Jump to content


Photo

Vegi ili ne-vegi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
420 replies to this topic

Poll: Vasa ishrana ? (123 member(s) have cast votes)

Vasa ishrana ?

  1. vise od 14 godina vegi/vegan (5 votes [4.07%])

    Percentage of vote: 4.07%

  2. vise od 7 godina vegi/vegan (6 votes [4.88%])

    Percentage of vote: 4.88%

  3. tek postao vegi/vegan (5 votes [4.07%])

    Percentage of vote: 4.07%

  4. razmisljam da probam (4 votes [3.25%])

    Percentage of vote: 3.25%

  5. jedem meso ...1 nedeljno (9 votes [7.32%])

    Percentage of vote: 7.32%

  6. ...vise puta nedeljno (24 votes [19.51%])

    Percentage of vote: 19.51%

  7. ...svakoga dana (12 votes [9.76%])

    Percentage of vote: 9.76%

  8. ...vise puta na dan (18 votes [14.63%])

    Percentage of vote: 14.63%

  9. uopste me ne dotice ovo pitanje (31 votes [25.20%])

    Percentage of vote: 25.20%

  10. imam neku svoju dijetu (9 votes [7.32%])

    Percentage of vote: 7.32%

Vote Guests cannot vote

#46 1939

1939
  • Banned
  • 1,201 posts

Posted 11 January 2005 - 23:36

QUOTE(veki @ 11 Jan 2005, 22:28)
jednostavno su se smanjile i 'izgubile obline' unsure.gif

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Pa to je tragedija!

Inace, imam par pitanjca za hard vegetarijance:
Kako kompenzujete proteinsku ishranu (meso, mleko, jaja)?
Da li se odbojnost prema zivotinjskoj hrani dobija od rodjenja, ili dolazi kasnije?
Sta je u stvari svrha vegetarijanizma?

Imam jednu drugaricu u UK koja ne moze cak ni da pogleda meso, odma' je hvata muka. Iskreno, ja to ne mogu da spoznam. Kad pogledam meso, redovno mi se otvara apetit.

#47 tamburix

tamburix
  • Members
  • 333 posts

Posted 12 January 2005 - 01:40

ja sam za neku umerenu varijantu sa smanjenom kolicinom mesa u ishrani.

ipak je covek po svojoj konstituciji svastojed.

#48 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 12 January 2005 - 09:38

QUOTE(1939 @ 11 Jan 2005, 23:36)
Inace, imam par pitanjca za hard vegetarijance:
Kako kompenzujete proteinsku ishranu (meso, mleko, jaja)?
Da li se odbojnost prema zivotinjskoj hrani dobija od rodjenja, ili dolazi kasnije?
Sta je u stvari svrha vegetarijanizma?

Vegetarijanac sam od svoje 18-19 godine, znaci vec 22-23 godine.
Postoje mnogi razlozi zasto neko postaje vegetarijanac ali dva najcesca su
1. zelja da se sto manje ubija
2. zdravlje
Postoje jos dva razloga koja dolaze do izrazaja u istocnim i siromasnim zemljama i koja su vise spoljasnjeg, cesto prinudnog karaktera, a to su
3. tradicija i religija
4. siromastvo

Ja sam postao veg. onoga dana kada sam, po prvi put, pomagao pri tradicionalnom godisnjem klanju svinja. Prvo smo je jurili po dvoristu a ona je besomucno skvicala. Onda smo je uhvatili i oborili u blato. Moja uloga je bila da joj kolenima i rukama ne dozvolim da ustane. Onda joj je neko zbio noz u grlo i krv je pocela da lije u blato a ja sam mogao da osetim pod rukama kako njen zivot nestaje.
Roditelji su me jos neko vreme terali da jedem ali posto sam upravo postao punoletan i posto su moja odluka i otpor bili izuzetno jaki digli su ruke od toga. Sedeci za stolom, tata me je pitao od cega cu sada ziveti na sta sam mu odgovorio "od krompira". Posto je bio prek covek, a ova izjava je iz nekog razloga izazvala kratak spoj u njemu, pokusao je da me udari preko stola ali nije mogao zbog njega da ustane tako da sam se samo malo nagnuo unazad na stolici i njegov samar je za par centimetara prosao pored lica. Gledali smo se zatim nekoliko sekundi, dok se smirivao a onda je izasao iz kuhinje. Mama mi je kasnije (ne secam se da li je to bilo u sali) rekla da ako tako nastavim da se hranim necu preziveti godinu dana (po najnovijim, tadasnjim, naucnim "saznanjima" - btw. upravo sam negde procitao da ugledna americka institucija koja daje preporuke za zdravu ishranu naroda uvrstava vegi. ishranu u ravnopravnu a u mnogim slucajevima cak i bolju ishranu od one sa mesom).

Upravo u to vreme sam upoznao jednog coveka koji je fizicki fantasticno izgledao (karatista) a i intelektualno je bio ok (inzinjer ETF) i iz knjiga pokupio jos par argumenata koji su logicki potkrepili moju emotivno/intuitivnu odluku.
U pocetku sam pazio na sve te price o aminokiselinama, proteinima, vitaminima i gvozdju da bih nakon nekog vremena primetio da je sve ok, da sam zdrav i imam dobru kondiciju te sam prestao da razmisljam o tome.
U medjuvremenu sam upoznao nekoliko stotina veg. (neki od njih i sa duzim "stazom" od mene, nekoliko desetina dece koja su od rodjenja veg. (neki su sada i preko 20 g.) i kod svih mogu da primetim izuzetno dobro zdravlje (cesto se cuje za te ljude da izgledaju par godina mladje) kako fizicko tako i psihicko.
Nas sin je vec skoro 11 g. vegi. i jako dobro napreduje.

Postoji i takozvani "duhovni" razlog koji je bitan za one koji hoce da se bave meditacijom/molitvom.

Ja jedem mleko i mlecne proizvode umereno a jaja samo u kolacima i sl. Onoga trenutka kada osetim potrebu za sledecim korakom (u pravcu vegan na pr.) naci ce se i neko da mi ponudi odgovarajuce argumente. smile.gif

Inace ovde veg. ishrana ne predstavlja nikakav problem. Postoje veg. restorani a i radnje sve vise imaju u ponudi razne veg. proizvode.
Neke osnovne stvari: pirinac, socivo (zuto i zeleno), proso, heljda, kukuruz, soja, psenica, krompir, grasak, boranija, pasulj, tofu, morske alge, orasi, lesnici, bademi, sve vrste salata i voca, avokado, pecurke, mleko i mlecni proizvodi, spargla, kupus, karfiol, kelj, quorn, cokolada i slatkisi...

Svrha vegetarijanizma ?
Ne mogu da govorim za sve.
Meni sluzi kao sredstvo za cilj: da budem "srecniji" i da prouzrokujem sto je moguce manje "patnje" u svetu oko mene.

PS
Indy, samo se salim. Sve ok.

Edited by Dragan, 12 January 2005 - 09:46.


#49 J'en ai marre!

J'en ai marre!
  • Members
  • 1,070 posts

Posted 12 January 2005 - 09:39

QUOTE(dahija @ 8 Jan 2005, 10:56)
Generalno, ideja je da neću da koljem da bih jeo, pa makar bio gladan. Ne vidim bitnu razliku izmedju toga da zakoljem i toga da platim nekome da zakolje za mene. Znam da je ovo ekstreman pogled na svet, ali meni paše.

У праву си, то је суштина. Људи обично имају посла само са финалним производима у виду пљескавица и ћевапа, а било би весело да сами морају да изведу цео ритуал од клања до сервирања на сто. Вероватно би бар неко дигао руке и приклонио се овом другом табору што се занима око соје и печуркица. tongue.gif Ја би' сигурно, а овако, и поред тога што ми је буразер вегетаријанац и што волим да се гребем о његове ђаконије, доста једем рибу (ослић и туњевину најпре), а ово остало месо 2-3 пута месечно (и то не због фамозног Б12 витамина, него због пословично слабог карактера).

#50 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 12 January 2005 - 10:46

QUOTE(Indy @ 12 Jan 2005, 10:21)
QUOTE(Herr @ 12 Jan 2005, 20:19)
QUOTE(Indy @ 12 Jan 2005, 01:32)
QUOTE(Crveniautobus @ 12 Jan 2005, 11:29)
Ih, necu pice... Ko je pomenuo nehtenje.

A kad se razidjemo, onda preregistracija i nazad na forum.

Ne, trenutno imam mnogo ambicioznije zamisli, samo cekam da se pojavi neko zvanicno lice i kaze mi sta misli o uvodjenju sistema donacija na ovom forumu. Par dolara moze da mi kupi zadovoljstvo da moje oci nikad vise ne vide trulez poput Herra i slicnih.

Dragane, izvinjotina sto sam ti zloupotrebio temu za neke stvari koje su mi bitnije od onoga sta je na meniju.

Cula agricola za politicku korektnost, ganci rouzis i jese su moji i kucni i poslovni prijatelji, a camuge ce za koji mesec. A za tebe ce da cedimo plastiku ako treba, sto kaze MC catovanje/diskutancija sa Indyem priceless.

Da kaze se, ali cetvrtkom pre podne. Jes bas podseca te na karadzokinu sniclu (ima li sta gore za pokondirene kajmak pohetina krmetina), ali na pogresna vrata kucas. Ajd nek ti bude lapsus in l. Ne bi ti mene svario ni kuvanog.

Zabole me uvo i za tebe i za to ko su ti prijatelji

Ja znam sta ti pises po forumu, a to su govnarije i otvoreni rasizam

A tvoj licni zivot nabij si u dupe

I moderator nek si nabije ovaj forum u dupe na kome si ti OK

Moderatori. Sad su i oni krivi, posle ce biti Vatikan, Komiterna. Ostavi se tudjih cmarne ruzice nije ona nista kriva to koristis previse kafe pa si nervozan. Puko si cale.

Moderiska please, brisi sve ispod njegovog pominjanja kuvanja Herra, ali ne i moj odgovor J'en ai marre! i Draganu, si vu ple.

#51 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 January 2005 - 11:50

Niko ne odgovori na ova pitanja što je Veki postavila... unsure.gif

#52 dahija

dahija
  • Members
  • 618 posts

Posted 12 January 2005 - 12:05

QUOTE(maxivida @ 12 Jan 2005, 11:50)
Niko ne odgovori na ova pitanja što je Veki postavila...  unsure.gif

Ma smučio nam se thread od ovog kretena. Misliš na ovo pitanje:
QUOTE
Uzgred, dve moje drugarice su već godinama na vegetarijanskoj ishrani (mislim da već polako prelaze u vegane) i, možda će ovo nekome čudno da zvuči ili nebulozno, ali obe su poprimile 'dečačku građu' i meni se ipak čini da ima veze sa ishranom, pošto ranije nisu bile tako 'nerazvijene', a nisu ni bile bucmaste (da ne bude zabune), jednostavno su se smanjile i 'izgubile obline' unsure.gif


Da nagadjam:
1.) Počele su da obraćaju pažnju šta jedu, samim tim su prestale da ubacuju junk food u sebe, čitaj manje masnoća.

2.) Promenile su još nešto u načinu života, počele više da se kreću i sl.

3.) To što se Veki čini da su se 'smanjile' može da bude promena ponšanja, više introspekcije, manje agresivnosti.

Zanimljivo je kako se kriterijumi gojaznosti i ženstvenosti menjaju kroz vreme. Vidi Rubensove slike, to su za ono vreme bile lepotice.

#53 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 January 2005 - 12:13

Nisam mislila na to, nego na:

QUOTE
Ali nije mi jasno zašto neko postaje vegan (?!), najozbiljnije me zanima.

Aj' ako ima vegana na forumu nek' plz objasne, iz kojih razloga su to postali? Šta jedu? Mislim, zašto ne med? mleko? Kada se životinje zbog toga ne ubijaju. Po tom principu ne bi trebalo ni biljke da konzumiraju jer i one dišu, a ima ih i koji tvrde da 'osećaju'?


There you go.

#54 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 12 January 2005 - 12:14

To što si ti izvukao je više bila moja 'observacija', ne pitanja. Uzgred, napomenula sam da drugarice uopšte nisu bile bucmaste (a tek ne debele) pre nego što su prešle na vegetarijansku ishranu. Zaista su poprimile tu 'dečačku građu', obe, ne umem to drugačije da objasnim, ali drastično su im se smanjili bokovi pa taj potez od ramena do bokova je prilično 'pravolinijski'. Znam da uzorak od dve drugarice nije reprezentativan i zato ništa ne tvrdim, samo sumnjam, a i nisam jedina u njihovom okruženju koja je isto to primetila.

Btw ja sam pre očekivala odgovor na konkretna pitanja koja sam postavila

QUOTE
Ali nije mi jasno zašto neko postaje vegan (?!), najozbiljnije me zanima.

Aj' ako ima vegana na forumu nek' plz objasne, iz kojih razloga su to postali? Šta jedu? Mislim, zašto ne med? mleko? Kada se životinje zbog toga ne ubijaju. Po tom principu ne bi trebalo ni biljke da konzumiraju jer i one dišu, a ima ih i koji tvrde da 'osećaju'?


Hvala Vidi smile.gif

Edited by veki, 12 January 2005 - 12:14.


#55 dahija

dahija
  • Members
  • 618 posts

Posted 12 January 2005 - 12:35

QUOTE(maxivida @ 12 Jan 2005, 12:13)
Nisam mislila na to, nego na:

QUOTE

Ali nije mi jasno zašto neko postaje vegan (?!), najozbiljnije me zanima.

Aj' ako ima vegana na forumu nek' plz objasne, iz kojih razloga su to postali? Šta jedu? Mislim, zašto ne med? mleko? Kada se životinje zbog toga ne ubijaju. Po tom principu ne bi trebalo ni biljke da konzumiraju jer i one dišu, a ima ih i koji tvrde da 'osećaju'?


There you go.

Složićeš se da je teško objasniti motivaciju u nekoliko rečenica ili pasusa. Hajde ovako: Dve knjige koje su me naterale da se zamislim i koju godinu kasnije rešim da prekinem sa mesom,
1.) Alfred Döblin: Berlin Alexanderplatz.
2.) Dragoslav Mihajlović: Čizmaši.

#56 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 12 January 2005 - 12:36

QUOTE(veki @ 12 Jan 2005, 12:14)
Znam da uzorak od dve drugarice nije reprezentativan i zato ništa ne tvrdim, samo sumnjam, a i nisam jedina u njihovom okruženju koja je isto to primetila.

da je to tako, ja bi dosad imo sise ko lolo ferari.
i to šest komada...

#57 dahija

dahija
  • Members
  • 618 posts

Posted 12 January 2005 - 12:55

Da probam na ova dva, a za jelovnik ćeš morati nekog drugog:
QUOTE
Mislim, zašto ne med? mleko? Kada se životinje zbog toga ne ubijaju.

Ja pijem jogurt i obožavam sir, ali mogu da shvatim zašto neko neće to da klopa. Hajde da objasnim ovako: Baby beef, najukusnije i najskuplje teleće šnicle, dobijaju se tako što se tele od rodjenja drži u potpunom mraku (experimentalno ustanovljeno da svetlo utiče da se mišići razviju) i u boxu veličine tačno koliko je njegovo telo da ne bi pravio suvišne pokrete, razvilo mišiće, učinilo meso žilavim. Kad napuni 6 meseci vidi svetlo po prvi put kad ide pod nož, a na njegovo mesto dolazi drugo novorodjenče. E sad, neko smatra da bilo kakvo držanje krava u normalnom boxu ceo život (retke su krave koje daju mleko a koje ga ne provedu u prostoru koji metar X koji metar) nije OK, pa da bi to pokazali neće da daju pare za mleko onima koji to rade računajući da je to jedini način da smanje broj krava koje tako žive. Ista logika za jaja jer je sa kokoškama je još gore, one po 5 godina žive bukvalno u prostoru za koji je kutija za cipele apartman. Ako mene pitaš, meni je sve ovo malo preterano oštar stav i imam nameru da ceo život jedem i jaja i mleko.

QUOTE
Po tom principu ne bi trebalo ni biljke da konzumiraju jer i one dišu, a ima ih i koji tvrde da 'osećaju'?

Nije stvar u 'osećajima', ključne reči 'Strah' i 'Bol'.

#58 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 12 January 2005 - 12:56

Uopste me ne dotice ovo pitanje ( i uzgred smucilo mi se vec to nadgornjavanje ko bi sta trebalo da jede.
ph34r.gif

Dragan je citirao thread-ove gde smo vec to apsolvirali do u sitna crevca.

Aman, vegetarijanci gori ste od Jehovinih svedoka, bivsih pusaca i dama lakog morala, koje su odlucile da zive posteno zajedno ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif !

Live and let live iliti po srpski GSP - gledaj svoja posla !

Moje licno iskustvo : u crnim ranim devedesetim (ne ponovile se nikada i nikome) uterah sebe u tesku depresiju zbog lose ishrane (detetu sve po protokolu da ne oseti jad i cemer tih godina - ukljucujuci i obavezno trcanje po keju u 19.30 - vreme cuvenih RTS dnevnika, a ja hleb i margarin. )

Iz depresije me nisu izvukli lekari - vrhunski specijalisti: neurolozi, psihijatri, psiholozi ni tone lekova, koje su mi uredno prepisivali, a ja uredno uzimala iz apoteke i slagala u fioku. Za dizanje: antidepresiv od 500 mg. U podne Xanax od 100 mg, uvece opet taj isti Xanax sa jos necim (ne secam se vise naziva) za relaksaciju i da mogu da spavam.

Da sam se drzala tog njihovog tretmana sada bih bila negde u specijalizovanoj instituciji ili barem obican Junky'

Spasao me je doktor medicine - anesteziolog, specijalizirao i bavio se akupunkturom 10 godina u Kini, kome su me skoro odneli moji ocajni prijatelji.

Covek je saslusao ono sto su oni rekli (ja sam samo sedela kao panj) i rekao da akupunktura moze da mi ublazi neke simptome (tremor glave etc), ali da je resenje za mene u ishrani. Bacio me na dijetu od prosa i integralnog pirinca i Kukicha caja, zabranio mi da pijem cesmovacu - strictly Prolom voda i vratio me medju zive i (nadam se) normalne za nepuna tri meseca. Otada je sve belo proterano iz moje kuhinje, meso nikada nisam ni volela - jela ga pod moranje, a pecenje nikad, ali bez mleka i sira ne mogu da zivim.

Medjutim ja jedem kad mi se jede i sta mi se jede, spavam kad mi se spava, jer mi se tako moze (u peMziji sam), nigde boricu na licu nemam iako mi je 58 leta i dozvoljavam sebi svakojake ispade - sto se klope tice.

Sad sam upravo dosla sa Buvljaka, gde sam po najguscoj magli trazila i nasla specijalne sijalice za spot lampu i posto sam jutros u pet doruckovala Bonzitu i par smokava sa Hvara, sve obilato zaliveno kafom sela i jela sledece (vegetarijanci, zgrazavajte se slobodno):
1.crni lebac sa svim mogucim semenkama,
2.domace cvarke i
3.pecene paprike sa belim lukom (Odnos luk/paprika 1/1).

Sad zalivam sve to "svetskim, a nasim" i ne mogu da se nacudim zasto neko zeli da ubedi onog drugog sta je dobro za njega. Ja najbolje znam sta je dobro za mene, tako se hranim i ne ubedjujem nikoga drugog da to mora da prihvati.

E sad ovaj post je kao kobasica iz Turije, ali odavno ste ga zasluzili sa tupljenjem na temu vegan/nevegan.

#59 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 12 January 2005 - 13:19

QUOTE(dahija @ 12 Jan 2005, 12:55)
E sad, neko smatra da bilo kakvo držanje krava u normalnom boxu ceo život (retke su krave koje daju mleko a koje ga ne provedu u prostoru koji metar X koji metar) nije OK, pa da bi to pokazali neće da daju pare za mleko onima koji to rade računajući da je to jedini način da smanje broj krava koje tako žive. Ista logika za jaja jer je sa kokoškama je još gore, one po 5 godina žive bukvalno u prostoru za koji je kutija za cipele apartman. Ako mene pitaš, meni je sve ovo malo preterano oštar stav i imam nameru da ceo život jedem i jaja i mleko.

Hvala na odgovoru. Mada, moram da priznam da je i meni takav stav prilično extreman i, jes' da nisam nutricionista, ali nisam baš sigurna da se vegani najzdravije hrane izbacujući med i mlečne proizvode.
Krave su domaće životinje i daju mleko (wow rolleyes.gif ) i ne vidim kako bi smo drugačije dolazili do tog napitka ako bi 'divljale' po livadama. Uostalom, ne verujem i da su im uslovi toliko loši u zapadnoevropskim zemljama.

#60 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 12 January 2005 - 13:43

QUOTE(Herr @ 12 Jan 2005, 13:38)
Veki moze ceo dan da provede na ispasi i da se pomuze dovece.

Fali ti ovde neka zapeta dry.gif