Jump to content


Photo
- - - - -

Ekološka svaštara


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#16 silent

silent
  • Members
  • 22 posts

Posted 17 January 2008 - 19:42

A sta ako se njemu svidja dole? :rolleyes: Toplo mu je i oseca se sigurnim, a da ne pominjem i hranu koju (redovno) dobija. Jednostavno nema razloga da se pomera odatle.
Pade mi na pamet isterivanje dimom, ali to bi podrazumevalo i vatru koja ne bi smela da se pali, verovatno zbog tih cevi...

#17 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 17 January 2008 - 21:43

nemoj da ga hranis dva dana, daj mu samo vode, treceg dana probaj da ga izvuces sa komadom mesa vezanim za konopac koji ces vuci po toj dasci...glad cini cuda

ovo mi deluje kao najsmisleniji zahvat, kad već sedativi i kutije otpadaju

Edited by Mioba, 17 January 2008 - 21:44.


#18 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 30 January 2008 - 11:25

U kojoj meri je proizvodnja EKO hrane kod nas standardizovana, da li neko ima neki link itd.

#19 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 13 February 2008 - 10:35

Ako pod EKO hranom mislite na organski gajenu hranu pogledajte sajt Udruženja za organsku hranu Terra's (http://www.terras.org.yu ) i njihovu stranicu sa linkovima. Pored Terra's ima i drugih organizacija koji se time bave, napr. REPA (Ruralno-ekološka poljoprivredna asocijacija) iz Aranđelovca. Koliko znam sertifikate izdaje Organica, imate njihov znak na nekim sokovima i slično.

#20 jablan33

jablan33
  • Members
  • 4 posts

Posted 11 June 2008 - 20:52

Nisam siguran da pišem u ispravnom forumu, nisam uspeo da nađem nijedan prikladniji, možda "urbanizam" аli takav ne postoji...

Elem, Telenor je pokrenuo neku akciju tipa "prvi srpski internet park", više o tome (sa sve fotografijama) na linkovima

http://www.elitemadz...et-parka-Srbiji
http://www.devprotal...read.php?t=5570

E sad, mene interesuje koliko je sve ovo legalno, i koliko je po vašem mišljenju etično. Ipak je zelena površina u pitanju, ja sam živeo u uverenju da postoje posebna pravila o (ne)oglašavanju na zelenim površinama. Po meni su reklame svakako jedan vid zagađenja, rame uz rame sa bukom i smogom.

#21 shinobi

shinobi
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 13 June 2008 - 13:03

tja, ja da se pitam ionako bih da ima free wifi pristup po celom gradu, a s obzirom na stanje neta u srbiji svaki pomak podrzavam. kapiram da je ovo vise marketing-potez ali treba neko da krene pa se mozda mrdnu i smradovi iz telekoma i tako dalje..

sto se tice zelenih povrsina, njima wireless signal ne gine, kao i ljudima uopste, no to je vec druga tema. tehnoloski razvoj se ionako nece zaustaviti ma koliko bio stetan po planetu.

#22 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 27 August 2008 - 10:56

14. ovog meseca našao sam u dvorištu moje vikendice u Barajevu (kod Beograda) nogu ptice. Sudeći po veličini rekao bih da je u pitanju najverovatnije golub. Bilo je malo svetlosivog perja i relativno sveža usirena krv, što bi značilo da je ptica stradala možda noć pre, najverovatnije od mačaka lutalica kojih tamo ima priličan broj.

Međutim, oko noge je bio prsten, sa sledećim oznakama:

SS 1908 35.134

Ako je neko označio pticu, pretpostavljam da mu je važno šta je s njom bilo pa zato ovim putem pokušavam da uđem u trag vlasniku ptice.

U Srbiji ima mnogo golubara i neko od njih bi sigurno znao da protumači oznake na prstenu, ali ne znam nijednog golubara lično, niti kako da stupim u kontakt s njihovim udruženjem.

Bio bih zahvalan ako bi neko sa foruma mogao da me uputi na njih.

#23 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 27 August 2008 - 11:30

probaj ovako. :ph34r:

#24 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 27 August 2008 - 11:39

probaj ovako. :ph34r:

Hvala. Ja sam oduvek mislio da se kaže "golubar". Kad ono: "odgajivač golubova"... :)

#25 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 27 August 2008 - 16:20

Ne treba posebno uzbunjivati zajednicu iako je za svaku hvalu namera.Udruženje odgajivača već decenijama organizuje takmičenja koja se sastoje da članovi kluba pošalju kamion na najudaljeniju destinaciju sa hiljadama golubova,u ovom slučaju pismonoša,i puste ih iz kaveza.Jedan deo stigne kući,drugi se zagube što zbog vremenskih prilika,što zbog nesnalaženja a vlasnik ukalkuliše gubitak nastao nestankom golubova. :ph34r:

#26 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 01 September 2008 - 23:48

U prolece o.g. je kod mene pao jedan golub, mokar skroz, nevreme ga je uhvatilo, osushili smo ga, nahranili i sutradan pustili.
Lep, crn sa cubom (to je valjda taj visokoletac?)
Na prstenu je bila oznaka:

SS 10 08 12.8.

Ostao je kod nas ili u okolini, pridruzio se vec postojecem malom jatu golubova, svakodnevno je na "menzi" i lepo zivi, slobodan je i ne pada mu na pamet da se ponovo glupira po visinama. :ph34r:
Uglavnom coolira na granama oraha i uziva.

#27 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 02 September 2008 - 13:31

Zanima me koja instanca ili pojedinac su u Beogradu nadlezni za ekologiju.

Grad vapije za zabranom plasticnih kesa, a mozda i flasa. Ima mnogo ekoloskih inicijativa koje bi trebalo sprovesti.

kako da dopremo do vlasti? Koja instanca ili pojedinac moze da ucini nesto i poravi ovu situaciju?

hvala

#28 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 03 September 2008 - 15:39

Ne treba posebno uzbunjivati zajednicu iako je za svaku hvalu namera.Udruženje odgajivača već decenijama organizuje takmičenja koja se sastoje da članovi kluba pošalju kamion na najudaljeniju destinaciju sa hiljadama golubova,u ovom slučaju pismonoša,i puste ih iz kaveza.Jedan deo stigne kući,drugi se zagube što zbog vremenskih prilika,što zbog nesnalaženja a vlasnik ukalkuliše gubitak nastao nestankom golubova. :ph34r:

Verovatno si u pravu. Pokušao sam na mail jednog našeg društva odgajivača koje mi je izgledalo nekako najozbiljnije, sudeći barem po nazivu, ali se moj mail vratio sa oznakom "nepostojeća adresa".
Moguće da odgajivačima nije baš mnogo bitno šta je bilo sa svakim golubom, sve dok se gubici kreću u okvirima "ukalkulisanih" količina. Inače, nisam nameravao nikoga da uzbunjujem, samo me je interesovalo mesto odakle potiče ptica čije sam ostatke našao u dvorištu.

#29 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 05 September 2008 - 21:50

Zanima me koja instanca ili pojedinac su u Beogradu nadlezni za ekologiju.

Grad vapije za zabranom plasticnih kesa, a mozda i flasa. Ima mnogo ekoloskih inicijativa koje bi trebalo sprovesti.

kako da dopremo do vlasti? Koja instanca ili pojedinac moze da ucini nesto i poravi ovu situaciju?

hvala

Npr. :

Sekretarijat za zaštitu životne sredine
Adresa:
27. marta 43-45
Beograd
beoeko@beogradsg.org.yu
Telefon: 011/3226-106
Faks: 011/3222-681

Pa onda imaš:

Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije
Telo koje izrađuje i predlaže nacrte zakona i vrši inspekcijski nadzor nad zagađivačima.

Kabinet Ministra
Omladinskih brigada 1
11070 Novi Beograd
Telefoni: 011/31-31-357; 011/31-31-359
Faks: 011/31-31-394
Email: info@ekoserb.sr.gov.yu

Sektor za kontrolu i nadzor nad zagađivačima
dr Ivana Ribara 91,
11070 Novi Beograd
Telefon: (011) 228-73-43
Faks(011) 215-75-39
Email: inspekcija@ekoserb.sr.gov.yu

Sektor za zaštitu prirodnih resursa
Omladinskih brigada 1
11070 Novi Beograd
Telefon:(011) 313-15-69
Email: priroda@ekoserb.sr.gov.yu

Odeljenje za upravljanje hemikalijama
dr Ivana Ribara 91,
11070 Novi Beograd
Telefon:(011) 215-87-59
Email: hemikalije@ekoserb.sr.gov.yu

Odeljenje za bezbednost životne sredine
dr Ivana Ribara 91,
11070 Novi Beograd
Telefon:(011) 228-75-53
Email: bezbednost@ekoserb.sr.gov.yu

Odeljenje za upravljanje otpadom
dr Ivana Ribara 91,
11070 Novi Beograd
Telefon:(011) 228-75-51
Email: otpad@ekoserb.sr.gov.yu

Odeljenje za integrisano pracenje zagađivanje
Omladinskih brigada 1,
11070 Novi Beograd
Telefon:(011) 228-75-52
Email: otrovi@ekoserb.sr.gov.yu

Odeljenje za procene uticaja
Omladinskih brigada 1
11070 Novi Beograd
Telefon:(011) 313-13-56
Email: analiza@ekoserb.sr.gov.yu

Zavod za zaštitu prirode
Dr Ivana Ribara 91
11 070 N. Beograd

tel: 011/2093 801, 2093 802
beograd@natureprotection.org.yu

Ako hoćeš da prijaviš nešto konkretno, adresa je:

Grad Beograd – gradska uprava
Sekretarijat za inspekcijske poslove
Sektor inspekcijskog nadzora
za zaštitu životne sredine
Adresa: 27. marta 43-45
Tel: 322-72-41

Osim toga, imaš brojne građanske inicijative:

DOMAĆE EKOLOŠKE ORGANIZACIJE

Adresar Centra za razvoj neprofitnog sektora

Baza za pretragu ekoloških organizacija u Srbiji, ali na engleskom jeziku prema oblastima delovanja (metodologija stranih zemalja koje nadziru rad.)


MEĐUNARODNE EKOLOŠKE NEVLADINE ORGANIZACIJE
KOJE DELUJU U REPUBLICI SRBIJI U SARADNJI SA VLASTIMA

Regionalni centar za zivotnu sredinu za Centralnu i Istocnu Evropu (REC) - Kancelarija u Srbiji

A imaš i razne agencije koje se pretežno bave prikupljanjem i objedinjavanjem podataka o životnoj sredini, npr.:

Agencija za reciklažu
Agencija za zaštitu životne sredine

#30 paradajz

paradajz
  • Members
  • 81 posts

Posted 06 September 2008 - 11:03

Poznajete li nekoga ko bi prodao stenca bobtaila?