Jump to content


Photo

Split: Infotop kao primer nepristrasnog novinarstva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
98 replies to this topic

#1 Howdyay

Howdyay
  • Members
  • 71 posts

Posted 10 December 2003 - 00:54

Nije me mrzelo:

Jul.

Bilo nekad. Nije jedini.

Lizanje cmara vladajucoj stranci. DS.


Ne bih očiglednu naklonost ljudi koji uređuju Infotop prema Demokratskoj stranci nazvao lizanjem dupeta. U stvari, ta emisija je među pristojnijim, manje pristrasnim informativnim emisijama u zemlji. Interesantno je da te pored svih medija koji neumorno satanizuju DS na banalne i/ili perfidne načine žulja baš Pinkova, u odnosu na to što ovi rade diskretna, naklonost prema toj stranci.

Novinari-diletanti.


Pa, nije baš da RTV Pink ima monopol nad novinarima-diletantima u ovoj zemlji. Dapače.

Turbo-folk.


Isključivo u zakupljenom terminu; ne kao direktan plod uređivačke politike kuće.

Najnizi nivo novinarstva.


Nivo novinarstva koji se tamo da videti jako je daleko od najnižeg koji se da videti u ovoj zemlji. Ako to zaista nisi primetio, ne bi bilo loše da povremeno izađeš iz kuće, ili bar nabaviš TV i/ili prelistaš novine na internetu.

Novinarstvo na nivou Jerry Springera.


A Jerry Springer je zvezda Pinka, ili voditelj jednog od gledanijih talk showova u US of A?

Dziberluk.


Širok pojam. Ima džiberluka na Pinku, ali ga nije lišeno ni tvoje ponašanje na ovom topicu.

Narodnjaci.


Ponavljaš se.

Silikoni.


Silikoni su globalno, a ne ekskluzivno srpsko-pinkovsko pitanje - kao, uostalom, i većina drugih stvari na koje se pozivaš/koje prozivaš. A ako te Željko Mitrović napao u haustoru sa namerom da ti nasilno ugradi silikone, obavezno ga tuži!

Cecalikes.


Štašta?

Trachevi.


Ja više tračeva čujem u jednim Vestima TV B92 nego na Pinku za nedelju dana.

Glupace.


Hm, nemoj da te tuže.

Mazgoslavi-voditelji.


Ne znam na koje konkretno misliš. Ako misliš na one osobe što čitaju vesti na "engleskom"... :lol:

Pomodarstvo. Kich.


Nadam se da dovoljno znaš da uviđaš razliku između ove dve stvari. Ove prve mnogo više ima u nekim drugim medijima, a ove druge će, po svoj prilici, biti dok je ljudske civilizacije. Komercijalna televizija u zemlji u tranziciji je jedno od poslednjih mesta sa kog je realno očekivati pokušaje da se to izmeni; s obzirom na situaciju, Pink se i ne drži loše po pitanju kiča - mislim, najverovatnije narod u Srbiji može da primi mnogo više nego što im Pink nudi, a oni ipak ustupaju prostor i nekim drugim sadržajima.

Nekultura.


Još jedan širok pojam, i pojava koju i sam emituješ u prevelikoj meri da bi me se dojmio kao ozbiljan kritičar te pojave u društvu uopšte.

Edited by Howdyay, 10 December 2003 - 01:35.


#2 luba

luba
  • Members
  • 1,254 posts

Posted 10 December 2003 - 01:43

dok je samo razlika u stavovima topic, ne mesam se. ali ovo boli:

Ne bih očiglednu naklonost ljudi koji uređuju Infotop prema Demokratskoj stranci nazvao lizanjem dupeta. U stvari, ta emisija je među pristojnijim, manje pristrasnim informativnim emisijama u zemlji. Interesantno je da te pored svih medija koji neumorno satanizuju DS na banalne i/ili perfidne načine žulja baš Pinkova, u odnosu na to što ovi rade diskretna, naklonost prema toj stranci


ajde jedan pokazatelj ili dokaz da je infotop medju pristojnijim i manje pristrasnim? kakve veze s tim ima da li neko satanizuje nekog ili ne? po svim p.s. profesije koja se zove novinarstvo, u infotopu je jedino sto je pristojno to sto postoje hedovi kao i u svakoj emisiji vesti koja postoji. novinarstvo je vrlo jednostavna stvar, a to sto spiker tecno i tacno iscita ono sto je na papiricu nema nikakve veze sa novinarstvom.
i na pinku se dokazala pogresna procena medijskog tajfuna vesic-popovic, da je dovoljno pustati nesto na onome sto je gledano, pa da to postane opsteprihvacena istina.

usput, postoje i pravila kako rasporediti vesti da se ne primeti ko koga voli ili ne.
bilo koji medij koji u danu kada se u turskoj dogodi eksplozija u kojoj pogine preko 30 ljudi stavi tu vest u blok iz sveta, ne zasluzuje cak ni diskusiju o kvalitetu, sposobnostima i slicnim stvarima.

Pa, nije baš da RTV Pink ima monopol nad novinarima-diletantima u ovoj zemlji. Dapače.


da, ali otkud na pinku svi oni koji su do sada uhlebljenje mogli da pronadju samo u slicnim "informativnim" programima? nema pink monopol, i ostali koriste smrtonosnu zelju da se 'pojavim bar 15 minuta na televiziji' ali pink to radi perfidnije, uostalom, kao i kurir i balkan i ostali zutokljunci, dam ti bajlajn, ja pisem tekst, a ja mogu da budem koja god skracenica zelis da budem.

Nivo novinarstva koji se tamo da videti jako je daleko od najnižeg koji se da videti u ovoj zemlji

takodje glupost, odgovor gore. ovde svako moze da bude novinar, i kad se obraca nemackom predsedniku sa ej, srederu, kao da od mice trofrtaljke trazi izjavu u kafani, i kad kaze da 'liberali srbije je partija,' a da ne spominjem trebas, trebaju, cak stavise i slice gramaticko-pravopisne bisere koji su svakodnevni.
da ponovim, tamo ne postoji nivo novinarstva. vesti koje citaju su agencijske, nazalost i one pokazuju nepismenost, nepoznavanje i lose koriscenje recnika, a 'reporteri' koji se satro uzivo javljaju sa ovoga ili onoga su dovoljan dokaz mojoj tvrdnji.

Ja više tračeva čujem u jednim Vestima B92 nego na Pinku za nedelju dana


iako imam gomilu (profesionalnih) zamerki i na vesti b92, u izvestajima se makar odgovori na 5 aces, a to pise cak i u online udzbeniku novinarstva, pa i u onom iz suvarovske srednje skole.

Ne znam na koje konkretno misliš. Ako misliš na one osobe što čitaju vesti na "engleskom"...

da se ne zaboravi da je gospodin m.popovic bio zamenik ministra informisanja u vucicevoj i ostalim vladama jer im je bio potreban neko ko prica engleski. to sto zna da cita na engleskom na nivou jake cetvorke iz srednje skole ne cini ga novinarom. kao, uostalom, ni oliveru kovacevic.



Isključivo u zakupljenom terminu; ne kao direktan plod uređivačke politike kuće.

ovo nije tacno. to jest, mozda jeste ako zaboravimo na multitasking zmitrovica.

mogu ja jos, ali da vidim malo dokaza nepristrasnosti

#3 Howdyay

Howdyay
  • Members
  • 71 posts

Posted 10 December 2003 - 16:55

Yawn, yawn, yawn. Kakve veze ja imam sa Pinkom? Kako je samo jadna ta pretpostavka da ako nešto pokušavaš objektivno da sagledaš i/ili odbraniš nešto od neumesnih kritika, automatski se nalaziš na njihovom platnom spisku. Po svemu što sam ovde pročitao, ja ne gledam Pink mnogo više ili mnogo manje nego vi. Ja odgovorno tvrdim da postoji bar 5 medija koji su društvu u Srbiji naneli više štete nego RTV Pink, kako pre, tako i posle 5.10.

Što se tiče Vesti TV B92, nekad se "5 aces" mogu razabrati, ali to nije baš redovna pojava. Tipična udarna vest u toj emisiji glasi otprilike ovako:

X Y je, izgleda, šeretski nagovestio da mu je neko rekao nešto u vezi sa nečim što ima veze sa nekom aferom, a što baca posebno negativno svetlo na tog i tog. Nije rekao ko mu je i šta rekao, i nije bitno kada. Da čujemo sada šta o tome misle lideri marginalnih stranaka i naši vajni politički analitičari.

Posle toga, agencijske vesti u Infotopu dođu kao pravo osveženje. Kao i kakva-takva emisija o parlamentarnim izborima koja, posle godina gotovo svakodnevnog emitovanja The Simpsons, dođe u njihov bivši termin, nakon "nepristrasnog" šljaštećeg bojkota predsedničkih izbora na TV B92.

Edited by Howdyay, 10 December 2003 - 17:08.


#4 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 10 December 2003 - 17:19

Ah, znaci ti nisi na platnom spisku Pinka samo zato sto si ga branio, a svi ovi jesu na platnom spisku B92, zato sto im se ne dopada Pink? :lol:

#5 Howdyay

Howdyay
  • Members
  • 71 posts

Posted 10 December 2003 - 17:23

Ja nisam sugerisao da su oni na platnom spisku B92.
Idem da se odmaram od silnog urbanluka; later...

Edited by Howdyay, 10 December 2003 - 17:25.


#6 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 10 December 2003 - 17:49

Ne hranite trola!!!!

Ovo sto How-do-yaya pise o vestima B92 je uglavnom izmisljotina, mada jeste tacno da informativni program TVB92 zaista nije na nivou informativnog programa Radija B92 ali to ce se verovatno uskoro izmeniti kad dodje do spajanja redakcija. Ipak ovakvo masno laganje bez ijednog argumenta jasno ukazuje na nameru autora, kao i cinjenica da pokusava da zapocne raspravu o kvalitetu vesti televizije B92 u nameri da skrene raspravu sa pljuvanja po Pinku. Ali, ko hoce da pljuje B92 ima ceo jedan forum za to - ovaj topik je namenjen pljuvanju Pinka.

Dakle, da se vratimo na pravi trag - Pink je najvece djubre na inace prilicno smrdjlivom medijskom prostoru Srbije i tu cinjenicu treba uvek i na svakom mestu isticati, kao i background Zeljka Mitrovica.

#7 southsider

southsider
  • Members
  • 471 posts

Posted 10 December 2003 - 19:43

Ja odgovorno tvrdim da postoji bar 5 medija koji su društvu u Srbiji naneli više štete nego RTV Pink, kako pre, tako i posle 5.10.

Mene zanima priroda tvoje odgovornosti.

Relativno lako je ignorisati vecinu Pinkovih imbecilnih produkcija (info, kviz...), ali kad budjava ekipa iz Sitija uradi intervju sa clanom nekog interesantnog stranog benda (sa Echo-a, Placebo, Blondie...), pa kao ilustraciju puste 15 sekundi nastupa ili spota doticnih prvi i posljednji put u istoriji svoje televizije - ja se zastidim njihove bestidnosti. To stvarno ne mogu da gledam. Taj priprosti pokusaj "osvajanja" gledalaca za koje pouzdano znaju da povracaju na njih i njihovu televiziju je najgnusnije sto se tamo moze sresti.

#8 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 10 December 2003 - 20:11

"agencijske vesti dođu kao osveženje" - jeste, jeste, sa svim onim zarezima i dugačkim rečenicama, pravo su osveženje. priznaj - ti poželiš svako jutro da se onaj dilber vrati i da sve vesti budu agencijske, nemaštovite, samo Tanjug da rula, a Beta i Fonet za kulturu?

ajde tutanj, na Dedinje pa vozaj biciklo oko novoizgrađenog kružnog toka kod Pinka :lol:

#9 pametnica

pametnica
  • Members
  • 2,125 posts

Posted 10 December 2003 - 21:16

Yawn, yawn, yawn. Kakve veze ja imam sa Pinkom? Kako je samo jadna ta pretpostavka da ako nešto pokušavaš objektivno da sagledaš i/ili odbraniš nešto od neumesnih kritika, automatski se nalaziš na njihovom platnom spisku.

Sorry, ja sam poverovala da si moderator na njihovom sajtu posto se nisi ogadio.
Hajde neka "Vi" u mojim postovima bude zamenjeno sa "oni".

#10 Howdyay

Howdyay
  • Members
  • 71 posts

Posted 10 December 2003 - 21:47

Kad biste znali razliku između pljuvanja i kritike, shvatili biste da pljujete vi, i to ne samo Pink nego i mene, a da ja kritikujem. Termini poput "gluposti", "izmišljotine", "trol" i sl. treba da budu potkrepljeni primerima ako se već koriste u civilizovanoj raspravi (a treba ih izbegavati, kao što ih izbegavam ja, koji sam na ovom topicu ubedljivo najcivilizovaniji, iako i samom sebi izmamljujem osmehe "braneći" televiziju Pink).

Da čujemo, dakle, šta je "glupost" u mojim postovima, šta je "izmišljotina", i zašto sam ja "trol". K.o.n.k.r.e.t.n.o. Šta, recimo, nije tačno u mojim ocenama Vesti TV B92?

I još, da se razumemo: logično je da ovde komentarišem Pink u odnosu na RTV B92, jer je evidentno da mnogi od vas (svi?) doživljavaju 90dvojku kao defaultni antipod i antidot Pinku.

Edited by Howdyay, 10 December 2003 - 21:50.


#11 Howdyay

Howdyay
  • Members
  • 71 posts

Posted 10 December 2003 - 21:56

Ja odgovorno tvrdim da postoji bar 5 medija koji su društvu u Srbiji naneli više štete nego RTV Pink, kako pre, tako i posle 5.10.

Mene zanima priroda tvoje odgovornosti.

Moja odgovornost je građanske prirode. Alles klar?

#12 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 10 December 2003 - 22:19

Kad biste znali razliku između pljuvanja i kritike, shvatili biste da pljujete vi, i to ne samo Pink nego i mene, a da ja kritikujem. Termini poput "gluposti", "izmišljotine", "trol" i sl. treba da budu potkrepljeni primerima ako se već koriste u civilizovanoj raspravi (a treba ih izbegavati, kao što ih izbegavam ja, koji sam na ovom topicu ubedljivo najcivilizovaniji, iako i samom sebi izmamljujem osmehe "braneći" televiziju Pink).

Da čujemo, dakle, šta je "glupost" u mojim postovima, šta je "izmišljotina", i zašto sam ja "trol". K.o.n.k.r.e.t.n.o. Šta, recimo, nije tačno u mojim ocenama Vesti TV B92?

I još, da se razumemo: logično je da ovde komentarišem Pink u odnosu na RTV B92, jer je evidentno da mnogi od vas (svi?) doživljavaju 90dvojku kao defaultni antipod i antidot Pinku.

Pa ja sam ti lepo naveo zasto si trol, a ako ti to ne razumes onda je to druga stvar. Ajd probacu da ponovim:

X Y je, izgleda, šeretski nagovestio da mu je neko rekao nešto u vezi sa nečim što ima veze sa nekom aferom, a što baca posebno negativno svetlo na tog i tog. Nije rekao ko mu je i šta rekao, i nije bitno kada. Da čujemo sada šta o tome misle lideri marginalnih stranaka i naši vajni politički analitičari.


je cista izmisljotina, sto je jasno svakom ko je ikada gledao vesti TV B92. Ti sad pokusavas dve stvari koje su obe klasican trol. Prvo je da skrenes pricu sa Pinka na B92 a drugo je jos gori trol: nesto izmislis i onda uvlacis druge u polemiku sa tvojom izmisljotinom. Kako ja sad nesto konkretno da kazem o ovako uopstenoj budalastini.

Vidi, izmisljanje, laganje i podmetanje nema veze sa civilizovanom diskusijom, tako "civilizovanu disksuiju" zamisljate takvi kao sto ste Zeljko Mitrovic, Tatjna Vojtehovski i ti, ali to nema veze sa zivotom. Nadam se da radis za Pink ili si u DS-u, tvoj stil ponasanja je tako tipican za obe ove grupe. Ako ne pripadas nijednoj od ove dve grupe onda je to zaista ozbiljan problem.

B92 nije antidot Pinku. To prosto ne ide tako: kad je B92 bio najpopularniji radio na teritoriji na kojoj se cuo, Zeljko Mitrovic je jos uvek bio basadzija. Ali, obrnuto vazi, Pink (kao uostalom i Pingvin koji danas pripada kompaniji Pink) je izmislio Milosevicev rezim da bi napravio antidot B92.

Problem s vama je sto ne shvatate da nemaju svi u Srbiji pilece pamcenje. Neki od nas se secaju. Svega.

I da ne zaboravimo. Kako ono bese Yewl je kewl.

Edited by Bonzo, 10 December 2003 - 22:26.


#13 luba

luba
  • Members
  • 1,254 posts

Posted 10 December 2003 - 23:00

[quote name='Howdyay' date='10 Dec 2003, 17:55']

X Y je, izgleda, šeretski nagovestio da mu je neko rekao nešto u vezi sa nečim što ima veze sa nekom aferom, a što baca posebno negativno svetlo na tog i tog. Nije rekao ko mu je i šta rekao, i nije bitno kada. Da čujemo sada šta o tome misle lideri marginalnih stranaka i naši vajni politički analitičari.
QUOTE]

ne dobih primere pinkove nepristrasnosti i cega ono bese, profesionalnosti?

nadam se samo da su ovo partijski nastupi, jer ako imas bilo kakve veze sa novinarstvom, bolje menjaj posao, najdobronamernije. narocito zbog ovog dela navodne vesti b92 "da vidimo sta o ovom misle predstavnici..." imas cak i u ips-u knjigu basis of journalism, i ovo je pravilo broj 3

[QUOTE]The Simpsons.[/[/QUOTE]

kad se kupuju programi, dobija se licenca na odredjeno vreme. mozda je to vreme isteklo posle onanijskih repriziranja svih sezona? ne znam bas koliko to veze ima sa the simpsons :lol:

#14 Howdyay

Howdyay
  • Members
  • 71 posts

Posted 10 December 2003 - 23:34

Hm, plašim se da smo postali dosadni. Znam ja da vi možete ovako danima, ali ja, eto, neću. Na pljuvanja sam uglavnom odgovorio, a neću na svako ponavljanje pljuvanja da opet odgovaram. Stoga, samo mali komentar o "basis of journalism", dok se ne javi neko kulturniji, pošto mi je raspravljanje sa ovako nekulturnim, pljuvački nastrojenim i isprazno nadobudnim pseudokulturtregerima, premda donekle zanimljivo (antroploški, sociološki - dakle iz istih razloga iz kojih mi je donekle interesantan Grand Show) ipak i zamorno jer su previše na isti fazon, a meni glupo da sto puta komentarišem, demantujem, dokazujem... istu stvar na istom mestu. Dakle, nemojte potezati "basis of journalism" kao "kontraargument" meni koji tvrdim da su Vesti B92:

- nedopustivo pristrasne
- plitko senzacionalističke
- patetično populističke

i nadasve, a što je najopasnije od svega, u svemu tome i povrh svega, jako

-neodgovorne.

Da, ogorčen sam na Vesti. O tome bih rado porazgovarao sa onima koji su zaslužni što te vesti tako izgledaju, ali ne sa njihovim drvenim advokatima - volonterima koji ne umeju da diskutuju, a počeli su da me vređaju bezmalo čim sam se pojavio na forumu (talkin' 'bout medveđa usluga). Dosta o njima, back to Pink.

Što se mene tiče, neka Pink bude zabranjen. Uvaljajte Željka Mitrovića u katran i perje. Ali ako i samo ako prethodno bude temeljno preispitana i adekvatno nagrađena uloga SANU, SRS, Politike, Kurira... U međuvremenu, pustite komercijalnu televiziju da pušta "džiberluke" koje mnogi ljudi vole da gledaju, utoliko pre što imate urbanluka na lopate oko vas. Što se mene tiče, i praziluk-iz-dupeta džiberluk i usiljeni urbanluk su vrste džiberluka, a nešto makar približno kombinaciji:

kvalitetan informativni program + kvalitetan talk show program + kvalitetna politička analitika + kvalitetan serijski program + kvalitetan muzički program + kvalitetan filmski program

može se dobiti samo veštim korišćenjem daljinskog upravljača.

Edited by Howdyay, 11 December 2003 - 02:49.


#15 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 10 December 2003 - 23:47

U celoj prici nisi izneo ni jedan argument vec samo proizvoljne kvalifikacije koje nisi cak ni pokusao da obrazlozis. Tako da jeste tacno da je neko postao dosadan ali to sigurno nismo "mi" (ko god ti "mi" bili).

Primetio sam i neka zanimljiva znacenja raznih fraza u tvojim postovima. Npr:

civilizovana diskusija - neargumentovane kvalifikacije, podmetanja, izmisljanje
vredjanje - zahtev da se iznesu argumenti

Razumem da se sad pokusavas da se izvadis iz neprilike u koju si se sam uvalio. Tako tipicno...