Jump to content


Photo
- - - - -

Ekološka svaštara


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 04 January 2008 - 10:12

Zivm u staroj kuci koja je puna miseva. Nemam uslova da drzim macku.
Kako da se borim protiv miseva na ekoloski nacin, bez otrova?

hvala

#2 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 04 January 2008 - 15:43

Zivm u staroj kuci koja je puna miseva. Nemam uslova da drzim macku.
Kako da se borim protiv miseva na ekoloski nacin, bez otrova?

hvala



Jedan od načina je da im blokiraš pristup - potraži sve pukotine i procepe između poda i ragastova kroz koje se provlače, pa te rupe i pukotine blokiraj, popuni nečim, zameni poneku dasku. Miševi će ostati u komšiluku.

Čuo sam i za ultrazvučne spravice koje emituju za nas nečujne zvuke koji miševima paraju uši i kvare komunikaciju (ono mišje cijukanje je zapravo njihov bariton ili bas, glavna komunikacija je za nas nečujna - ali delimično čujna za mačke ili pse). Nikada ih nisam isprobao, pa ne znam koje su dobre i da li uopšte rade.

Miševi su inače veoma hrabri i bezobrazni. Čak i ako imaš mačku koja je lenja i nije neki lovac, trčaće joj ispred nosa i krasti klopu iz njene činije, kao u crtaćima, čim provale da je bezopasna.

Ako ta stara kuća ima drveni pod, sa šupljinom između dasaka i plafona ispod, otrov svakako nije pametna ideja jer je teško ili nemoguće ukloniti upokojene miševe ako se zateknu u tom prostoru kada ih stigne dejstvo otrova - nije baš dobro za svežinu vazduha u stanu ...

Pre jedno šest - sedam godina sam na kratko stanovao u takvoj staroj zgradi punoj miševa, i taj prvi način (blokiranje pristupa) je dobro obavio posao.

Edited by yossarian, 04 January 2008 - 15:52.


#3 Hayvan Palamud - Hapa

Hayvan Palamud - Hapa
  • Banned
  • 145 posts

Posted 04 January 2008 - 18:09

Ima jedan prastarinski način, nisam probao, ali kažu da je najefikasniji. Dakle, uhvatiš pacova, klopkom, i pustiš ga da gladuje 10 dana u klopci. Onda njega pustiš na ono mesto gde ima po tvom mišljenju najviše miševa. E taj pacov toliko pojede miševa a ostali se rastrče, da ti onog koji ih je pomljackao, možeš ladno da utepaš i bez neke nauke i jurnjave. čini mi se da je Rambo to jednom iskoristio u svojim filmovima!

Edited by Hayvan Palamud - Hapa, 04 January 2008 - 18:09.


#4 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 05 January 2008 - 09:59

Ili iskoristi ekolosku misolovku sa sirom, slaninom i ziletom.

Princip je sledeci: nadjes misiju rupu i tacno ispred postavis zilet sa secivom na gore, sa jedne strane stavis sir, a sa druge slaninu.
Kada mis izadje iz rupe (pri tom mu je zilet tacno ispod vrata) vidi sir, pa onda okrene glavu i vidi slaninu... Posle par ponavljanja (usled cuvene nedoumice kod miseva) i najjaci padaju :rolleyes:

#5 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 09 January 2008 - 10:35

Tragom vesti da je Kina donela zakon kojim se zabranjuje davanje besplatnih najlon kesa u prodavnicama od 01.06.2008.) pitam kako stoji situcija kod nas, da li se radi nesto o tom pitanju?

hvala

#6 st_jimmy

st_jimmy
  • Members
  • 1,055 posts

Posted 12 January 2008 - 22:12

radi se vraga, sad se vec i voce i povrce na merenjima stavlja u kese, umesto u one kartonske papire ... expanzija kesa je mislim pocela kod nas, kad su ljudi poceli da u svoje kante za smece stavljaju najlon kese i tako odnose smece u kontejnere (ipak je to one-way, umesto da sidju ispred zgrade sa kantom samo zbog smeca!) ...

#7 merdzi

merdzi
  • Members
  • 26 posts

Posted 15 January 2008 - 15:50

U mojoj zgradi se pojavio problem: u podrum je neko kroz prozorce ubacio psa i nalazi se tu vec danima. Jadnicak ne moze da izadje sam nikako, jer je taj prozor jako visoko a u podrum se ulazi merdevinama na koje on ne moze da se popne. Stalno laje, ja mu vec tri dana odnosim hranu i vodu ali on nikako nece da mi pridje i ne znam kako da ga uhvatim, jer bezi.
Ajde mi dajte neki savet jer komsije vec lude i hoce da zovu sintere a ja bih da ga spasim.
Kako da ga uhvatim?

Edited by merdzi, 15 January 2008 - 15:52.


#8 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 15 January 2008 - 15:54

uh :rolleyes:

nema vremena za postepeno navikavanje i sticanje poverenja
moraš silom

#9 merdzi

merdzi
  • Members
  • 26 posts

Posted 15 January 2008 - 16:33

Nema sta nisam pokusala. Cak sam se i pravila mrtva jer sam mislila da ce biti radoznao pa da ce prici ali ne vredi. Jutros smo bili moj momak i ja i vijali smo se sa njim dva sata ali nista. Problem je sto je podrum nizak jer je pun cevi i ja ne mogu trcati po njemu, a kuca je mali i smugne za cas.
Zvala sam i veterinara za savet a on mi je rekao da mu nosim hranu redovno dok ne stekne poverenje u mene. Problem je sto to moze trajati danima a vremena nemam.
Iskreno, palo mi je na pamet da mu u hranu stavim neki sedativ da ga malo uspava ali se ne usudjujem. Stvarno nemam ideju... Jel zna neko za nekakvu zamku da mu postavim?

#10 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 15 January 2008 - 17:03

Iskreno, palo mi je na pamet da mu u hranu stavim neki sedativ da ga malo uspava ali se ne usudjujem.

ali pitaj čika docu za dozu, da ne preteraš (ako je baš mali)
ili klasična zamka - kanap, štap i kutija, ispod nje hrana, pa čekaj...

srećno
i javi

#11 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 15 January 2008 - 17:07

Ili probaj da mu napravis nekako stazu da sam izadje a hranu stavi napolje.

Nego, zar nema tu neko da se pozove za takve slucajeve? (drustvo za zastitu zivotinje ili tako nesto?)

#12 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 16 January 2008 - 02:07

Ili probaj da mu napravis nekako stazu da sam izadje a hranu stavi napolje.

Nego, zar nema tu neko da se pozove za takve slucajeve? (drustvo za zastitu zivotinje ili tako nesto?)



ako imas neku dasku koja ce da posluzi kao most od podruma do gore, a hrana na kraju neko meso, da mirise jako i popece se on ili ona. A hranu mora da pojede malo da bi je pratio po dasci za izlazak.

Postoje i paste za sedaciju koje treba da se daju nekako zivotinji, doza odredjena prema kilazi psa jer ne sme da se pretera, kao i za sva druga sredstva. Jel bas mali, stenac ili pas mali rastom?
Iskreno ne znam ko bi isao od "drustava" da pomogne u ovom slucaju. Mozda Dejan iz NOA....

ajde, javi nam sta je bilo i zelim ti srecno!

#13 merdzi

merdzi
  • Members
  • 26 posts

Posted 17 January 2008 - 14:28

Ja jos uvek hranim ovo ludo kuce svaki dan tri puta dnevno i jos uvek nema sanse da mi pridje toliko da mogu da ga uhvatim. Postavila sam dasku preko merdevina nekako ali tuda nece da izadje jer vec do sredine kad dodje, visoko mu je pa se uplasi.
Pokusala sam sa kutijom, stapom i kanapom ali je suvise pametan, kutiji ni da pridje.
Na kraju sam zvala veterinara i molila ga da mi kaze koliku dozu kojeg sedativa da mu dam, da ga bar osamutim (stvarno se ne usudjujem sama to da radim), ali nece. "Samo se vi sprijateljite sa njim..."
Sto je najgore, ne verujem ni da bi ga sinteri mogli uhvatiti jer je podrum jaaako velik a jaaako nizak, pun cevi... nema coska u koji bi se pas mogao saterati... U Novom Sadu koliko ja znam ne postoji niko drugi osim sintera ko bi mogao da mi pomogne oko ovoga.
A meni ga je uzasno zao jer on svetlost dana nije video sigurno bar nedelju (mozda i vise)...

#14 Feba

Feba
  • Members
  • 158 posts

Posted 17 January 2008 - 14:36

Ja jos uvek hranim ovo ludo kuce svaki dan tri puta dnevno i jos uvek nema sanse da mi pridje toliko da mogu da ga uhvatim. Postavila sam dasku preko merdevina nekako ali tuda nece da izadje jer vec do sredine kad dodje, visoko mu je pa se uplasi.
Pokusala sam sa kutijom, stapom i kanapom ali je suvise pametan, kutiji ni da pridje.
Na kraju sam zvala veterinara i molila ga da mi kaze koliku dozu kojeg sedativa da mu dam, da ga bar osamutim (stvarno se ne usudjujem sama to da radim), ali nece. "Samo se vi sprijateljite sa njim..."
Sto je najgore, ne verujem ni da bi ga sinteri mogli uhvatiti jer je podrum jaaako velik a jaaako nizak, pun cevi... nema coska u koji bi se pas mogao saterati... U Novom Sadu koliko ja znam ne postoji niko drugi osim sintera ko bi mogao da mi pomogne oko ovoga.
A meni ga je uzasno zao jer on svetlost dana nije video sigurno bar nedelju (mozda i vise)...

Ne znam koliko je pametno da ga osamutis jer moze da se zavuce negde i tu se obeznani. Tek tada ga neces moci uhvatiti.
Ako te cevi greju mozda i da ostane jos neko vreme dok se malo ne opusti. Ako ga hvatas na silu moze da ugrize i pobegne a to je onda dupli problem.

#15 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 17 January 2008 - 15:45

a da probas da mu u podrum ubacis par opakih macaka, pa da vidis da li ce to pomoci da upotrebi doticnu dasku?


zezam se, naravno - nemoj da ga hranis dva dana, daj mu samo vode, treceg dana probaj da ga izvuces sa komadom mesa vezanim za konopac koji ces vuci po toj dasci...glad cini cuda