Jump to content


Photo
- - - - -

Ekološka svaštara


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#46 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 12 May 2009 - 13:18

Tragom vesti da je Kina donela zakon kojim se zabranjuje davanje besplatnih najlon kesa u prodavnicama od 01.06.2008.) pitam kako stoji situcija kod nas, da li se radi nesto o tom pitanju?

hvala


Situacija je zapravo katastrofalna. Nedavno sam putovala u Bosnu i umesto da uzivam u divnoj prirodi u prolece, kraj puta sam videla divlje deponije uglavnom od kesa limenki i plasticnih flasa, obale reka i potoka su zastrte tim otpadom, kese su visile na granama drveca...
Jednom sam spasila goluba koji se davio kesom posto je glavu slucajno proturio kroz rucku od kese i ona mu se nekako obmotala oko vrata, na ulici.

Jeste li ikad prebrojali broj kesa koje imate u rukama po povratku iz kupovine? Sedam osam ih bude a neke odmah bacim, one tanke su jedna u drugoj, bas uzas. Zgrozena svim tim, prvo sam pocela (na iznenadjenje prodavacica) da zamolim da mi ne pakuju u kesu ono sitno: knjigu u knjizari, cokoladu i kafu i sve sto kupim po jedno. Na pijacu sam pocela da nosim ceger. Ja znam da je ovo uzasno skroman doprinos, ali ako bi ljudi malo po malo poceli da shvataju ovaj problem, a, koliko se meni cini pocinju :ph34r: moglo bi nesto da se uradi.

#47 antiimperijalista

antiimperijalista
  • Members
  • 120 posts

Posted 04 June 2009 - 14:05

U direktne akcije spadaju sabotaže i razne demonstracije kao i oslobađanje životinja iz ("hokus-pokus") labaratorija. takve akcije se dešavaju širom planete...

1) Tokom noći 23. aprila aktivisti za zaštitu životinja su potopili norveški brod Skarbakk koji služi za lov kitova. To su učinili borci za zaštitu životne sredine pozivajući se na zaključke konferencije UN o životnoj sredini iz 1992, te obećanje pripadnika Sea Shepperd Conservation Society-a da će potopiti svaki norveški brod koji se toga ne bude pridržavao. Fotka (tri u jednoj):

Posted Image

Edited by antiimperijalista, 04 June 2009 - 14:18.


#48 Puppetina

Puppetina
  • Members
  • 2 posts

Posted 29 June 2009 - 09:35

Molim Vas da me posavetujete.

Uličica u kojoj živim je veoma mala i uska. Uprkos toj činjenici, u njoj postoji AUTOBUSKA STANICA. Zvuči neverovatno, ali je istina.

Moj prvi komšija (koji je inače vlasnik privatnog preduzeća "za obuku vozača, promet i poslovne usluge") parkira, tj. drži svoja dva autobusa u svom dvorištu, što je bukvalno ispod mog prozora.

S obzirom da iz samo njemu poznatih razloga, svakodnevno "turira" tim autobusima i pri tom pravi neverovatnu buku, a osim toga zagađuje vazduh ... to zaista smeta, ne samo meni, već većini ljudi iz ulice, jer je zaista je nepodnošljivo ...

Iako on tvrdi da poseduje dozvolu za parkiranje autobusa (koju nikada nikome nije pokazao) zanima me da li on uopšte ima pravo na to i kome konkretno možemo da se obratimo za savet i pomoć.

Unapred hvala

#49 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 22 November 2009 - 15:50

Azil u Rakovici je zatvoren do daljeg po nalogu Republičke veterinarske inspekcije sve do ispunjavanja potrebnih uslova i registracije kod nadležnog Ministarstva.

Informaciju je dao g. Dušan Ljuština koji je sada na mestu Tatjane Šaper, načelnice kojoj je prijava podneta.


Akcija sterilizacije beogradskih uličnih pasa koja je započela 23.10.2009. u gradskom azilu u Rakovici i trajala do 10.11.2009. godine, održana je u veoma lošim uslovima i pod okolnostima koje nijedna organizacija za zaštitu životinja ne bi trebalo da prihvati. Zbog toga želimo da skrenemo pažnju javnosti sa idilične slike o novom azilu i protekloj akciji koju stvaraju gradske vlasti, a naročito organizacije za zaštitu životinja koje su bile učesnice u ovom projektu.

,,Belgrade – Euro-P.A.S. and its partner organization from Belgrade Animal Rescue Center (ARC) together with the City of Belgrade organized the Castration Action during which three veterinarians from Europäischen Tier- und Naturschutz (ETN) are sterilizing a few hundreds of stray animals in the new Centre for sterilization in Rakovica, which is a part of Belgrade. This project is a good example how local authorities together with local and foreign animal welfare organizations can work together and help in resolving the problem of stray animals.“

Gornji pasus je preuzet sa sajta organizacije Euro-P.A.S., i u prevodu znači „Beograd – Euro-P.A.S. i njegova partnerska organizacija iz Beograda Spasilački centar za životinje (ARC) zajedno sa Gradom Beogradom organizovali su akciju kastracije za vreme koje su tri veterinara iz Europaischen Tier – und Naturschutz (ETN) sterilisala nekoliko stotina uličnih životinja u Centru za sterilizaciju u Rakovici, koja je deo Beograda. Ovaj projekat je dobar primer kako lokalne vlasti zajedno sa lokalnom i stranom organizacijom za zaštitu dobrobiti mogu da rade zajedno i pomognu u rešavanju problema uličnih životinja.“

Iza tih nekoliko redova, koji opisuju idiličnu situaciju i podrazumevaju odgovarajući postupak i uslove, krije se sledeća priča:

Do početka akcije sterilizacije gradski azil nije bio zvanično počeo sa radom. Razlog tome je to što objekat nije ispunjavao tehničke uslove, pa nije dobio upotrebnu dozvolu, a to u ovom slučaju praktično znači da nije imao napajanje električnom energijom koje zadovoljava standarde pa se nisu mogli priključiti neki potrebni aparati, nije bilo grejanja, telefona, niti zaposlenih koji bi se bavili psima. Postojali su administrativna služba, hvatači pasa i vozači. Kao ispomoć, bili su prebačeni radnici iz kafilerije u Ovči, čiji odnos prema psima je sinonim za zlostavljanje i ubijanje. To je poznato ne samo u Beogradu već i širom Srbije. Zahtev za promenu zaposlenih u Ovči uputile su gradonačelniku sve beogradske NVO za zaštitu životinja još pre više od godinu dana. Nije bilo osnovnih sredstava za održavanje higijene, pribora za čišćenje i sredstava za dezinfekciju. Postojala je jedna četka, jedna metla, jedna kofa i jedno crevo za vodu.

Od prvog dana su počele da stižu primedbe i pritužbe brojnih građana i staratelja uličnih pasa koji su dovodili pse na sterilizaciju. Na prvi pogled se videlo da je psima na postoperativnom oporavku lošim tretmanom ugroženo zdravlje. Psi su bili smešteni zajedno bez ikakve selekcije. U prostorijama sa boksovima nije bilo grejanja. Posle operacije psi su bacani na hladan beton prekriven urinom i fekalijama. Posle operacije psi nisu bili pod antibiotskom zaštitom. Veterinari nisu nadgledali njihov oporavak. U boksovima se nalazila po jedna drvena podloga na koju nisu mogli da se smeste svi psi i ispod koje se ne čisti. Hrana se nije davala redovno, a kad jeste, onda tako što je bacana na pod, jer nije bilo dovoljno posuda. Nije bilo ni posuda za vodu. Nabavljene su 15-tak dana posle početka rada azila, ali i pored toga psi su bili stalno žedni jer im nije sipano vode koliko je potrebno. Slabije jedinke nisu stizale ni do hrane ni do vode jer im to nisu dopuštale one jače. Bilo je bolesnih pasa i onih koji su u očigledno lošoj kondiciji, ali to nije sprečavalo da i oni budu sterilisani bez brige da li će podneti operaciju i kako će se oporaviti. Psi su bili u stalnom strahu i stresu, što utiče na njihov imunitet, a samim tim i na uspešnost njihovog oporavka.

izvor

Dakle, još jedan pokušaj gradskih vlasti da u saradnji sa nekompetentnim ljubiteljima životinja reše problem je definitivno propao. Medijska kampanja koja je pratila otvaranje ovog azila, koštala je verovatno više nego što se uložilo u azil. Privremeni, jeftini politički poeni skupljeni, a na ovom problemu će se raditi dalje kada budu opet potrebni. A do tada, sve po starom ...

#50 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 22 November 2009 - 23:03

Hoce "azil" u Rakovici?
Pa zar pored "srBskog svetca"?
"Azil?"

Evo ti hint.
Valjda prvo treba urediti zivotni prostor i okolinu za dvonosce, pa tek onda za cetvoronosce?

...


Upravo tako, Kinik. Samo, opet si pobrko lončiće. Azil u Rakovici su hteli tvoj gradonačelnik, Vladimir Terzin iz Sekretarijata za komunalne i stambene poslove grada Beograda i još nekoliko vrlih znalaca i poznavaoca realnih potreba ovog grada, ne ja, ne "mi" na koje ti se diže (kosa na glavi)!

Hoćeš da pričaš o tome - izvoli, ovde, nemoj nas ganjati po celom forumu i trovati ga svojim kinizmom.

#51 gently5210

gently5210
  • Members
  • 231 posts

Posted 22 November 2009 - 23:37

Zao mi je sto kazem,ali ocekivao sam da ce se tako razvijati situacija.Nigde gde ne mogu da osvoje puno glasova ne ulazu.Vidim po tome da lutalica ima sve vise i vise,a grad nema plan da resi taj problem jer ih ne zanima to...

A za to dovodjenje stranih veterinara da sterilisu pse nemam reci.Licno znam vise nezaposlenih vrsnih veterinara,po obicaju mucka i zamazivanje ociju ljudima i to sve na stetu opsteg dobra...

#52 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 07 August 2010 - 10:24

Iscurelo ogromno jezero

#53 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 10 August 2010 - 14:34

Pravo na čistu vodu - uprkos stavu Zapada

NJUJORK, 29. jul 2010 - Generalna skupština UN je donela rezoluciju kojom svim ljudima sveta priznaje da imaju pravo na čistu pijaću vodu. Glasanje su pokušale da miniraju SAD, Kanada i Velika Britanija. Nemačka je podržala predlog.
Osnovno ljudsko pravo na pristup čistoj pijaćoj vodi - sada je i zvanično priznato. Generalna skupština Ujedinjenih nacija je donela odgovarajuću rezoluciju. Zahtev za njenim usvajanjem podneo je ambasador Bolivije u UN, Pablo Solon. On je sa govornice poručio: "Ljudi se najvećim delom sastoje od vode. Oko dve trećine našeg tela i 75 odsto našeg mozga čini voda. Bez hrane se može preživeti i nekoliko nedelja. Ali, bez vode se ne može preživeti ni nekoliko dana".

Nedostatak vode smrtonosniji od side

No, veliki deo svetskog stanovništva se nalazi upravo pred ovim smrtonosnim izazovom. Prema informacijama Svetskog programa za ishranu, 884 miliona ljudi nema pristup čistoj vodi za piće, a gotovo 2,7 milijardi ljudi nema toalete ili druge vrste jednostavnih sanitarnih instalacija. Posledice su dramatične: svake godine, više od dva miliona ljudi umire usled nedostatka čiste vode ili bolestima koje se prenose zaraženom vodom.

"Bolesti koje nastaju zbog nedostatka čiste vode ili sanitarnih uređaja odnose više žrtava nego ratovi", rekao je Pablo Solon, "najčešći uzrok smrti dece mlađe od pet godina je - proliv. Nedostatak vode ubije više dece nego sida, malarija i male boginje zajedno ...".

Zapad kočio rezoluciju

Prilikom glasanja o rezoluciji, 122 od 163 zemlje čiji su predstavnici bili prisutni, glasale su za njeno usvajanje. Ali 41 zemlja je bila uzdržana – reč je uglavnom o državama industrijalizovanog severa. SAD, Kanada i Velika Britanija su se naročito trudile da spreče glasanje o rezoluciji. Ali, "industrijski" tabor nije bio tako složan kao u nekim drugim pitanjima: Nemačka je glasala za rezoluciju. Nemački ambasador u Ujedinjenim nacijama, Peter Vitig, rekao je "Mi ne delimo to uverenje ... Nemačka oseća kao obavezu sprovođenje milenijumskih ciljeva Svetske organizacije, a u te ciljeve spada i smanjivanje broja ljudi koji nemaju pristup čistoj vodi za polovinu - do 2015. godine".

Izvor: DW
................................................................................
......................


#54 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 10 August 2010 - 14:37

Izveštavanje o životnoj sredini u Srbiji

NIŠ, 3. avgust 2010 - U saradnji sa Novosadskom novinarskom školom i mrežom Ekopolis, Transitions objavljuje poziv novinarima da se prijave za učešće u programu Izveštavanje o životnoj sredini u Srbiji. Cilj projekta je pomoć novinarima da steknu veštine i znanja neophodna za izveštavanje o ovoj oblasti.
Projekat kofinansira Evropska unija u okviru programa "Jačanje dijaloga između organizacija civilnog društva Srbije i EU" kojim rukovodi Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji i koji realizuje GOPA Consultants.

Projekat uključuje online kurs o izveštavanju o životnoj sredini na BBC iLearn platformi, program učenja kroz praktični rad, seminar u Novom Sadu, te studijsku posetu Pragu.

Tokom projekta, učesnici će proširiti znanja o pitanjima vezanim za životnu sredinu, te naučiti principe efektnog i kompetentnog izveštavanja o ovoj oblasti. Domaći i međunarodni eksperti za životnu srednu i reporteri sa dugogodišnjim iskustvom izveštavanja u oblasti životne sredine učestvovaće u projektu kao predavači i mentori. Posebna pažnja biće posvećena razvijanju sposobnosti razumevanja i efikasnog interpretiranja naučnih podataka.

Organizatori pozivaju novinare zainteresovane za izveštavanje o životnoj sredini da se prijave na ovaj program koji će im kroz seriju sadržajnih aktivnosti ponuditi nova znanja, praktične veštine i kontakte neophodne za uspešno izveštavanje o ovoj oblasti.

Organizatori snose sve troškove učešća u projektu. Rok za prijave: 23. avgust 2010. godine.

Molimo zainteresovane kandidate da do ovog roka dostave biografiju (CV) i motivaciono pismo na sledeću e-mail adresu: enviroreporting@gmail.com.

Pitanja o programu možete postaviti koordinatoru projekta, Aleksandru Maksimoviću, na sledeću e-mail adresu: amaksimovic@nadlanu.com

Izvor: Ekopolis mreža
................................................................................
......................


#55 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 10 August 2010 - 14:39

Avion na sunčevu energiju

BERN, 8. jul 2010 - Uspeh ovog leta predstavlja korak napred ka nastojanju da se obavi let oko Zemlje sa avionom koji kao pogonsko gorivo koristi sunčevu energiju.
Avion koristi super efikasne solarne ćelije i baterije kako bi nastavio let i kada sunce zađe.
Letelica je sletela u devet sati na aerodrom udaljen na oko 50km u glavnog grada Švajcarske, Berna.
Tokom leta avion je dosegao visinu od 8.700 metara.

Reč je o najdužem letu sa avionom koji nao pogon koristi sunčevu energiju.

Četveromotornim avionom pilotirao je Švajcarac Andre Boršberg, bivši pilot mlaznih aviona.

Avion na krilima ima 12.000 sunčevih ćelija.

Konstruktori aviona Solar Impulse, ekipa predvođena Andreom Boršbergom i avijatičarem Betranom Pikarom, kažu da ovo dokazuje da je moguće da avion na ovakav pogon leti 24 časa dnevno.

"To je prvi put da je letelica na sunčevu energiju ostala u vazduhu tokom cele noći", rekao je Pikar novinarima.

U zoru avion je u baterijama imao još uvek dovoljno energije za tri sata leta.

Ekipa konstruktora sada namerava da izgradi još efikasniji model ovog aviona.

Cilj je da se do 2013 obleti zemljina kugla.

Izvor: BBC
................................................................................
......................


#56 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 18 August 2010 - 12:34

Evo šta sam danas kupio. smile.gif







Ipod & Ipad

Edited by Massive_Attack, 18 August 2010 - 13:09.