Jump to content


Photo

Da li su ljudi bili na mesecu ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
274 replies to this topic

Poll: Verovatnoca da su ljudi bili na mesecu (296 member(s) have cast votes)

Verovatnoca da su ljudi bili na mesecu

  1. 100 % (146 votes [51.59%])

    Percentage of vote: 51.59%

  2. 90 % (15 votes [5.30%])

    Percentage of vote: 5.30%

  3. 80 % (5 votes [1.77%])

    Percentage of vote: 1.77%

  4. 70 % (4 votes [1.41%])

    Percentage of vote: 1.41%

  5. 60 % (1 votes [0.35%])

    Percentage of vote: 0.35%

  6. 50 % (11 votes [3.89%])

    Percentage of vote: 3.89%

  7. 40 % (2 votes [0.71%])

    Percentage of vote: 0.71%

  8. 30 % (4 votes [1.41%])

    Percentage of vote: 1.41%

  9. 20 % (5 votes [1.77%])

    Percentage of vote: 1.77%

  10. nisu bili tamo, sve je snimljeno u studiju (90 votes [31.80%])

    Percentage of vote: 31.80%

Vote Guests cannot vote

#31 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 06 January 2004 - 23:12

OK, Bato - mislim da dalja diskusija ovog smera nema smisla. Poceo si da ... :lol:

Edited by Mac, 07 January 2004 - 05:31.


#32 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 06 January 2004 - 23:39

Pa cekaj, necemo sad valjda na licnu bazu da prenesemo? Da sam hteo da se "nazivamo", mogao sam to davno da ucinim i to vrlo slobodnim nacinom izrazavanja. A mozda i dalje neces da razumes ono sta sam napisao gore - moja je namera ovde bila da iznesem razne teoretske mogucnosti. Cisto kao materijal za raspravu. Ukoliko smatras da je svaka od njih debelo iza bilo kakvog promila verovatnoce, dovoljno je da to kazes na jedan kulturan nacin. Debelo sam daleko od Pobunjenikovih i ne vidim razno razne zavere na svakom cosku - ovde se diskutovalo o jednom izolovanom vrlo konkretnom slucaju (ne celoj NASI, ne kompletnom istrazivanju kosmosa), ali ako mislis da se u danasnjem svetu neke stvari ne reziraju (tipa obaranje vlada i pucheva u malim zemljama), onda si ocigledno ti taj koji se pravi 'blesav'.


Edit: izvinjavam se ako je zazvucalo suvise licno ili uvredljivo - to mi nije bila namera. Tema je valjda trebala da bude prigodna za poslepodnevno caskanje uz kafu, a ja sam je tako i shvatio - ne kao neko licno dokazivanje ili 'otvaranje ociju'.

Edited by Bata.Ilich, 07 January 2004 - 02:15.


#33 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 January 2004 - 04:55

...


Da se malo vratimo na "romantiku".
Uvek se setim jednog clanka Orijane Falachi, koja je rekla nesto ovako:

Posle setnje po mesecu, on je za mene izgubio svu romanticnu draz. Kad god pogledam gore, pomislim na aluminijumske kutije sa hovnima astronauta koje su ostale gore.

A prisecam se i jednog mog letnjeg razgovora se dedom.
Gledamo mi gore, a on, stariji covek iz naroda, kaze - sta mislis imenjace, ima li gore nekoga? Ja, onako, mladalacki nadobudno, - deda, pa ljudi ce kad tad stici na mesec, nauka je .... i ostalo "selenitsko" trc-prc! On me pogleda, - kaze, ajde, ne pricaj svasta.

Kad, za vreme TV-prenosa, pola kuce, sve sa gostima, se podeli" - jeste-nije, a moj ce deda: moj unuk je jos pre dve godine rekao da ce ljudi stici gore. Svi zinu!
Od tada, - moj "naucni autoritet" je bio neporeciv.

Doduse, mozda sam slagao dedu.

...

#34 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 January 2004 - 04:59

2 wagabund
.........................

off topic:

Izvini, a pochemu Pelevin?

...

#35 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 07 January 2004 - 06:08

Velika prevara za covecanstvo


Naucni editor vesti BBC za internet, Dr David Whitehouse, sam autor radova o Mesecu, objasnjava zasto on smatra da je Nasa trebalo da objavi planiranu kontraverznu knjigu o sletanjima na Mesec


Da li sam jedini koji smatra da je americka svemirska agencija (Nasa) propustila dobru, ranije planiranu, priliku da obori tvrdnje pristalica price o prevari o sletanju na Mesec?

Znate o kojima se radi. Ljudima koji veruju da su sletanja na Mesec izlazirana u nekom vojnom hangaru.

Nasa je izjavila da je cilj knjige bio da obezbedi resurs nastavnicima da odgovaraju na pitanja ucenika u vezi teorije zavere.

Agencija kaze da je odustala od publikacije, jer je osetila da bi publicitet koji bi knjiga stvorila odvlacio paznju od osnovne namene te knjige.

Mozete da razumete Nasino razmisljanje. Ne zeli da vidja naslove “Nasa je dokazala da je otisla na Mesec”, jer bi to podrazumevalo da agencija ima nesto da objasnjava – a nema.

Ali tuzna je istina da je vera da su sletanja na Mesec prevara u porastu i ako ona bude ignorisana, onda ce oni sa tvrdnjama koje se ne mogu podrzati ostati bez odgovora i bice im slobodan prostor da ubedjuju druge.

Nasa nije trebalo da odustaje od knjige, vec da kaze: “to je to. Kraj razgovora.” Ne da bi to navelo teoreticare zavere da shvate da nisu u pravu.


Proizvodjenje zavere

Ono sto me uvek zbunjuje oko zagovornika zavere je njihov nedostatak kritickog razmisljanja i kako oni paradiraju sa svojim nedostacima kao da su vrline.

To je kao da je postaviti pitanje svevazno, a odgovor nije bitan; kao da je potreba da se veruje u zaveru jaca od dokaza.

Sto se tice dokaza da su sletanja na Mesec bila prevara – takvih nema. Ili, u najmanju ruku, nema takvih koja bi mogla da odole icemu jacem od trivijalnog ispitivanja.

Cinjenica je da je svaki delic tzv dokaza koji teoreticari laznih sletanja na Mesec daju ili sasvim ocito glup – rezultat njihovog sopstvenog nepoznavanja osnova nauke – ili ima sasvim jednostavno objasnjenje.

Ali, zasto verovati jednostavnom objasnjenju, kada mozes da proizvedes zaveru?


Oni nisu sami

Teoreticari laznih sletanja na Mesec nisu usamljeni. Postoje teoreticari NLO zavera, zavera Ravne zemlje, i oni koji zaista veruju da su krugove u zitu napravile neljudske sile ili vanzemaljci.

Znaci, da li su ove zavere istinite? Da li se tela vanzemaljaca cuvaju u Oblasti 51 u SAD? Da li americka vlada zaista ima osteceni NLO koji je pronasla kod Rosvela 1947? Da li su krugove u zitu napravili vanzemaljci koji, s obzirom na varijetet njihovih opisa, izgleda da prave skupove na nasoj planeti?

A ne zaboravimo i lice na povrsini Marsa, ili druge odlike marsovskih pustinja koje su vestacke tvorevine, ostaci nekih prastarih gradova, sada delimicno zakopanih pod lutajucim marsovskim pescanim dinama.

Mozda oni koji veruju u ove lude ideje misle da bi svet bio zanimljivije mesto kada bi X-Files bili istiniti? Mozda oni cvrsto veruju da su na krstaskom pohodu da otkriju “istinu”?


Stvar za smejanje

Stvarna istina je “tamo negde” i ona je mnogo zanimljivija nego sto teoreticari zavere zamisljaju. Oni, u stvari, namecu svetu svoje sumnje o prevari, masovnim lazima, zataskavanju i dvostrukim dilovima.

Ali, oni kazu: “pogledajte istoriju – ona je puna ljudi kojima su se savremenici smejali, ali za koje je vreme pokazalo da su bili u pravu.”

Ono sto oni ne shvataju je da samo zato sto je nekoliko genija bilo ismevano u proslosti ne znaci da ce svako ko je danas ismevan na kraju ispasti genije.

Sledeci put kada cujete da ljudi nisu sleteli na Mesec, ispravan odgovor je da se nasmejete.


http://news.bbc.co.u...ech/2441469.stm

Edited by Mac, 07 January 2004 - 06:14.


#36 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 07 January 2004 - 10:56

off topic:

Izvini, a pochemu Pelevin?


mislio sam da tekst fino objasnjava moja 'mesecharenja' po topiku. osim toga taj fragment je, kao sto znas iz knjige o ekspediciji na mesec. definitivno je podgrejala moje sumnje, iako sam svestan da je u pitanju fikcija.

#37 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 07 January 2004 - 11:16

Jeste da je uzorak jos uvek mali, ali za mene je rezultat ovog glasanja - zapanjujuci. Uzimajuci u obzir da se radi o ljudima koji su em obrazovaniji od proseka (umeju da korise racunar), em ipak i neka "intelektualna elita", daleko iznad recimo profila SC-a, rezultati su prosto neverovatni. Vise od pola, svaki drugi, sumnja!!! A zasto sumnja? Zato sto su neke ovakve face
Posted Image
iscackale nekakve "dokaze" i izmislile budibogsnama teoriju i prodaju sve to upakovano u nekakve "knjige".

Nemam reci.

#38 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 07 January 2004 - 11:34

Posted Image


ne razumem. jel to neki alan chumak za saznajne probleme? oces da kazes, ko sumnja u sletanje na mesec, on veruje ovom liku? ja ga prvi put videh pre neki dan kada si postovao taj link....

#39 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 07 January 2004 - 11:36

ovaj sve zna
100%




:lol:

#40 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 07 January 2004 - 11:48

Hocu reci da niko ozbiljan, nijedan ozbiljan novinar, nijedan naucnik, nijedan politicar, ama bas niko ne dovodi u pitanje sletanje na Mesec, osim ovakvih likova, ciji je cilj jedino da se njihove knjige sto vise prodaju.

Inace, tip je teski pacenik koji ne zna sta ce sa sobom. Za one koji razumeju francuski i imaju vremena (i zivaca).

P.S. I shvatam da i takvim likovima neko nekad poveruje, ali vise od polovine... na B92...

Edited by Braca, 07 January 2004 - 11:51.


#41 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 07 January 2004 - 12:06

P.S. I shvatam da i takvim likovima neko nekad poveruje, ali vise od polovine... na B92...


to je jedna premetachina logickog sleda, sto ti radis u dva posta za redom. ne znam za ostale skeptike, ali moja sumnja nema nikakve veze sa alanom chumakom, vec je posledica mog shvatanja sveta i svega. dakle o sletanju na mesec imam priblizno jednaka iskustva kao i o postojanju boga (i jedno i drugo sam video na televiziji), svodi se na dilemu verujem-ne verujem.

inace ne razumem odakle ti to poimanje B92 kao nekakvog elitnog zimovalishta, zar ne trube i oni na sve strane kako je to najposeceniji domaci sajt itd.

#42 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 07 January 2004 - 12:24

Video si Boga na televiziji??? Al ce MaranAta da se obraduje...

A sad ozbiljno. "posledica mog shvatanja sveta i svega", kazes. O tome se i radi. Shvatam da se mnoge stvari moraju kriticki posmatrati, ali za neke moras nekome i verovati. Narocito ako se oko toga necega slozila kompletna naucna elita ovog sveta. Ako upadnemo u zacarani krug "nikome nista ne verujemo", vrlo brzo mozemo apsolutno sve da dovedemo u pitanje. Pretpostavimo da nisi nikad bio u Australiji. Da li Australija uopste postoji ili su je "izrezirali u nekom studiju"? Ti si je video samo na televiziji, prema tome, imas "jednaka iskustva kao i o postojanju boga". Sta vredi sto su je ucrtali u sve enciklopedije i atlase sveta, ti je licno nisi video, pa prema tome, onda je legitimno da posumnjamo da uopste postoji, zar ne?

Sto se B92 tice, ko god je bio na drugim forumima zna da je B92 ipak bar malo ispred. I sto se pismenosti tice, i nivoa diskusija, i kvaliteta diskutanata. Bar ga ja tako vidim, zato sam i ovde.

#43 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 07 January 2004 - 12:37

Ni ja nisam cuo nikada pre za ovog lika. Mada, kao sto se Braca cudi procentu 'sumnjicavaca' u moonwalking, tako i ja ne mogu da se nacudim da taj isti intelektualni krem na ovom forumu veruje vise ili manje nekom coveku na osnovu toga da li je lep ili ruzan?!? 'Ocemo li mu i lobanju meriti (imaju Svabe iskustva sa time), whoever this guy is...

Enivej, da pokusam da razjasnim svoj point of view u ovom slucaju. Ne znam poimence ove likove koji izdaju knjige na ovu temu, ne smatram ih extra autoritetima niti ikakvim 'idolima'. Po pretrazi po internetu smatram da su mnogi "dokazi za hoax" stvarno glupi, ali ne svi - ima ih nekoliko koji zavredjuju paznju. Astronomijom sam se bavio godinama, onako amaterski. Verujem bez ikakve sumnje da je covek spustio bespilotne letelice na Mesec, na Mars, itd. da su uzorci doneseni, razne analize uradjene i vracene, da se duboko i detaljno spremaju tehnike i tehnologije za slanje coveka na Mars. Pratio sam sve misije od Mercury-ja i Sojuza do danas. Verujem da se debela vecina tih misija odigrala bas tako kako je opisano, jer nema nikakvog, pa i najmanjeg razloga u sumnju kod njih. Ne verujem u razne NLO zavere, u debelo misticne teorije o reljefima po Marsu (videcemo sta je to kada se sleti tamo i ispita, do tada cutim i kazem 'ne znam'), mislim da je glupost prica da ameri prave 'supertajna oruzija bazirana na zarobljenoj vanzemaljskoj tehnologiji', a da ne pominjem ove gluposti oko zavera 'ravne zemlje', te ostale zaverenicke terorije o Rokfelerima, jevrejima, masonima i slicne gluposti. Mislim da je i previse licemerno da se sumnja u vrlo konkretnu 'moonwalking' misiju trpa u isti kos sa nekim religioznim fanaticima ili idiotima koji uz lampu cekaju spustanje vanzemaljaca u Nevadi i frikovima koji misle da je neka zavera smislila homoseksualnost kao pokusaj regulisanja brojnosti populacije na planeti, po nekom kljucu i motu "sve su to isti uvrnuti i skrenuti tipovi". Uopste nije tako.

Ono sto kod mene (da ponovim frazu) 'dize obrvu' su svega par stvari koje mi se ne uklapaju bas u mozaik kako treba. Mozda bih i presao preko njih samo tako, ali tu postoji prizma koja pojacava njihovo dejstvo - to je mesto i vreme apolo misija. Mozda sa ove vremenske distance to ne upada odmah u oci, ali da pokusamo da prikazemo taj vremenski momentum i pokusamo da 'kreiramo' kontekst tih desavanja. To je bilo vreme kada je Mekarti ganjao komunjare po US of A, kada se otislo u Vijetnamski rat, kada je cela planeta bila na ivici prateci situaciju sa Kubom, vreme kada se nije prezalo od 'resavanja stvari' tako sto su se likvidirali vrlo vazni ljudi kao sto su braca Kenedi ili Martin Luter King, itede, itede. Uopste ne zelim da impliciram teorije oko ubistva Kenedija i da li je to bio Li Harvi Osvald ili neka zavera sa malim ili velikim "z" na pocetku. Cilj je samo da pokazem kako se u tom vremenskom intervalu uopste nije ustrucavalo u posezanju za drasticnim resenjima. Imajuci to u vidu, uz izvodljivost 'projekta obmane', kao i politicki i psiholoski znacaj spustanja na Mesec, moram ipak da ostavim mesta sumnji, ma koliko ona mala bila, jer ne mogu da se oslonim na premisu da 'vojni piloti koji su postali astronauti ne bi lagali' (u tom vremenskom kontekstu). Da je situacija iz bekgraunda bila drugacija, pogotovo bez upliva vojne jurisdikcije u NASU, i ja bih samo odmahnuo rukom uz komentar: "gluposti".

Iskreno, vise sam se nadao da ce se mozda komentarisati neki od konkretnih argumenata i kontraargumenata, nego ovo uopsteno natezanje "ma ne bi oni" vs "ma bi".

#44 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 07 January 2004 - 12:45

Ok, Bato. Koji su to "dokazi" koji ti podizu obrvu?

Zasto nisu izrezirali i Apollo 13?

#45 southsider

southsider
  • Members
  • 471 posts

Posted 07 January 2004 - 12:51

dakle o sletanju na mesec imam priblizno jednaka iskustva kao i o postojanju boga (i jedno i drugo sam video na televiziji), svodi se na dilemu verujem-ne verujem.


Ali za slijetanje ljudi na Mjesec postoje fizicki dokazi (foto i video snimci, stijene, uzorci tla, svemirski brod koji je tamo otisao i vratio se, zivi ljudi koji su skakutali po njegovoj povrsini i koji mogu da to potvrde svjedocenjem pod zakletvom nad Biblijom ili prikopcani na poligraf). Televizija prikazuje svakakva cudesa (reportaze sa dna okeana, skijaske skokove od 200 metara, hvatanje Sadama Huseina), ali, koliko ja znam, boga nije prikazala nikad. :lol:

Osim toga, Mjesec kao objekat zanimanja moze da se vidi i golim okom i provjereno utice na nase zivote (plima i oseka, nocno osvjetljenje, pomracenje Sunca). Kakve veze ima bog sa ovom pricom?

EDIT: evo braca tipka brze od mene :lol:

Edited by southsider, 07 January 2004 - 12:52.