Jump to content


Photo

Zašto mrzim PC


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#31 luba

luba
  • Members
  • 1,254 posts

Posted 10 January 2005 - 21:23

QUOTE(Mioba @ 10 Jan 2005, 20:57)
btw, PC je tužni bastard oca siledžije i nepoznate majke

moras da ga varas
kad je samo jedan PiSi, utripuje se da je baja i pravi cirkus. ja flertujem sa jos dva i nijedan se ne kvari. doduse, za ono za sta ih koristim cudo bi bilo i da se kvare, mozda samo malo da se zaraze.

ali zato kad god mogu, kao slucajno prosetam do onog apple centra u maksima gorkog i ko ker lutalica balim ispred izloga. neki put se usudim i da udjem unutra, pa brzo izadjem.

sve bi dala za onaj toster-like laptop i roze ipod za devojcice, ali onda bih morala sebi da priznam da sam snob, a ne znam da li mi se to svidja. laugh.gif

#32 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 January 2005 - 00:38

QUOTE(Metal Guru @ 11 Jan 2005, 07:14)
glavni nedostatak meka u odnosu na pc je cena.
drugi glavni nedostatak je nedostatak igara.

sve ostalo je na strani meka.

Mislim da je tacnije ono sto kaze tekst koji sam preneo iznad. Razlike su vrlo male, i u sustini nebitne (imam pristup obema platformama, btw).

#33 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 11 January 2005 - 03:16

QUOTE(luba @ 10 Jan 2005, 22:23)
sve bi dala za onaj toster-like laptop i roze ipod za devojcice, ali onda bih morala sebi da priznam da sam snob, a ne znam da li mi se to svidja. laugh.gif

Vidiš, kao što spomenuše gore, to ga i prodaje.
Jeste, izgleda superfensi i svako bi to voleo da ima. Ali je cena toliko prenapumpana da samo pravi snob (ili početnik-sucker) može to da kupi.

OK, naravno ima i ljubitelja dotičnih smile.gif

Ali za ekvivalentnu cenu može da se sastavi PC koji će da ga pojede za užinu.

#34 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 11 January 2005 - 04:25

Не знам ко ти је намештао рачунар, али мислим да ситуација није тако црна како си је представила.
За време 98-це било је чешћег крљања рачунара, али је и онда био врло употребљив.
Од када се појавио Win XP и стигао кабловски интернет толико га малтретирам, инсталирам, деинсталирам, ручно преправљам реџистри, 24 часа сам онлајн и једино што могу да кажем да се баш треба помучити и срушити га, а и тада System restore чини чуда.
Дизајн ће почети да игра значајну улогу онда када ми куповина новог рачунара буде била одлазак у самопослугу, па да не могу да се одлучим да ли ће сапун за руке да буде црвене или плаве боје, а дотле могу и беле компоненте у црно кућиште.

#35 Metal Guru

Metal Guru
  • Members
  • 79 posts

Posted 11 January 2005 - 07:52

"Mislim da je tacnije ono sto kaze tekst koji sam preneo iznad. Razlike su vrlo male, i u sustini nebitne (imam pristup obema platformama, btw)."

nije narocito dobar tekst jer ima dosta nepreciznosti. klasicna boljka tekstova koji pisu ljudi koji imaju veliko iskustvo sa windowsom a malo ili nikakvo sa mekom. u performansama poredi ubedljivo najslabiji mek sa srednje jakim prcom. i kaze da je m$-ov clear type prednost a ne pominje da se na meku postize isti efekat kad se ukljuci alternativan prikaz fontova a tada pitanje izgleda postaje subjektivno. mada meni clear type rendering zaista izgleda lepse, opet mek ima bolji overall.

"Ali za ekvivalentnu cenu može da se sastavi PC koji će da ga pojede za užinu."

ne postoji kombinacija u kojoj ce prc da pojede meka za uzinu, ako su iste klase

#36 olorin

olorin
  • Members
  • 37 posts

Posted 11 January 2005 - 07:57

Ljudi, pa nije Mac vise tako skup. Evo ja kupih ovaj moj iBook G4 12'' za 1000 evra, sa svim softverom, tako da, nije bas da windows nema alternative. Udjite malo u Apple Centar, hoce ljudi da pokazu sve sta radi i kako radi na Macu, a i svi oni kompovi tamo su ukljuceni pa probajte do mile volje.

#37 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 January 2005 - 10:00

QUOTE(Metal Guru @ 11 Jan 2005, 17:52)
klasicna boljka tekstova koji pisu ljudi koji imaju veliko iskustvo sa windowsom a malo ili nikakvo sa mekom.

Pa odakle ti znas da saradnici Sydney Morning Heralda nemaju iskustvo sa Macom? Si gledao u kristalnu kuglu? Ma hajde. Gde moze da valja tekst koji se ne slaze sa tvojim stanovistem, jel'da...

#38 Metal Guru

Metal Guru
  • Members
  • 79 posts

Posted 11 January 2005 - 10:12

ne, procitao sam tekst.
u njemu sve lepo pise.

npr. znaju relativno skrivene trikove windowsa (clear type rendering), a ne znaju isto tako skrivene trikove mac os-a koje se bave istom problematikom (metod antialiasinga fontova na mac os-u). takodje, porede novu generaciju x86 procesora (p4) sa prethodnom generacijom ppc procesora (g4) - valjda ih je zavarala ona cetvorka u imenu.

sve u svemu - tekst nije los, ali nije ni bog zna sta.

#39 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 11 January 2005 - 10:15

QUOTE(Metal Guru @ 11 Jan 2005, 07:52)
ne postoji kombinacija u kojoj ce prc da pojede meka za uzinu, ako su iste klase

Pošto koristiš ovakav rečnik, to te automatski diskvalifikuje za ozbiljnu raspravu. Ne pričamo o Zvezdi i Partizanu, ni o Dorćolu i Zemunu, nego se porede dve platforme. A zealoti su na ES/Advocacy.

#40 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 January 2005 - 10:20

Sve u svemu, ne mogu da se setim kada mi je poslednji put pao sistem, a svedoci ste svi da sam po ceo boziji dan za PC-em (u stvari, za vise njih). 100x sam rekao i ponovo kazem, ljudi (posebno u SCG gde postoji obilje piratskog softvera) trebaju da prestanu da instaliraju tone nepotrebnih programa na svoje PC-e. Za Mac ni nema toliko programa, pa nije ni cudo sto je stabilniji.

Edited by Indy, 11 January 2005 - 10:20.


#41 Metal Guru

Metal Guru
  • Members
  • 79 posts

Posted 11 January 2005 - 10:21

"Pošto koristiš ovakav rečnik, to te automatski diskvalifikuje za ozbiljnu raspravu. Ne pričamo o Zvezdi i Partizanu, ni o Dorćolu i Zemunu, nego se porede dve platforme. A zealoti su na ES/Advocacy. "

rasplakah se...
nego znas li ti sta znaci rec 'zaelot'? ne moras da odgovaras...

"Sve u svemu, ne mogu da se setim kada mi je poslednji put pao sistem, a svedoci ste svi da sam po ceo boziji dan za PC-em (u stvari, za vise njih). 100x sam rekao i ponovo kazem, ljudi (posebno u SCG gde postoji obilje piratskog softvera) trebaju da prestanu da instaliraju tone nepotrebnih programa na svoje PC-e. Za Mac ni nema toliko programa, pa nije ni cudo sto je stabilniji."

mozes i meka da zagadis ogromnom kolicinom bespotrebnih programa, ali oni nece napraviti toliku stetu kao na windows-u. u windowsu programi guraju shared libs u sistemske foldere i tako guse sistem, postoji centralni registry koji se lako zagadi itd.

mac os x ima koncept frameworka i bundleova, gde je skup potrebnih shared libova u jednom folderu koji mac os x spolja tretira kao jedan fajl i oni najcesce idu u paketu sa samim programom.

ceo taj paket ide u /Applications folder i ni na koji nacin ne utice na ostatak sistema.

windows moze da sanja o tome. a i linux.

ovaj koncept ima i svoje nedostatke koji se uglavnom svode na vece zauzece prostora na disku jer onda svaki program trosi svoje shared libs, ali to je sa sadasnjim cenama diskova besmisleno navoditi kao nedostatak.

Edited by Metal Guru, 11 January 2005 - 10:30.


#42 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 January 2005 - 10:40

Metalac, svaka chast za znanje, ali necu kupiti Maca. To je za mene oficijelno priznanje da je komp postao kultni objekt u mom zivotu. On to svakako jeste, sto ne znaci da cu to da priznam. PC je jedna obicna stvar, nema vizuelne karakteristike kultnog objekta, i zato ga preferiram.

#43 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 11 January 2005 - 10:47

Kao što se može zaključiti iz mojih postova ranije, smatram da je Mac generalno solidno jači (kao OS) od Win, a kada se pogledaju cene, dolazi ti na isto. Šta bi značila ista klasa Mac i Win računara? Evo, singl G5 na 1,8GHz, 256DDR, SATA 80GB, DVD-RW = 1500 evra (bez monitora). Ajde sad da vidimo šta može da se uklopi u tu cenu od PC-a.


A ja recimo planiram da uzmem jednog, ali mi ne pada na pamet da štedim za njega. Kada budem imao soma i po evrića da pljunem tek onako, odma je moj. Čisto da mi stoji gajbi. Nikakav kult, nikakvo loženje. Mašine služe da se na njima radi, a žene su za seks.

Edited by henrik larsson, 11 January 2005 - 10:49.


#44 Metal Guru

Metal Guru
  • Members
  • 79 posts

Posted 11 January 2005 - 11:03

"Metalac, svaka chast za znanje, ali necu kupiti Maca. To je za mene oficijelno priznanje da je komp postao kultni objekt u mom zivotu. On to svakako jeste, sto ne znaci da cu to da priznam. PC je jedna obicna stvar, nema vizuelne karakteristike kultnog objekta, i zato ga preferiram."

kul...

ali mozes i od prca da napravis kultni objekat
poenta i jeste u izboru

"Šta bi značila ista klasa Mac i Win računara? Evo, singl G5 na 1,8GHz, 256DDR, SATA 80GB, DVD-RW = 1500 evra (bez monitora)."

uracunaj u to i garanciju i support cycle od 7 godina a ne to sto ce mali u nekoj garazi ili radnji na cosku da sastavi od komponenti pa onda poredi cene.

a mozes i ppc da sastavis od komponenti za samo malo vise para od ekvivalentnog intela. via pravi chipset a prodaje ga firma koja pravi yellow dog linux. rade graficke koje rade na meku, a sve ostalo je integrisano na plocu, kao kod shintela.

razlike u odnosu na mac su minorne i svode se na bios
taman da ne mozes da dignes mac os x

ali ako dignes linux i pod njim mol mozes da vrtis i mac os x koji je samo malo sporiji nego na ekvivalentnom meku (kao vmware pod njinjdonjzom).

teorijski verovatno bi macosx mogao da se krekuje da radi na takvim masinama ali niko nije lud da pravi posao od toga jer bi ih apple pojeo

Edited by Metal Guru, 11 January 2005 - 11:04.


#45 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 11 January 2005 - 11:39

QUOTE(Metal Guru @ 11 Jan 2005, 11:03)
"Šta bi značila ista klasa Mac i Win računara? Evo, singl G5 na 1,8GHz, 256DDR, SATA 80GB, DVD-RW = 1500 evra (bez monitora)."

uracunaj u to i garanciju i support cycle od 7 godina a ne to sto ce mali u nekoj garazi ili radnji na cosku da sastavi od komponenti pa onda poredi cene.

Poenta je u tome da za tu kintu ladno uzimaš zver brand name PC sa istom takvom garancijom.