Jump to content

Photo
- - - - -

Teroristicki napadi u svetu i rat protiv terorizma

• Please log in to reply
2958 replies to this topic

#46 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 22 November 2015 - 22:32

ne, naročito.  samo, sad bolje razumem rast nacionalizma u Evropi.  

ne naročito, samo onako malo... :-1:

koji će nam qratz balije, to si hteo da kažeš?

• 1

#47 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 22 November 2015 - 22:34

ne, naročito.  samo, sad bolje razumem rast nacionalizma u Evropi.  

Ne, ili ne naročito? Nacionalizma u Evropi je bilo i premigracija. A smeta li ti nacionalizam (u Srbiji) ne, ili ne naročito? :wicked:

Edited by Pristevac, 22 November 2015 - 22:34.

• 0

#48 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 22 November 2015 - 22:47

uuuuu pazi sad ovo. Sad vi kao mene nešto penalite.  :lol:

ajd još jednom, for the record, a onda obojica - troskoci, ako nemate šta pametno da napišete

Ne, ne smeta mi naročito to što ironside kaže da ima 28% muslimana u Belgiji. Samo mi je, ukoliko je ova cifra tačna - nešto jasnije to što će desničari preuzeti Evropu u narednih nekoliko godina i što, makar ako je verovati FB, Twiteru i ostalom - tamo (u Belgiji) vlada malte ne ratno stanje. 

PS srpski nacionalizam mi naravno, smeta.  ;)

e: izvinjenje Ironsideu - sad vidim da je pisao o Briselu a ne o čitavoj Belgiji - no, to ne menja mnogo ono što sam napisao.

Edited by steins, 22 November 2015 - 22:48.

• 1

#49 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 22 November 2015 - 22:50

uuuuu pazi sad ovo. Sad vi kao mene nešto penalite.  :lol:

ajd još jednom, for the record, a onda obojica - troskoci, ako nemate šta pametno da napišete

Ne, ne smeta mi naročito to što ironside kaže da ima 28% muslimana u Belgiji. Samo mi je, ukoliko je ova cifra tačna - nešto jasnije to što će desničari preuzeti Evropu u narednih nekoliko godina i što, makar ako je verovati FB, Twiteru i ostalom - tamo (u Belgiji) vlada malte ne ratno stanje. 

PS srpski nacionalizam mi naravno, smeta.  ;)

e: izvinjenje Ironsideu - sad vidim da je pisao o Briselu a ne o čitavoj Belgiji - no, to ne menja mnogo ono što sam napisao.

Misliš da odjebemo u troskocima, a? :wicked:

Pa ko ti je kriv kad ti je jezik brži od sive mase, pa posle 'oćeš se vadiš na sve načine. Ali ne ide, jebi ga :lol+:

• 0

#50 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 22 November 2015 - 22:52

Nisam te ni ja razumeo, kakve veze muslimani sa desnicom imaju.

• 0

#51 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 22 November 2015 - 22:54

Jel ovo moguće?  :o

Da, oko 300 000 građana Bruxellesa su muslimanske vjeroispovijesti; najviše je Marokanaca, zatim Turaka, Kurda, Iračana, Albanaca, Egipćana i ostalih. Posljednjih 8 godina najčešće ime koje se daje muškoj djeci je Mohammed.

Ukupan broj stanovnika Bxl-a koji imaju strano državljanstvo ili su nedavno stekli belgijsko temeljem zakona iz 2000 je 56.5 %.

I moj kvart je većinsko muslimanski, pa se nikad u ovih 15 godina nisam niti u jednom trenu i ni u kom smislu osjećao nesigurno.

Da živim u Molenbeeku ili u nekim dijelovima Schaarbeeka, možda bi bilo drukčije, a možda i ne bi.

Uostalom, u tom gradu imaš četvrt sa diplomatskim predstavništvima, jezerima s labudovima, upmarket dućane i kafiće gdje espresso plaćaš 5 €, a odmah iza ugla počinje marokanska kazba s 10 džamija, na koju se naslanja zajednica u kojoj se govori isključivo portugalski - sve to na 200 m.

• 1

#52 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 22 November 2015 - 22:56

Misliš da odjebemo u troskocima, a? :wicked:

Pa ko ti je kriv kad ti je jezik brži od sive mase, pa posle 'oćeš se vadiš na sve načine. Ali ne ide, jebi ga :lol+:

ne znam  oko čega bi ja to imao da se vadim?!

@bbaza - veiliki broj muslimanskih imigranata ojačava desničarske partije. Rebound fenomen. ISIL i teroristički napadi samo katalizuju taj proces.

• 1

#53 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 22 November 2015 - 23:00

Da, oko 300 000 građana Bruxellesa su muslimanske vjeroispovijesti; najviše je Marokanaca, zatim Turaka, Kurda, Iračana, Albanaca, Egipćana i ostalih. Posljednjih 8 godina najčešće ime koje se daje muškoj djeci je Mohammed.

Ukupan broj stanovnika Bxl-a koji imaju strano državljanstvo ili su nedavno stekli belgijsko temeljem zakona iz 2000 je 56.5 %.

I moj kvart je većinsko muslimanski, pa se nikad u ovih 15 godina nisam niti u jednom trenu i ni u kom smislu osjećao nesigurno.

Da živim u Molenbeeku ili u nekim dijelovima Schaarbeeka, možda bi bilo drukčije, a možda i ne bi.

Uostalom, u tom gradu imaš četvrt sa diplomatskim predstavništvima, jezerima s labudovima, upmarket dućane i kafiće gdje espresso plaćaš 5 €, a odmah iza ugla počinje marokanska kazba s 10 džamija, na koju se naslanja zajednica u kojoj se govori isključivo portugalski - sve to na 200 m.

o tom govorim. Gledajući proteklih dana sve one snimke gde specijalne jedinice policije ulaze u ulice i zgrade ko u Bejrutu nisam mogao da shvatim zašto je to tako u Belgiji. Za Francusku znam od ranije da imaju takvu situaciju ponajviše zahvaljujući nekoj vrsti getoizacije kroz raznorazne projekte i distrikte.  Sad mi je jasnije i oko Belgije. 

• 0

#54 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 22 November 2015 - 23:21

A u NL milina. Premijer Rutte kaze nema sta da se brinete. To sto se u komsiluku malo zakuvalo nece imati poslijedice kod nas. Jedna od recenica koju samo on razumije je " wij zijn met meer" u prevodu, mi cemo pobjediti teroriste " jer nas ima vise". Danas KLM dobio novog Dreamlinera pa se malo reklamirali. Letio nisko iznad Feyenoordovog stadiona u kojem ima 40k gledalaca. Narod popanocio misleci da je otet i da ce da se srusi na njih. U medjuvremenu se Rutte i njegovi cesljaju.

Attached File  uploadfromtaptalk1448230877940.jpg   34.7KB   9 downloads

Edited by Trn, 23 November 2015 - 11:21.

• 0

#55 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 22 November 2015 - 23:30

o tom govorim. Gledajući proteklih dana sve one snimke gde specijalne jedinice policije ulaze u ulice i zgrade ko u Bejrutu nisam mogao da shvatim zašto je to tako u Belgiji. Za Francusku znam od ranije da imaju takvu situaciju ponajviše zahvaljujući nekoj vrsti getoizacije kroz raznorazne projekte i distrikte.  Sad mi je jasnije i oko Belgije. 

Ne, u tom smislu Belgija i Francuska nemaju nikakvih dodirnih točaka.

Prvo, Belgija nije imala kolonijalnih posjeda u muslimanskim zemljama: Marokance i Turke je početkom '60-tih pozvao kralj Baudoin jer je nedostajalo radne snage za velike infrastrukturne projekte u Bxl-u i čitavoj Belgiji (marokanskom kralju Hassanu II obraćao se kao "prijatelju i bratu"); islamska populacija u Francuskoj uglavnom je alžirskog i tunižanskog porijekla (ex kolonije) kao i iz dijelova subsaharske Afrike u kojim je dominantan Islam, a nekoć su bile pod francuskom kolonijalnom upravom.

Drugo, Pariz i Bruxelles su bitno različito komponirani - urbanistički i socijalno. Bxl nema siromašna predgrađa - banlieues, poput Pariza. Briselska predgrađa su, slično kao u SAD naseljena višom srednjom klasom europskog porijekla, dok se (uvjetno rečeno) geta nalaze u samom gradu. Izuzetno siromašni dijelovi grada mogu se naći u Molenbeeku (ali ne cijelom - jedan dio Molenbeeka je superatraktivna posh rezidencijalna zona), u Anderlechtu i još ponegdje.

Treće, ali to već pripada u osnovnu diskusiju radi koje je i pokrenut ovaj topic, briselska islamska 'zajednica' je vrlo heterogena. Npr prva generacija marokanskih imigranata je u potpunosti integrirana, često i asimilirana, dok su druga i naročito treća generacija često 'izmještene' imaju problem identiteta i vulnerabilni su u smislu o kojem ću pisati sutra; prva generacija turskih doseljenika (iz kojekakvih anadolskih vukojebina) se slabije primila, ali su druga i treća generacija sasvim asimilirane - nemoguće je vidjeti mlađu Turkinju pokrivenu. Unutar samih etničkih zajednica postoje socijalne razlike koje preslikavaju širu, belgijsku socijalnu diverzifikaciju, pa se ne može govoriti da su Marokanci ili Turci kao zajednica posebno siromašni ili socijalno deprivirani. Uz to, unutar same marokanske zajednice postoji podjela na Arape i Berbere, gdje ovi potonji često ne znaju beknuti ni riječ Arapskoga. Unutar sirijske zajednice postoji podjela na muslimane i kršćane (koji se opet dijele na katolike i ortodokse) itd.

Osim toga svi su politički izuzetno aktivni i to u svim političkim strankama (najčešće socijaldemokrati, ali i liberali, zeleni, pa čak i CD), pa tako i drže vlast u tijelima lokalne uprave.

Ako misliš da ti je nešto jasno u svezi Francuske, tek onda ti ništa neće biti jasno u svezi Belgije, jer paralele jednostavno ne postoje. Osim toga, u Belgiji nema krajnje desnice nalik Le Peničinom FN-u. Krajnja desnica je utočište (uglavnom flamanskih) ultranacionalista i izvan Antwerpena uglavnom ne predstavljaju značajniju političku snagu.

edit: tastatura

Edited by ironside, 22 November 2015 - 23:37.

• 8

#56 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 22 November 2015 - 23:50

Akcije u Briselu se upravo zavrsile.
  • 0

#57 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 23 November 2015 - 07:34

Ovo su tuzne slike i informacije iz Brisela.  Prelep grad, mali Pariz u koji bi se vratila kad god se ukaze prilika.

• 0

#58 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 24 November 2015 - 17:46

Atentat & vanredno stanje u Tunisu...

Edited by GlennGould, 24 November 2015 - 17:48.

• 0

#59 Wei

Wei
  • Banned
  • 254 posts

Posted 24 November 2015 - 18:02

Да+, у Тунису велики терористички напад.

• 0

#60 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 24 November 2015 - 19:13

http://www.novosti.r...unisu-15-mrtvih

da , a bolestan senzacionalizam nasih medija je bez premca... " bomba eksplodirala kod ambasade Srbije"...  istina  -  2 kilometara od ambasade... 

mi smo u toj igri izmedju Amerike , EU, Rusije i ISIS-a toliko bitan faktor da nemas pojma....

• 0