Jump to content


Photo
- - - - -

Teroristicki napadi u svetu i rat protiv terorizma


  • Please log in to reply
2958 replies to this topic

#16 simple red white

simple red white
  • Members
  • 12,615 posts

Posted 21 November 2015 - 14:41

Hvala bogu da vas dojica ne odlučujete o tako bitnim stvarima. Sa teroristima se ne pregovara, ali teroriste ne gađaš A bombom, već ih izoluješ  i koristiš oružje koje ti omogućuje efikasnost i preciznost, sa što manje popularno rečeno "kolateralne štete".

Ako ID uništiš na prostoru Iraka i Sirije ( a može, ako se prvo zatvore granice i onemogući kretanje ljudstva), zatim i terorističkih ćelija koje su se proširile po Evropi, na čemu treba da rade obaveštajne/kontraobaveštajne službe i manje mobilne jedinice osposobljene za brzo reagovanje.

Nikad se ne može uništiti skroz, ali se može marginalizovati značaj takvih terorističkih organizacija, i svesti na statistički podatak.


Edited by Ганац, 21 November 2015 - 20:16.

  • 0

#17 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 21 November 2015 - 16:11

Hvala bogu da vas dojica ne odlučujete o tako bitnim stvarima. Sa teroristima se ne pregovara, ali teroriste ne gađaš A bombom, već ih zoluješ  i koristiš oružje koje ti omogućuje efikasnost i preciznost, sa što manje popularno rečeno "kolateralne štete".

Ako ID uništiš na prostoru Iraka i Sirije ( a može, ako se prvo zatvore granice i onemogući kretanje ljudstva), zatim i terorističkih ćelija koje su se proširile po Evropi, na čemu treba da rade obaveštajne/kontraobaveštajne službe i manje mobilne jedinice osposobljene za brzo reagovanje.

Nikad se ne može uništiti skroz, ali se može marginalizovati značaj takvih terorističkih organizacija, i svesti na statistički podatak.

 

Ako se dokopaju biotehnologije ... posast kuge iz 14-tog veka izgledace kao crtani film!


  • 0

#18 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 21 November 2015 - 18:25

Hvala bogu da vas dojica ne odlučujete o tako bitnim stvarima. Sa teroristima se ne pregovara, ali teroriste ne gađaš A bombom, već ih zoluješ  i koristiš oružje koje ti omogućuje efikasnost i preciznost, sa što manje popularno rečeno "kolateralne štete".

Ako ID uništiš na prostoru Iraka i Sirije ( a može, ako se prvo zatvore granice i onemogući kretanje ljudstva), zatim i terorističkih ćelija koje su se proširile po Evropi, na čemu treba da rade obaveštajne/kontraobaveštajne službe i manje mobilne jedinice osposobljene za brzo reagovanje.

Nikad se ne može uništiti skroz, ali se može marginalizovati značaj takvih terorističkih organizacija, i svesti na statistički podatak.

 

dosadašnja praksa je pokazala suprotno od ovog što pišeš. ubistvo Bin Ladena nije rešilo baš ništa. čak i da se uspe u nekoj meri u toj "izolaciji", to je ekipa koja bira (po nepisanom pravilu) nepristupačne terene, gde svako brdo ili rupa mogu biti neki štek. dovoljno je pogledati Avganistan ili Alžir (što sam lično gledao godinama), pa i Siriju, takav rat neće trajati ništa kraće od ovih koji čak nisu ni završeni.


  • 1

#19 mihaljevicsinisa

mihaljevicsinisa
  • Banned
  • 29 posts

Posted 21 November 2015 - 18:46

To je zato jer se do sada nije ozbiljno pristupilo tom problemu. No i ovo ce trajati kratko, i posle ponovo po starom.

Verovatno se ide na to da Asad ne ode nasilnim putem, vec da kad Francuska i Rusija proteraju ISIL iz Sirije, i omoguci se odrzavanje izbora, Asad izgubi na izborima, i na taj nacin ode sa politicke scene Sirije. 


  • 1

#20 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 21 November 2015 - 19:17

Ako se dokopaju biotehnologije ... posast kuge iz 14-tog veka izgledace kao crtani film!

 

 po meni , da su ti teroristi pametni, ko sto nisu, bolje da se bace na hakerisanje. razbijanje banaka, brisanje racuna bogatim korporacijama i tome slicno..  Posle toga bi vise njih skocilo sa mostova ili nebodera nego sto bi sa tim bombama razneli.

 

 

 Sa druge strane ovaj vid terorizma pogoduje i samim vladama u zemljama tzv "demokratskog sveta". Omogucava vladama u tim zemljama visoke demokratije i slobode , da te slobode i tu demokratiju ogranice. Da uvedu rezime poluratnog stanja gde bi se te slobode ogranicile. To vec uveliko vidimo na primeru amerike od 9.11.... 

 

 Za razliku od Srbistana, u tim zemljama visokorazvijene demokratije, svest naroda je takva da se za tu demokratiju , slobode i prava, po potrebi, bore. Mitinzima, strajkovima , protestima...  I tamo niko od naroda npr ne osudjuje traktoriste sto blokiraju puteve i centar glavnog grada , niko ne osudjuje ako zeleznicari blokiraju zemlju itd... jer znaju da su to potrebni procesi da bi se ta demokratija , sloboda i pravo gradjana sacuvali.  Svaka vlast tezi ka tome da bude sto autokrativnija.. to je jednostavno u coveku ( koji je na vlasti ).  A vlasti su sa ovim rasplamsavanjem terorizma dobili adut  da, kao i u ratnom stanju, te slobode , ta  gradjanska prava i tu demokratiju ogranice...


  • 1

#21 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 21 November 2015 - 19:45

...

po meni , da su ti teroristi pametni, ko sto nisu, bolje da se bace na hakerisanje. razbijanje banaka, brisanje racuna bogatim korporacijama i tome slicno..  Posle toga bi vise njih skocilo sa mostova ili nebodera nego sto bi sa tim bombama razneli.

 

Pa oni to i pokusavaju , vec godinama, ako ne i decenijama, medjutim i te banke i korporacije imaju svoje eksperte takodje!

Inace nije bas jednostavno, ja sam licno imao par losih iskustava sa tim hakerisanjem ... srecom banka je  to efikasno resila!


  • 0

#22 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 21 November 2015 - 20:28

dosadašnja praksa je pokazala suprotno od ovog što pišeš. ubistvo Bin Ladena nije rešilo baš ništa. čak i da se uspe u nekoj meri u toj "izolaciji", to je ekipa koja bira (po nepisanom pravilu) nepristupačne terene, gde svako brdo ili rupa mogu biti neki štek. dovoljno je pogledati Avganistan ili Alžir (što sam lično gledao godinama), pa i Siriju, takav rat neće trajati ništa kraće od ovih koji čak nisu ni završeni.

To je zato sto se veca paznja daje vojnom slomu, koji jeste bitan, nego ubijanju ideologije.

 

Kada se ideoloske vodje izvedu pred sud, kada se ogoli ideologija, to ce biti pravi poraz.

 

Ni fazisam ni boljsevizam nisu unisteni vojno, unistena je ideologija i to je poenta svega. Bez toga, vojna pobeda ce biti uzaludna.


  • 3

#23 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 21 November 2015 - 22:38

To je zato sto se veca paznja daje vojnom slomu, koji jeste bitan, nego ubijanju ideologije.

 

Kada se ideoloske vodje izvedu pred sud, kada se ogoli ideologija, to ce biti pravi poraz.

 

Ni fazisam ni boljsevizam nisu unisteni vojno, unistena je ideologija i to je poenta svega. Bez toga, vojna pobeda ce biti uzaludna.

 

unistena komunisticka i nacisticka ideologija? kada / gdje? da je tome tako, ne bi bilo nikakve potrebe da se EU parlament 2009. godine izjasnjava protiv takvih totalitaristickih ideologija. svakako se slazem s tobom da svaku totalitaristicku ideologiju treba ogoliti i osuditi, pa tako i islamski fundamentalizam, ali ne ide to prostim izvodjenjem vodja (i onih ideoloskih i onih vojnih) pred sud. maknes jedne, pojave se drugi. konstanta edukacija  + ekonomski razvoj (svih, ne samo nekih), to su po meni trajna rjesenja. obzirom da danas u svijetu postoje milijuni (ako ne i milijarde) ljudi koji zele ostati nerazvijeni, i koji zele totalitaristicko drustvo, bojim se da cemo na takva, trajnija rjesenja, pricekati. 


  • 0

#24 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 21 November 2015 - 23:05

Jedan od boljih postova u ovoj temi je onaj Kinikov, koji nabacuje neke statističke brojeve, ali mu fali jedan. Po nekim ocenama 95% terorističkih činova je još uvek nacionalističke konotacije a ne verske.

 

 

Ena izmed raziskav, ki so jo opravili na čikaški univerzi, ugotavlja, da je bilo kar 95 odstotkov vseh samomorilskih terorističnih napadov po letu 2005 izvedenih zaradi nacionalističnih, in ne verskih razlogov.

 

http://www.rtvslo.si...-dejanja/379043

 

Tek kad se to shvati, može se u rešavanje problema...

 

EDIT: e da, i što više ovakvih činova sa druga strane.

 

http://www.rtvslo.si...em-imenu/379213


Edited by Gogy, 21 November 2015 - 23:09.

  • 0

#25 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 21 November 2015 - 23:18

unistena komunisticka i nacisticka ideologija? kada / gdje? da je tome tako, ne bi bilo nikakve potrebe da se EU parlament 2009. godine izjasnjava protiv takvih totalitaristickih ideologija. svakako se slazem s tobom da svaku totalitaristicku ideologiju treba ogoliti i osuditi, pa tako i islamski fundamentalizam, ali ne ide to prostim izvodjenjem vodja (i onih ideoloskih i onih vojnih) pred sud. maknes jedne, pojave se drugi. konstanta edukacija  + ekonomski razvoj (svih, ne samo nekih), to su po meni trajna rjesenja. obzirom da danas u svijetu postoje milijuni (ako ne i milijarde) ljudi koji zele ostati nerazvijeni, i koji zele totalitaristicko drustvo, bojim se da cemo na takva, trajnija rjesenja, pricekati. 

Vjekoslave, prihvatam da sam se mozda nespretno izrazio kada sam rekao da su totalno porazeni, ali, ono sto mi jesmo svedoci jeste da teren na kome zivimo, tj. Evropa, vise nije crno/crveno obelezen, niti realno postoje sanse da neka slicna ideologija postane dominantna, kako je to bilo samo pre par decenija. Smatram, da ne postoje sanse da makar u skorije vreme fasisticka i boljsevisitiicka ideologija postanu toliko mocne i dominantne da mogu da poremete drustveno uredjenje koje sada postoji u Evropi. 

 

Ja sam pre 20 godina imao maturski rad na temu "Fasizam i antifasisticki pokreti", i tada sam u zakljucku napisao da fasizam nije pobedjen sve dok kao idelogija postoji kroz pro fasisticke i pro nacisticke pokrete, a eto posle 20 godina sam negde tu sa tim stanovistem i tu se slazemo.

 

Ono u sta verujem jeste da kada bi iskreno istupili i pokazali ogoljenu idelogiju i ono sta stoji iza nje, ne bi smo sigruno imali toliko manijakalno opsednutih idiota kojima je vrhunac zivota da raznesu svoj i tudj zivot u paramparcad. Ako bi smo pokazali vodje i njihov nacin zivota, izgubili bi jako mocnu bazu.


Edited by DonJuan, 21 November 2015 - 23:18.

  • 0

#26 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 21 November 2015 - 23:23

 

Ako ID uništiš na prostoru Iraka i Sirije ( a može, ako se prvo zatvore granice i onemogući kretanje ljudstva), zatim i terorističkih ćelija koje su se proširile po Evropi, na čemu treba da rade obaveštajne/kontraobaveštajne službe i manje mobilne jedinice osposobljene za brzo reagovanje.

 

 

zato sto to sa sluzbama ne funkcionise tako kako zamisljas

 

(ostatak koji sam napisala oko ovoga, zamjeo je vjetar, tko zna zasto to je dobro )


  • 0

#27 simple red white

simple red white
  • Members
  • 12,615 posts

Posted 21 November 2015 - 23:35

zato sto to sa sluzbama ne funkcionise tako kako zamisljas

 

(ostatak koji sam napisala oko ovoga, zamjeo je vjetar, tko zna zasto to je dobro )

A kako ide sa "službama" i šta je obaveza obaveštajnih a šta kontra-obaveštajnih službi?

Valjda je posao kontra-obaveštajnih službi pravovremeno otkrivanje delovanja nekih grupa i organizacija prema državi, a kako rade, to je specifikum tih službi, od prisluškivanja, praćenja sumnjivih osoba, razgovora, mailova, ubacivanja u redove sumnjivih organizacija, koje želiš da obrađuješ, svoje ljude.

Ako su u pitanju muslimanski ekstremisti, praćenjem onih koji su otišli na turističko putovanje u Siriju i Irak i hapšenjem istih po povrratku i obradom, može se povećati bezbednost građana.


  • 0

#28 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 22 November 2015 - 02:17

To je zato sto se veca paznja daje vojnom slomu, koji jeste bitan, nego ubijanju ideologije.

 

Kada se ideoloske vodje izvedu pred sud, kada se ogoli ideologija, to ce biti pravi poraz.

 

Ni fazisam ni boljsevizam nisu unisteni vojno, unistena je ideologija i to je poenta svega. Bez toga, vojna pobeda ce biti uzaludna.

 

S obzirom da ideologija dolazi iz Saudijske Arabije, je l' to znaci da ove iz kuce Sauda treba izvesti pred sud?


  • 1

#29 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 22 November 2015 - 04:24

Jedan od boljih postova u ovoj temi je onaj Kinikov, koji nabacuje neke statističke brojeve, ali mu fali jedan. Po nekim ocenama 95% terorističkih činova je još uvek nacionalističke konotacije a ne verske.

To ces bogami malo teze da razdvojis u primitivnim drustvima tipa Sirije ili, ahem, Srbije. 


  • 0

#30 sarplaninac

sarplaninac
  • Banned
  • 164 posts

Posted 22 November 2015 - 09:01

Holandski istoricar Van Rossum kaze

 

˝IS(il) je direktan rezultat americke intervencije. Niko u svetu nije toliko doprineo nastanku terorizma kao  USA˝

 

http://www.nineforne...-heeft-gebaard/


  • 0