Jump to content


Photo

Vegi ili ne-vegi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
420 replies to this topic

Poll: Vasa ishrana ? (123 member(s) have cast votes)

Vasa ishrana ?

  1. vise od 14 godina vegi/vegan (5 votes [4.07%])

    Percentage of vote: 4.07%

  2. vise od 7 godina vegi/vegan (6 votes [4.88%])

    Percentage of vote: 4.88%

  3. tek postao vegi/vegan (5 votes [4.07%])

    Percentage of vote: 4.07%

  4. razmisljam da probam (4 votes [3.25%])

    Percentage of vote: 3.25%

  5. jedem meso ...1 nedeljno (9 votes [7.32%])

    Percentage of vote: 7.32%

  6. ...vise puta nedeljno (24 votes [19.51%])

    Percentage of vote: 19.51%

  7. ...svakoga dana (12 votes [9.76%])

    Percentage of vote: 9.76%

  8. ...vise puta na dan (18 votes [14.63%])

    Percentage of vote: 14.63%

  9. uopste me ne dotice ovo pitanje (31 votes [25.20%])

    Percentage of vote: 25.20%

  10. imam neku svoju dijetu (9 votes [7.32%])

    Percentage of vote: 7.32%

Vote Guests cannot vote

#61 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 12 January 2005 - 13:44

QUOTE(veki @ 12 Jan 2005, 14:19)
Hvala na odgovoru. Mada, moram da priznam da je i meni takav stav prilično extreman i, jes' da nisam nutricionista, ali nisam baš sigurna da se vegani najzdravije hrane izbacujući med i mlečne proizvode.
Krave su domaće životinje i daju mleko (wow rolleyes.gif ) i ne vidim kako bi smo drugačije dolazili do tog napitka ako bi 'divljale' po livadama. Uostalom, ne verujem i da su im uslovi toliko loši u zapadnoevropskim zemljama.

E, pa jesu im losi. Nesto malo o tome ima u filmu "The Corporation", a mnogo vise u udzbenicima veterinarskog i poljoprivrednog fakulteta.

Btw. Ja sam postao vegetarijanac kada sam jednom slucajno prelistao knjigu sa veterine o klanju zivotinja.

Bilo je potrebno desetak minuta da nikad vise ne okusim meso. A voleo sam ga.

#62 Metal Guru

Metal Guru
  • Members
  • 79 posts

Posted 12 January 2005 - 13:44

...
1.crni lebac sa svim mogucim semenkama,
2.domace cvarke i
3.pecene paprike sa belim lukom (Odnos luk/paprika 1/1).

Sad zalivam sve to "svetskim, a nasim"
...

jel se posle oko tebe siri zanosan miris...?

#63 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 12 January 2005 - 13:55

QUOTE(veki @ 12 Jan 2005, 13:43)
Fali ti ovde neka zapeta dry.gif

Sorry frusty.gif rolleyes.gif apsolutno si u pravu.

Mada sad kad razmislim ovo iza veznika je wicked.gif.

#64 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 12 January 2005 - 14:03

QUOTE(Crveniautobus @ 12 Jan 2005, 13:44)
E, pa jesu im losi. Nesto malo o tome ima u filmu "The Corporation", a mnogo vise u udzbenicima veterinarskog i poljoprivrednog fakulteta.

Btw. Ja sam postao vegetarijanac kada sam jednom slucajno prelistao knjigu sa veterine o klanju zivotinja.

Bilo je potrebno desetak minuta da nikad vise ne okusim meso. A voleo sam ga.

Pa dobro, ne mogu da tvrdim, prosto bi mi to bilo u skladu sa evropskim normama. Rekla sam već da mi je jasno zašto ljudi postaju vegetarijanci i ne mislim da time bog zna šta gube (u zdravstvenom smilsu). Ja nemam tu svest. Sada, kada čitam vaše postove bude mi žao životinja, ali ne verujem da ću moći da odolim mirisu i ukusu dobro spremljene piletine za ručak. Ribu i morske plodove (naročito ovo drugo) i ne doživljavam kao bića koja osećaju ili su svesna svog bola, a i ima ih puno u moru pa ne mislim da je neka šteta.
Ali zaista, biti vegan mi je i dalje enigma. Šta je to? Trend? Vid borbe za životinjska prava (pri čemu ostaješ uskraćen za veoma zdrave namirnice)? Pa ajde još i da razumem da je nekome žao što se krave drže u boxovima, ali kako pa školjke pate? Ne znam, možda ja samo nemam svesto o tome.... unsure.gif

#65 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 January 2005 - 14:05

Još uvek niko ne objasni za med. blink.gif

Ako je prigovor konzumiranju jaja i mlečnih proizvoda nehumano držanje stoke, odnosno živine, šta onda fali bio jajima/siru/mleku? Bio / "organic" proizvodi imaju garanciju - recimo, ovde se jaja dele na tri vrste u zavisnosti od toga u kakvoj sredini živi kokoška. Najskuplja su jaja od kokošaka koje slobodno trčkaju, kljucaju i imaju zagarantovanu kvadraturu po kojoj mogu slobodno da se kreću (na etiketi je tačno naznačeno koliko kvadratnih metara).

QUOTE
Nije stvar u 'osećajima', ključne reči 'Strah' i 'Bol'


A šta su strah i bol?

P.S. Mallorn, izvini, al pečene paprike s belim lukom u odnosu 1:1 - puke.gif

Edited by maxivida, 12 January 2005 - 14:06.


#66 mikkor

mikkor
  • Members
  • 2,524 posts

Posted 12 January 2005 - 14:09

ohmy.gif



happy.gif Hail.gif heart.gif

#67 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 12 January 2005 - 14:10

QUOTE(Herr @ 12 Jan 2005, 13:55)
Mada sad kad razmislim ovo iza veznika je wicked.gif.

Kad' malo bolje razmislim, rekla bih da ti je to i bila namera mad.gif

A ovo za građu... pa ne znam kako drugačije da objasnim... da ih nacrtam kako su izgledale pre i kako izgledaju sad'? Nisu smršale, 'smanjile' su se... iz normalne u 'sitnu' građu. Ali nema ni veze, možda je slučajnost, pošto vidim da niko na forumu nema slična zapažanja kod svojih prijatelja.

#68 modestyblaise

modestyblaise
  • Members
  • 398 posts

Posted 12 January 2005 - 14:14

Elem, sto se mleka i mlecnih proizvoda tice, oni su na losem glasu trenutno iz vise razloga.

Jedan je to sto se krave muzare pumpaju antibioticima i hormonima non-stop, pa tako isti zavrse i u mleku i u nama.

Drugi argument je sledeci: Da li znate neku odraslu zivotinju u prirodi koja pije mleko ceo svoj zivot? Piju mleko svojih mama dok ne porastu a onda prelaze na drugu hranu. Shodno tome, ni odraslim ljudima nije potrebno da piju mleko. Sve sto ima u mleku od proteina i minerala moze se dobiti i iz namirnica biljnog porekla (Ca itd.)

Trece je da mlecni protein i mlecni secer (laktoza) izaziva razne alergije i tesko se vari.

E, sad ja samo dajem informacije a vi se mozete okaciti na neki od sajtova na tu temu. Evo jednog kao sto je ovaj

Ja sam nekoliko godina zivela na vegan dijeti i bilo mi je sasvim ok. Sada mleko jedem samo u vidu jogurta (dakle fermentisano). Nekako, otkako zivim ovde u Srbiji, ne mogu bas uvek da nabavim sve ono sto sam mogla da jedem preko, pa sam se malo vratila proizvodima koje nisam tamo jela (sta ces).

Ideja veganizma je da se ne jede nista zivotinjskog porekla i to je uglavnom iz zdravstvenih razloga a i o tome ima gomila sajtova kao npr:


ovaj

Voila!

#69 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 January 2005 - 14:19

QUOTE(modestyblaise @ 12 Jan 2005, 14:14)
Drugi argument je sledeci: Da li znate neku odraslu zivotinju u prirodi koja pije mleko ceo svoj zivot? Piju mleko svojih mama dok ne porastu a onda prelaze na drugu hranu. Shodno tome, ni odraslim ljudima nije potrebno da piju mleko.

laugh.gif

Pa valjda i mi ne pijemo mleko svojih mama kad porastemo? blink.gif

Veruj mi da bi i životinje pile mleko da umeju da pomuzu kravu wink.gif. Nema veće radosti kod mačke ili kera nego kad im daš malo mleka ili jogurta.

#70 modestyblaise

modestyblaise
  • Members
  • 398 posts

Posted 12 January 2005 - 14:29

QUOTE(maxivida @ 12 Jan 2005, 14:19)
laugh.gif

Pa valjda i mi ne pijemo mleko svojih mama kad porastemo? blink.gif

Veruj mi da bi i životinje pile mleko da umeju da pomuzu kravu wink.gif. Nema veće radosti kod mačke ili kera nego kad im daš malo mleka ili jogurta.

Misli se na mleko uopste - da nije potrebno odraslom bicu (coveku i zivotinji). Psi i macke piju mleko kad im covek da. Dakle, u prirodi se to ne desava.

#71 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 January 2005 - 14:34

QUOTE(modestyblaise @ 12 Jan 2005, 14:29)
QUOTE(maxivida @ 12 Jan 2005, 14:19)
laugh.gif

Pa valjda i mi ne pijemo mleko svojih mama kad porastemo? blink.gif

Veruj mi da bi i životinje pile mleko da umeju da pomuzu kravu wink.gif. Nema veće radosti kod mačke ili kera nego kad im daš malo mleka ili jogurta.

Misli se na mleko uopste - da nije potrebno odraslom bicu (coveku i zivotinji). Psi i macke piju mleko kad im covek da. Dakle, u prirodi se to ne desava.

Pokušala sam da natuknem da je takav način razmišljanja besmislen, a ne konkretan primer. Po tom principu vegani bi smeli da jedu samo stvari koje nađu u prirodi, na način na koji ih nalaze životinje i da ih konzumiraju u stanju u kome ih konzumiraju životinje (i to samo životinje biljojedi, za ove druge nema razumevanja). Otpada svako pripremanje hrane, jer to ni životinje ne rade.

#72 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 12 January 2005 - 14:38

QUOTE(maxivida @ 12 Jan 2005, 13:34)
Po tom principu vegani bi smeli da jedu samo stvari koje nađu u prirodi, na način na koji ih nalaze životinje i da ih konzumiraju u stanju u kome ih konzumiraju životinje (i to samo životinje biljojedi, za ove druge nema razumevanja). Otpada svako pripremanje hrane, jer to ni životinje ne rade.

skoro sam upoznala zenu koja jede iskljucivo sirovu vegansku hranu

kad mi je rekla da je godiste moje majke - zamal' se nisam slogirala rolleyes.gif


#73 dahija

dahija
  • Members
  • 618 posts

Posted 12 January 2005 - 14:41

QUOTE(maxivida @ 12 Jan 2005, 14:05)
Još uvek niko ne objasni za med. blink.gif
...
A šta su strah i bol?

Da l' stvarno misliš da će neko i da pokuša da objasni za med ako postavljaš ovakva pitanja u istom postu? Za to mora da bude malo prijemčljivije uvo.

#74 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 January 2005 - 14:42

QUOTE(Lavinia Amaldi @ 12 Jan 2005, 14:38)
skoro sam upoznala zenu koja jede iskljucivo sirovu vegansku hranu

Ne radi se samo o sirovosti/kuvanosti; radi se o tome da bi u tom slučaju i tofu, recimo, trebalo da bude tabu, jer je proizvod soje - životinje ne bi umele da ga naprave. Znači, u salatu ne bi smela da dodaš ni ulje ni sirće, ne bi smela da koristiš so, osim ako travčicu, eventualno, ne umočiš u more rolleyes.gif

#75 modestyblaise

modestyblaise
  • Members
  • 398 posts

Posted 12 January 2005 - 14:43

QUOTE(Lavinia Amaldi @ 12 Jan 2005, 14:38)
skoro sam upoznala zenu koja jede iskljucivo sirovu vegansku hranu

kad mi je rekla da je godiste moje majke - zamal' se nisam slogirala rolleyes.gif

Da, takva ishrana je cudo. I ja znam nekoliko ljudi koji su na raw food diet i stvarno im se divim. Ja to nisam mogla da sprovedem, a sasvim je moguce i covek se oseca fenomenalno (da ne spominjem izgled).

Sta cu, volem kuvanu (biljnu) hranu.