Jump to content


Photo
- - - - -

Posao u Danskoj, da li je ponuda dobra


  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#46 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 24 January 2015 - 02:28

zakomplikovaste bas oko neke poprilicno jednostavne stvari.

 

generalno ne moze se sa ogranicenom radnom I boravisnom vizom jedne zemlje/danske,svdedske norveske.../ ziveti neograniceno u drugoj zemlji ako nemas i tamo odobron boravak. momka kao sto rekoh moze da spase neki lokalni zakon za pogranicne zone ,ali kako za sada izgleda slaba vajda. no nije tesko proveriti.

 

a putovati preko mosta je mnogo krace nego sto vecina norvezana radi svaki dan. ja sam bila klasican pendler/ radis u mestu A posao u mestu B,pri tome razdaljina min XY kilometara/ I nije bilo lose,secam se pristojnih  poreskih olaksica zbog tog detalja.


  • 0

#47 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 24 January 2015 - 02:32

u oslu smo placali struju po potrosnji,voda je bila pausal. ovde u DC sve uracunato u rentu,pa trosi kako ti volja. nema ni pausal cak. secam se da je u oslu cim smo se uselili u stan strujomer bio na nase ime ,prvi put u istoriji  naseg rentiranja stanova po  belom svetu.


  • 0

#48 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 24 January 2015 - 05:43

Imaju je i ovde u NYC - ja vodu i gas nikada nisam placao - ni u jednom stanu, pretpostavljam da kompanija koja izdaje stanove nekako placa taj trosak, ali meni od potrosnje nije zavisilo nista. Jedini racuni koje vidim su za struju i internet. 

NYC ima drugacije zakone od ovde kod mene, mi imamo obe verzije iako uglavnom to "sve ukljuceno" dobijas ili kod jeftinijih stanova na duze vreme ili skupljih na krace vreme (3-6 meseci). Dugorocno iznajmljivanje uglavnom radi kirija +all utilities na tvoje ime.


  • 0

#49 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 24 January 2015 - 08:29

zakomplikovaste bas oko neke poprilicno jednostavne stvari.

 

generalno ne moze se sa ogranicenom radnom I boravisnom vizom jedne zemlje/danske,svdedske norveske.../ ziveti neograniceno u drugoj zemlji ako nemas i tamo odobron boravak. momka kao sto rekoh moze da spase neki lokalni zakon za pogranicne zone ,ali kako za sada izgleda slaba vajda. no nije tesko proveriti.

 

Naprotiv, tesko je proveriti (dokazati nedokazanima), jer ne postoji lokalni zakon koji bi bio iznad drzavnih imigracionih zakona, pa da u njemu nesto izricito pise. Ali naravno, uvek se moze pausalno lupati.

Ako bi momak iz price hteo da se naseli u Svedskoj dok radi u Danskoj, morao bi da se obrati svedskom Migrationsverketu i ispuni neki od uslova koji su potrebni za dobijanje svedske boravisne dozvole. Ali on ne ispunjava nijedan, dakle cabar. Tu je zakon izricit i ne postoji nijedan lokalni sporazum koji je iznad njega.

Doduse, postoji jedan nadnacionalni sporazum koji mu omogucava da to obavi. To je EU Blue Card, za koju mislim da ispunjava uslove, ali je to veliko zavitlavanje, i sumnjam da je ovom momku to opcija, bar ne u pocetku. Mozda kasnije kad se otvore mogucnosti za nove poslove, pa bude imao vise razloga za to.

Ova karta, doduse, ne vazi za Dansku, ali tamo ce ionako imati regularnu radnu dozvolu, dok bi ovo moglo da mu omoguci istovremeni boravak u Svedskoj.


Edited by vilhelmina, 24 January 2015 - 08:33.

  • 0

#50 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 24 January 2015 - 12:40

@Cyberwar: Hvala puno za link, moram ovo prouciti, izgleda da je stan rizik broj 1 za moju finansijsku konstrukciju. U firmi sam vec pitao da mi za prvi period ustupe jedan stan na koriscenje (firma iznajmljuje nekoliko stanova da bi smanjila troskove smestaja prilikom dolaska kolega iz kancelarija u drugim zemljama na sluzbeni put i ja se upravo nalazim u jednom od njih) i oni su pristali na period od dve nedlje

 
Odlicno! Ti ces po dolasku morati da prijavis adresu, najverovatnije u roku od par dana. Proveri ovde a adresu prijavljujes ovde, u tzv Borgerservicecenter u opstini u kojoj se taj stan nalazi i onda dobijas neku vrstu maticnog broja, verovatno neki privremeni jer si na ugovor od godinu dana (ima i neka varijanta sa tzv "poreskim maticnim brojem" ali tamo ce ti, ne sumnjam, objasniti sve sto treba). Prodiskutuj sa tvojom firmom da li je njima OK da prijavis tu adresu (bez obzira na to sto ces u tom stanu biti samo dve nedelje). Ako je njima to OK (to je njima ni iz dzepa ni u dzep, njima je vazno da im uradis posao zbog koga su te zaposlili) onda nakon toga mozes da zivis bilo gde (mnogi tako rade), vazno da prijavljenu adresu imas i sa njom otvaras racun u banci (jer negde mora plata da ti legne). Kad budes otvarao racun u banci naglasi da zelis da taj racun bude i tzv NemKonto (to je sistem preko koga ti javne sluzbe uplacuju novac na racun; primera radi, poresko u slucaju da treba da ti vrate deo placenog poreza ). 

 

Koju vrstu radne i boravisne dozvole ces traziti/dobiti verovatno zna tvoja firma. Btw, ima firmi koje za racun svojih zaposlenih traze/iznajme stan. To je zgodna varijanta jer na taj nacin firma je neka vrsta garanta kod stanodavca (a ti, naravno, placas stan). Ne ustrucavaj se da prodiskutujes razne opcije sa firmom (ti najbolje mozes da ocenis u kom su fazonu).

 

I ne zaboravi, resenje uvek postoji. Nemoj da te prevelika zabrinutost spreci u namerama. ;)
 
 


  • 1

#51 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 24 January 2015 - 13:50

 
Odlicno! Ti ces po dolasku morati da prijavis adresu, najverovatnije u roku od par dana. Proveri ovde a adresu prijavljujes ovde, u tzv Borgerservicecenter u opstini u kojoj se taj stan nalazi i onda dobijas neku vrstu maticnog broja, verovatno neki privremeni jer si na ugovor od godinu dana. Prodiskutuj sa tvojom firmom da li je njima OK da prijavis tu adresu (bez obzira na to sto ces u tom stanu biti samo dve nedelje). Ako je njima to OK (to je njima ni iz dzepa ni u dzep, njima je vazno da im uradis posao zbog koga su te zaposlili) onda nakon toga mozes da zivis bilo gde (mnogi tako rade), vazno da prijavljenu adresu imas i sa njom otvaras racun u banci (jer negde mora plata da ti legne). .............
 
 

 

Ovo zaista nije u redu. I sama sam mislila da mu predlozim da prijavi neku fiktivnu adresu, a posle zivi jeftinije u Malmö, ali onda sam prvo pomislila kako cete me rastrgnuti ovde sto mu savetujem da krsi zakon, a zatim i da to nije pametno u njegovom slucaju. Tacno je da mnogi to rade - prijavljeni su na fiktivnoj adresi jer ne mogu da nadju stan "na belo", a stvarno zive negde "na crno", gde iz raznih razloga ne mogu da se prijave. To nije krupan prekrsaj i nije nikakav problem za drzavljane. Nesto malo veci moze da bude za vlasnike stalne boravisne dozvole, ali zato vrlo veliki za novopecene imigrante s privremenim boravisnim dozvolama. U ovom slucaju prekrsaj bi bio ucinjen u dve zemlje, i to zaista ne bi bilo u redu savetovati mu. S danske strane moze da bude okey, sta njih briga gde on zivi, ali na teritoriji Svedske bi boravio ilegalno.

To dalje znaci da ne bi mogao da iznajmi stan od urednih stanodavaca, jer oni vrse proveru kod Skatteverketa (poreskog) o kakvoj se osobi radi. I kad ustanove da se radi o nekom ko tu ilegalno boravi, pisi propalo. Ostaju mu razni lovci u mutnom, koji ce pristati da on tu zivi neprijavljen, a oni tek mogu da ga uvale u nevolje. Naci ce se vec neki komsija da prijavi da u stanu do njega zivi neki potencijalni ilegalni imigrant, i eto mu bede za vratom.

 

Prema tome, momak ne treba da ulazi u ovakve kombinacije dok se sam ne bude osecao domace na ovom terenu, a posto je dobar kandidat za plavu kartu, u dogledno vreme ce resiti sve svoje probleme. Do tada je bolje da se drzi jednostavnijeg i sigurnijeg, pa makar i nesto skupljeg puta. Pa ni u Malmö stanovi nisu dzaba, vec samo nesto jeftiniji nego u Kopenhagenu. Razlog zbog kojeg ljudi zive u Malmö dok rade preko Öresundbron je pre svega sto kao svedski drzavljani ovde mogu da koriste razne drzavne benefite. Nije to zbog jeftinijih stanova i uopste zivota.

 

Sto se tice firminog stana, ukoliko je firma ozbiljna, taj stan i njegov status su sigurno prikazani u poreskoj deklaraciji, nisu valjda na crno. Necije stanovanje u njemu bi u svakom slucaju bilo prikazano kao firmin prihod, dakle nije bas "njima ni iz dzepa ni u dzep". Mislim da bi bilo bezobrazno i traziti tako nesto od njih.

Nemojte vise paliti coveka. Ponuda je dobra i ovako, a ostalo ce biti kad bude vreme. Krsiti zakon od prvog dana vazenja boravisne i radne dozvole, nije pametno. Ono sto je sitnica za nas drzavljane, moze da ima veoma ozbiljne posledice za novopecenog imigranta s privremenim statusom.


  • 0

#52 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 24 January 2015 - 14:06

I da dodamo jos jednu "sitnicu". Mesecna karta za relaciju Malmö - Copenhagen je od 250 evra pa navise, zavisno od tacne lokacije. Razlika u ceni po svemu drugom jednakih stanova izmedju ova dva grada nije bitno veca od toga.

Prelazak mosta se placa, pa ni kolima nece biti jeftinije.

Najlakse je deliti pausalne savete bez mnogo razmisljanja.


  • 0

#53 SamoRad

SamoRad
  • Members
  • 9 posts

Posted 24 January 2015 - 14:32

Hvala svima na zaista velikoj pomoci, dosta korisnih ideja vrednih istrazivanja.

 

Sto se tice Malmea, iako je to svakako ideja koja zavredjuje paznju, ne verujem da cu se (barem u prvom periodu) odluciti da trazim stan tamo. Jednostavno, trenutna situacija vec iziskuje od mene da proucim dosta materijala o procedurama aplikacije za razne stvari, ostvarivanja prava itd. (hvala na linkovima :)), pa ne bih to za sada dodatno komplikovao. Mislim da bih se ipak pre odlucio da iznajmim stan dosta dalje od centra Kopenhagena, i po cenu da nesto vise platim u odnosu na Malme. Dakle, ova opcija ostaje da se eventualno razmotri kasnije. 

 

Ova varijanta sa prijavom na kompanijski stan (bar za prvo vreme) mi zvuci jako interesantno, svakako cu pitati par kolega da li je bilo takve prakse do sada pre nego sto se zvanicno obratim nadleznim u firmi. Ako se u toku trazenja stanova ukaze neka pouzdana ponuda a da stanodavac nije iz nekog razloga voljan da omoguci prijavu na adresu, eventualno bih razmislio o mogucnosti prijave na jednu adresu u Kopenhagenu u stanu koji iznajmljuje firma, tako da imam u svakom trenutku kontakt sa nekim ko tamo realno u stanuje (neki kolega), i eventualno stanovanje na nekoj drugoj adresi u Kopenhagenu ili okolini. To je najdalje sto bih otisao u dovijanjima da prevazidjem problem nalazenja stana (bar za sada).

 

Takodje, Blue Card ostaje kao mogucnost za kasnije. Koliko sam "na prvu" video, Danska je izuzeta iz ovog sporazuma, ali otvaraju se interesantne mogucnosti za kasniji (mozda i pre isteka ovih godinu dana) eventualni transfer u neku drugu EU zemlju (firma ima kancelarije u prakticno svim EU zemljama)...

 

Hvala najlepse jos jednom!


  • 0

#54 SamoRad

SamoRad
  • Members
  • 9 posts

Posted 21 June 2015 - 19:44

Zdravo,

 

Evo, da se javim, sve je proslo Ok, dobio sam radnu dozvolu i doselio se u Dansku pocetkom Aprila, nasao stan (Soborg 45min-1h od posla, 6000DKK mesecno, ukljuceni svi racuni sem interneta koji sam uzeo na svoje ime) za oko 3 nedelje, sto je super brzo u odnosu na ono sto sam ocekivao, Posao i radno okruzenje su ok, (do duse, to je mozda jedina stvar gde sam znao sta da ocekujem) grad i okolinu polako upoznajem. Mislim da sam vec uspeo i da se solidno uhodam oko mesta za kupovinu i sl.

 

Imao bih jeno pitanje, obzirom na moje dalje planove: kako sam razumeo citajuci po net-u, posedovanje danskog resident&work permita (cak i permanent, ma da sam ja dobio na godinu dana) ne olaksava mi nista i ne daje mi nikakva prava prilikom eventualnog buduceg trazenja posla u drugim zemljama EU. Da li sam to dobro razumeo, i da li eventualno ima nekih opcija koje previdjam? Mozda neko ima neko neposredno iskustvo sa ovom problematikom... Kako sam ja shvatio, danski drzavljani, ali ne i residenti, imaju pristup trzistu rada u ostalim evropskim zemljama.

 

Hvala vam puno na pomoci,

Pozdrav


  • 1

#55 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 21 June 2015 - 22:01

Tacno je. Mi imamo nemacku stalnu radnu i boravisnu dozvolu, ali smo za posao u Holandiji morali da prolazimo istu proceduru kao i za Nemacku. Ovo sto si prosao s Danskom, cekace te i pri sledecem poslu, ako resis da menjas drzavu...znaci, poslodavac mora da bude zainteresovan i spreman da ti obezbedi papire
  • 0

#56 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 21 June 2015 - 22:35

Ovo je lepo za cuti kad se neko sredi pa se javi da je sve obavio. Cestitke.


  • 0

#57 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 June 2015 - 22:42

Cestitke. Niko tebi ne brani da trazis posao bilo gde. jedino sto ces morati da uradis, ako dobijes ponudu za posao je da oradis papire uz pomoc kompanije.

 

Prvo se sredi, a onda u lov na povoljniju priliku. 

Puno srece.


  • 0

#58 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 21 June 2015 - 23:20


Imao bih jeno pitanje, obzirom na moje dalje planove: kako sam razumeo citajuci po net-u, posedovanje danskog resident&work permita (cak i permanent, ma da sam ja dobio na godinu dana) ne olaksava mi nista i ne daje mi nikakva prava prilikom eventualnog buduceg trazenja posla u drugim zemljama EU. Da li sam to dobro razumeo, i da li eventualno ima nekih opcija koje previdjam? Mozda neko ima neko neposredno iskustvo sa ovom problematikom... Kako sam ja shvatio, danski drzavljani, ali ne i residenti, imaju pristup trzistu rada u ostalim evropskim zemljama.

 

Meni je cudno da to ponovo pitas na ovom istom forumu, kad je o svemu tome bilo reci na prethodne cetiri strane topica.

Ako ti se zbog neceg ne svidja Danska, ili ti je dugo da cekas njihovo drzavljanstvo, ostaje ti opcija da sam trazis posao u nekoj EU zemlji i pri tome navedes kao referencu to sto vec radis za tu firmu u Danskoj. To ti bitno povecava sanse da nesto nadjes, ali je i rizicno, u slucaju da izvisis, a  tvoj trenutni poslodavac sazna da si trazio drugi posao.

Neku drugu opciju trenutno nemas, jer ti privremena boravisna dozvola u Danskoj ne daje nikakva prava osim onih koja su njoj navedena. Dakle, da zivis i radis u Danskoj dok dozvola traje. Rizik ti u svakom slucaju ne gine, ali bolja odskocna daska od te koju trenutno imas, tesko moze da se zamisli.


  • 0

#59 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 June 2015 - 00:08

Meni je cudno da to ponovo pitas na ovom istom forumu, kad je o svemu tome bilo reci na prethodne cetiri strane topica.

A vilhelmini trebalo 10 godina da se sredi. Mora biti da te covek zeza.

Ako ti se zbog neceg ne svidja Danska, ili ti je dugo da cekas njihovo drzavljanstvo, ostaje ti opcija da sam trazis posao u nekoj EU zemlji i pri tome navedes kao referencu to sto vec radis za tu firmu u Danskoj. To ti bitno povecava sanse da nesto nadjes, ali je i rizicno, u slucaju da izvisis, a  tvoj trenutni poslodavac sazna da si trazio drugi posao.

Kako mislis da bi trenutni poslodavac saznao da covek trazi drugi posao, ako mu ti ne javis?

Neku drugu opciju trenutno nemas, jer ti privremena boravisna dozvola u Danskoj ne daje nikakva prava osim onih koja su njoj navedena. Dakle, da zivis i radis u Danskoj dok dozvola traje.

Slobodno trazi bolje, ali ne gubi ovo sto imas.

Rizik ti u svakom slucaju ne gine, ali bolja odskocna daska od te koju trenutno imas, tesko moze da se zamisli.

Opet gledas kroz svoje uske vidike i unazadjujes coveka, svojim manjkom vizije! To sto ti tesko mozes nesto da zamislis, ne znaci da ne postoji!

 

SamoRad, puno srece i ne daj da te ljudi bez hrabrosti, volje i sposobnosti obeshrabruju.


  • 0

#60 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 June 2015 - 00:39

A vilhelmini trebalo 10 godina da se sredi. Mora biti da te covek zeza.

 

Covek je bitno mladji nego sto sam ja bila kad sam krenula, samac je, nema decu koju mora da izdrzava, i ima trazenu struku. Dakle, uopste nismo za poredjenje. Zasto ti po svaku cenu mene drobis u svaku pricu, to samo ti znas. Valjda neka opsesija...

 

Kako mislis da bi trenutni poslodavac saznao da covek trazi drugi posao, ako mu ti ne javis?

 

Moze da mu javi potencijalni poslodavac, kad pozove ovog trenutnog, da pita kako se SamoRad pokazao.

Ti nikad cuo za takve slucajeve? Izgleda da vama u USA veruju na rec. Ovde bas i ne. Obicno zele da znaju zbog cega trazis novi posao, zasto ti trenutni ne odgovara? Tacnije, zele da znaju da li posao ne odgovara tebi, ili ti ne odgovaras poslu.

 

Slobodno trazi bolje, ali ne gubi ovo sto imas.

 

Naravno, u slucaju da je moguce.

 

Opet gledas kroz svoje uske vidike i unazadjujes coveka, svojim manjkom vizije! To sto ti tesko mozes nesto da zamislis, ne znaci da ne postoji!

 

SamoRad, puno srece i ne daj da te ljudi bez hrabrosti, volje i sposobnosti obeshrabruju.

 

Neka si ti njemu pozeleo srecu iz USA, i nema nikakve veze sto pojma nemas kako stvari funkcionisu u Evropi, posebno ne u Skandinaviji. To mu sigurno zele i njegovi bliznji, koga god da ima.

Ako je covek pametan, bice oprezan s trazenjem novog posla. Unutar branse se informacije lako sire, i nije bas popularno previse siriti pricu. Postoji razlika izmedju hrabrosti i gluposti.

Ne obeshrabrujem ga, vec pokusavam da mu pomognem. Ovako nesposobna, bez hrabrosti i volje, ali s iskustvom u Skandinaviji, koje ti nemas. Najlakse je tapsati coveka po ramenu, cesitati mu i zeleti mu srecu. Samo ne znam koja je vajda od toga.


  • 0