Jump to content


Photo

Cene nekretnina u Bg


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
109 replies to this topic

#46 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 26 May 2004 - 09:20

Poenta: da bi neko bio urbanista mora da ima sirinu u glavi i predvidi neke stvari, tipa kako ce grad razvijati u narednih, sta ja znam, 100 godina recimo itd...

Ne znam da lis urbanisti postojali pre 50-60 godina. Ako jesu, onda da vidis koliko su imali smisla da predvide da ce Tokijo imato 20 miliona stanovnika. Ulice su uske, cak su i kamioni za smece kao pravi, samo umanjeni, kao kombiji.
Ulice koje su Ameri izrokali 1945. jesu siroke ali ono sto nisu - da su od kamena, mislio bih da sam u dalmatinskom gradu. Da bi se mimoisao (peske) sa kolima u pokretu, moram da stanem i zalepim se ledjima za fasadu.
Grad uhvati svoj tok i ode, ukoliko se ne pravi od nule kao Novi Beograd ili Kanbera.

Edited by yoyogi, 26 May 2004 - 15:32.


#47 Alje

Alje
  • Members
  • 385 posts

Posted 26 May 2004 - 13:00

Ali kada se malo dublje udje u ovu problematku, ne mogu samo da osudjujem ove ljude, sto grade na divlje, prave haos u gradu i slicno. Krivi su gradski urbanisti (koji po mom misljenju nemaju ni smisla a pameti jos manje ! :lol: ) koji su od grada do grada vrlo slicni.
Poenta: da bi neko bio urbanista mora da ima sirinu u glavi i predvidi neke stvari, tipa kako ce grad razvijati u narednih, sta ja znam, 100 godina recimo itd... Svima bi bilo bolje, i mostovi ne bi bili uski, niti ulice, niti bi jedni drugima visili nad glavama ....


Pa da uđemo malo dublje u problematiku. Sve to što si navela nema veze sa urbanistom, tj. on nije odgovoran za to što ljudi grade na divlje, što postoje uski mostovi, ulice.
Uske ulice su posledica postojećeg stanja, tj. sami vlasnici kuća su formirali usku ulicu. Tamo gde se pitao urbanista ulica je široka, dobra je komunikacija sa ostalim saobraćajnicama...itd. Ovo za mostove je smešno, to nije posao urbaniste, mostove projektuju građevinski inženjeri. E sad ključno pitanje divljih naselja – odgovornost i pomirenje. Nijedan urbanista, ma kakav bio, ne bi dozvolio gradnju divljih naselja – to je kontradiktorno. Postojanje divljih naselja (barem u bgd_u) je posledica politike dodele stanova koja je vođena u poslednjih 50 godina. Razmisli malo kako su se dobijali stanovi i koje je uslove kandidat morao da ispunjava. E sad šta da radi onaj koji ne ispunjava te uslove, a recimo uplaćuje u stambeni fond (tj. odbija mu se od plate) već 10-15 godina (slučaj 60% vlasnika kuća u Kaluđerici, u trenutku kada su se odlučili da tamo naprave kuću). Taj lepo, pošto mu država nije omogućila da na legalan način reši sebi stambeno pitanje, napravi kuću na divljaka. Država je naravno u par mahova pokušala to da “reši” (standarda sacena, bager sa jedne strane - gomila žena i dece, koja plaču, sa druge strane) i nije uspela. Jer ti ljudi nisu namerno pravili ruglo od beograda, već im niko nije izašao u susret. A zašto je sve to tako bilo, to je više pitanje politike i vladajuće ideologije tih dana.
I gde je tu urbanista?

A to sa širinom u glavi i predviđanjima i sl...to su davne priče i vidimo na primeru Nbgd, kako to izgleda. Urbanizam danas je više skup pravila koja treba primeniti na pojedinim lokacijama da bi se neki problem rešio. To je više veština a sve manje posao za čoveka sa vizijom.

Edited by Alje, 26 May 2004 - 13:05.


#48 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 26 May 2004 - 15:45

Pa da uđemo malo dublje u problematiku. Sve to što si navela nema veze sa urbanistom, tj. on nije odgovoran za to što ljudi grade na divlje, što postoje uski mostovi, ulice.
Uske ulice su posledica postojećeg stanja, tj. sami vlasnici kuća su formirali usku ulicu. Tamo gde se pitao urbanista ulica je široka, dobra je komunikacija sa ostalim  saobraćajnicama...itd. Ovo za mostove je smešno, to nije posao urbaniste, mostove projektuju građevinski inženjeri. E sad ključno pitanje divljih naselja – odgovornost i pomirenje. Nijedan urbanista, ma kakav bio, ne bi dozvolio gradnju  divljih naselja – to je kontradiktorno. Postojanje divljih naselja (barem u bgd_u) je posledica politike dodele stanova koja je vođena u poslednjih 50 godina. Razmisli malo kako su se dobijali stanovi i koje je uslove kandidat morao da ispunjava. E sad šta da radi onaj koji ne ispunjava te uslove, a recimo uplaćuje u stambeni fond (tj. odbija mu se od plate) već 10-15 godina (slučaj 60% vlasnika kuća u Kaluđerici, u trenutku kada su se odlučili da tamo naprave kuću). Taj lepo, pošto mu država nije omogućila da na legalan način reši sebi stambeno pitanje, napravi kuću na divljaka. Država je naravno u par mahova pokušala to da “reši” (standarda sacena, bager sa jedne strane - gomila žena i dece, koja plaču, sa druge strane) i nije uspela. Jer ti ljudi nisu namerno pravili ruglo od beograda, već im niko nije izašao u susret. A zašto je sve to tako bilo, to je više pitanje politike i vladajuće ideologije tih dana.
I gde je tu urbanista?

A to sa širinom u glavi i predviđanjima i sl...to su davne priče i vidimo na primeru Nbgd, kako to izgleda. Urbanizam danas je više skup pravila koja treba primeniti na pojedinim lokacijama da bi se neki problem rešio. To je više veština a sve manje posao za čoveka sa vizijom.

E pa postoji nesto sto se zove DUP ili kako vec ili ti u prevodu DUGOROCNI URBANISTICKI PLAN koji treba da prave urbanisti a ne ja ili moja baba ili divljaci koji prave kuce i garaze gde im se svidi. Dakle, u sadasnjem momentu ako postoje indicije tj zahtevi ljudi da prave neke objekte na nekoj periferiji, onda neki tamo urbanisti sedni i predloze kako bi trebalo da izgleda to novo naselje itd.....

Pa pogledaj na filmovima samo ! Sva ona predgradja u americkim filmovima ne bi izgledala tako kako izgledaju da nije urbanista.

Kazes "ni jedan urbanista ne bi dozvolio divlju gradnju " - hahahah, gde zivis ti???

Ja imam ziv primer gde je urbanista izradio glavni projekat za objekat bez dozvole, a to je samo jedan lik iz moje ulice u Valjevu, a di je cela Srbija.

Zar mislis da urbanisti zive od OPSTINSKE PLATICE? heheheheh ma nisu ni oni tako naivni bwe !

Cekaj ti stajes na stranu onih koji su zidali nelegalno? Reci mi molim te KO CE DA ZASTITI LJUDE KOJI SU UZIMALI DOZVOLE KADA SU PRAVILI SVOJE KUCE?

Da li je neko BRANIO likovima iz npr. Kaludjerice da podnesu zahtev za izdavanje dozvole?

Sto se tice stambenog fonda, moja keva, njeni keva i cale ili ti moji baba i deda su uplacivali i nikad nisu dobili stan, racunaj koliko je to godina radnog staza. Ali deda je napravio kucu, i moji su pre 2-3 godine pravili kucu, sa sve dozvolama a ne uz pricu e ja sam uplacivao dza bu..... Uostalom ko im je kriv sto su uplacivali... Moj cale je bio privatnik i nije se solidarisao da bi neko posle drpao to isto, al dobro...njegov problem takodje.

Hmh..... ako si imao priliku ikada da cujes ili vidis neku emisiju koja govori o arihitekturi i izgradnji, a verujem da si imao, mogao si i da cujes sta kazu za TAJ VRHUNSKI DIZAJN called NBG

edit: problem je u LOVI kao i obicno, dozvola , takse, komunala taksa - sto u prevodu znaci ucestvujes odredjenom svotom a to ti garantuje da kad izgradis objekat mozes normalno da se prikacis na ptt, elektro, vodo i ostale instalacije. E sad.... danas u Srbiji je to BIG PROBLEM, ko je imao iskustva zna o cemu pricam ! Ebi ga, neko ce da plati, neko ce da place sa zenom i decom :lol: :lol:

Ma uopste ne bih imala milosti prema takvima. Platili bi mi i te kako !

Edited by DjA, 26 May 2004 - 15:48.


#49 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 26 May 2004 - 15:51

Vidim, naivan si ti.  :lol:  Ovde se pominje periferija, a ti pravo na 25. Maj. Dobar izbor, samo malo trljanje ušiju oko cifre.

Pa kad je vec topic o ceni nekretnina u Bg, kolike su cene u tom naselju oko bazena 25. Maj?

Ima li neki link za agencije koje prodaju stanove?

#50 subidu

subidu
  • Members
  • 315 posts

Posted 26 May 2004 - 16:42

Problem divlje gradnje je ipak vrlo kompleksan. A rekao bih da je postoji nekoliko argumenata koji koce resavanje...

Prvi argument koji se moze primeniti na skoro sve druge probleme je potpuni gubitak autoriteta koji bi drzava Srbija trebala da ima kod svojih gradjana. Drzava ne ispunjava svoje obaveze prema gradjanima, zasto bi bilo obrnuto? Nemam razumevanja za divlju gradnju, ali shvatam da bi argument "naplati mi legalizaciju iz stare stednje" ili "naplati od onih para koje sam dao u stambeni fond" ili "iz zajma za preporod Srbije" imao vrlo veliku tezinu na nekom eventualnom sudskom procesu (pod pretpostavkom da sudstvo ne stiti drzavu po default-u, kao sto je kod nas slucaj)....

Gradjani prihvataju neminovnost da se stara stednja vraca u ratama, ...neka onda drzava prihvati placanje troskova legalizacije u isto tako dugom periodu.
Poenta je da je steta napravljena....greska se ne moze ispraviti, Kaludjerica ce ostati tu gde jeste, ali problem je sto se ne uci iz takvih gresaka.

Drugi problem je sto vecina ljudi ne shvata da ce ziveti bolje ako ne moraju da provedu 5 minuta da prodju 100 metara neke uske ulice, jer su usput 10 puta stali da se mimoidju sa kolima iz suprotnog pravca. Znaci, edukacija je neophodna, ali se ne desava. Rezultati edukacije ce se videti tek kroz mnogo godina, ali mora se nekad poceti....Tada ce kvalitet zivota postati vazan parametar u ceni nekretnine (ovo je topic, zar ne :lol: )

Poseban problem je nenormalna tromost nase vlasti i administracije. Ne ide se u susret problemima, sva energija se trosi na lociranje uzrocnika problema, i identifikovanje krivca, umesto da se odmah razmislja i trazi resenje koji ce da spreci ovakve probleme koji nanose stetu koju je nemoguce ispraviti...

A tu onda dolazimo do glavnog problema....Nasi poslanici ne rade svoj posao. RElativno skoro sam postovao topic na ovu temu, koji je bio vrlo nezapazen, ali je, po mom misljenju, krucijalan...

http://www.b92.net/i...showtopic=11489

Ovakvi kakvi su, nasi poslanici ne sluze nicemu. Njihov posao bi bio da reaguju na primedbe gradjana, udruzenja, NVO, itd, i izlaze sa predlozima za resenje...da lobiraju u skupstini da se zakoni donose, a ne da cekaju da sva zakonska resenja stignu iz vrhova partija.

Dok se to ne bude desavalo, samo cemo da sedimo i gledamo ovo nase ludilo...

#51 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 26 May 2004 - 17:12

Ako bi mi ikad palo na pamet da nesto kupujem u Bg, bilo bi to dole kod bazena 25.Maj. Uz Dunav. To su relativno nove (1980?) i dobre zgrade. Centar je "walking distance" ako zatreba a uz reku je mirno i lepo.

Lep izbor, samo stvar malo (vise) kvari ona odvratna pruga koja je tacno prolazi kao granica izmedju naselja i Dorcola. Drugarica iz gimnazije mi je zivela na Dunavskom keju. I zaista je lepo. Ali ta glupa pruga...Mislim da postoji samo jedan prelaz za pesake (onaj kao mostic, 'bem li ga kako se to zove) i ukoliko nisi u najblizoj zgradi treba da se smoris dok dodjes do njega. Tako da si osudjen na prelazak pruge, prolazak preko vagona i sl. A i ti vagoni...koliko se secam pre par godina se tamo izlio neki gas, neko cudo...sve u svemu nije bas toliko idilicno kao sto deluje na prvi pogled.

#52 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 26 May 2004 - 17:56

Prvi argument koji se moze primeniti na skoro sve druge probleme je potpuni gubitak autoriteta koji bi drzava Srbija trebala da ima kod svojih gradjana. Drzava ne ispunjava svoje obaveze prema gradjanima, zasto bi bilo obrnuto? Nemam razumevanja za divlju gradnju, ali shvatam da bi argument "naplati mi legalizaciju iz stare stednje" ili "naplati od onih para koje sam dao u stambeni fond" ili "iz zajma za preporod Srbije" imao vrlo veliku tezinu na nekom eventualnom sudskom procesu (pod pretpostavkom da sudstvo ne stiti drzavu po default-u, kao sto je kod nas slucaj)....
Gradjani prihvataju neminovnost da se stara stednja vraca u ratama, ...neka onda drzava prihvati placanje troskova legalizacije u isto tako dugom periodu.
Poenta je da je steta napravljena....greska se ne moze ispraviti, Kaludjerica ce ostati tu gde jeste, ali problem je sto se ne uci iz takvih gresaka.


Ovde se slazem sa tobom u potpunosti. Moj akcenat je bio na ostecene ljude koji su ipak imali "osecaj" da treba da imaju dozvolu za gradnju nasuprot ovih sto nisu....

Drugi problem je sto vecina ljudi ne shvata da ce ziveti bolje ako ne moraju da provedu 5 minuta da prodju 100 metara neke uske ulice, jer su usput 10 puta stali da se mimoidju sa kolima iz suprotnog pravca. Znaci, edukacija je neophodna, ali se ne desava. Rezultati edukacije ce se videti tek kroz mnogo godina, ali mora se nekad poceti....Tada ce kvalitet zivota postati vazan parametar u ceni nekretnine (ovo je topic, zar ne  :lol: )


Opet se vracamo na pocetak.....da li edukacija moze da resi to? Mozda neke buduce generacije, ali ove ja mislim , ne ! Ne bih da vredjam, al' taj sto "je sishao" od ne znam odakle u npr. Kaludjericu, bolje od uske ulice od 100m nije ni video pa ne mozemo da ocekujemo od takvih da imaju 'OSECAJ' da ulica treba da bude shira ili da kontejneri ne stoje na bilo kom mestu i slicno...

Poseban problem je nenormalna tromost nase vlasti i administracije. Ne ide se u susret problemima, sva energija se trosi na lociranje uzrocnika problema, i identifikovanje krivca, umesto da se odmah razmislja i trazi resenje koji ce da spreci ovakve probleme koji nanose stetu koju je nemoguce ispraviti...


Eh..... znas kakve su TETKE sto rade u opstinskim administracijama. Evo bez preterivanja - dodju na posao, ispredu abrove i kad dodjes nesto da trazis/uradis one te vracaju 15 puta po istu stvar. Evo iz licnog iskustva (ja sam licno bila tako poludela da sam htela da podnesem neku zalbu ili sta vec)-moji hoce u dnu dvorista da naprave ovog leta, garazu i trem ispod koga bi se leti sedelo. Otisao je kod nase arhitektice, ona je napravila idejni projekat - (sto u zakonu pise da je sasvim dovoljno! ) i odneo to u valjevsku opstinu da bi mu dali resenje za odobrenje gradnje..... NO MEDJUTIM, tu se nasla jedna koja je odbila to sve uz obrazlozenje da je za garazu potreban GLAVNI PROJEKAT. Sta to sada znaci? Znaci jos 250 evra arhitekti i jos zezanja. U zakonu pise lepo da ne treba gl. projekat. Ko je lud tu? Da li oni to rade namerno, iz neznanja ili sta je??? Zahvaljujuci dobroj osobini mog oca - smirenost, pristao je na to i sredilo se sve, ali da sam ja licno bila u pitanju, TA se ne bi lepo provela :lol: :lol:


A tu onda dolazimo do glavnog problema....Nasi poslanici ne rade svoj posao. RElativno skoro sam postovao topic na ovu temu, koji je bio vrlo nezapazen, ali je, po mom misljenju,  krucijalan...


hahahaha pa znas kako... Poslanici dolaze iz stranaka u kojima ima manje ili vise ljudi. E sada, od tih ljudi obavezno po nekom x zakonu dolaze oni najgori. U kom smislu najgori? Pa oni kojima odmah fali i stan i kola i garderoba i jos svasta nesto. RAzumes onda dok se oni okrpe sa svih strana, uz to su nesposobni bilo sta da rade, jer da jesu ne bi sedeli u Skupstini (cast izuzecima - 1% !!!!!) ne stignu ni da razmisljaju o ovim stvarima o kojima ti , ja i ostali diskutujemo ovde. Stoga, zakljucak kao i uvek... tupimo bre tastature dzabe. Hu kerz bre.....

#53 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 26 May 2004 - 18:13

iz jedne dobre disertacije sa ekonomskog fakulteta u bgd
optimalna velicina beograda je negde oko 350 hiljada stanovnika, obzirom na infrastrukturu i privredu
pa sad vidite gde smo...

#54 Alje

Alje
  • Members
  • 385 posts

Posted 27 May 2004 - 13:26

E pa postoji nesto sto se zove DUP ili kako vec ili ti u prevodu DUGOROCNI URBANISTICKI PLAN koji treba da prave urbanisti a ne ja ili moja baba ili divljaci koji prave kuce i garaze gde im se svidi. Dakle, u sadasnjem momentu ako postoje indicije tj zahtevi ljudi da prave neke objekte na nekoj periferiji, onda neki tamo urbanisti sedni i predloze kako bi trebalo da izgleda to novo naselje itd.....

Pa pogledaj na filmovima samo ! Sva ona predgradja u americkim filmovima ne bi izgledala tako kako izgledaju da nije urbanista.

Kazes "ni jedan urbanista ne bi dozvolio divlju gradnju " - hahahah, gde zivis ti???

Ja imam ziv primer gde je urbanista izradio glavni projekat za objekat bez dozvole, a to je samo jedan lik iz moje ulice u Valjevu, a di je cela Srbija.

Zar mislis da urbanisti zive od OPSTINSKE PLATICE? heheheheh ma nisu ni oni tako naivni bwe !

Cekaj ti stajes na stranu onih koji su zidali nelegalno? Reci mi molim te KO CE DA ZASTITI LJUDE KOJI SU UZIMALI DOZVOLE KADA SU PRAVILI SVOJE KUCE?

Da li je neko BRANIO likovima iz npr. Kaludjerice da podnesu zahtev za izdavanje dozvole?

Sto se tice stambenog fonda, moja keva, njeni keva i cale ili ti moji baba i deda su uplacivali i nikad nisu dobili stan, racunaj koliko je to godina radnog staza. Ali deda je napravio kucu, i moji su pre 2-3 godine pravili kucu, sa sve dozvolama a ne uz pricu e ja sam uplacivao dza bu..... Uostalom ko im je kriv sto su uplacivali... Moj cale je bio privatnik i nije se solidarisao da bi neko posle drpao to isto, al dobro...njegov problem takodje.

Hmh..... ako si imao priliku ikada da cujes ili vidis neku emisiju koja govori o arihitekturi i izgradnji, a verujem da si imao, mogao si i da cujes sta kazu za TAJ VRHUNSKI DIZAJN called NBG

edit: problem je u LOVI kao i obicno, dozvola , takse, komunala taksa - sto u prevodu znaci ucestvujes odredjenom svotom a to ti garantuje da kad izgradis objekat mozes normalno da se prikacis na ptt, elektro, vodo i ostale instalacije. E sad.... danas u Srbiji je to BIG PROBLEM, ko je imao iskustva zna o cemu pricam ! Ebi ga, neko ce da plati, neko ce da place sa zenom i decom  :lol:  :lol:

Ma uopste ne bih imala milosti prema takvima. Platili bi mi i te kako !


Da postoji nešto što se zove GUP (Generalni urbanistički plan). Trenutno aktuelan: GUP bgd_a 2021 i postojao je recimo i GUP 1985 koji je bio, sudeći po realizaciji, samo lep spisak želja. I u pravu si, naravno da urbanista treba da bude taj, koji reguliše i propisuje pravila za izgradnju novih naselja. Ali želim da kažem da danas u Srbiji je realnost takva da urbanista nema tu moć koja se podrazumeva. Sva polja se tiču politike pa i polje urbanizma. Sve je više\manje na opštinskoj i gradskoj vlasti. Srbija još nije na tom civilizaciskom stupnju da se urbanizmom bave urbanisti i sl. To važi i za druge stvari, ma bre za sve stvari. Sve se pretvori u neko političko pitanje. Ne znam kako će se to okončati, pošto se plašim da mi više nismo sposobni da drugačije razmišljamo. :lol:

Dobro mi je poznato kako funkcioniše proces dobijanja građevinske dozvole kod nas i sasvim je jasno koliko je tu korupcije. Čujem da se pokušava tu nešto preduzeti, no budmo’ živi pa videli. :lol:

Vidim da si boldovala pitanje Kaluđerice. Ne znam da li znaš kada je Kaluđerica izgrađena. To je počelo još 1965. kada je komunistički sistem počeo vidno da pokazuje svoje mane. Elem tada niko (mislim na privatna lica) nije mogao da dobije dozvolu za gradnju na teritoriji GUP, jer je naravno bila favorizovana društvena imovina. I onda na scenu stupaju naši junaci koji godinama žive u iznajmljenim stanovima ili sa roditeljima, a imaju godina koliko imaju i odluče da grade van teritorije GUP. Tako da su vlasnici poljoprivrednih imalja tu žestoko profitirali, jer su poljoprivredno zemljište parcelisali i prodavali kao grđevinsko. Tako nastaje Kaluđerica i niz sličnih naselja, koja su kao prsten okružila Beograd. To je bila masovna gradnja, desetine hiljada ljudi je tako izgradilo kuće. Naravno vlasti su ignorisale sve to po principu – naš sistem je dobar, ljudi su loši.
Tako da ti je sada verujem jasno zašto oni ne bi nikada dobili dozvole za gradnju. :lol:
I da, u ovoj konotaciji stajem na stranu tih ljudi.

No vidim da mi ovde pričamo o dva različita perioda. Ti verovatno misliš na Zlobin period i pravila koja su tada važila. Ja se ipak ne bih usuđivao to da komentarišem. :lol:

Što se tiče Nbgd_a i tog VRHUNSKOG DIZAJNA. Eh, to mi je jedno od omiljenih urbanističkih pitanja. Ne bih da trolujem više ovde, otvaram topik na tu temu na umetnosti, vidimo se tamo. B)

#55 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 27 May 2004 - 16:09

"Srbija još nije na tom civilizaciskom stupnju da se urbanizmom bave urbanisti i sl."

Naravno i to zato sto se urbanisti bave politikom a ne svojim poslom. Kokoska vs. jaje ! :lol:

"Vidim da si boldovala pitanje Kaluđerice."

Ma to sam samo uzela kao primer, nista licno :lol: I kapiram o cemu pricas, ali ima naselja kao sto je Konjarnik (opet primer) i vremena kao sto je 21. vek pa se neki i dalje prave loodi :lol:

"Ne bih da trolujem više ovde, otvaram topik na tu temu na umetnosti, vidimo se tamo."

Okej vidimo se B)

#56 Croqy

Croqy
  • Banned
  • 3,907 posts

Posted 28 May 2004 - 03:29

iz jedne dobre disertacije sa ekonomskog fakulteta u bgd
optimalna velicina beograda je negde oko 350 hiljada stanovnika, obzirom na infrastrukturu i privredu
pa sad vidite gde smo...

Jel to nesto malo vise, nego sto je Beograd imao '45-te?

#57 laufer

laufer
  • Banned
  • 861 posts

Posted 28 May 2004 - 21:52

U vezi stanova na 25. maju radi orijentacije jedan oglas koji se dugo ponavlja. 63 kvadrata kosta 100 000 evra. Inace izgleda stvari ne stoje tako idilicno koliko bi se pomislilo setajuci se tim krajem za lepog vremena. Prilaz je dosta los, pruga je prava mora cak i kad nema ekoloskih incidenata sa prevrtanjem cisterni sa opasnim materijama( nocno udaranje vagona o vagon) tu su i komarci i vetar koji je zimi strasno neprijatan, kako kazu.

#58 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 28 May 2004 - 22:36

meni se licno 25. maj ne dopada - opet losa urbanisticka resenja gde god da se okrenes.....

jedina prednost - blizina centru grada.

#59 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 30 May 2004 - 16:35

Mene cudi da ovde niko nije spomenuo agencije za promet nekretnina. Oni su ustvari ti koji diktiraju celo trziste.

Oni uzimaju oko 3% sto je stvarno mnogo, s obzirom da oni tu nista ne investiraju. Svoju moc oni baziraju na ljudskoj gluposti. Ok ja razumem biznismene koji nemaju vremena pa angazuju agenta, a kod nas to rade obicni ljudi !

Zamislite coveka koji prima 200 evra i onda treba da proda/kupi stan koji vredi 50.000 i on je spreman da to poveri agentu i plati mu celih 1500 ! Alal-vera ! I to samo zato sto ga mrzi da otvori oglasnik i da malo proveri vlasnicki list. Pored toga neshvatljivo je da pri tome vise veruju agentu nego coveku sa kojim pregovaraju, pa i sebi samima.

#60 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 31 May 2004 - 02:13

>I to samo zato sto ga mrzi da otvori oglasnik i da malo proveri vlasnicki list. Pored toga neshvatljivo je da pri tome vise veruju agentu nego coveku sa kojim pregovaraju, pa i sebi samima.

Samo to? Stan treba slikati, oglasavati, primati pozive, voditi zainteresovana da vide...Sta ako se ne proda za 7-8 meseci ili duze?

Dalje, kada se ide preko agencije to je (bar na zapadu) garancija da nije neka mutljavina oko vlasnistva.
Sta da neko pokusava da proda vesernicu u koju je provalio pre 10 godina?

Nisam u Bg ali kad sam kupovao/prodavao/gledao nekretnine, na pamet mi nije palo da se osvrnem na one (retke) koje kazu "private sale".

I jeste: necu ni da vidim ni da cujem vlasnika niti da znam ko je (mada se na kraju to sazna kad se razmenjuju ugovori). Njegov i moj advokat preko agencije srede sve i uknjize gde treba.

Agencije imaju svoje mesto u lancu ishrane.