Jump to content


Photo

Cene nekretnina u Bg


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
109 replies to this topic

#31 subidu

subidu
  • Members
  • 315 posts

Posted 25 May 2004 - 18:24

Nasi ljudi jos uvek nisu shvatili da je cena nekretnine promenljiva stvar, i da zavisi od mnogo faktora. Trenutno, jedini faktor koji utice na formiranje cene po kvadratu je kraj u kome se stan nalazi.
Nema price o kvalitetu stana, zgrade, okoline, itd...

Zbog tog neznanja, i dalje je moguce uvaliti rupu od stana za velike pare. S druge strane, onaj kome je logicno da stan ipak malo sredi pre prodaje, nema nikakav interes da tako nesto radi, jer vecina kupaca to uopste ne ceni i ne razume. Svi misle da ce oni to sami bolje uraditi, za manje pare i uz idejna resenja "part-time arhitekata" koji u stvarnom zivotu imaju skroz desetu profesiju...

Znam za slucajeve gde su fakultetski obrazovani ljudi, od kojih ocekujes bar razumevanje osnovnih stvari, gradili svoje kuce i vikendice bez projekata, uvaljujuci tone i tone betona, armature itd...Sve te pare koje su bacene u visak materijala bi otplatile ne jednog, nego 5-10 arhitekata i gradjevinaca. A i cela gradnja ne bi traja 10-20 godina, vec mnogo krace.

Na stranu los kvalitet zivota u nasim gradovima, ali za mene je mnogo porazavajuca cinjenica da ovaj opsteprihvaceni stav koci razvoj jedne cele industrije zasnovane na prometu nekretnina...a to su radovi u kuci, postavljanje plocica, parketa, instalacije, osvetljenje, enterijeri....Arhitekte, gradjevinci, trgovci, agenti za nekretnine, landscape arhitekte, zanatlije, fizicki radnici...svi bi imali vise posla.

#32 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 25 May 2004 - 18:35

e da, jerkovic je moj stari kraj. tu sam ziveo do 16-te i pre neku nedelju sam, posle desetak, godina, prosao kolima. breeeeeee, al je zazelenelo, super izgleda. iako je vecina zgrada socrealni koshmar....


Kazem ja da je ovde [trenutno] lepse nego na Vracaru. Dodjes u stan, otvoris prozor, a sa spoljne strane kilogram cadja, gutas prasinu, fasada pada na glavu, nigde drveta, Elena se siri sa tri parking mesta a nikad je nema, ulice zakrcene itd.

#33 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 25 May 2004 - 20:53

Na stranu los kvalitet zivota u nasim gradovima, ali za mene je mnogo porazavajuca cinjenica da ovaj opsteprihvaceni stav koci razvoj jedne cele industrije zasnovane na prometu nekretnina...a to su radovi u kuci, postavljanje plocica, parketa, instalacije, osvetljenje, enterijeri....Arhitekte, gradjevinci, trgovci, agenti za nekretnine, landscape arhitekte, zanatlije, fizicki radnici...svi bi imali vise posla.

Jako dobro zapazanje, ali to je vec odraz preferencija nasih sugradjana...

sve u svemu, pre ce neko da kupi kola ili da rokne satinu na ruku ili jos bolje mob.tel JER TO MOZE DA SE VIDI NA ULICI nego da zameni recimo wc sholju koja je totalno neispravna ili da sredi kuhinjske delove koji su odavno otisli dodjavola......to vam je onaj fazon, "vozi se u Mercedesu a pere dupe u lavoru" d'izvinete na izrazima.

#34 laufer

laufer
  • Banned
  • 861 posts

Posted 25 May 2004 - 21:20

I koji bi bili krajevi grada povoljni sa apekta kvaliteta zivota i kvaliteta stanova. Komentarisite ko koliko zna Dorcol, Vracar, Banovo brdo, Novi Bg, Golf,Senjak, Visnjicku banju, Cukaricku padinu...

#35 subidu

subidu
  • Members
  • 315 posts

Posted 25 May 2004 - 21:22

sve u svemu, pre ce neko da kupi kola ili da rokne satinu na ruku ili jos bolje mob.tel JER TO MOZE DA SE VIDI NA ULICI nego da zameni recimo wc sholju koja je totalno neispravna ili da sredi kuhinjske delove koji su odavno otisli dodjavola......to vam je onaj fazon, "vozi se u Mercedesu a pere dupe u lavoru" d'izvinete na izrazima.

Uzasna istina....Mobilni telefon i par patika kosta kao materijal za novu kuhinju.

Ma ovo bi se sve dalo resiti, samo kad bi se poradilo na edukaciji ljudi. Umesto sto dovode Kristijana u TV emisije, bolje da su doveli dvoje troje arhitekata da ljudima daju savete kako lepse da zive.....Ili da uzmu jedan manji stan pa da ga preurede. Sve troskove bi pokrili kroz reklame....a neko bi uzivao u novom stanu.

#36 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 25 May 2004 - 23:53

I koji bi bili krajevi grada povoljni sa apekta kvaliteta zivota i kvaliteta stanova. Komentarisite ko koliko zna Dorcol, Vracar, Banovo brdo, Novi Bg, Golf,Senjak, Visnjicku banju, Cukaricku padinu...

Zavisi šta podrazumevaš pod kvalitetom života.
Situacija je sledeća. Muzeji, pozorišta, bioskopi i ostali kulturno društveni život su, skoncentrisani u centru do koga ti treba tri dana jahanja od periferije pogotovu ako se krećeš javnim saobraćajem. Ideš li sopstvenim prevozom, ogroman problem je parkiranje ako planiraš duže zadržavanje. Poslovni deo se pomerio ka periferiji, jer je cena iznajmljenog kvadrata mnogo manja, a i problem parkiranja praktično ne postoji.
BGD polako počinje da liči na metropolu. I u delovima grada, koji bi se mogli zvati periferijom, postoje centri u kojima je gužva i haos. Tipičan primer ti je Banovo brdo.

Javni saobraćaj je nerešen i otuda ogroman broj privatnih automobila, a saobraćajna i ostala infrastruktura su u apsolutnom haosu.

Sve zavisi kakav način života želiš. Ako voliš dosta da izlaziš i da se krećeš, centar je neizbežan.

Sve u svemu, zvanično, grad ima manje od 2 miliona stanovnika, a sjeban je totalno. Bio sam u mnogo većim, a i u sličnim gradovima, gde mi je bilo svejedno gde sam, zahvaljujući njihovoj organizovanosti. Ovde toga jednostavno ne može da bude.

#37 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 26 May 2004 - 01:06

I koji bi bili krajevi grada povoljni sa apekta kvaliteta zivota i kvaliteta stanova. Komentarisite ko koliko zna Dorcol, Vracar, Banovo brdo, Novi Bg, Golf,Senjak, Visnjicku banju, Cukaricku padinu...

Kao sto rece djvaske centar je najbolje (i najskuplje) resenje. Dakle sve sto je bitno u gradu ti je na 10 minuta peske. Ceo centar je na digitalnim centralama, veci deo ima mogucnost kablovskog neta (koliko samo pricasmo o tome na forumu :lol: ) i eto...izadjes iz zgrade i vec si u centru zbivanja. Mane u centru su: prevelika buka i guzva u pojedinim ulicama, mahom stare zgrade bez centralnog grejanja, problemi sa parkiranjem, i ocajna snabdevenost prodavnica (koliko god neverovatno zvucalo). A najlepsi delovi centra...Vracar (ulice koje seku Proleterskih brigada do Kalenica) i ulice ispod skupstine (Kosovska, Palmoticeva, Vlajkoviceva).

A sto se periferije tice...moj glas ide za Konjarnik, Vozdovac (Brace Jerkovic, Medakovic, Banjica), Zvezdaru i delove Novog Beograda od Hajata pa do Fontane. Iz navedenih delova se stigne za 10-15 minuta do centra prevozom (a i linije GSP-a su odlicne na ovim lokacijama). A same zgrade su manje vise iste i na Labudovom brdu i na Bezaniji. Sve zavisi sta ti se zalomi. Uglavnom treba izbegavati solitere jer su oni po pravilu u ocajnom stanju. Da, odlicno je i Banovo brdo. Naselje se bukvalno pretvorilo u grad za sebe. Kada prodjes kroz Pozesku ulicu, kao da si prosao kroz Marsala Tita. Dakle ima svega i svacega, kao da je u centru. A sve ostalo je dobro jedino ukoliko si primoran da zivis tamo. Sednes u auto ili jos gore, udjes u autobus, i zaboravis gde si posao. Primera radi ides na Vidikovac. Smoris se dok stignes do Sajma. Pa klackanje, pa klackanje, pa klackanje pa Banovo brdo. A to ti je tek pola puta. Pa Kosutnjak, pa Skojevsko, pa Cerak ...ako uhvatis mesto mozes da procitas knjigu. Mada je i Vidikovac lokalni centar za Skojevsko, Cerak, Rakovicu, Labudovo i Petlovo brdo. Ali daleko...

#38 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 26 May 2004 - 07:39

Zavisi šta podrazumevaš pod kvalitetom života.

Na Zapadu se to kaze "Lifestyle" lokacija.
U Beogradu bi to bila mesta uz samu vodu, na Avali, Zemunski Kej, Skadarlija...

Centar je uvek "life style". Ako nista drugo, odsustvo potrebe za prevozom ga cini takvim.

Kakav su "life style" Brace Jerkovic, Konjarnik...?

#39 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 26 May 2004 - 08:38

Lifestyle, uh, teško pitanje. Najveći problem u BGD-u je saobraćaj. Odsustvo ulaganja poslednjih 15 godina ima prilično poguban uticaj. Stari način gradnje i divlja gradnja, neumitno nameću potrebu za metroom kao optimalnim rešenjem. Ali kod nas to neće biti sledećih 15-20 godina. Ono što sada najavljuju kod nas, u Nemačkoj se zove strasse bahn, a ne metro. Malo poboljšana verzija tramvaja.

Divljaštvo uzima svoj danak. Ako se već udaljavaš od centra, onda moj glas ide za Medak, Konjarnik ili Jerković brothers. Ukoliko se Bulevar Kralja Aleksandra uredi kako je predviđeno još pre 20 godina, onda će definitivno Kaluđerica i obližnja naselja biti ona prava periferija. Mada tamo je katastrofalan problem u kvalitetu ljudi koji ne poštuju ni sebe, a kamoli nešto drugo. No, šta ćeš, Srbija brale.

Novi BGD ima nezgodu sa mostovima koji već pri najmanjoj kiši, postaju zagušeni. Ulice su king size širine, pa se totalno gubi svaki osećaj bliskosti. Džogiraš dok pređeš na drugu stranu.
Zemun ima svoj šmek, koji mi se strahovito sviđa, ali opet imaš priču sa mostovima.

Prosto ne znam šta da ti kažem. Moraš da vidiš i sam da snimiš situaciju, da bi video šta ti odgovara.

#40 pal

pal
  • Members
  • 1,348 posts

Posted 26 May 2004 - 08:44

Uzasna istina....Mobilni telefon i par patika kosta kao materijal za novu kuhinju.

Ma ovo bi se sve dalo resiti, samo kad bi se poradilo na edukaciji ljudi. Umesto sto dovode Kristijana u TV emisije, bolje da su doveli dvoje troje arhitekata da ljudima daju savete kako lepse da zive.....Ili da uzmu jedan manji stan pa da ga preurede. Sve troskove bi pokrili kroz reklame....a neko bi uzivao u novom stanu.

da naravno, svaki stan moze biti idealno sredjen uz malo truda.

pri kupovini stana bolje je uzeti nesredjen u izvornom stanju, nego lose sredjen. tako mu se bolje vide nedostaci. kakvi su majstori, a pogotovo sto ljudi ovde uglavnom misle da znaju sve najbolje da urade sami, renovirani stanovi izgledaju kao da su slagani od krivih lego kocki.

da l’ neko zna? – gde u BG naci arhitektu za unutrasnje sredjivanje, pedantne preduzimace, gradjevinare, majstore, materijal, … da bi stan izgledao kako treba? u vecini slucajeva je potrebno izmestanje zidova, elektro i vodovodnih instalacija, nova drvenarija, pod, osvetljenje… ma sve.

#41 pal

pal
  • Members
  • 1,348 posts

Posted 26 May 2004 - 08:48

Kakav su "life style" Brace Jerkovic, Konjarnik...?

ne pomisljaj
:lol:

#42 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 26 May 2004 - 08:49

Moraš da vidiš i sam da snimiš situaciju, da bi video šta ti odgovara.

Ako bi mi ikad palo na pamet da nesto kupujem u Bg, bilo bi to dole kod bazena 25.Maj. Uz Dunav. To su relativno nove (1980?) i dobre zgrade. Centar je "walking distance" ako zatreba a uz reku je mirno i lepo.

#43 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 26 May 2004 - 08:51

Slozio bih se sa Hawkom da je Banovo Brdo prakticno postalo grad za sebe i da je vise manje samostalno sa dobrim prevozom. Sto se tice Jerkovica, u zadnje dve godine godine izgradilo se svega nekoliko novih zgrada/solitera [kod velikog Centroproma], generalno stanovi su stari u proseku nekih 30ak godina. Prevoz je ok, jos uvek nema uslovno receno "centra" mada gradske vlasti predvidjaju nekakav trzni centar. Licno mislim da je to prilicno glupa ideja, jer videli smo kako su prosli slicni trzni centri, na Konjarniku, Juznom Bulevaru, BTCu, lokali kod doma itd.

#44 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 26 May 2004 - 09:11

Uzasna istina....Mobilni telefon i par patika kosta kao materijal za novu kuhinju.

Ma ovo bi se sve dalo resiti, samo kad bi se poradilo na edukaciji ljudi. Umesto sto dovode Kristijana u TV emisije, bolje da su doveli dvoje troje arhitekata da ljudima daju savete kako lepse da zive.....Ili da uzmu jedan manji stan pa da ga preurede. Sve troskove bi pokrili kroz reklame....a neko bi uzivao u novom stanu.

Ma mozda bi pomogla edukacija, al' seljo ostaje seljo. To je vise stvar kucnog vaspitanja.

Ja sam se pre par godina zaprepastila ovde u centru da neki (zapravo mnogi !) koji su se uvalili u tudje stanove pre 40-50 godina nisu NISTA APSOLUTNO SREDILI !?!?! I dalje imaju parket od pre II sv. rata i slicno :lol: :lol:

To sve jeste uzasno, ali je stvar preferencija, jednostavno ne mozes nekoga osudjivati zasto ne trosi lovu na sredjivanje kuce/dvorista/stana, ali slika koja ostaje za takvim ljudima je ruzna zaista.

Mislim da su Nemci dobro regulisali sve u vezi toga, nesto tipa, moras imati fasadu na kuci, pristojnu ogradu i slicno. Ako nemas para da sredis oni ucestvuju u nekom procentu. Ne dozvoljavaju da se grade shupe i svinjci, kuce na III sprata bez da je omalterisana i slicne gluposti koje se kod nas mogu videti na svakom cosku :lol:

Ali kada se malo dublje udje u ovu problematku, ne mogu samo da osudjujem ove ljude, sto grade na divlje, prave haos u gradu i slicno. Krivi su gradski urbanisti (koji po mom misljenju nemaju ni smisla a pameti jos manje ! :lol: ) koji su od grada do grada vrlo slicni.
Poenta: da bi neko bio urbanista mora da ima sirinu u glavi i predvidi neke stvari, tipa kako ce grad razvijati u narednih, sta ja znam, 100 godina recimo itd... Svima bi bilo bolje, i mostovi ne bi bili uski, niti ulice, niti bi jedni drugima visili nad glavama ....

btw......sto se tice cena, gledah malo... mislim da su naduvane, vestacki ih drze garant obzirom da je danas svaki skorojevic ili bivsi JUL-ovac postao INVESTITOR :lol: :lol:

#45 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 26 May 2004 - 09:12

Ako bi mi ikad palo na pamet da nesto kupujem u Bg, bilo bi to dole kod bazena 25.Maj. Uz Dunav. To su relativno nove (1980?) i dobre zgrade. Centar je "walking distance" ako zatreba a uz reku je mirno i lepo.

Vidim, naivan si ti. :lol: Ovde se pominje periferija, a ti pravo na 25. Maj. Dobar izbor, samo malo trljanje ušiju oko cifre.