Jump to content


Photo

EBAY


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
59 replies to this topic

#1 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 15 July 2004 - 10:13

Kupujete li na eBayu? Prodajete li na eBayu?

Kakva su vam iskustva? Kakve su vam ocene? :lol:

Da li vam je eBay korisniji kao kolekcionarski raj ili prilika da kupite ono što tražite po nižoj ceni nego u radnjama?

Koliko ste spremni da rizikujete? Kupujete li i od prodavaca sa lošim ocenama? Koje je vaše najnegativnije iskustvo?

#2 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 15 July 2004 - 10:43

Kupio sam neke dve stvarcice koje nikako nisam mogao naci na drugom mestu i sa te strane sam zadovoljan, a i komunikacija sa prodavcima je bila super. Sve brzo i tacno. Nije ni cudo obzirom gde sam.

#3 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 15 July 2004 - 11:49

ja sam kupio nekih desetak stvari i nisam imao nikakvih problema, mada uvek gledam da prodavac ima dobre ocene preko velikog broja komentara [bolje je 98% na 3000 prodaja, nego 100% na dve]...
takodje gledam da kupujem preko aukcija koje nude Paypal ili Nochex za mogucnost placanja....
uglavnom su moje kupovine bile za nize cene, osim jedne gde sam kupio nesto sto nisam mogao lako da nadjem drugde...
takodje je bitno da i ti kao kupac imas dobar rejting, jer nekad prodavci nece da prodaju kupcima bez rejtinga...
za pocetak ja bih predlozio da se kupi nesto jeftino da se skupi rejting...
nadam se da ovo pomaze,
jms_uk_2001

#4 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 15 July 2004 - 12:34

james, ja sam više mislila da razmenimo iskustva, nije mi bila potrebna informacija informacije radi. Ali hvala u svakom slučaju, sigurno će koristiti ostalima koji o eBayu malo znaju.

Imam preko 300 transakcija (uglavnom kao kupac) i 100% pozitivnih ocena. Preko Ebaya dobavljam materijal koji mi je potreban za hobi, i u tom smislu mi je Ebay najkorisniji (isti materijal u maloprodaji uglavnom ili nije dostupan ili je cena suviše visoka). Od pre par dana sam počela i da prodajem nakit koji pravim na isti način.

Zamenila sam mnoge bugarske diskove u mojoj kolekciji second hand originalima za smešne pare (sve za po par eura). Nakupovala se knjiga, second hand i novih, o DVD-jevima i da ne govorim. Drug i ja smo jedno vreme imali unosan biznis prodajući na ebay.de ruske i ukrajinske mp3 diskove (koje je on kupovao u Beogradu na berzi za 1,5 EUR) za po 20, 30 EUR. Nažalost, u jednom trenutku smo provaljeni, pa nam je stiglo prijateljsko upozorenje :lol: u stilu "Mislimo da valjate piratsku robu. Obrisali smo vam aukcije za artikle koje ste nudili. Ako nismo u pravu, izvinjavamo vam se, a vi slobodno ponovo okačite vašu robu (čitaj: đido grobaru na lopatu :lol: :lol: ).

Imala sam nekoliko nesporazuma sa prodavcima, ali sam uglavnom uspevala da izgladim sve takve situacije. Mislim da Ebay pruža ogromne mogućnosti, naročito za hobiste, mada ima ljudi koji praktično sve što im treba kupuju na aukcijama, od odeće preko tehnike do kozmetike.

#5 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 15 July 2004 - 20:46

sorry maxivida,
mali nesporazum.[ali koristice ljudima koji nisu koristili ebay pre].
transakcije su bile od £1 - £500.

edit: mada, kako sam sad skroz broke :lol: , ne bih rizikovao velike sume....

Edited by jms_uk_2001, 15 July 2004 - 20:47.


#6 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 July 2004 - 11:36

Kupujem i time se dicim. I imam odlican rejting za sada, sve samo AAAA++++ :lol: Placam trenutacno, sto je na ceni.

A ponekad pomislim, pih mogao sam lepo otici do radnje i pazariti to isto, a novo i jeftinije. :lol: :lol: :lol:

Sorry - I'm killing myself :lol:

#7 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 July 2004 - 01:37

...


(abridged by Kinik)
=================================


Nekoliko rechi o srBskom Ye-Baj-ga.

U celini, praktichno, sve vrste privredne delatnosti u Srbiji mogu se opisati rechju "Je-Baj-ga".
U lokalu, srBski Je-Baj-ga se moze podeliti na nekoliko kategorija, koje odredjuju stanje i vrsta delatnosti firmi:


1. Za-Je-Baj-ga - vrsta biznisa koji cveta. Chesto se srece kod novih, tek formiranih firmi.

2. Pro-Je-Baj-ga - biznis koji cveta. Tu vrstu chesto srecemo kod firmi koje su vec radile neko vreme na srBskom trzhistu.

3. Raz-Je-Baj-ga - isto, kao i pod 2, - samo jako brzo.

4. Na-Je-Baj-ga (kao i Ob-Je-Baj-ga) - jedna od najlukrativnijih i rashirenijih vrsta biznisa u Srbiji.
Po pravilu, sledeca etapa te vrste biznisa je Sje-Baj-ga (uz to, delatnost firme se shiri van teritorije Srbije).

5. Po-Je-Baj-ga - podvrsta Je-Baj-ga, kada nikoga ne interesuje ni sam proces, ni njegov rezultat.

6. Pod-Je-Baj-ga, - vrsta Je-Baj-ga, uglavnom usmerena na borbu protiv konkurenata.

7. U-Je-Baj-ga - agresivni pravac u Je-Baj-ga, koji se kombinuje sa nakdnadnim Sje-Baj-ga.

8. Pri-Je-Baj-ga - to je Je-Baj-ga, povezan sa protivzakonitim koriscenjem tudjih know-how i trgovinskih maraka.


Spisak vrsta Je-Baj-ga u Srbiji se stalno dopunjuje i shiri.
Pratite shtampu.

...

#8 SlatkaMalaIzvrnutaTorta

SlatkaMalaIzvrnutaTorta
  • Members
  • 932 posts

Posted 12 August 2004 - 21:58

E-Bay je ODLICAN vid kupovine i prodaje!

Moje drugarice i ja smo nasle parfeme za $20 (orginale) koje se po Sephora-i krecu oko $60-80. Isto tako, mozes da nadjes npr. cipelice od Irregular Choice i Marc Jacob za mnogo manje pare nego po radnjama. A o vintage stvarima ni da ti ne pricam...to je dusu dalo.

Svakako, pre svake narudzbine, dobro proveri 'rating' od prodavca/kupca.

Edited by SlatkaMalaIzvrnutaTorta, 12 August 2004 - 21:58.


#9 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 13 August 2004 - 12:43

a jel bi mogo neko (mada nije topik tome namenjen, izvinjavam) da nama amaterima iz matice objasni kako shljaka to chudo i koje su mu prednosti, te da li bi se i nama siroticama isplatio? ove internet kartice vrishte da se troshe... ajde neko?

#10 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 13 August 2004 - 13:06

Moras da proveris da li prodavac salje u SCG (najbolje direktno e-mailom)

Moras da proveris nacin placanja. Ako nije jasno iz samog oglasa, onda najbolje u direktnom kontaktu sa prodavcem. Kreditna kartica (ili debitna kartica) je velika pogodnost, kako god okrenes.

Prednost je sto imas pristup svetskom trzistu, iz svoje sobe, u papucama. Sve zavisi sta te interesuje, kakva vrsta robe*. Ovo isto vazi i ako si prodavac, naravno.

Dakle, za kupovinu je prosto:

-registrujes se
-dajes ponude na aukcijama koje te interesuju
-ako tvoja ponuda pobedi, moras i da platis
-prodavac, kad primi uplatu, salje robu (plus postanske troskove)

Za prodaju je samo malo komplikovanije i ta usluga se placa E-bay-u, ali ne mnogo.


----
* Odredjene vrste robe su zabranjene na E-bay-u. Imate o tome na samom sajtu, ali tu bi npr bili bilo kakvi piratski, falsifikovani i sl, produkti, ako ste slucajno imali takve pomisli...

Edited by Indy, 13 August 2004 - 13:18.


#11 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 13 August 2004 - 13:11

Mislim da je problem sa Ebayom i kupovinom iz Srbije to što kupac/prodavac/član Ebaya mora da bude u dometu krivičnog gonjenja države u kojoj Ebay posluje. Zato se pri učlanjenju proverava kreditna sposobnost svakog pojedinca, i u principu, na taj način im je lako da te jure ako nekog izvaćariš. Ovako, ti u Srbiji, a kupac/prodavac u Nemačkoj/Francuskoj/Britaniji/Americi, jednostavno nemaju nikakvu kontrolu nad tobom.

Međutim, mnogi prodavci hoće da šalju direktno u Srbiju, samo moraš da se raspitaš za troškove slanja. Naravno, morala bi u inostranstvu da imaš nekog ko bi transakcije obavljao umesto tebe. Ti tehnički čak možeš sama da izvršiš uplatu, recimo preko Paypala, samo ne možeš da se učlaniš bez računa i adrese u inostranstvu.

#12 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 13 August 2004 - 16:26

znala sam da ima neka kvaka. shmrc... opet muchenje rodjaka i prijatelja...

#13 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 09 September 2004 - 00:21

uglavnom kupovao ono sto drugde nema - knjige, ploce, stripove, nista preko $150, osim jednom laptop.
iskustva uglavnom pozitivna, mada mislim da mi jednom neki bootlezi catpower nisu stigli.

a navlaka je aukcija, kad par puta izgbis za isti item, plaio bi posle bilo sta, samo da im se naje*es majke (mada ne znam kome).
video sam sto puta da ljudi krenu u rat, pa na kraju neko plati nesto vise nego sto ima da se kupi novo na amazonu...

#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 09 September 2004 - 01:59

Najvise mrzim one "snajperiste" kako ih ja zovem. Bukvalno u poslednjem minutu aukcije podignu ponudu (rekord je cini mi se 20 sec za koliko je neki tip pobedio)...

#15 Vakula

Vakula
  • Members
  • 334 posts

Posted 05 October 2004 - 17:54

Imam oko 160 pozitiva, a 2 tipa koja su mi poslala jedno x zalbi (2 negativne i 10-ak neutralnih)tako da lezim kod 98% ili tako nesto. Sta se dogodilo?
Prodao im robu, nisu uplacivali mesec dana na sta sam reagovao lose; sta bi reklo "slao sam im x e-maila da mi uplate sumu, jer se stvarno radilo o par eura, pa ih na kraju nisam ni lose ocenio, sta mi se vratilo".Odem 3 nedelje na odmor ,vratim se i iznenadjenje ceka: "2 negativne ocene od tih clanova".Sta je najveci bedak, nisam sam vise mogao da ih ocenim, jer su se posle mesec dana automatski izbrisali sa liste za ocenjivanje.
Dakle, stavite rok od recimo nedelju dve za uplacivanje sume, sve preko roka morate da ocenite negativno, inace...Onda stoka pazi i slusa...
Mnogi lazu i pokusavaju sa trikovima poput kao roba nije stigla ili je paket otvoren i nedostaju stvari..Ne obazirite se na to: ebay vam daje garanciju i cuva vas od ovakvih prevaranata, u ovom slucaju je mozda jedini problem nasa posta, u koju nemam poverenja.Tu moze sa garancijom sve da ode u vodu!