Jump to content


Photo

prve procitane (i omiljene) knjige


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
123 replies to this topic

#16 lu

lu
  • Members
  • 95 posts

Posted 17 July 2004 - 00:26

malecka knjizica-slikovnica "devojcica sa zigicama" i kraljevic i prosjak. hehe kakav socijalan momenat :lol: onda su usledile najlepse bajke sveta (velika plava knjizurina sa simpaticnim ilustracijama) kao i serija "najlepse bajke" pa su tu bile iranske, ruske itd itd. zatim na scenu stupa ilustrovana istorija sveta. potpuna fascinacija piramidama i starim svetom. onda je usledio ceo serijal plave ptice.... rob huna, marijana moje mladosti, kralj artur itd itd itd (nikada necu prezaliti sto sam je '91 poklonila sestricu koji nije procitao nijednu:() i tako je sve pocelo. tja, tesko je skinuti se sa droge znam

#17 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 17 July 2004 - 10:45

Knjiga koja je zasenila sve druge koje su prodefilovale kroz moje detinjstvo: Pipi Duga Čarapa u vodama Južnog mora, Astrid Lindgren.
Čitala sam je uvek ponovo, potpuno omađijana. Ni pre ni posle, nijedna knjiga nije uspela da me u toj meri transponuje u fiktivni svet. Odrasla sam sa željom da budem kao Pipi. :lol: Više od svega me je oduševljavala njena samostalnost, a odmah zatim smisao za humor. Mislim da je moja tinejdžerska fasciniranost Holdenom Kolfildom samo nastavak iste te priče.

#18 leira

leira
  • Members
  • 301 posts

Posted 17 July 2004 - 14:27

prvo cega se secam bila je Jezeva kucica, na tome sam vezbala citanje s nekih 5 godina... mnooogo sam volela tu knjigu... posle sam citala sve sto mi je palo pod ruke...

#19 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 July 2004 - 14:40

Buffalo Bill od Karla Maya-- kompletna dela :lol: Procitao sam ih zilion puta.

#20 Rain Girl

Rain Girl
  • Members
  • 2,803 posts

Posted 17 July 2004 - 17:16

Cudnovate zgode segrta Hlapica i Suma Striborova! :lol:
Rani razredi osnovne skole... ne znam koliko puta sam procitala te knjige...pogotovo prvu!
U sedmom Agata ...sve... apsolutno. Znala nocima da ne spavam jer sam gutala knjigu dnevno...
U osmom opsesija ubistvom Kenedija...sve sto mi je doslo pod ruku...
Inace, iz biblioteke apsolutno sve bajke svih naroda ovog sveta koje sam mogla da nadjem!
Kineske bile omiljene!
:lol:

Edited by Rain Girl, 17 July 2004 - 17:16.


#21 Phil

Phil
  • Members
  • 1,629 posts

Posted 17 July 2004 - 19:19

Све о Шерлоку Холмсу, нарочито "Баскервилски пас". Волео сам "20000 миља под морем" и "Пут око света за 80 дана". "Хајдуци" Бранислава Нушића. :lol:

#22 kalimero

kalimero
  • Members
  • 145 posts

Posted 17 July 2004 - 22:55

"dobro drvo" - ne vredi, i dan danas se rasplacem (dobro, rascmoljim) kad je otvorim..... sta da radim, apsolutno mi je potresna.... :lol:

"mali princ" - imam je u svim formatima..... prva je bila Prosvetino izdanje, taaaaankaaaaa i stina slovca, i totalno se raspala. i dalje je cuvam, sva je u selotejpu, ali necem da je menjam.....

.....a pada mi napamet i to da mi je u osnovnoj skoli znacajna bila "orlovi rano lete" ( :lol: jes lektira, al sta ces, ja sam bila od onih sto celo leto samo lektiru citaju....)....pre izvesnog vremena sam videla i ekranizaciju te knije, i totalno mi je razbila tu neku sliku koju sam ja imala o njoj.....

a kad smo kod Kapora..... - definitivno "beleske jedne Ane".....bila sam malko starija a knjigu sam vukla svuda sa sobom, znala sam gotovo celu knjigu napamet..... :lol:

#23 jelenalo

jelenalo
  • Members
  • 567 posts

Posted 17 July 2004 - 23:03

Uuuu, kako sam se ovog setila, u ponedljak trk u knjizare da je pronadjem.
Nadam se samo da cu imati isti dozivljaj kao i taj prvi put
Tajni dnevnik Adriana Mola :lol: .

#24 kalimero

kalimero
  • Members
  • 145 posts

Posted 17 July 2004 - 23:05

jao, jeste.....i Adrijan je bio super.....

ali, meni je nekako frka da ponovo citam knjige koje su na mene ostavile bitan i pre svega jak utisak u mladjim danima, nekako bojim se da ce mi se taj neki osecaj "srusiti", kao iz ove perspektive ti je sve nekako neozbiljnije, detinjastije.... :lol:

#25 jelenalo

jelenalo
  • Members
  • 567 posts

Posted 17 July 2004 - 23:09

jao, jeste.....i Adrijan je bio super.....

ali, meni je nekako frka da ponovo citam knjige koje su na mene ostavile bitan i pre svega jak utisak u mladjim danima, nekako bojim se da ce mi se taj neki osecaj "srusiti", kao iz ove perspektive ti je sve nekako neozbiljnije, detinjastije.... :lol:

Da, prvo sam na to pomislila, kad sam se setila knjige.
Pa, nije mi pala na pamet, pojma nemam, sigurno vise od nekih 15 godina.
Ali me sad tako nekakav fenomenalan osecaj obuzeo, da cu, cini mi se, riskirati, i uzeti je opet u ruke. :lol:

#26 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 18 July 2004 - 13:04

"Dobro drvo". Bezuslovno, nesebicno davanje. Prilicno surova prica, kada malo bolje razmislim...

choveche, svaki put kad to prochitam rasplachem se i sjebem si ostatak dana.
prve knjige:
Nushiceva Autobiografija i Hajduci
Hobit i posle toga pauza od nekih 9 godina pre prvog chitanja Gospodara
sve od Agate
Karl Maj of kors
Baskervilski Pas, knjiga iz biblioteke gde je neki dobronamerni kreten jebo mu ja mater, pored slike lika (znachi izdanje sa sve slikama :lol:) koji se negde na po knjige prvi put pojavio napisao na margini: "hladnokrvni ubica" i sjebao mi ostatak knjige
sve 4 knjige Frenka Bauma, pochev od Charobnjaka iz Oza, pa Charobna zemlja Oz, pa Ozma od Oza i valjda je chetvrta Charobna zemlja Oz, vishe se ne mrem setiti.
u trecoj knjizi raste drvece sa kanticama za ruchak i vecheru i kad ogladnish samo uberesh :lol:

#27 lessa

lessa
  • Members
  • 278 posts

Posted 18 July 2004 - 18:26

sve 4 knjige Frenka Bauma, pochev od Charobnjaka iz Oza, pa Charobna zemlja Oz, pa Ozma od Oza i valjda je chetvrta Charobna zemlja Oz, vishe se ne mrem setiti.
u trecoj knjizi raste drvece sa kanticama za ruchak i vecheru i kad ogladnish samo uberesh :lol:

E, da, zaboravila sam i Oz serijal...

secam se da sam ih citala stalno i stalno... onda je negde u IV razredu bila neka akcija poklanjanja knjiga deci bez roditelja i ja, ni pet ni sest, nego celog Oza donesoh u skolu... Mama je bila toliko ljuta na mene da nije 'tela da prica sa mnom nedelju dana a dva meseca mi nije kupila nijednu knjigu...

skoro mi je poklonila ceo komplet i podsetila me na to sto sam uradila :lol:
i opet sam ih procitala


a sada sam se setila jos necega: volela sam i one knjizice "Izaberi svoju pustolovinu"... istina kada jednom prevrtite sve moguce krajeve postane dosadno ali umela sam da satima razmisljam sta da uradim... i jedva sam se suzdrzavala da ne varam... i onda se vracala do poslednjeg izbora i birala ono drugo. steta (ili sreca?) da tako ne moze u stvarnosti

#28 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 18 July 2004 - 19:41

steta (ili sreca?) da tako ne moze u stvarnosti

shteta, shteta, save as, load i ctrl+f su kompjuterske opcije koje mi najvishe fale in real life

#29 Couch_potato

Couch_potato
  • Members
  • 25 posts

Posted 18 July 2004 - 20:08

A Pet prijatelja? George, Anne, Tim, Julian i kuce ono... kako li vec.
Kako to zna detetu da drzi paznju! I koliko sam samo zeleo da probam sok od djumbira!!!! :lol: (razocarao se kad sam na kraju probao...)

#30 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 19 July 2004 - 01:27

Robinson Kruso
Avanture barona Minhauzena
Ponovo osvajanje Mompracena i Faraonova kletva od Emilija Salgarija (covek koji je napisao Sandokana, sto sam tek kasnije saznao)
fenomenalni Vlak u snijegu, procitao sam ga bar 15 puta
kretenska knjizica Roditelji na navijanje i jos dve iz istog serijala kojima ne mogu da se setim imena