Jump to content


Photo

Zašto mrzim PC


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#46 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 11 January 2005 - 12:09

Uh, ovo se pretvori u platform-wars... Cinjenica je, kao sto rekoh, da za iste pare PC tuce Mac do nogu, a u najjacim varijantama jede istog za dorucak...

Nego prokljuvio ja da je izgleda Zarko Radosavljevic njihov marketing strateg (skoknuti do apple store-a), posto ima slicnih nebuloza u konfiguracijama kao sto doticni prodaje u svojoj 'grupi':

http://www.nlprogroup.com/Prodaja.htm

lol_2.gif

#47 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 11 January 2005 - 12:15



Još da imaju lektora...

Edited by henrik larsson, 11 January 2005 - 12:16.


#48 APACH

APACH
  • Members
  • 758 posts

Posted 11 January 2005 - 12:15

zahvalan sam PC-u. Da sam ostao na mac-u(a imao sam jedan davni primerak, i taj je lepo izgledao) nikada ne bih video sefovu zblanutu facu kada sam u 3 nocu u sred izrade cash flow-a neophodnog za dobijanje nekog kredita, zamenio crknutu plocu i vratio sve na svoje.
Integracija je super ali su me krsh delovi racunara omogucili da upoznam njegovu arhitekturu, sklopim jeftin a dobar racunar, podignem sistem, ukratko, nesto sto je moj hobi postalo je ravnopravno sa mojom primarnom profesijom, dakle zavrsilo u mom CV-u i omogucilo mi da se zaposlim brze i placenije.

to sve ne bi proslo sa mac-om sto ne znaci da nisam svestan njegovih kvaliteta.



rolleyes.gif

#49 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 January 2005 - 12:22

Stvar je i u tome da sam nesto duzan PC-u. "Odskolovao" sam se uz XT i 286 (da ne spominjem osmobitase pre toga) i znao DOS u dusu sto se kaze, otpratio Windows od prvih ekstra trapavih koraka do danas. Da sad za svim tim povucem vodu, Mac bi morao da bude nesto stvarno nevidjeno... Sve ove godine (da ne spominjem jos osamdesete) bio je pristupacan samo povlascenoj klasi... "sad me je se setio"... cvrc.

#50 Metal Guru

Metal Guru
  • Members
  • 79 posts

Posted 11 January 2005 - 12:28

"Poenta je u tome da za tu kintu ladno uzimaš zver brand name PC sa istom takvom garancijom."

probao si nekad praksi kad tako smelo tvrdis?

"Uh, ovo se pretvori u platform-wars... Cinjenica je, kao sto rekoh, da za iste pare PC tuce Mac do nogu, a u najjacim varijantama jede istog za dorucak..."

argumenti?
ili cinjenica zato sto ti tako kazes?

moja iskustva govore potpuno drugacije.

a evo i oni kazu drugacije:

http://librenix.com/?inode=5309
http://www.barefeats.com/pentium4.html

#51 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 11 January 2005 - 13:18

QUOTE(Metal Guru @ 11 Jan 2005, 12:28)
"Poenta je u tome da za tu kintu ladno uzimaš zver brand name PC sa istom takvom garancijom."

probao si nekad praksi kad tako smelo tvrdis?

"Uh, ovo se pretvori u platform-wars... Cinjenica je, kao sto rekoh, da za iste pare PC tuce Mac do nogu, a u najjacim varijantama jede istog za dorucak..."

argumenti?
ili cinjenica zato sto ti tako kazes?

moja iskustva govore potpuno drugacije.

a evo i oni kazu drugacije:

http://librenix.com/?inode=5309
http://www.barefeats.com/pentium4.html

Nisam probao, pogledao cene, karakteristike i uporedio. A ti koristiš najjači Mac i PC min 7 godina paralelno uz sve tehničku podršku? I pišeš u sveščicu? Ili gledaš šta pričaju pristalice jednog i drugog po forumima?

#52 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 11 January 2005 - 14:54

QUOTE(henrik larsson @ 11 Jan 2005, 10:47)
Mašine služe da se na njima radi, a žene su za seks

mega-argument, majke mi
kao i ovaj
QUOTE
Za Mac ni nema toliko programa, pa nije ni cudo sto je stabilniji

i još se jedan nazire među redovima PiSi loversa
PiSi, znate, može da se budži

edit: važno pitanje za znalce - kako je izvršen kopernikanski zaokret DOS->Windows?

Edited by Mioba, 11 January 2005 - 14:56.


#53 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 11 January 2005 - 15:30

QUOTE(Mioba @ 11 Jan 2005, 14:54)
mega-argument, majke mi
kao i ovaj

i još se jedan nazire među redovima PiSi loversa
PiSi, znate, može da se budži

edit: važno pitanje za znalce - kako je izvršen kopernikanski zaokret DOS->Windows?

Ah, mogao sam da pretpostavim...

U razgovoru sa osobom muškog spola nekako mi je palo na pamet da mu naglasim da su personalni kompjuteri sredstvo, za rad, a ne fetiš, misleći da ljubav/požudu treba iskaziveti prema voljenoj osobi/ženi/devojci/dečku, štaveć. Ispustio sam iz vida da ako to ne napišem crno na belo, postoji mogućnost da me opljune neka FullSpeedAhead PC (u ovom slučaju Politically Correct) feministkinja. Izvinjavam se zbog nejasnoće u postu.

#54 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 11 January 2005 - 15:43

Mioba, pusti ove tehnomanijake.
Na POLITIKI ima tema o Duleeeeetu Saviću. Čovek nema takav problem, pere auto i čisti dvorište i boooole njega.. smile.gif

Edited by Div, 11 January 2005 - 15:43.


#55 Metal Guru

Metal Guru
  • Members
  • 79 posts

Posted 11 January 2005 - 20:12

"Nisam probao, pogledao cene, karakteristike i uporedio."

vidi se da pricas napamet...

"A ti koristiš najjači Mac i PC min 7 godina paralelno uz sve tehničku podršku?"

da, za razliku od tebe ja znam sta pricam.
apple-ova podrska ne moze da se poredi ni sa cim u pc svetu...

i da, imam meka (beige g3/266) kome je nedavno istekao support cycle. do pre nekoliko meseci na njemu je radio jaguar, 10.2.8. ne preterano brzo, ali je radio.

sad je izvrsen upgrade te masine raznim hardverom s kojim to ranije nije bilo moguce jer se kosi sa apple-ovim uslovima za podrsku pa sad ima udma kontroler i 1g rama. radi kao mali server pod yellow dog linuxom, izuzetno brzo i dobro.

"I pišeš u sveščicu? Ili gledaš šta pričaju pristalice jednog i drugog po forumima? "

jel ovo neki los pokusaj da se upotrebi cinizam?

Edited by Metal Guru, 11 January 2005 - 20:13.


#56 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 11 January 2005 - 20:47

Nije loš pokušaj upotrebe cinizma, nego sam te pitao da uporediš PC i Mac iste cene, ako već moram da ponavljam. To što je tebi radio (ne preterano brzo) Jaguar 10.2.8 na G3 to je lepo, ali ja više volim da posao radim brzo (odn. što je brže moguće). A znam dosta takvih likova koji su skrpili pare za bilo koji Mac da bi imali Mac, čisto onako. Pa im se valja 8.6 na slaboj mašinici, ali BOŽE, TO JE MAC, a ne ono M$ korporativno đubre. Izgleda da opet moram da ponavljam, ali čini mi se da sam relativno jasno u prethodnim postovima dao do znanja da mi je Mac blagi favorit generalno gledano, ali tvom zealotskom umu to nije dovoljno. Dakle, mogu i ja da nabudžim i Panther 10.3.7 na G3 i da on radi, kao što mogu da nabudžim XP na Celeron 633 sa 128 rama, i on će raditi, nekako. Ali nije poenta u u tom da imam nešto što će mi fiktivno raditi, a čekaću da mi uradi Gradient fill u PS-u za 15 minuta, nego nešto što će biti najefikasnije za raspoložive pare. Clear enough?

I da, nisi mi odgovorio da li si paralelno radio na PC i Mac-u slične kategorije ili cene? Pošto ja jesam, zato ovo i pričam.

edit:
QUOTE
sad je izvrsen upgrade te masine raznim hardverom s kojim to ranije nije bilo moguce jer se kosi sa apple-ovim uslovima za podrsku pa sad ima udma kontroler i 1g rama. radi kao mali server pod yellow dog linuxom, izuzetno brzo i dobro.


Sada sam tek obratio pažnju na ovo. Za mali server koji vrti Linux ti je i GB rama previše. Ali mi se očito bavimo različitim poslovima, meni nikad dosta rama i procesorske snage, a Linux na web serveru možeš da guraš i na 486.

Edited by henrik larsson, 11 January 2005 - 20:51.


#57 Petar Petrović

Petar Petrović
  • Members
  • 72 posts

Posted 11 January 2005 - 20:54

QUOTE(henrik larsson @ 11 Jan 2005, 20:47)
kao što mogu da nabudžim XP na Celeron 633 sa 128 rama, i on će raditi, nekako.

Pa ja sam AMD K6 II na 266 Mhz sa 160 MB RAM-a potero preko XP-a i radilo je malko brže nego da sam ga tero preko 98-ice. Hehehe... Al sad sam uzeo Jaguara, a YUGO je otišao u večna lovišta biggrin.gif
Sad ne znam zašto sam ovo ispričao, čim ne znam, znači da smaram.
Poz

#58 Metal Guru

Metal Guru
  • Members
  • 79 posts

Posted 11 January 2005 - 21:28

"Za mali server koji vrti Linux ti je i GB rama previše. Ali mi se očito bavimo različitim poslovima, meni nikad dosta rama i procesorske snage, a Linux na web serveru možeš da guraš i na 486."

ocito nisi puno radio sa serverima...

i nisi odgovorio da li znas sta je to zaelot.

4yi, taj bez g3 je bio godinama u svakodnevnoj upotrebi a ne kao fenomen. da znas o cemu pricas znao bi i da je jaguar 10.2.8 na istoj masini brzi od bilo kog macos x-a, a obzirom da je imao 544m rama nije bio mnogo sporiji ni od mac os 9 na istoj masini. a otisao je u penziju kad je zamenjen novim mekom. to sto si ti navikao na okruzenje gde masina zastari posle nekoliko godina je druga stvar. mada je i intel taj problem resio kad je presao gigaherc.

a naravno da paralelno radim sa najjacim primercima obe platforme i to i u okruzenju u kome nema mnogo zezanja sa srpskim srafciger pc varijantama jer je pitanje podrske bitnije od razlike u ceni i zbog toga je razlika u ceni prilicno mala.

a i danas je jobs predstavio mini mac za 490 eura, nemacka cena. g4 na 1.4ghz, 256m rama i 40g disk, moze da se siri do 1g, moze da se stavi super drive (sto je u stvari dvd writer) i disk do 160g. nema tastaturu, misa i monitor jer je prvenstveno namenjen da zavrbuje postojece pcjevce a oni sve to vec imaju.

u opciji ide i instaliran m$ office da se cika gejts ne sekira

Edited by Metal Guru, 11 January 2005 - 21:29.


#59 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 11 January 2005 - 21:52

I dalje ti je glavni argument da me pitaš šta je to zealot (zaelot u tvojoj varijanti).

Normalno je da ti je Jaguar 10.2.8 brži na G3 od OS X, kao što je win 2k brži na slabom Celeronu nego XP. I ne znam ko pominje srpske šrafciger varijante, ja sam ti pričao o brand name PC mašinama. A te priče o nezastarevanju znam od mnogo Mac freakova, mogu i ja da guram bez problema 2k na PII sa 128 rama godinama, i neće zastareti laugh.gif Tj. moći ću da radim posao na njemu. Ja trenutno radim na dual G4 na 533Mhz sa 1GB rama, što nije zastarela mašina nikako, ali se ponekad vrlo iznerviram što mi dugo čuva fajlove preko 200-300MB, pogotovo kada mi je neki deadline u pitanju.

#60 Metal Guru

Metal Guru
  • Members
  • 79 posts

Posted 11 January 2005 - 23:21

ti bas ne razumes, a?

prvo, jaguar 10.2.8 je poslednji mac os x koji radi na bez g3 masinama, i prilicno ubedljivo najbrzi. oni koji su se smarali da instaliraju pantera na ovakve masine kazu da je on jos brzi. znaci, noviji os brzi od starog a ne kako si ti to shvatio.

sorry, naseo sam na tvoju pricu da znas nesto o mekovima, da je tako znao bi sta je jaguar, sta panther a na sta se misli kad se u tom kontekstu kaze mac os (prethodne verzije).

a ovo za zelote nije argument, nego pokusavam da vidim da li samo ponavljas ono sto citas na netu. izgleda da je tako. zaelot je naravno typo, inace se na srpskom kaze zelot.

a da si pogledao cene kao sto nisi video bi koliko razlika izmedju meka i brand name pc-ja nije argument

Edited by Metal Guru, 11 January 2005 - 23:43.