Jump to content


Photo

prve procitane (i omiljene) knjige


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
123 replies to this topic

#1 lessa

lessa
  • Members
  • 278 posts

Posted 16 July 2004 - 10:31

Koja je prva knjiga koju ste procitali, sami, ne da vam je neko citao pre lalanja (bukvar se ne racuna)?
Koje su vam knjige iz detinjstva ostale u najlepsem secanju?
Da li i sada citate te "decije knjige", from time to time?

Prva knjiga koju sam sama procitala bila je "Onda" od Mome Kapora. Pojavilo se skoro reizdanje pod nazivom "Sanja". Moja all time favorite (iako je od doticnog debila, prosto me fascinira kako je doticni mogao da napise nesto tako lepo).

Na drugom mestu je "Momo" by Mihael Ende. Na jednom zimskom raspustu koji sam provela u Sarajevu sam je neprekidno iznova citala da mi je brat od ujaka na kraju poklonio knjigu (da li zato sto se vec raspala od silnog listanja ili zbog cega li?). Vucem je svugde sa sobom. Secam se da me jeza podilazila kada god se u knjizi pojave siva gospoda. Slican osecaj su mi izazivali jedino Crni Jahaci iz Gospodara prstenova i to samo tokom prvih nekoliko citanja.

Na trecem mestu je "Dobro drvo" by Sel Silvestrejn. "Ciji si ti komadic" i "Komadic koji nedostaje" su mi isto OK, ali ne kao "Dobro drvo". Bezuslovno, nesebicno davanje. Prilicno surova prica, kada malo bolje razmislim...

#2 dokeri

dokeri
  • Members
  • 235 posts

Posted 16 July 2004 - 10:38

mozda nije bas prva, ali prva koja je bacila nekakvu drugaciju svetlost na svet je 'treca obala reke', antologija savremene hispanoamericke pripovetke za decu...pretpostavljam da je ono sto me razbilo, taj neki kontrast izmedju prisnih svakodnevnih slika i dogadjaja i nagovestaja neke tajne, tu na dohvat ruke...sad znam da je to 'magicni realizam', tad to nisam znao, i svaka recenica je bila cisto cudo...au, bas se raspisah :lol:

#3 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 16 July 2004 - 10:47

Koja je prva knjiga koju ste procitali, sami, ne da vam je neko citao pre lalanja (bukvar se ne racuna)?
Koje su vam knjige iz detinjstva ostale u najlepsem secanju?
Da li i sada citate te "decije knjige", from time to time?

Prva knjiga koju sam sama procitala bila je "Onda" od Mome Kapora. Pojavilo se skoro reizdanje pod nazivom "Sanja". Moja all time favorite (iako je od doticnog debila, prosto me fascinira kako je doticni mogao da napise nesto tako lepo).

Na drugom mestu je "Momo" by Mihael Ende. Na jednom zimskom raspustu koji sam provela u Sarajevu sam je neprekidno iznova citala da mi je brat od ujaka na kraju poklonio knjigu (da li zato sto se vec raspala od silnog listanja ili zbog cega li?). Vucem je svugde sa sobom. Secam se da me jeza podilazila kada god se u knjizi pojave siva gospoda. Slican osecaj su mi izazivali jedino Crni Jahaci iz Gospodara prstenova i to samo tokom prvih nekoliko citanja.

Na trecem mestu je "Dobro drvo" by Sel Silvestrejn. "Ciji si ti komadic" i "Komadic koji nedostaje" su mi isto OK, ali ne kao "Dobro drvo". Bezuslovno, nesebicno davanje. Prilicno surova prica, kada malo bolje razmislim...

Hm. Ima ih nekoliko, "Vinetu" od Maja, "Beli ocnjak" od Londona i, naravno, Tolkin.. to zadnje mislim da sam procitao 7 puta

#4 Pantelija jr

Pantelija jr
  • Members
  • 655 posts

Posted 16 July 2004 - 11:49

vini pu. praslin je kralj.

#5 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 16 July 2004 - 14:18

nije prva, ali je naj-naj: magda sabo "plavo kao ostrvo"

#6 hladna

hladna
  • Members
  • 14 posts

Posted 16 July 2004 - 17:10

Nemogu ni ja da se setim prve ali prva koju pamtim "Mali Princ"

Edited by hladna, 16 July 2004 - 17:13.


#7 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 16 July 2004 - 18:22

Sjenkijevic - "Kroz pustinju i prasumu"

#8 Alje

Alje
  • Members
  • 385 posts

Posted 16 July 2004 - 20:39

Agata Kristi - Deset malih crnaca

Nije baš dečija knjiga..dobro možda nisam baš nju prvu pročitao, ali je to najdalje čega se mogu setiti. Privukle su me korice i naziv, inače pojma nisam imao ko je AK..knjiga bila podglavljena ispod nekog starog kreveta (zbog-radi nivelacije :lol: ) izvukao knjigu..zavuko se u sobu..nisam izlazio nekoliko sati. Posle ovoga shvatio da ima nešto u knjigama. Sledeća reakcija: pročitao sve knjige AK prevedene na srbski (nekih dvadesetak, tridesetak)

#9 makaronee

makaronee
  • Members
  • 1,164 posts

Posted 16 July 2004 - 20:53

Dozivljaji Artura Gordona Pima / E.A.Po

ako me pamcenje sluzi

na pocetku bijase dosada ziva oko nautike i brodovlja ali zato posle brodoloma ide goli action. k'o splav Meduze

#10 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 16 July 2004 - 21:30

Nemogu ni ja da se setim prve ali prva koju pamtim  "Mali Princ"

I ja sam tako voljela tu knjigu. Duboko u sebi sam vjerovala da je napisao i malu princezu, a ja da sam greskom dobila princa :lol:

Inace, Demian od Hesse-a kad sam bila 14.

#11 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 16 July 2004 - 21:56

Emil i Detektivi - Erich Kästner :lol:

#12 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 16 July 2004 - 22:12

Sjenkijevic - "Kroz pustinju i prasumu"

Potpisujem. Pre te knjige pokusavala sam da citam neku odvratnu skolsku lektiru, ali mi nije islo. I bas kad sam mislila da cu zauvek da dignem ruke od citanja (devet godina) :lol:, naletela sam na tu knjizicu i procitala sam je uzastopno bar deset puta. Posle toga su usledile sve knjige Karla Maja, Marka Tvena, itd. :lol: :lol:

#13 hansolo

hansolo
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 16 July 2004 - 22:48

Aleksandar Dima.... provela celo detinjstvo na kucnoj kolekciji /Robin Hud, Kraljica Margo, Tri musketara, 45 vitezova..../ iskupusala knjige od citanja again and again and again.... posledica : sa 11 godina postala najbolji poznavalac istorije Francuske, znala sam svaki detalj i promene na prestolu od 16. veka do Napoleona.... Moji kod kuce su vec bili u panici zbog opsesije...
Inace kao hobi /ono je bilo profi/ - Karl Maj, Tom Sojer i Hak bez konkurencije....
Volela sam i /gospode !!!/ Nikoletinu Bursaca....
...o, da Autobiografija od Nusica...
posle Agata, Tragovi, Sirius.... to posle 13. godine

#14 majamaja

majamaja
  • Members
  • 12 posts

Posted 16 July 2004 - 22:49

leteci razred

#15 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 16 July 2004 - 22:54

Svi originalni tarzani od onog engleza , kako se zvaše. I Karl Maj: Vinetu , Na Rio de la Plati, onih pet ili šest sa bliskog istoka i balkana ...