Jump to content


Photo

Cene nekretnina u Bg


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
109 replies to this topic

#1 laufer

laufer
  • Banned
  • 861 posts

Posted 22 May 2004 - 22:06

Cene stanova su vise nego ikad.Ima li rezona da budu tolike.Ocekujete li da ce ici gore ili dole, uzimajuci u obzir iskustva iz slicnih zemalja.S tim u vezi moze se razmisljati i na temu odnosa periferija - centar , i prednosti i mana jednih i drugih lokacija.

#2 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 22 May 2004 - 22:22

Cene stanova  su vise nego ikad.Ima li rezona da budu tolike.Ocekujete li da  ce  ici  gore  ili dole, uzimajuci u obzir iskustva iz slicnih zemalja.S tim u vezi moze se razmisljati i na temu odnosa periferija - centar , i prednosti i mana jednih i drugih lokacija.

Mislim da ce za 15-20 godina periferija biti popularnija od centra.Centar ce biti samo poslovni deo,stanovace se tamo gde sada ne mozemo da zamislimo da bismo ziveli.

#3 Rubiroza

Rubiroza
  • Members
  • 244 posts

Posted 23 May 2004 - 08:43

Ja licno, u centru ne bih ziveo pa da mi placaju.Ne bih nikad menjao recimo kucu sa dvoristem na periferiji , bez buke i smrada, za neki tesan stan u centru u kojem jedva moze da se spava od buke, a o smradu iz dotrajalih autobusa i da ne pricamo.

#4 laufer

laufer
  • Banned
  • 861 posts

Posted 23 May 2004 - 09:21

Zanimljiv je taj izokrenuti sistem vrednosti po kom su recimo medju najskupljim ulicama u gradu i Gospodar Jovanova i Kneginje Zorke u kojima nema nijednog jedinog drveta.Uopste uzev cene su nenormalno visoke i stanovi su nepristupacni prosecnom coveku , sto koliko cujem nije slucaj sa recimo Bugarskom pa i Madjarskom.Na kraju recimo i da se ima novca strahovito je glupo davati ga za nekvalitet.

#5 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 23 May 2004 - 09:49

Eh bas i ja gledah cene ovih dana..... i blago receno pala sam u 5 nesvesti.

Meni stvarno nije jasno u cemu je shtos.... cene astronomske a sa druge strane vecina ljudi sastavlja kraj sa krajem - ko bre to kupuje???

Bas kao sto kazete... centar je uzasan za zivot, ja bar znam kako je jer od pocetka studiranja bila sam u 2 stana u centru oba. Buka, opsti smrad na sve strane sve u svemu za prezivljavanje a ne za zivot.

Meni se opet ni periferija ne dopada tu ima divljaka na sve strane.
Moj boyfriend hoce da uzme neki kredit za stan, al covek izgleda ne moze da bude pametan sta da radi.

Sto se tice kvaliteta... oko 50% zgrada ovih u centru "tone" sto zbog nadgradnje, sto zbog dotrajalosti pa bi bilo pametno da svako ko je zainteresovan za neki stan u centru proveri opste stanje zgrade.

Moja gazdarica ima nameru u bliskoj buducnosti da proda ovu rupetinu od stana :lol: . Verovatno ce uvaliti nekome uz dobruuuuuuuu cenu, a ja recimo za ovo ne bih dala ni 10000 evra!

#6 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 23 May 2004 - 10:36

cena je ono sto je neko spreman da plati
ja sam imao pre godinu i po dana jako puno srece i na vracaru nasao nesto savrseno za pristojne pare
zasto su cene visoke? zato sto ovde dolazi gomila ljudi, kupuju se garsonjere za studente iz unutrasnjosti, vecina izbeglica je odlucila da ovde ostane, a gradi se veoma, veoma malo. kad sve saberete, ludilo je sasvim normalna stvar.

#7 cancika

cancika
  • Members
  • 396 posts

Posted 24 May 2004 - 09:37

L neko moze da nam kaze koje su cene po kvadratu u raznim delovima BGa?

Kakve su cene u NS? (da uporedimo)

#8 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 24 May 2004 - 10:39

www.berzanekretnina.com ili co.yu

#9 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 24 May 2004 - 10:51

Nekretnine su i dalje najbolje za pranje para. Pored toga, najveći broj prodavaca ide sistemom APP (ako prođe - prođe). Kad nekome ko zaista prodaje zamahnete malo kešom ispred nosa, cena se debelo spušta. Najveći broj prodaja je trange-frange, pa ko koga prevari.
Najlepše je kada ljudi koji su otkupili stanove za par stotina maraka, sada misle da drže Boga za bradu i da je sada ceo svet njihov.
U suštini centar je najskuplji jer vam ne treba tri dana jahanja da bi stigli u bioskop, pozorište itsl. Naravno da postoji i ogromna doza snobizma u svemu tome.
Bottom line je da je cena nekretnina upravo najbolji pokazatelj stanja u državi. To je jedina roba kojom još može da se trguje. Sve ostalo je otišlo do đavola.

#10 zenon

zenon
  • Members
  • 52 posts

Posted 24 May 2004 - 12:59

Cijene stanova u BG su stvarno otisle u nebo. To je narocito vidljivo kada se uporede sa prosjecnim platama u Srbiji. Iako mi je problematika stanovanja prilicno bliska, morao sam pitati profesoricu sa faksa za objasnjenje ovog fenomena (zivim u RS). Ona je objasnjavala ovaj rast cijena odnosom ponude i potraznje (prosto). Ljudi iz inostranstva, kao i imucni ljudi iz unutrasnjosti masovno kupuju stanove (pretezno male kvadrature), posto je ulaganje u nekretnine najisplativije ulaganje. Na drugoj strani veoma se malo gradi novih stanova. Primjera radi u dobrim 70-im i 80-im u Beogradu se gradilo 35 000 - 40 000 stanova godisnje, a sada je ta brojka oko 3 000 stanova (i to kada je dobra godina). Nije ni cudo sto su cijene podivljale. Stvarno ne znam kako vi Beogradjani uspjevate da dodjete do stana. Evo jedna moja prijateljica ja za garsonjeru na Karaburmi dala 30 000 evra!!! U Banja Luci je za te pare mogla da uzme manji dvosoban stan, a u mom gradu i trosoban. E sta ti je stambeno trziste!!!
Inace, u Zagrebu je prosjecna cijena stana 1400 evra, a u Hrvatskoj 1100 evra.

#11 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 24 May 2004 - 16:38

Najlepše je kada ljudi koji su otkupili stanove za par stotina maraka, sada misle da drže Boga za bradu i da je sada ceo svet njihov.

ma sve gazda do gazde, zaradili bre :lol:

#12 subidu

subidu
  • Members
  • 315 posts

Posted 24 May 2004 - 20:54

Najlepše je kada ljudi koji su otkupili stanove za par stotina maraka, sada misle da drže Boga za bradu i da je sada ceo svet njihov.

ma sve gazda do gazde, zaradili bre :lol:

ogromna vecina jeste zaradila.

Koje je vase objasnjenje....da su ljudi dobili stanove na poklone?

#13 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 25 May 2004 - 00:05

cene iz oglasa su bullshit. stanovi za koje se trazi 100.000 u oglasu, prodaju se i za 70.000. cena kvadrata nije uopste fiksna. postoje samo 2 vrste prodavaca: neko ko je svojevremno nesto kupio jeftino i sada ceka budalu da mu to zavali za 3x vise para, i neko ko trazi 1.500 za kvadrat a dace za 800 ako tresnes kes na sto.
prosecan broj prodatih stanova u beogradu u poslednjih sest meseci je izmedju 30 i 50 (mesecni). to dovoljno govori o trzistu i cenama, gde visoke cene u potraznji izmedju ostalog odrzava i to sto bi se malo stanova prodavalo i da su cene 30% nize - kamate su jos visoke a vecina nema kesa. mozda bi bilo vise trange frange akcija tipa prodam-kupim, koje su sada isto usporene jer se svi boje rizika koji je ukljucen u sve to.

#14 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 25 May 2004 - 00:17

Najlepše je kada ljudi koji su otkupili stanove za par stotina maraka, sada misle da drže Boga za bradu i da je sada ceo svet njihov.

ma sve gazda do gazde, zaradili bre :lol:

ogromna vecina jeste zaradila.

Koje je vase objasnjenje....da su ljudi dobili stanove na poklone?

Najveći broj stanova na tržištu su oni koji su u zlobino vreme otkupljeni po smešnim cenama. Pa gde ima stan od 70kvm za 100 maraka ? Takvih stanova je najviše i uglavnom mogu da se nađu po mnogo nižoj ceni nego što "gazda" traži u oglasu, ali je većina u lošem stanju pa je potrebno dodatno ulaganje. Ako umeš malo da poradiš i ako imaš dobre i prave majstore to je uglavnom najpovoljnija varijanta.
Druga grupa su stanovi iz novogradnje, koje uglavnom kupuju novopridošli u BGD. To je i najprodavanija grupa sa cenom oko 1500 eur po kvadratu.
Ono što se prodaje su luksuzni stanovi, gde se uglavnom ne postavlja pitanje cene, zatim velike kuće po periferiji, koje su idealne da se properu velike pare i najveći broj transakcija su tante za kukuriku uz doplatu do desetak hiljada evra.
Smejao sam se skoro kad su mi iz jedne velike agencije rekli, da im je najveća transakcija, tog meseca, bila zamena uz doplatu od 10000 eur i to u dinarima na čekove.

#15 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 25 May 2004 - 02:32

Mislim da su ove nerealne cene nastale 2002. godine kada se prelazilo sa marke na euro. Dok se racunalo u markama...kvadrat se kretao od 1000 do 2000 maraka. Oko 1000 je bio na jugu (Petlovo brdo, Labudovo brdo, Vidikovac, Miljakovac, Rakovica, Cerak). Drugu grupu su cinili najzabaceniji blokovi (45, 61, 62, 63, 64). Tu je bilo oko 1100-1200. Pa onda Medakovic, Vozdovac, Brace Jerkovic, Banjica, Karaburma, Mirijevo...to je bilo 1200-1400. Sa 1500 se zatvarao krug sa najboljom periferijom a to je Konjarnik, pocetak NBG-a, Fontana, Zvezdara. Krug dvojke je isao do 2000 maraka. I kako je dosao euro, manje vise su samo promenili valutu a cene su ostale iste. Za stan od 60 kvadrata na Vidikovcu bilo je uspeh dobiti 60.000 maraka. Danas mu je cena oko 50.000 eura. :lol: Bas sad otvorih oglase...Kotez i Krnjaca, kvadrat 650 eura! :lol: Za te pare je pre par godina mogla da se uzme Banjica.

Sto se periferije i centra tice...sve zavisi, nema tu pravila. U centru su zgrade mahom stare po 50+ godina, bez centralnog grejanja. Na periferiji su kao novije ali ako u celom soliteru pronadjes jedan ispravan prekidac za svetlo treba da castis. Zato treba traziti izuzetke. Ima u centru jako lepih zgrada starih po 30ak godina, sa centralnim grejanjem, veoma cistih u mirnijim ulicama. Moj primer B) Dok na periferiji treba traziti stanove u malim zgradama do 5 spratova. Jeste da su takve zgrade retke ali ima ih i po pravilu je kao u apoteci. Za razliku od solitera koji su katastrofa, sto je i normalno. Od 150 stanova, 500 ljudi, pronadje se barem 20oro njih koji pisaju u liftu, ispisuju grafite, lome stekere i postanske sanducice, ostavljaju cipele ispred vrata i sl. Ali kao sto rekoh nema pravila.