Jump to content


Photo

Kako objaviti knjigu u Srbiji?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
79 replies to this topic

#31 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 21 February 2006 - 00:11

hahaha, svaka mu cast.

#32 bup

bup
  • Members
  • 322 posts

Posted 21 February 2006 - 12:13

e, bravo za njega... :wub:

ne znam da li ste videli neko izdanje djordja sudarskog reda.
otrpilike pola listova u knjizi su reklame za kojekakve pekare, restorane i prodavnice srafova.
otprilike kao oglasnik uz roman kao bonus.

neko je pitao za aktuelne cene objavljivanja.
dosta se bavim tim u poslednje vreme.
recimo da su cene stampanja manje-vise ostale iste.
otprilike 500-600-700 evra za nekih 250 strana.
mada sam cuo i za neke nize cene, skoro duplo, ali to moram da proverim.

za ostale troskove stvarno ne znam (lektorisanje, priprema za stampu), posto mi sve radimo sami, ukljucujuci i finansiranje stampanja.

#33 HESKEY

HESKEY
  • Banned
  • 1,409 posts

Posted 22 February 2006 - 08:41

Jel to onaj standard...papir tezak koliko i stranica u boji + 100 strana-0,5 eura....???

Ili kako drugacije ?

Koliko kosta lektorisanje i priprema za stampu....

#34 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 22 February 2006 - 17:37

Zar podnaslov teme nije "a da ne pritom ne platis stampanje" ili kako vec?

U tom slucaju - tesko. Sumnjam da urednici izdavackih kuca imaju vremena da citaju pristigle rukopise (mada se Vasa Pavkovic jednom prilikom pohvalio kako redovno cita sve sto mu stigne), a i da procitaju, ako je u pitanju "visoka" knjizevnost, nesto sumnjam da bi manji izdavaci bili voljni da izdaju nesto sto je sustinski neprofitno.

#35 HESKEY

HESKEY
  • Banned
  • 1,409 posts

Posted 23 February 2006 - 13:08

A jel daju ti urednici neke odgovore....cak i kada rukopis bace u djubre...ili samo iskuliraju?

I jel moze odgovor da se dobije u roku od godinu dana;(?

#36 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 23 February 2006 - 20:40

A jel daju ti urednici neke odgovore....cak i kada rukopis bace u djubre...ili samo iskuliraju?

I jel moze odgovor da se dobije u roku od godinu dana;(?

<{POST_SNAPBACK}>

Nesto sumnjam, mada ne mogu tvrditi nista; jos uvek nemam dodira sa izdavacima. Govorim o onome sto sam cuo od prijatelja koji se time bave.

#37 bup

bup
  • Members
  • 322 posts

Posted 24 February 2006 - 11:14

put kojim mladi pisci obicno dodju do knjige cije izdavanje ne placaju sami je cini mi se mnogo komplikovaniji od prostog slanja kompletnog romana izdavacima i cekanja odgovora.

najcesce se nekoliko godina salju krace forme raznim casopisima i na kojekakve konkurse.
pa se posle nekog vremena, i mozda pokoje sitnije nagrade, vremenom upoznaju pravi ljudi, sa kojima se onda prica i o knjizi.

prepricavam tudja iskustva, nisu moja, ali mislim da to tako funkcionise ako nemas vezu ili sta vec.
(dakle, svodi se na stvaranje veza, ili finije receno, kontakata.)

postoje konkursi za izdavanje prve knjige.
ko tu i kako prolazi, ne znam.

u principu, mislim da pravi kvalitet moze da ispliva, ako autor ozbiljno poradi na tome.
ali toga je jako malo.

#38 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 24 February 2006 - 15:59

Skockati knjigu, pa je «inkognito» poslati na citanje izdavacu lici mi na stavljanje SOS pisamceta u bocu, u nadi da ce dospeti u neke milosrdne ruke, koje ce nam priskociti u pomoc pre nego sto izdahnemo.

Koliko sam ja upucena, sve kuce su tako cvrsto klanovski ustrojene, da slucajnog
prolaza nema ni pod razno. Znaci, prvo necija preporuka nekome u vrhovima, pa tek onda zvaka o tome sta se moze, kad, pod kojim uslovima..

Dalje, ima i onih manjih kuca koje traze kintu za svoj izdavacki «brend», pa onda mozes da kod njih stampas sta ti volja.

Nekada i recenzija od strane nekog zvucnog imena moze da bude prolaz da se izdavac zainteresuje, ali samo ako ga licno fizicki startujes.
E, sad... Imas recenzenata kod kojih «uvodnu rec» mozes da dobijes za 100-200 eu, kao i onih koji to odradjuju za bocu «viljemovke» ili «vinjaka».
Redji od Halejeve komete su oni koji, ni mrtvi, ne bi dali preporuku za neko literarno smece.

Glede troskova stampanja ... uvek ima nacina da se nadju bliski prijatelji koji ce za dz. da izlektorisu, prelome text ili urade korice.
A sto se stamparskih usluga tice... raspon je sirok.
U svakom slucaju, prakticno je porazmisliti i o obimu knjige.
U smislu: 1 tabak kunstdruka ili nekog drugog papira = 16 strana.
15 tabaka je 240 strana. Za onih par strana preko /recimo, do 250/, platices ceo naceti tabak bespotrebno. Znaci, pozeljno je da ti knjiga, skupa sa onih nekoliko pocetnih i «pogovornih» strana, bude u tom «bonusu».

#39 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 24 February 2006 - 18:54

Stanje je najvecim delom onakvo kako ga je opisala vinska.

A inace, tacno znam da ovo bas i nije istina.

mada se Vasa Pavkovic jednom prilikom pohvalio kako redovno cita sve sto mu stigne


Znaci, covek se, eto, malo vise hvali. Ali, kako znamo, nije jedini takav, naprotiv, vecina su. I dakle, tacno je i ovo:

AndiSam Posted 22 Feb 2006, 18:37
Sumnjam da urednici izdavackih kuca imaju vremena da citaju pristigle rukopise
...
a i da procitaju, ako je u pitanju "visoka" knjizevnost, nesto sumnjam da bi manji izdavaci bili voljni da izdaju nesto sto je sustinski neprofitno


Ali, ja sam vec negde ranije rekla da to nije specificno samo za ovu sredinu. U stvari je svuda, manje ili vise, tako. Ovde mozda nesto izrazenije, kao uostalom, i mnogo toga drugog, iz poznatih razloga. Ali, sustina je ista.

#40 HESKEY

HESKEY
  • Banned
  • 1,409 posts

Posted 25 February 2006 - 00:14

Znaci 1000 yura u dzepove, pa na posao...

#41 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 25 February 2006 - 01:36

Znaci 1000 yura u dzepove, pa na posao...

<{POST_SNAPBACK}>

Ili trazi "kontakte".

#42 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 25 February 2006 - 02:45

Skockati knjigu, pa je «inkognito» poslati na citanje izdavacu lici mi na stavljanje SOS pisamceta u bocu, u nadi da ce dospeti u neke milosrdne ruke, koje ce nam priskociti u pomoc pre nego sto izdahnemo.

Koliko sam ja upucena, sve kuce su tako cvrsto klanovski ustrojene, da slucajnog
prolaza nema ni pod razno. Znaci, prvo necija preporuka nekome u vrhovima, pa tek onda zvaka o tome sta se moze, kad, pod kojim uslovima..

Dalje, ima i onih manjih kuca koje traze kintu za svoj izdavacki «brend», pa onda mozes da kod njih stampas sta ti volja.

Nekada i recenzija od strane nekog zvucnog imena moze da bude prolaz da se izdavac zainteresuje, ali samo ako ga licno fizicki startujes.
E, sad... Imas recenzenata kod kojih «uvodnu rec» mozes da dobijes za 100-200 eu, kao i onih  koji to odradjuju za bocu «viljemovke» ili «vinjaka».
Redji od Halejeve komete su oni koji, ni mrtvi, ne bi dali preporuku za neko literarno smece.

Glede troskova stampanja ... uvek ima nacina da se nadju bliski prijatelji koji ce za dz. da izlektorisu, prelome text ili urade korice.
A sto se stamparskih usluga tice... raspon je sirok.
U svakom slucaju, prakticno je porazmisliti i o obimu knjige.
U smislu: 1 tabak kunstdruka ili nekog drugog papira = 16 strana.
15 tabaka je 240 strana. Za onih par strana preko /recimo, do 250/, platices ceo naceti tabak bespotrebno. Znaci, pozeljno je da ti knjiga, skupa sa onih nekoliko pocetnih i «pogovornih» strana, bude u tom «bonusu».

<{POST_SNAPBACK}>



nije problem u stampi nego distribuciji i promociji knjige.

#43 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 25 February 2006 - 02:56

to mango

Naravno. Taj deo price zahteva poseban "elaborat". :wub:

#44 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 25 February 2006 - 07:24

daaa...znaaaam.

ali mi se cini da to postavljac pitanja nije uzeo u obzir. slika je mutna i ne bas lepa, na zalost.

#45 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 25 February 2006 - 10:59

Tesko bez para...

Ako je cifra samo 1000evra to je brate jeftino...

Jedan "Laki Kes" udjes izadjes i gotovo...

Ali ne verujem...

Doduse , ja sam laik, ali da citiram samog sebe od letos:

"Vrlo lako...

Nadjes izdavaca ili platis sam prvo izdanje (1000 primeraka na primer)...

Od toga 200-300 zrtvujes bogovima... Tj. posaljes svim vaznim lovatorima, biznismenima, sportistima (njihovim zenama) za finansiranje drugog izdanja...

Zatim calnes jedno 150 000 hiljada dinara za PR agenciju koja ce da te isprati...

I jos toliko para za 1-2 bilborda na kljucnom mestu u Beogradu...

I to je to...

A za kriticare te boli uvo... (ako ti je bas stalo, mozes da ih izvedes na rucak).

Jedini problem su pare... "
:wub: :) 0:)

Edited by dare..., 25 February 2006 - 11:00.