Jump to content


Photo
- - - - -

Gljive


  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1 meraklija

meraklija
  • Members
  • 227 posts

Posted 01 March 2008 - 08:03

Cudo stvaranja!
Koliko dobro poznajete gljive?
Da li volite da ih jedete,berete,uzgajate?
Uopsteno,sta mislite o tim stvorenjima koja se nemogu svrstati ni u biljke ni u zivotinje?

Attached Files


  • 0

#2 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 01 March 2008 - 09:33

njam

favoriti: vrganji, petrovače, zlatače, blagve, zekice, lisičarke... (nazivi iz centralne šumadije - vrganji su porodica boletus, petrovače od lactarius.a, zekice rusule, a za ostalo ne znam...)


ova nije za jelo, samo za gledanje:
Posted Image
  • 0

#3 meraklija

meraklija
  • Members
  • 227 posts

Posted 01 March 2008 - 10:40

To je ova lepotica,Amanita muscaria u narodu poznata kao Muhara.Inace pecurke iz porodice Amanita su kod nas jedne od najotrovnijih,ali isto tako i jedne od najukusnijih.Tu je nadaleko cuvena Blagva,ili Jajcara (Amanita caesarea).

Attached Files


  • 0

#4 Helga grozna

Helga grozna
  • Members
  • 35 posts

Posted 01 March 2008 - 20:01

Evo, baš sada počinje sezona branja gljiva. Sada se nalaze martovke. Malo teže ih je naći jer su pokrivene suvim lišćem, a i takvu boju imaju, ali su vrlo ukusne. Na žalost nemam ni jednu sliku.
  • 0

#5 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 01 March 2008 - 20:16

Evo, baš sada počinje sezona branja gljiva. Sada se nalaze martovke. Malo teže ih je naći jer su pokrivene suvim lišćem, a i takvu boju imaju, ali su vrlo ukusne. Na žalost nemam ni jednu sliku.


Koliko sam ja shvatio martovke su vrlo retke gljive i tesko se mogu naci. Pre bih rekao da za vecinu gljivara sezona pocinje tamo negde krajem aprila, sa gljivom "smrcak". Medjutim ja ni smrcak do sada nisam uspeo da nadjem.. evo slike srecne porodice smrcaka:


Posted Image

Moze li neki savet za nalazenje smrcka npr na planinama, Zlatibor, Tara.. kada ga ima..?
Da li ste se ikada susreli sa ovom gljivom?
  • 0

#6 Helga grozna

Helga grozna
  • Members
  • 35 posts

Posted 01 March 2008 - 20:24

Naravno, smrčak je dobra gljiva i od nejestive se razlikuje po mirisu. Nejestiva smrdi i oko nje se skupljaju mušice. Najviše ih volim kad se kuvaju kao gulaš. Obično na planinama počinje sezoma dve nedelje kasnije.
Inače martovke nisu tako retke baš zato što se teže nalaze. Verovatno ću sutra malo u šumu da pogledam.
  • 0

#7 meraklija

meraklija
  • Members
  • 227 posts

Posted 01 March 2008 - 21:27

Martovka (Hydrophours marzuolus)

Attached Files


  • 0

#8 meraklija

meraklija
  • Members
  • 227 posts

Posted 01 March 2008 - 21:51

Treba praviti razliku izzmedju jako jestivog i cenjenog Smrcka i jako otrovnog Hrcka.
Smrcak (Morchella esculenta)-levo
Hrcak (Gyromitra gigas)-desno

Attached Files


Edited by meraklija, 01 March 2008 - 21:52.

  • 0

#9 meraklija

meraklija
  • Members
  • 227 posts

Posted 01 March 2008 - 22:01

Neki su susili i jeli Hrcka,sirov je smrtno otrovan,ali ne bih preporucio nikom da se igra i pokusava.Otrov ove pecurke izaziva "Giromitrinski sindrom" i gotovo uvek dovodi do smrtnog ishoda,a ko prezivi,jadna mu majka. :rolleyes:
Inace i ja jedva cekam,kao i Helga,da skoknem do sume i osmotrim sta ima.
  • 0

#10 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 02 March 2008 - 23:22

Bravo, odlicna tema.... :huh:

za sada po sumi nema skoro nista od gljiva, mislim na gljive uopsteno.
I ono sto je bilo je oprljio prethodni mraz, ali ima jako puno prolecnog cveca, iz raznih vrsta.

P.S. nikome ne preporucujem da na osnovu fotografija sa foruma i povrsnih opisa karakteristika a bez ikakvog znanja o gljivama sam bere po sumi i konzumira iste. Pored upoznavanja sa gljivama preko literature, pozeljno i preporucljivo, najbolje je "uciti" na terenu sa nekim ko poznaje gljive. Moje skromno gljivarsko iskustvo je oko 20-ak godina.

Odlicne fotke @meraklija, posebno onaj Pleurotus ostreatus. (njam) :)

Inace, moje misljenje je da gljive uzgajane na raznim podlogama "kod kuce", nisu ni priblizno dobre i ukusne kao gljive ubrane u prirodi. Ne uzgajam ih ali naberem po sumi ali samo onoliko koliko mi je potrebno za taj dan, nista preko. Uzasavam se ljudi koji potamane sve sto vide, a za sve druge vrste gljiva koje ne beru ili ne znaju sta je izgaze i isutiraju. ;)
O gljivama se na zalost ne vodi racuna uopste, bukvalno se tamane, unistavaju se miceliji bez razmisljanja i znanja da treba da ostane i za buducnost nesto, isti odnos kao prema prirodi uopsteno: gazi, seci, pali, cupaj, kidaj itd... :rolleyes:
  • 0

#11 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 March 2008 - 23:42

ovde se ovo zove hříb, ne znam na srpskom. X/2007

to je ista kao sa prve slike na topiku

Edited by alberto.ascari, 02 March 2008 - 23:42.

  • 0

#12 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 03 March 2008 - 00:22

Zelena pupavka (Amanita phalloides) smrtno otrovna,

Posted Image


i njena sestra Blagva ili Jajcara (Amanita ceasarea) jedna od najukusnijih gljiva kod nas


Posted Image
  • 0

#13 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 March 2008 - 01:20

Igrom slucaja ja sam ucio koje su gljive jestive a koje su otrovne.Dao bog pozaboravljao sam razliku tako da se ne bih usudio da ih berem.Znam da ima jedna vrlo slicna sampinjunu ali je strasno otrovna i obicno se greska placa zivotom.Otrov je specifican tako da tesko osteti jetru.
Koliko mi je ostalo u secanju pecurke koje jedu insekti su obicno bezbedne i za ljude.
  • 0

#14 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 03 March 2008 - 02:21

Koliko mi je ostalo u secanju pecurke koje jedu insekti su obicno bezbedne i za ljude.


Ovo je netacno. Ne postoji opsti zakon koji razgranicava otrovne od jestivih pecuraka. Mitovi na tu temu ukljucuju to sa insektima, onda ima ono "ako pecurka pecka kad je zagrizes otrovna je, a u suprotnom ne", "pecurke jarkih boja su otrovne" itd. Jednostavno, razgrinicenje izmedju otrovnih i jestivih pecuraka je moguce napraviti samo nabrajanjem jestivih i nabrajanjem otrovnih.
  • 0

#15 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 March 2008 - 02:35

Zato ih ja i ne berem mada mi se sve cini da su me ucili da to sa insektima ima neke veze.Verovatno gresim posto su prosle godine...
  • 0