Jump to content


Photo

Bure baruta


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
378 replies to this topic

#16 CallCenter

CallCenter
  • Members
  • 1,892 posts

Posted 08 January 2004 - 10:54

sto se obicaja tice, obicaj je takav da se na badnje vece puca. barem u nekim krajevima. a tradiciju treba postovati. zasto je ta tradicija nastala to je drugo pitanje. a da li treba tradiciju nositi sa sobom u nove krajeve, opet je novo pitanje. ali da zavrsim s konstatacijom da u svijetu postoji nebrojeno primjera da se na odredjeni dan ispaljuje citav aresenal pirotehnike. eto ja znam za meksiko i kinu.

Po tradiciji, koju ne poštuješ (no, no!), trebalo bi da visiš sa neke grane kao tvoji preci. Blaža varijanta bi bila da sediš uz petrolejku pored ognjišta a ne u jednom od evropskih gradova.

Ili bi ti da mi ostali ovdje poštujemo tradiciju a ti da koristiš blagodeti civilizovanog sveta. Nama leteći burići, tebi sunce tudjeg neba.

Zahebi tu matematiku, mate.

Edited by CallCenter, 08 January 2004 - 10:55.


#17 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 08 January 2004 - 10:55

Da, postoji veoma duga tradicija pucanja na Badnje vece koja seze jos negde tamo do 1989,1990. Bozic je porodicni praznik, sa cijom je tradicijom pucanje u vazduh potpuno nespojivo. Naravno da novokomponovane srbende o tome nista ne mogu da znaju jer su takvi kao oni pre Milosevica tukli i kinjili one koji su slavili Bozic.

molim nekoga iz Crne Gore da nas malo prosvijetli o tradiciji pucanja na Badnje vece...ispade da je sve krenulo 1989, 1990...

#18 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 08 January 2004 - 10:57

evo da ne skacete na mene. skacite na "tradiciju" i "SPC".


http://www.montenegr..._u_bijeloj.html

http://www.spc.org.y...rna_gora_l.html

#19 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 08 January 2004 - 11:02

uostalom koliko predbozicna groznica kupovanja na zapadu ima veze sa Hristovim ucenjem? masovna histerija odlazenja u prodavaonice i kupovina svega i svacega? vrijeme darivanja ili nametnuta potreba od strane kapitalistickog potrosackog mentaliteta?

za to se nitko ne buni, ali eto pucanje na Badnje vece je bas anti-hristovski...

#20 CallCenter

CallCenter
  • Members
  • 1,892 posts

Posted 08 January 2004 - 11:08

Alo, dečak, ponovi polako (više puta) K - L - I - S, N - O - V - I - S - A - D.

Nego, more, da te pitam: očekuješ li da te u toj tvojoj Jevropi neko NN lice (u smislu bilo koga na sokaku) prinese kao žrtvu na oltaru toga-i-toga boga.

Mis'im, tak'a im bila delanja u davnim vremenima, a tradiciju valja poštovati. :lol:

Edited by CallCenter, 08 January 2004 - 11:09.


#21 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 08 January 2004 - 11:13

Alo, dečak, ponovi polako (više puta) K - L - I - S, N - O - V - I - S - A - D.

Nego, more, da te pitam: očekuješ li da te u toj tvojoj Jevropi neko NN lice (u smislu bilo koga na sokaku) prinese kao žrtvu na oltaru toga-i-toga boga.

Mis'im, tak'a im bila delanja u davnim vremenima, a tradiciju valja poštovati. :lol:


pa sto ako je to Klisa, Novi Sad...da li tamo zive pravoslavci, da li je tamo prisutna SPC, da li mogu drzati do svoje tradicije (nitko se ne zrtvuje, nije svrha da netko strada)?
samo trazite razloga za satanizaciju...

#22 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 08 January 2004 - 11:15

Pucanje iz prangije, puske, kubure jeste deo tradicije uz paljenje Badnjaka, ali ispaljivanje buradi???
Sta je sledece?
Topovske salve?
Atomska bomba?

#23 Mrgud

Mrgud
  • Members
  • 982 posts

Posted 08 January 2004 - 11:19

Sto se tice spomenika Matiji Gupcu, rekoh vam ja da je on bezobraznik jedan, prvo se sam srusi a kad ga podignu onda pocne juriti najbolje Srbe po trgu, oni su jadni pobegli a on se ponovo samosrusio. Najbolje bi bilo ga predati Hrvatskoj pa nek se ona bori sa njim ili jos bolje pretopiti ga u spomenik Drazi Mihajlovicu ili sacuvati pa od njega izliti spomenik Vojislavu Seselju ! :lol:

#24 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 08 January 2004 - 11:20

Pucanje iz prangije, puske, kubure jeste deo tradicije uz paljenje Badnjaka, ali ispaljivanje buradi???
Sta je sledece?
Topovske salve?
Atomska bomba?

znaci tebi samo burad smeta? drugima nespojivost pucanja i hristovih poruka, trecima neznanje koje im kaze da je to Arkanova izmisljotina, cetvrtima to sto je to bilo u Novom Sadu a ne u Niksicu ili Kninu...

a sad ajde ti nama kazi sta je to posebno s buradi? velika buka koju proizvode? opasnost od ozljeda? samo asocijacija na bure je nesto primitivno, odurno? ajde pojasni...mislim ako imas vremena.

#25 Mrgud

Mrgud
  • Members
  • 982 posts

Posted 08 January 2004 - 11:24

Za bure i karabit, pa to je "Hriscanski" obicaj, kao slava, kao badnjak!?!

Do sada je bilo objasnjenje da je badnjak zamena za kucnog boga (iz mnogobozje vere), sada je to od prekjuce - lik Isusa Hrista!?????
Pa onako uzgred pripitah zenu kako to da spaljujemo Hrista????
Nazalost i srpska crkva je primorana da prihvati od "mnogobozackog" naroda svakojake obicaje i da ih proglasava svojima!

#26 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 08 January 2004 - 11:34

Pucanje iz prangije, puske, kubure jeste deo tradicije uz paljenje Badnjaka, ali ispaljivanje buradi???
Sta je sledece?
Topovske salve?
Atomska bomba?

znaci tebi samo burad smeta? drugima nespojivost pucanja i hristovih poruka, trecima neznanje koje im kaze da je to Arkanova izmisljotina, cetvrtima to sto je to bilo u Novom Sadu a ne u Niksicu ili Kninu...

a sad ajde ti nama kazi sta je to posebno s buradi? velika buka koju proizvode? opasnost od ozljeda? samo asocijacija na bure je nesto primitivno, odurno? ajde pojasni...mislim ako imas vremena.

Smeta mi burad, smeta mi izivljavanje oko Bozica i izmisljanja novih obicaja tipa cekanja Bozica na ulicama i u kafani, ispaljivanja buradi, izivljavanje nad drugim veroispovestima i nacijama... Smeta mi nepridrzavanja tradicije od strane onih koji do juce nisu znali ni Ocenas (a ne znaju ga ni danas).

Mrgude, bas lepo sto i vi Hrvati polako prihvatate obicaje vecinske sredine u kojoj zivite.

#27 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 08 January 2004 - 11:49

Pucanje iz prangije, puske, kubure jeste deo tradicije uz paljenje Badnjaka, ali ispaljivanje buradi???
Sta je sledece?
Topovske salve?
Atomska bomba?

znaci tebi samo burad smeta? drugima nespojivost pucanja i hristovih poruka, trecima neznanje koje im kaze da je to Arkanova izmisljotina, cetvrtima to sto je to bilo u Novom Sadu a ne u Niksicu ili Kninu...

a sad ajde ti nama kazi sta je to posebno s buradi? velika buka koju proizvode? opasnost od ozljeda? samo asocijacija na bure je nesto primitivno, odurno? ajde pojasni...mislim ako imas vremena.

Smeta mi burad, smeta mi izivljavanje oko Bozica i izmisljanja novih obicaja tipa cekanja Bozica na ulicama i u kafani, ispaljivanja buradi, izivljavanje nad drugim veroispovestima i nacijama... Smeta mi nepridrzavanja tradicije od strane onih koji do juce nisu znali ni Ocenas (a ne znaju ga ni danas).

Mrgude, bas lepo sto i vi Hrvati polako prihvatate obicaje vecinske sredine u kojoj zivite.

ok. sad znam sto ti smeta. ali jos mi nije jasno sto ti burad smeta?

Edited by iuuui, 08 January 2004 - 11:54.


#28 iuuui

iuuui
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 08 January 2004 - 11:53

Sto se tice spomenika Matiji Gupcu, rekoh vam ja da je on bezobraznik jedan, prvo se sam srusi a kad ga podignu onda pocne juriti najbolje Srbe po trgu, oni su jadni pobegli a on se ponovo samosrusio. Najbolje bi bilo ga predati Hrvatskoj pa nek se ona bori sa njim ili jos bolje pretopiti ga u spomenik Drazi Mihajlovicu ili sacuvati pa od njega izliti spomenik Vojislavu Seselju !  :lol:

zasto odmah Srbe optuzujes? da li su uhvaceni pocinitelji? mozda su ga srusili Hrvati jer kao sto netko rece na ovom forumu u Hrvatskoj je Gubec i njegova buna bio u "nemilosti" Tudjmanovog rezima. sad se HDZ vratio na vlast u Hrvatskoj i mozda vidimo rezultate;)

#29 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 08 January 2004 - 11:55

Burad je izivljavanje, privlacenje paznje, silovanje obicaja. Jedini cilj je da se napravi sto veca buka, a to nema nikakve veze za obicajem pucanja za Bozic.

#30 Krampa

Krampa
  • Members
  • 4,481 posts

Posted 08 January 2004 - 11:57

Vidis iuuui, ako si ti istrcao iz neke Balkanske prasume ili kamenjara u jopancima i za tebe je ispaljivanje buradi i koristenje vatrenog oruzja normalna okolnost, ima nas kojim to zvuci malo cudno. Video sam ja i druge oblike Srpske tradicije, kao recimo, obranje vola shakom na Romaniji, ili recimo dizanje traktora na Palama. I sta je tu chudno? Nista. Pa normala je stvar u svetu da ljudi udaraju shakom vola medju oci, dok ovaj ne krkne u nesvest. Boze moj. Vo ko vo, traktor ko traktor. Sta sad tu ima da se diskutuje.

Razlika je sto je ovo Romanija a ne urbana sredina. Meni je licno drago sto ti svrsavas kada vidis pistolj ili bure u vazduhu, ali ima i drugih nacina obiljezavanja praznika a pogotovo verskih, koji su toliko vazni Srbima. Ovo je dokaz da u Srbiji nista nema pravu vrednost!
Ono sto bi trebalo da bude svetinja, srozalo se na ispaljivanje buradi i pucanje u vazduh. Sramota!

A znas ko je kriv?