogucnostima - ne po izgledu, softveru, popularnosti or whatever. Dakle ne pada mi na pamet da branim ni PC (na x86 platformi koju, da opet navedem, itekako mrzim) ni Mac, ja samo dajem svoj objektivni sud na osnovu mog, nadam se poprilicnog, poznavanja i rada na obe i za obe platforme.

Sad, ako Metal Guru, kao strastveni branilac Macintosh platforme, misli drugacije, voleo bih da cujem na osnovu cega.

#69 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 12 January 2005 - 13:28

Čekaj bre, gde sam ja to rekao da Jaguar nije OS X?

#70 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 12 January 2005 - 13:34

QUOTE(henrik larsson @ 12 Jan 2005, 13:28)
Čekaj bre, gde sam ja to rekao da Jaguar nije OS X?

Evo ovde:

QUOTE
Normalno je da ti je Jaguar 10.2.8 brži na G3 od OS X, kao što je win 2k brži na slabom Celeronu nego XP.


Sad, ako je to bio lapsus ili ja to lose tumacim, onda izvini za opasku o elementarnom neznanju...

#71 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 12 January 2005 - 13:40

Jeb'ga, lapsus. Htedoh reći Panther. Whatever. Mada naglašavam da sam ja end-user, dakle, ne bavim se arhitekturom operativnih sistema profesionalno, ali ih zato koristim 50-50 bukvalno, a bukvalno znači bukvalno pola-pola, tako da se smatram relativno kompetentnim da dam svoj sud. A stvarno mi nije u krvi da se emotivno vezujem za tako nešto, niti da propagiram.

#72 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 12 January 2005 - 13:56

Ma udari ga bre! Sta on tu tebi nesto...

#73 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 12 January 2005 - 14:38

PC je bio "licnost godine" u Time magazinu 1981. Nekako su tada znali sta ce biti. Ispada da su bili u pravu.

Tada su IBM PC kostali, sa monohrom ekranima, 15K US$ i DOS command line.

Danas su 500US$ sa bojama i klik-klik.

Od hobista do ulaska u "heavy duty" racunske centre, PC je dobro prosao. Mac nikad nije to uspeo. Nije ni pokusao.

Imamo danas "blade servers", sve PC bazirano. Google ih ima na desetine hiljada.

Niko nije pravio servere da rade kao mainframe na Mac platformi. Na Intel arhitekturi skoro sve firme jesu.

Sorry, Mac enthusiasts, PC rules. 97% trzista. Priznajem lepotu Mac-a, dizajn i lakocu koriscenja ali svet to nije prepoznao. Nije prvi put.

Racunari su alat da se stvari automatizuju i da se zarade pare. Mac je bio i ostao van tog domena. Hobby.

Moze ko god hoce PC-je i da mrzi, stvar je gotova. Nikad Mac nije bio blizu love. Gledajmo vise istog.

Voleo bih da cujem da je neka firma izbacila PC-je a uvela Mac.

#74 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 12 January 2005 - 15:29

Dimension 8400
Cutting Edge Technology
Pentium® 4 Processor 540 with HT Technology (3.20GHz, 800 FSB)
Microsoft® Windows® XP Home Edition
80GB Serial ATA Hard Drive (7200RPM)
FREE (3-5 Day) Shipping!
FREE Memory Upgrade to 1GB!
FREE 17" Flat Panel Monitor Upgrade - Online only!

Featured at
$1,099
$899
After $200 Mail-In Rebate!


Ovo je za Dell...HP i Compaq imaju Configure varijante koje su nezgodne za copy/paste, ali su približne ovima. dakle, za 900 dolara dobiješ ovako nešto (brand name PC sa monitorom), ostaje tu još da se popuni do 1500 evra koliko košta G5 na 1.8GHz (bez monitora).

#75 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 12 January 2005 - 16:06

Stvarno, sto niko nije klonirao Maca u nekoj znacajnijoj proporciji?

IBM-u su se svi koji su hteli i mogli nayebali majke sa PC-ima.

Kad kupis racunar, treba da znas da iako jedan proizvodjac pukne, bice ih na hiljade drugih koji ce unapredjivati proizvod.

Sta sa Mac-om?