Jump to content


Photo

Mystic River


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
77 replies to this topic

#31 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 14 March 2004 - 21:42

Nisam gledala film, tako da ne mogu da se upuštam u diskusiju o njegovim umetničkim vrednostima, ali primećujem da ga i oni kojima se nije dopao cene zbog glume.

Odgledala sam nekoliko inserata i videla "uzorke" Pennove glume za koju je dobio Oskara. Meni je upravo to bilo ono što me je odbilo i zbog čega nisam pogledala film. On se nešto grči, tresu mu se ruke, jeca, ne glumi nego zaista proživljava nervni slom. Meni je ta ljuta stanislavština prilično staromodna i, istini za volju, smešna. Čini mi se da je method acting nešto do te mere prevaziđeno i konzervativno da može da imponuje samo Akademiji (zato sam se i zabezeknula kad sam videla da je Depp nominovan, jer on neguje dijametralno suprotan pristup glumi; naravno da se ni u jednom trenutku nisam zavaravala da će biti i nagrađen). Ali vidim da nisam u pravu, i vama se sviđa. Pa me interesuje zašto.

#32 GEFJON

GEFJON
  • Members
  • 178 posts

Posted 14 March 2004 - 21:45

i ja se slazem...mada ne znam zasto ste i bili u bilo kakvoj dilemi oko tih silnih stvari oko filma(pogotovo kraja)?? :lol:
poz!

#33 GEFJON

GEFJON
  • Members
  • 178 posts

Posted 14 March 2004 - 21:51

i ja se slazem...mada ne znam zasto ste i bili u bilo kakvoj dilemi oko tih silnih stvari oko filma(pogotovo kraja)?? :lol:
poz!

hmmm...da-ovo sto sam napisala je bilo vezano za Indija i master yoda...
MAxivida:ja mislim da ce svima mnogo lakse biti da ti lepo film ipak odgledas.Nama lakse,da ne objasnjavamo,a tebi ujedno i lepse-jer je film vredan gledanja...zato,pravac u grad,pa juri ili one likove sa Div(lj)X,ili u bioskop!

poz

#34 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 14 March 2004 - 21:59

Gefjon, Master Yoda i ja smo se dobro razumeli, ne znam o kojoj dilemi govoris.

Film jeste tradicionalan u svakom aspektu, to mu je i vrlina i mana, zavisi ko ga gleda.

#35 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 14 March 2004 - 22:12

MAxivida:ja mislim da ce svima mnogo lakse biti da ti lepo film ipak odgledas.Nama lakse,da ne objasnjavamo,a tebi ujedno i lepse-jer je film vredan gledanja...zato,pravac u grad,pa juri ili one likove sa Div(lj)X,ili u bioskop!

poz

Znala sam da će prvi (možda i jedini?) odgovor biti ovakav. Međutim, ja nisam želela da se bavim ovim konkretnim filmom - on mi je samo bio povod da se latim šire teme, a to je method acting - za i protiv. Trebalo je da otvorim novi topik.

#36 Inter

Inter
  • Members
  • 2,572 posts

Posted 15 March 2004 - 01:25

Odgledala sam nekoliko inserata i videla "uzorke" Pennove glume za koju je dobio Oskara. On se nešto grči, tresu mu se ruke, jeca, ne glumi nego zaista proživljava nervni slom. Meni je ta ljuta stanislavština prilično staromodna i, istini za volju, smešna.


A meni si ti smeshna :lol: jer po insertima ocenjujesh glumu, ako ne i film. Penn je zasluzio oskara, ne samo zato shto je najbolje glumio i imao najtezu ulogu od svih nominovanih, vec zato shto je svoju tugu sa platna uspeo da prenese na srca mnogih od nas. Pogledaj film.

#37 GEFJON

GEFJON
  • Members
  • 178 posts

Posted 15 March 2004 - 19:37

A meni si ti smeshna  :lol:  jer po insertima ocenjujesh glumu, ako ne i film. Penn je zasluzio oskara, ne samo zato shto je najbolje glumio i imao najtezu ulogu od svih nominovanih, vec zato shto je svoju tugu sa platna uspeo da prenese na srca mnogih od nas. Pogledaj film.

Jao,kako je ovo bilo divno!!!!!!!!!!Moj covek,nema sta... :lol: :lol: :lol:

Edited by GEFJON, 15 March 2004 - 19:38.


#38 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 15 March 2004 - 19:54

jedino sto je son pen uspeo svojom "glumom" (tj. preglumljavanjem i igranjem samog sebe) da prenese u moj organizam je neopisivi osecaj dosade i vec vidjenog i zaljenja zbog utrosenog vremena i novca. na stranu to sto kojeg on igra ni ne treba da izaziva empatiju i sazaljenje vec naprotiv, osecanje gadjenja. onaj ko empatise sa jednim okorelim psihopatom koji seta naokolo i ubija svoje visegodisnje prijatelje ima ozbiljan problem sa poimanjem koncepta moralnosti.

#39 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 15 March 2004 - 20:34

I meni je kraj "malo" diskutabilan. Ubio neduznog covjeka, uz to dugogodisnjeg, psihicki oboljelog prijatelja, i nista. Tu je zena i njena ljubav koja lijeci sve, pa i osjecaj krivice. Mislim, sidji malo do Mystic river pa se utopi.

#40 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 15 March 2004 - 21:42

Ikar je potvrdio moje sumnje. Nema nikakvog dobrog razloga da pogledam taj film sem da bih mogla da se svađam s Interom. Pošto mi ta razbibriga ne ulazi u sferu interesovanja, ušparaću svojih 6 eura.

Još samo jedno pitanje. Interu, zašto misliš da se nečija gluma ne može oceniti na osnovu inserta iz filma? Naročito kad dotičnog glumca ne vidiš prvi put na platnu i kada u onome što ti je ponuđeno prepoznaješ nekoliko njegovih prethodnih uloga, odnosno baš ono što si očekivao? :lol:

U čemu je, onda, svrha trejlera, recimo? Ako iz tako kratke forme ne može ništa da se nasluti/proceni/zaključi, da li ih uopšte treba gledati i, ako ne, kako odlučuješ koji te film interesuje a koji ne?

#41 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 15 March 2004 - 23:51

Stvar ukusa kao i uvek osim gluposti pridike koga bi trebali da empatisemo na bazi moralnih nacela.

Pa neki moraju po stanislavskom da se izlome, neki dovoljno da udju u kadar i vec su odglumili.

Svrha trejlera je da izgubis 15 minuta gledajuci gluposti na koje ne bi potrosio vremena ni plakat da pogledas. :lol:

#42 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 16 March 2004 - 00:32

Stvar ukusa kao i uvek osim gluposti pridike koga bi trebali da empatisemo na bazi moralnih nacela.

mnogi smatraju da inteligencija i moral u principu nemaju veze jedno s drugim. ti si, medjutim, zivi dokaz da ta pretpostavka nije (ili bar nije uvek) tacna. dakle, ti verovatno nisi narocito bistar (a ni pismen, kaze se "s kim da empatisemo" a ne "koga da empatisemo"), pa si odmah potrcao da proglasis glupim nesto sto ocito ne razumes. istovremeno, ti si ocito covek kome su koncepti kao sto su "moral", "amoral", "ispravno" i "pogresno" potpuna nepoznanica. bilo bi dobro da nam pokusas objasniti na osnovu cega to, po tebi, treba empatisati sa nekim pojedincem.

empatija se najcesce definise kao afektivni odgovor na necije emotivno iskustvo i smatra se neizbeznim ciniocem u razvoju moralnog rasudjivanja. sto ce reci, ako empatises sa psihopatom povecavaju se sanse da i sam razvijes psihopatski sistem vrednosti.
ipak, pretpostavljam da je ovo sto pisem potpuno zaludno jer pisem coveku koji empatise sa tipom koji je, da citiram u prolazu: "Ubio neduznog covjeka, uz to dugogodisnjeg, psihicki oboljelog prijatelja, i nista. Tu je zena i njena ljubav koja lijeci sve, pa i osjecaj krivice. Mislim, sidji malo do Mystic river pa se utopi"

Edited by ikar, 16 March 2004 - 00:36.


#43 Johny

Johny
  • Members
  • 97 posts

Posted 16 March 2004 - 00:40

aj malo ja...
prvo, o oskaru. Po meni ga je apsolutno zasluzio Tim Robins, odlican kao i uvek sto neko vec pomenu. Sto se Pena tice, mislim da ga ne bi dobio da je bilo vise filmova sa markantnim glavnim ulogama. Meni njegova gluma nije ostala u secanju kao bash za oskara ali ko da dobije, Dep? ne ulazeci u diskusiju o njemu kao glumcu, uloga u "piratima" nije za oskara. Dakle mislim da Pen ustvari i nije imao pravog konkurenta.

E sad moja dilema sto se tice filma. Ko nije gledao film nek stane ovde jer cu malo da detaljisem kraj.
U prvoj verziji kad K. Bacon uleti kod klinaca i posle analizira razloge ubistva itd. sa zaboravih da li kolegom ili sl., zakljuce da je klinac izvrsio ubistvo zbog ljubomore, tj da mu brat ne zapali sa devojkom jer onda niko ne bi obracao paznju na njega. Kad prica sve ocu, Becon opisuje kako je pocelo kao igranje pa su slucajno opalili, pogodili je u ruku a onda jurili da nikom ne kaze?!!?? i ubili.
U prvom slucaju skripi to da su klinci sve isplanirali, znali gde da je sacekaju, jedan je legao pod kola?! i posle svega zvali da prijave ubistvo. (to ustvari nisam siguran da su oni, ali brat kaze onom klincu posle preslusavanja snimka "znam da mozes da pricas") U drugoj verziji, (a i u prvoj) osim debilizma da ti juris nekoga da ne kaze da si ga slucajno upucao, mi nije jasno brutalno prebijanje stapom?
Cini mi se da je Klint malo dosao u situaciju da je previse zakomplikovao, pa je morao nesto da zbrza na kraju...

Inace po meni film nije los, uopste mi nije sablonski, ja npr. nisam ni primetio ove zamerke dok mi drugi nisu rekli. Ne kazem da je epohalan ali je bolji od gomile filmova u poslednje vreme. Do sada najbolji istvudov, uz napomenu da nisam gledao "mostove okruga medison".

#44 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 16 March 2004 - 02:35

Stvar ukusa kao i uvek osim gluposti pridike koga bi trebali da empatisemo na bazi moralnih nacela.

mnogi smatraju da inteligencija i moral u principu nemaju veze jedno s drugim. ti si, medjutim, zivi dokaz da ta pretpostavka nije (ili bar nije uvek) tacna. dakle, ti verovatno nisi narocito bistar (a ni pismen, kaze se "s kim da empatisemo" a ne "koga da empatisemo"), pa si odmah potrcao da proglasis glupim nesto sto ocito ne razumes. istovremeno, ti si ocito covek kome su koncepti kao sto su "moral", "amoral", "ispravno" i "pogresno" potpuna nepoznanica. bilo bi dobro da nam pokusas objasniti na osnovu cega to, po tebi, treba empatisati sa nekim pojedincem.

empatija se najcesce definise kao afektivni odgovor na necije emotivno iskustvo i smatra se neizbeznim ciniocem u razvoju moralnog rasudjivanja. sto ce reci, ako empatises sa psihopatom povecavaju se sanse da i sam razvijes psihopatski sistem vrednosti.
ipak, pretpostavljam da je ovo sto pisem potpuno zaludno jer pisem coveku koji empatise sa tipom koji je, da citiram u prolazu: "Ubio neduznog covjeka, uz to dugogodisnjeg, psihicki oboljelog prijatelja, i nista. Tu je zena i njena ljubav koja lijeci sve, pa i osjecaj krivice. Mislim, sidji malo do Mystic river pa se utopi"

Yap gramaticar i dalje je glupo, vaznija je cerka od jebenog sjebenog prijatelja. Emocije su u ovom slucaju mnogo vaznije od morala. Frlas se sa recima koje ne razumes. Empatija podrazumeva i nekakvo saosecanje sa Penom stvarno ili imaginarno zasnovano. Kad odemo u bioskop proradi nekom magija nekom ne. Emocije i moral smjesano najlakse se piju, bacio si me stanje entropije kad ce Ulisova Vodka :lol:. Kod Penove zene na kraju ima ono sto je odradio Mica u Roju. Moral pa sigurno nije Dastin iz filma Psi od slame. Mani me moralnih pridika u filmovima. I u zivotu ih dele ljudi koji dalje od trafike na cosku nisu otisli.

#45 Goranz

Goranz
  • Members
  • 11,307 posts

Posted 16 March 2004 - 02:46

Ikar je potvrdio moje sumnje. Nema nikakvog dobrog razloga da pogledam taj film sem da bih mogla da se svađam s Interom. Pošto mi ta razbibriga ne ulazi u sferu interesovanja, ušparaću svojih 6 eura.

Zanimljivo rezonovanje,obzirom da na Ikarovoj top listi naj filmova prvih 5 mesta zauzimaju "Erotske avanture Belke i Strelke" ,volumes 1-5....