Jump to content


Photo

Vegi ili ne-vegi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
420 replies to this topic

Poll: Vasa ishrana ? (123 member(s) have cast votes)

Vasa ishrana ?

  1. vise od 14 godina vegi/vegan (5 votes [4.07%])

    Percentage of vote: 4.07%

  2. vise od 7 godina vegi/vegan (6 votes [4.88%])

    Percentage of vote: 4.88%

  3. tek postao vegi/vegan (5 votes [4.07%])

    Percentage of vote: 4.07%

  4. razmisljam da probam (4 votes [3.25%])

    Percentage of vote: 3.25%

  5. jedem meso ...1 nedeljno (9 votes [7.32%])

    Percentage of vote: 7.32%

  6. ...vise puta nedeljno (24 votes [19.51%])

    Percentage of vote: 19.51%

  7. ...svakoga dana (12 votes [9.76%])

    Percentage of vote: 9.76%

  8. ...vise puta na dan (18 votes [14.63%])

    Percentage of vote: 14.63%

  9. uopste me ne dotice ovo pitanje (31 votes [25.20%])

    Percentage of vote: 25.20%

  10. imam neku svoju dijetu (9 votes [7.32%])

    Percentage of vote: 7.32%

Vote Guests cannot vote

#76 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 January 2005 - 14:45

QUOTE(dahija @ 12 Jan 2005, 14:41)
QUOTE(maxivida @ 12 Jan 2005, 14:05)
Još uvek niko ne objasni za med. blink.gif
...
A šta su strah i bol?

Da l' stvarno misliš da će neko i da pokuša da objasni za med ako postavljaš ovakva pitanja u istom postu? Za to mora da bude malo prijemčljivije uvo.

Nemoj da vadiš iz konteksta, inače s tobom neće niko razgovarati. dry.gif

Pitala sam šta su strah i bol nadovezujući se na tvoju procenu da su osećaji jedno, a strah i bol drugo. Šta su strah i bol nego vrsta osećaja? I ko ti garantuje da ih biljke ne proživljavaju?

#77 modestyblaise

modestyblaise
  • Members
  • 398 posts

Posted 12 January 2005 - 14:48

QUOTE(maxivida @ 12 Jan 2005, 14:42)
Ne radi se samo o sirovosti/kuvanosti; radi se o tome da bi u tom slučaju i tofu, recimo, trebalo da bude tabu, jer je proizvod soje - životinje ne bi umele da ga naprave. Znači, u salatu ne bi smela da dodaš ni ulje ni sirće, ne bi smela da koristiš so, osim ako travčicu, eventualno, ne umočiš u more rolleyes.gif

Ma, skroz si odlutala. Pa ko je rekao da moze da se konzumira samo sirovo, nadjeno u prirodi. To nema veze. Malo si razradila temu u pogresnom pravcu. Bilo je samo reci o tome da coveku nije POTREBNO mleko kao osnovna namirnica.

Vidi ove sajtove ako te zanima.

#78 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 January 2005 - 14:57

QUOTE(modestyblaise @ 12 Jan 2005, 14:48)
Ma, skroz si odlutala. Pa ko je rekao da moze da se konzumira samo sirovo, nadjeno u prirodi. To nema veze. Malo si razradila temu u pogresnom pravcu. Bilo je samo reci o tome da coveku nije POTREBNO mleko kao osnovna namirnica.

Vidi ove sajtove ako te zanima.

Nisam odlutala, nego me interesuje princip na kome počiva veganska filozofija, a tebe pitam jer si rekla da si bila vegan, znači verovala u nju. Gde počinje, a gde se završava pravilo u vezi sa tim što nam je potrebno i što nam nije potrebno? Nije ti POTREBNA ni kockica bezmlečne čokolade, jer sav šećer koji treba tvom organizmu možeš da dobiješ iz voća - pa čokolada opet nije zabranjena, a mleko jeste. Pokušavam da ti pokažem da je taj argument u stvari "argument" - plitak i smešan. Ovi drugi koje si navela su manje-više OK.

#79 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 12 January 2005 - 14:58

Nije Maxi uopšte odlutala, već niko nije uspeo da da odgovor na pitanje zašti bi se neko uopšte odricao svih namirnica životinjskog porekla, a naročito meda?

#80 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 12 January 2005 - 14:59

To Metal Guru & Maxivida

Re: Beli lukac

1. Nedje oko podneva - sama u kuci
2. Temeljito pranje zuba + mouthwash
3. Svakovecernje/jutarnje tusiranje (beli lukac ima nezgodnu naviku da isparava kroz kozu)
4. Winter fresh zvaka
5. dok mi neko ne udje na vrata proci ce bar jos par sati (sta ces radni narod - taki im raspored)
6. Davne sedamdesetrece procitala u nekom Abstracts of Royal Chemical Society clanak sa sve hemijskim formulama razlicitih prirodnih antibiotika i antioksidansa pronadjenih u doticnom (toj mi tada bese struka da citam shund literaturu smile.gif

Dosta od mene.

#81 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 12 January 2005 - 15:14

Zaboravih da izrazim cudjenje : na ovakvom topicu niko ne reaguje na cvarke (fuj, bljak puke.gif , pu, pu...) vec ste se uhvatili za najzdraviju mogucu stvar - beli lukac !

biggrin.gif laugh.gif laugh.gif biggrin.gif laugh.gif

#82 modestyblaise

modestyblaise
  • Members
  • 398 posts

Posted 12 January 2005 - 15:33

QUOTE(maxivida @ 12 Jan 2005, 14:57)
QUOTE(modestyblaise @ 12 Jan 2005, 14:48)
Ma, skroz si odlutala. Pa ko je rekao da moze da se konzumira samo sirovo, nadjeno u prirodi. To nema veze. Malo si razradila temu u pogresnom pravcu. Bilo je samo reci o tome da coveku nije POTREBNO mleko kao osnovna namirnica.

Vidi ove sajtove ako te zanima.

Nisam odlutala, nego me interesuje princip na kome počiva veganska filozofija, a tebe pitam jer si rekla da si bila vegan, znači verovala u nju. Gde počinje, a gde se završava pravilo u vezi sa tim što nam je potrebno i što nam nije potrebno? Nije ti POTREBNA ni kockica bezmlečne čokolade, jer sav šećer koji treba tvom organizmu možeš da dobiješ iz voća - pa čokolada opet nije zabranjena, a mleko jeste. Pokušavam da ti pokažem da je taj argument u stvari "argument" - plitak i smešan. Ovi drugi koje si navela su manje-više OK.

Moj argument je bio zdravlje i zivotinje. Ja sam se dobro osecala na vegan dijeti i to je bilo dovoljno. Kao sto rekoh, ja sam samo navela argumente onih koji ne jedu mlecne proizvode kao informaciju. Meni je taj argument bio najmanje vazan. Meni mleko smeta. Ponavljam da sada jedem neke mlecne proizvode. Jedino pravilo veganizma je - da se ne konzumira hrana zivotinjskog porekla ( i cokolada ako u njoj ima mleka itd). Nema drugih pravila.

QUOTE
zašti bi se neko uopšte odricao svih namirnica životinjskog porekla, a naročito meda?


Za ovo pitanje nemam zivaca, preporucujem sajtove koje sam navela negde gore. Cisto da se stekne slika motivacije za tako nesto.

Sto se meda tice, ja sam uvek jela med.

evo samo malo koga mrzi da ide na sajt:

General Questions

Q. What is a vegan?

A. By definition, a vegan (most commonly pronounced VEE-gun) is a person who does not eat animal products, including meat, fish, seafood, eggs, and dairy. But veganism is more about what people choose than about what they avoid. For example, vegans demonstrate respect for all life — their own, the planet's, and the animals' — not only by eating plant-based foods, but also by choosing nonfood items (such as nonleather shoes) that are produced without animal byproducts. Many vegans also go out of their way to choose cosmetics and personal care items that do not contain animal byproducts and are not tested on animals.

Q. Isn't veganism unnecessarily extreme? If I just quit meat but continue to eat eggs and dairy, animals don't have to die so I can eat, right?

A. Some vegetarians believe their choices don't hurt laying hens and dairy cows. However, vegetarians who eat eggs contribute to the death of 200 million male chicks each year. Since there is no such thing as a "layer rooster," these animals serve no purpose in the egg industry and are killed shortly after hatching. Most layer hens are kept five to a tiny battery cage, where they must stand and sleep on a wire floor 24 hours a day. Living under these horrendous conditions, a hen needs about 30 hours to lay just one egg. Even though a chicken can live five years, most hens are killed before their second birthday because their egg production declines with age.

With cows, the story is quite similar. Just as hens lay fewer eggs as they age, dairy cows produce less milk as they get older. Even though a cow can live twenty years, most dairy cows are sent to the slaughterhouse at age five. Additionally, the veal industry could never exist in its present form without the existence of the dairy industry. Since cows must be impregnated to give milk, calves are a byproduct of the dairy industry. Each dairy cow produces about five calves during her lifetime, only one of which on average will become a dairy calf. Male calves — since they cannot become dairy cows— are often sold to the veal industry for about five dollars each. The flood of cheap calves created by the dairy industry allows the veal industry to survive in its current form.

Q. What ethical, health, and environmental advantages are there to becoming vegan?

A. Regarding ethics, a vegan diet eliminates a tremendous amount of killing. The average U.S. resident eats more than 40 chickens a year, as well as a substantial amount of beef and pork. Thus, every one person switching to a vegan diet keeps dozens of animals out of the slaughterhouse each year. Regarding health, it's important to note that both eggs and whole milk products contain large amounts of cholesterol and saturated fat — the two major culprits that also give meat products such an unhealthy name. And, regarding the environment, cattle grazing is widely considered among environmental advocates to be the largest single cause of wildlife loss and acreage destruction in the United States.

Q. Where did the word vegan come from?

A. A shortened version of "vegetarian," the word "vegan" was coined in the 1940s by a vegetarian society in England to distinguish members who chose to consume absolutely no products derived from animals.

Q. Why do people become vegan?

A. Many paths lead to veganism. Some people begin as a result of their love for animals. Actively boycotting products and industries that exploit animals is a powerful statement. Other people become vegan because they are concerned about the quality of life on the planet, which cannot be sustained given the prevailing meat-centered diet. Some people begin to make diet changes for their own health and then discover the ethical and environmental reasons to go further.

Q. Does a vegan diet carry any dangers?

A. Experts agree that vegans appear to enjoy equal or better health in comparison to both vegetarians and nonvegetarians. The best short article on the benefits and risks of a vegan diet is the Position Paper on Vegetarian Diets put out by the American Dietetic Association. By following the eating advice in The Vegetarian Starter Kit (put out by the Physicians Committee for Responsible Medicine), new vegans will be well on their way to avoiding any potential nutrient deficiencies.

Q. Are there any people who won't thrive on a vegan diet?

A. Absolutely. The ones who subsist on the famed potato chip and cola diet come immediately to mind. But seriously, as stated by the American Dietetic Association, vegetarian diets — like all diets — need to be planned appropriately to be nutritionally adequate. Choosing healthful foods as part of a balanced diet makes sense for everyone — not just vegetarians or vegans.

#83 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 January 2005 - 15:54

Čudno je kako ste i ti i Dahija postali razdražljivi i nestrpljivi kad smo došli do pitanja o kojima se može diskutovati. Oboje ste odbili da govorite o medu; "što se mene tiče, ja sam uvek jela med" - dakle van lične sfere te ništa ne interesuje, a na sva ostala pitanja gde se tražio baš tvoj ličan stav si me uputila na neke pamflete.

Takođe me interesuje šta te je navelo da prestaneš da budeš vegan, odnosno zašto sad konzumiraš mlečne proizvode ako ti smetaju?

Glupo je da reaguješ kao da neko pokušava da te isprovocira, kad je ovo jedna od retkih diskusija u kojoj baš toga nema (isključujući ovo vređanje od pre par strana koje nema veze s temom). Veki je postavila konkretna pitanja i tražila iste takve odgovore, a dobila par linkova i neočekivanu dozu mrzovolje i defanzivnosti. Ako niste voljni da odgovorite, nije mi jasno zašto se javljate.

#84 modestyblaise

modestyblaise
  • Members
  • 398 posts

Posted 12 January 2005 - 16:15

QUOTE
"što se mene tiče, ja sam uvek jela med" - dakle van lične sfere te ništa ne interesuje,


Citiram sebe:

QUOTE
Sto se meda tice, ja sam uvek jela med.


Dala sam gomilu licnih stavova. Takodje u ranijm postu rekla zasto nisam vegan vise. Mrzi me ponovo da pisem.

Pa ako nekog interesuje, nek cita. Rasprava pro i con veganizma je uvek bila skakljiva.

#85 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 12 January 2005 - 16:22

da li se macak-kafa svrstava u namirnice zivotinjskog porekla? laugh.gif

ukoliko se ne varam, neka zivotinjka (lasica, tvor ili sl.) voli da popije kravlje mleko, i to direktno sa izvora.

Edited by voja i, 12 January 2005 - 17:40.


#86 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 January 2005 - 16:35

Izvini što sam te pogrešno citirala, nije bilo namerno. I pored te greške, poenta toga što si rekla je sačuvana - govorila si o ličnom iskustvu i nisi odgovorila na pitanje o medu.

Elem - gomila ličnih stavova? Gde?

QUOTE
E, sad ja samo dajem informacije a vi se mozete okaciti na neki od sajtova na tu temu.


QUOTE
Kao sto rekoh, ja sam samo navela argumente onih koji ne jedu mlecne proizvode kao informaciju.


Jedine tri lične informacije koje si iznela su:

QUOTE
Ja sam se dobro osecala na vegan dijeti i to je bilo dovoljno.


QUOTE
Meni mleko smeta.


i

QUOTE
Sto se meda tice, ja sam uvek jela med.


i one se ne mogu nazvati stavovima.

Shvatam da je u Srbiji gotovo nemoguće ishranjivati se veganski, ali ne vidim kako nedovoljno raznovrsna snabdevenost artiklima te vrste može da te natera da jedeš ili piješ nešto što ti smeta.

#87 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 January 2005 - 20:59

QUOTE(voja i @ 12 Jan 2005, 16:22)
ukoliko se ne varam, neka zivotinjka (lasica, tvor ili sl.) voli da popije kravlje mleko, i to direktno sa izvora.

trebalo bi da je u pitanju smuk, ako se dobro secam trivije

i koja je to pricha o medu?

#88 myLastNickName

myLastNickName
  • Members
  • 336 posts

Posted 12 January 2005 - 21:14

kako je to dosadno sa vegetom ili bez vegete ?

mislim da je krajnji cas kucnuo da se otvori [nista manje delikatesna] svadja

DEBELI vs MRSAVI

evo moj stav je beskompromisan, anacionalan i sofisticiran :

sve debele u sapun ! [sa vegetom ili bez nje, potpuno mi je svejedno !]

furious.gif

#89 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 January 2005 - 21:34

QUOTE(myLastNickName @ 12 Jan 2005, 21:14)
kako je to dosadno sa vegetom ili bez vegete ?

jebote!
obozavam vegetu!
pa kad otvorim novo pakovanje, pa one sitne granulice povrca smile.gif pa przeni krompirici sa vegetom
uf!
wub.gif

#90 fancy

fancy
  • Members
  • 7,551 posts

Posted 12 January 2005 - 23:58

QUOTE(DUNADAN @ 12 Jan 2005, 20:59)
i koja je to pricha o medu?

Valjda medu boli (ekstremno emotivna reakcija) kad mu ukradu med. U drastičnim slučajevima ide i lovac koji ubija medu radi meda. Kad je broj medveda drastično opao ispod kritičnog, dosetili se i zabranili lov na mede radi meda. I onda su uskočili vegani... ostalo je istorija.