Jump to content


Photo

Buducnost Srbije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
71 replies to this topic

#16 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 05 January 2005 - 11:40

samo za one što su frljačili sterase gorenje, renaulte, skije i fruktale i larmali kako slovenci ima da krepaju bez našega žita, mudre politike mira, itede...


Slovenačka kompanija "Terme Čatež" planira da izgradi u Inđiji turistički kompleks vredan oko 45 miliona evra.

Baš u vreme kada su se mnogi u Srbiji zamislili nad činjenicom da jenjava interesovanje stranih investitora za Srbiju, odjeknula je vest da slovenačka kompanija "Terme Čatež" planira da izgradi turistički kompleks u Inđiji vredan oko 45 miliona evra, čime će preteći dosadašnjeg slovenačkog rekordera u u investiranju u Srbiju – Merkator, koji je u tržni centar u Beogradu uložio 38 miliona evra. Slovenaška štampa ovih dana uveliko piše o tome da kompanija "Terme Čatež" ne žali što je propala kupovina kompleksa hotela "Sunčani Hvar", jer je Inđija zapravo mnogo primamljivija za investicije nego Hvar, i to iz nekoliko razloga. Ugovor će zvanično biti potpisan najkasnije za mesec dana, kada pravnici opštine Inđija i "Terme Čatež" preciziraju neke detalje. Sportsko-rekreativni i kongresni kompleks na 30 hektara biće sagrađen na potesu Aleja na kome je topao izvor vode od 56 stepeni, pored puta prema Novom Sadu. U prvoj fazi gradnje, koja će početi na leto iduće godine, biće nekoliko zatvorenih bazena, dok će u sledećoj fazi biti izgrađena dva hotela sa četiri zvezdice, konferencijska sala i golf teren sa 18 rupa. Slovenci nisu slučajno zainteresovani za opštinu Inđiju, kaže predsednik opštine Goran Ješć, i objašnjava: - Mi smo pre dve godine uradili strateški plan razvoja opštine kako bi Inđija postala jedan od najsnažnijih privrednih centara ovog dela Evrope. A kako i za opštine važi istina – ko hoće da postane jak, mora da zna šta su mu slabosti – mi smo najpre identifikovali slabe tačke Inđije. Spora opštinska administracija, loša infrastruktura i neadekvatan obrazovni profil inđijskih srednjih škola bile su mane, a odličan geografski položaj, bogata tradicija privatnog preduzetništva i izvori termalne vode – prednosti Inđije.

#17 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 05 January 2005 - 11:43

još nešto o Budućnosti Srbije:


I naše rode beže na Zapad

Istraživanja pokazuju da je svega osam odsto mladih do 25 godina u braku, da je jedan odsto njih već stiglo da se razvede i da svaki peti sa bračnim statusom nema decu

BEOGRAD - "Ne pada mi na pamet da imam decu u ovoj j... zemlji", javno i bez trunke ustezanja izjavio je mladi pisac Marko Vidojković, na opšte zgražanje elite koja se iz svojih udobnih domova zdušno zalaže za povećanje nataliteta zarad nacionalne strategije. Njegovo objašnjenje izgleda logično za urbanu generaciju koja želi da im potomci odrastaju u potpuno drugačijem miljeu od svakodnevice koju žive građani Srbije.

Iako je uspešan pisac, izdržavaju ga roditelji, a aktuelni kulturno-ekonomsko-politički koncept koji se zagovara i održava, više liči na čekanje Godoa nego na skoro naziranje boljeg života. Šta reći o zemlji u kojoj se sve obrušava, nemaština steže, poslodavci divljaju, poslanici brinu o izgledu i platama, a na sve što nam se dešava još ima onih kojima je sad najvažnije da pomire četnike i partizane posvađane pre skoro šest decenija!


Sprema se odlazak

Prema nedavno sprovedenom istraživanju Centra za proučavanje alternativa, čak 43 odsto mladih bilo bi spremno da ode iz zemlje ukoliko bi im se za to ukazala prilika. Istraživanje kojim je obuhvaćeno 3.200 ljudi starih od 16 do 35 godina pokazalo je i da je čak 18 odsto mladih odlučilo da ode u inostranstvo.

Analize Ministarstva prosvete i Centra za politikološka istraživanja iz 2003. pokazuju da je svega osam odsto mladih do 25 godina u braku, da je jedan odsto njih već stiglo da se razvede i da svaki peti sa bračnim statusom nema decu. Iz istraživanja se jasno vidi i da bi svaki treći tinejdžer i student rado otišao "preko grane", samo kad bi mu se, kojim slučajem, ukazala prilika. Takvo raspoloženje je vladalo nekoliko meseci pre ubistva premijera Zorana Đinđića, a sada se može bez griže savesti reći da je sada još gore nego što je bilo.

I profesor socijalne psihologije na Filozofskom fakultetu Bora Kuzmanović potvrđuje da mladi sve više odlažu brak i rađanje dece. Neki od njih su svakako uplašeni jer misle da deci neće moći da pruže sve što se od njih kao roditelja očekuje, iz straha od budućnosti, kaže. On, međutim, veruje da tu ima žala i za propuštenim šansama zbog svega što se u Srbiji događalo i želje mladih da "nešto osete od života" pre nego što i sami dobiju decu.

- Ako se setimo baba i deda videćemo da i ranije nisu postojali materijalni uslovi za rađanje, živelo se u straćarama, a porodice su bile brojne jer su deca predstavljala vrednost sama po sebi. Sada se, zbog beznađa i preteranih zahteva da se "deci pruži sve u životu", možda precenjuje materijalna oskudica. Ili smo postali svesniji tih uslova - komentariše dr Kuzmanović.

On smatra da bi i država morala više da učini i da stimuliše natalitet. A da bi došli do tog nivoa, trebalo bi da se raspetlja još mnogo toga, što nema baš veze sa porodicom i njenim okruženjem i što spada u sferu visoke politike: od Haga i Ratka Mladića do Kosova i Crne Gore, dužničke krize i svih dečjih bolesti od kojih boluju države u tranziciji, pa i Srbija koja je već bila opterećena golemom hipotekom i pre nego što je krenula tranzicionim putevima.


Šumadinci odlaze na rad u Ameriku

KRAGUJEVAC - Kragujevčani se sve češće odlučuju na rad u inostranstvu, a prema podacima agencija za posredovanje u pronalaženju poslova, oni u svetu najčešće rade kao spasioci na bazenima i zdravstveni radnici, javlja Beta. Agenciji Junajted vork end travel u Kragujevcu do sada se prijavilo 150 zainteresovanih za sezonske poslove u Americi, a interesovanje iz dana u dan raste, rekao je agenciji Beta predstavnik agencije Mladen Knežević. On je naglasio da je agencija, iako oformljena prošle godine, uspela da u 2004. godini obezbedi ugovore o obavljanju sezonskih poslova za 70 ljudi, od čega su polovinu činili Kragujevčani.
Agencija "Ino Berza-Matović" u Kragujevcu posreduje u obezbeđivanju poslova za medicinske sestre u Italiji. Prema rečima direktorke Gordane Matović, medicinsko osoblje je veoma zainteresovano za rad u inostranstvu, o čemu svedoči i podatak da se za odlazak na rad u Italiju u 2005. godini već prijavilo više od 150 medicinskih sestara.

#18 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 05 January 2005 - 11:44

QUOTE(Rooney @ 5 Jan 2005, 12:33)
Hella, pa zar ne razumes Perkosa?
On u svacemu mora da spominje izbeglice i stradanja srpskog naroda i tako sve redom. Nije cudno ako on pocne da prica kako situacija izbeglica mnogo utice i na fudbal i kosarku u Srbiji.

Perkos je tipican primer coveka koji je godinama ziveo u zabludama i kada ih je konacno uvideo, ipak ne zeli da ih prizna. Sve ono u sta je verovao i u sta su ga Slobini iSeseljevi mediji ubedili da je istina se srusilo kao kula od karata. Meni ga je najiskrenije i bez ironije zao. sad.gif Ipak, nadam se da ce skupiti hrabrosti da prizna da je gresio sto je verovao zlikovcima cijom zaslugom je morao da napusti Kosovo.

#19 Jerry

Jerry
  • Banned
  • 627 posts

Posted 05 January 2005 - 11:50

Svaka čast Ješiću !Inđija će da prestigne Novi Sad, i biće bogatija !Kamo sreće da je ovde jedan takav umesto ove blesave Maje ! tongue.gif

#20 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 05 January 2005 - 11:58

Ma ne... Perkos je samo rekao da Srbi i ne umeju da odaberu dobre ljude, ali su zato izbeglice umele...

Sve u svemu, coveku svaka cast. Voleo bih da vidim nekog od kritizera svega 'demokratskog' sta bi prigovorio njemu. Bio sam u Indjiji pre jedno 6-7 godina i bila je u to vreme rupa nad rupama. Prosto da pozelis sto pre da odes iz iste... Gledajuci izvestaje iz iste u poslednjih par godina, prosto ne mogu da verujem da je to isti gradic. Definitivno cu ga posetiti cim mi se ukaze prilika za putesestvije kroz Srbiju...

Ljudi poput Jesica bude onu truncicu nade da nije sve izgubljeno... Steta je sto mnogo vise ima Voje 1 i Voje 2, Tadica, Nikolica, Labusa, Dacica... nego Jesica. Cak stavise, on je jedan od tek nekolicine ljudi koji zaista umeju da rade, znaju sta rade, znaju kako se radi i shvataju da time sto ce danas nesto 'zakinuti' drzavi, zakidaju sutra sami sebi i sopstvenoj deci. U bogatom drustvu, i prosecan gradjanin je bogat. U siromasnom drustvu i najbogatiji su siromasni. To izgleda nikada nece shvatiti nasi oportunisti tzv. politicka elita...

#21 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 05 January 2005 - 12:00

QUOTE(Rooney @ 5 Jan 2005, 10:33)
Hella, pa zar ne razumes Perkosa?
On u svacemu mora da spominje izbeglice i stradanja srpskog naroda i tako sve redom. Nije cudno ako on pocne da prica kako situacija izbeglica mnogo utice i na fudbal i kosarku u Srbiji.

Ovde niko nije glup(sem ovih skakavaca)pa nije potrebno previše
objašnjavati šta sam napisao u prethodnim komentarima,pogotovo ne Helli.
Ipak za one slabo obaveštene kao što je Rooney objasniću da je u pitanju
opština Inđija gde je procentualno najveći priliv izbeglica iz hrvatske i BiH
a poznato je da Hella i društvo na ovom forumu za sve izgubljene izbore
na prostoru Vojvodine optužuju izbeglice(primer Novi Sad)pa me malo
zainteresovalo kako objašnjavaju činjenicu da izbeglice glasaju za Ješića
da li zato što zna Zagora(možda i Čika)?ili zato što čovek radi i vide se
rezultati tog rada pa građani+izbeglice u Inđije glasaju za onog ko vredi.

Edited by perkos, 05 January 2005 - 12:02.


#22 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 05 January 2005 - 12:16

QUOTE(perkos @ 5 Jan 2005, 13:00)
QUOTE(Rooney @ 5 Jan 2005, 10:33)

Hella, pa zar ne razumes Perkosa?
On u svacemu mora da spominje izbeglice i stradanja srpskog naroda i tako sve redom. Nije cudno ako on pocne da prica kako situacija izbeglica mnogo utice i na fudbal i kosarku u Srbiji.

Ovde niko nije glup(sem ovih skakavaca)pa nije potrebno previše
objašnjavati šta sam napisao u prethodnim komentarima,pogotovo ne Helli.
Ipak za one slabo obaveštene kao što je Rooney objasniću da je u pitanju
opština Inđija gde je procentualno najveći priliv izbeglica iz hrvatske i BiH
a poznato je da Hella i društvo na ovom forumu za sve izgubljene izbore
na prostoru Vojvodine optužuju izbeglice(primer Novi Sad)pa me malo
zainteresovalo kako objašnjavaju činjenicu da izbeglice glasaju za Ješića
da li zato što zna Zagora(možda i Čika)?ili zato što čovek radi i vide se
rezultati tog rada pa građani+izbeglice u Inđije glasaju za onog ko vredi.

Pa ako pogledas rezultate lokalnih izbora u Indjiji videces da su (relativno) najvise glasova dobili smradikali i da je Jesic tek u drugom krugu pobedio. Poenta je da je Jesic pobedio uprkos izbeglicama. Mada, moram da se ogradim i da podsetim da sam u u jednom od ranijih komentara naglasio da je veoma uprosceno gledanje da izbeglice glasaju za smradikale, a starosedeoci za normalne stranke.
Besmisleno je da sve izbeglice merimo po perkosu, ne ? wink.gif

#23 Rooney

Rooney
  • Members
  • 1,420 posts

Posted 05 January 2005 - 12:20

QUOTE
Besmisleno je da sve izbeglice merimo po perkosu, ne ?


Dobro sad, ovo je vec ispod pojasa. Nema smisla iako je Perkos u pitanju!

#24 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 05 January 2005 - 12:21

QUOTE(Rooney @ 5 Jan 2005, 13:20)
Dobro sad, ovo je vec ispod pojasa. Nema smisla iako je Perkos u pitanju!

Cek, cek, zasto je ispod pojasa ??? huh.gif

To je, jednostavno, tako...

#25 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 05 January 2005 - 12:26

QUOTE(zagor @ 5 Jan 2005, 11:16)
Besmisleno je da sve izbeglice merimo po perkosu, ne ? wink.gif

Srećom da nikad nisam merio Srbe u Srbiji po zagoru i skakavcima! tongue.gif

#26 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 05 January 2005 - 12:31

QUOTE(perkos @ 5 Jan 2005, 13:26)
Srećom da nikad nisam merio Srbe u Srbiji po zagoru i skakavcima! tongue.gif

ph34r.gif
Kakve to veze ima sa ovim sto sam napisao ? huh.gif
Slusaj, ako vec ne mozes nista pametno da smislis i odgovoris, ne moras bas ni da lupetas i da se blamiras. dry.gif

#27 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 05 January 2005 - 12:37

QUOTE(zagor @ 5 Jan 2005, 11:31)
ph34r.gif
Kakve to veze ima sa ovim sto sam napisao ? huh.gif
Slusaj, ako vec ne mozes nista pametno da smislis i odgovoris, ne moras bas ni da lupetas i da se blamiras. dry.gif

Samo ti dežuraj i ne sekiraj se,kad me napadaju i kritikuju takvi likovi
prosto uživam da se pojavljujem na forumu+znam da sam u pravu tongue.gif

#28 sonjal

sonjal
  • Banned
  • 3,375 posts

Posted 05 January 2005 - 12:40

QUOTE(Eraserhead @ 5 Jan 2005, 02:40)
Goran Ješić u svojoj Inđiji


U zgradi opštine majstori, sve puca od renoviranja i umrežavanja. Kablovi, testere, bušilice...


U kabinetu slika Zorana Đinđića, onda čestitka za pobedu na izborima sa likom Če Gevare, zastave Srbije, Vojvodine i Inđije. Evropske zvezdice, školjke, kompjuter. Skromno i ukusno. Goran kravatu i odelo nosi po potrebi, često je i kežual, u "egzit" varijanti.

Između dva potpisa dogovora se za poslepodnevni fudbal sa drugarima, puši omiljene cigarete Dejvida Bouvija - "marlboro lajt" i podseća kafe devojku iz opštine da nam u konjak ne sipa led. U kabinet mu ulazi saradnik da se konsultuju oko nekih kadrovskih rešenja. Ubeđuje ga da zajedno odu na koncert R.E.M. Na stolu Vreme, novosadski Dnevnik, Danas. Sluša se "Kokošinjac" B92.

Zavidna jedinica urbaniteta. Relaksirano i odgovorno. Ni blizu pasivnog ofsajda.
Iako je zbog komplikovanog porođaja rođen u Sremskoj Mitrovici 1974. Goran je Inđijac ili Indjijčanin, ako je nekome lakše za jezik. Sada, kako kaže, ima čak "punih 30 godina". Ovo mu je drugi mandat. Kad je prvi put izabran na mesto predsednika opštine, Goran Ješić je imao je svega 26. Diplomirani je inženjer poljoprivrede. Studirao u Novom Sadu.

Dobio je stipendiju za magistarske studije iz javne uprave i menadžmenta u Americi. Govori engleski. Oženjen je, a sin Marko uskoro će da napuni godinu dana. Od 1997. je predsednik Opštinskog odbora Građanskog saveza Srbije u Inđiji.

Bio je "otporaš" i koordinator DOS za Inđiju pred 5. oktobar. Hapšen je 13 (!) puta kao Miloševićev politički protivnik. U Inđiji su, inače, bila jedna od najmasovnijih hapšenja "otporaša".


Nedavno ga je Skupština stranke izabrala za potpredsednika GSS, a nova predsednica stranke Nataša Mićić, shodno Statutu GSS, izabrala ga je između četvorice potpredsednika za njenog zamenika.

Koliko je divnih mladih ljudi bilo u Otporu, navire mi slike kroz glavu, a sada su se pogubili?
Setite se samo Krusevljanina Srdjana Milojevica i puno drugih maladih revolucionarnih, pametnih, inteligentnih, elokventnih, mudrih i svi su se oni negde pogubili, a DS im je u Nusicevoj zgrabio prostorije, da bi mi neka DS treba na pitanje gde mi je "otporasica" rekla od kad smo mi na "ti" , a ja njoj od uvek su "otporasi" bili na "per tu", a vi iz DS sada trazite na "per si", sram vas bilo!

#29 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 05 January 2005 - 12:47

QUOTE(perkos @ 5 Jan 2005, 13:37)
QUOTE(zagor @ 5 Jan 2005, 11:31)
ph34r.gif
Kakve to veze ima sa ovim sto sam napisao ? huh.gif
Slusaj, ako vec ne mozes nista pametno da smislis i odgovoris, ne moras bas ni da lupetas i da se blamiras.  dry.gif

Samo ti dežuraj i ne sekiraj se,kad me napadaju i kritikuju takvi likovi
prosto uživam da se pojavljujem na forumu+znam da sam u pravu tongue.gif

Ne, ti si svestan da nisi u pravu, ali ne zelis to da priznas.

Btw, ja te ne napadam i ne kritikujem, ja te zalim. Ti si tipican primer coveka koga su Sloba, Seselj i ostali srpski nacisti iskoristili za svoje bolesne ciljeve, a onda ispljunuli i zgazili sad.gif

#30 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 05 January 2005 - 12:51

QUOTE(zagor @ 5 Jan 2005, 11:47)
QUOTE(perkos @ 5 Jan 2005, 13:37)
QUOTE(zagor @ 5 Jan 2005, 11:31)
ph34r.gif
Kakve to veze ima sa ovim sto sam napisao ? huh.gif
Slusaj, ako vec ne mozes nista pametno da smislis i odgovoris, ne moras bas ni da lupetas i da se blamiras.  dry.gif

Samo ti dežuraj i ne sekiraj se,kad me napadaju i kritikuju takvi likovi
prosto uživam da se pojavljujem na forumu+znam da sam u pravu tongue.gif

Ne, ti si svestan da nisi u pravu, ali ne zelis to da priznas.

Btw, ja te ne napadam i ne kritikujem, ja te zalim. Ti si tipican primer coveka koga su Sloba, Seselj i ostali srpski nacisti iskoristili za svoje bolesne ciljeve, a onda ispljunuli i zgazili sad.gif

Kad ti kažeš,to mu je ko sveto pismo tongue.gif
Mnogo si mi ti pametan ko da te vladan pravio dok je utvrđivao stav.
Žali ti sebe i svoje skakavce meni vaše sažaljenje nije potrebno,zabrinuo
bih se kad bi se u nečem složio sa vama bolesnicima.