Jump to content


Photo

Split: Porodjaj kod kuce, za i protiv


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
78 replies to this topic

#16 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 12 November 2003 - 23:23

onda to nije statistika.
Mislim, tako mozes da kazes da antibiotici ne pomazu, jer ako ja kazem da je pivo antibiotik, to je dokaz da su antibiotici sranje.

#17 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 12 November 2003 - 23:24

mislim na tok porodjaja za koji se misli da ce ici bez rizika. Uvek babica moze da pogresi, da se porodilja povredi......

#18 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 12 November 2003 - 23:25

onda to nije statistika.
Mislim, tako mozes da kazes da antibiotici ne pomazu, jer ako ja kazem da je pivo antibiotik, to je dokaz da su antibiotici sranje.

Ne razumem ovo, ali nema veze - da ne trolujemo vise.

#19 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 12 November 2003 - 23:41

mislim na tok porodjaja za koji se misli da ce ici bez rizika. Uvek babica moze da pogresi, da se porodilja povredi......


Aha, to... Naravno, ali verovao ili ne, to sto se porodjaj obavlja u bolnici ne znaci nuzno da ce strucno osoblje ranije reagovati u slucaju komplikacija, nego ako se porodjaj obavljao kod kuce. E, sad, zasto je to tako ja ne znam, ali na tome pociva cela prica sa porodjajima kod kuce. I na cinjenici da je boravak u porodilistu bukvalno trauma za veliki broj porodilja. A o troskovima tek da ne govorimo.

Inace, u Srbiji nije moguc porodjaj kod kuce, osim na divljaka. A ako se desi bilo kakva komplikacija postoje samo dve klinike u kojima se moze dobiti adekvatna medicinska intervencija i obe se nalaze u Beogradu. Horor...

Edited by Bonzo, 12 November 2003 - 23:43.


#20 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 12 November 2003 - 23:45

ne kazem da osoblje u bolnici reaguje brze, vec da ima bolju opremu.

#21 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 12 November 2003 - 23:50

ne kazem da osoblje u bolnici reaguje brze, vec da ima bolju opremu.

Naravno, ali ako dodje do bilo kakvih problema ici ce se u bolnicu, bez obzira da li se porodjaj obavljao u porodilistu ili kod kuce. Jedini argument za porodjaj u bolnici kod porodjaja koji nisu rizicni i jeste brzina reakcije u slucaju problema. Ako taj argument ne postoji - cemu onda porodjaj u bolnici?

#22 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 12 November 2003 - 23:55

taj argument postoji. Kad racunas brzinu reakcije uzmi vreme potrebno da se porodilji (ili bebi) da transfuzija, reanimacija i sta sve ne.

#23 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 13 November 2003 - 00:01

taj argument postoji. Kad racunas brzinu reakcije uzmi vreme potrebno da se porodilji (ili bebi) da transfuzija, reanimacija i sta sve ne.

Pa, malopre smo rekli da ne mora da znaci da ce do reakcije doci brze ako je porodjaj u bolnici.
Drugo pitanje je u kojem promilu porodjaja dolazi do potrebe za transfuzijom, reanimacijom i slicnim stvarima.

#24 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 13 November 2003 - 00:06

citaj pazljivije, reaguju istom brzinom, ali u bolnici imaju vece mogucnosti. Na raspolaganju im je oprema koje nema kod kuce.

Iako je promil mali, ovde upravo o tim slucajevima pricamo. Uostalom, nekome je rizik isplativ, neko me ne. Stvar licne procene.

#25 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 13 November 2003 - 00:10

Ne, ti citaj pazljivije. Ajd ponovicu, posto ocigledno ovi forumi tako funkcionisu. U svakom slucaju ce se ici u bolnicu ako dodje do problema. Ali ne znaci nuzno da ce u slucaju porodjaja zapocetog u bolnici do reakcije strucnog osoblja doci pre nego kod porodjaja zapocetog kod kuce. Zbog toga porodjaji kod kuce i jesu toliko popularni.

Edited by Bonzo, 13 November 2003 - 00:10.


#26 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 13 November 2003 - 00:12

AAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!

Imas dva identicna pordodjaja: Jedan kod kuce, jedan u bolnici.
Kod oba u isto vreme dodje do greske babice i treba dati transfuziju.
U bolnici je pacijent dobije za tri minuta, a ova nesrecnica zivi 5km od najblize bolnice. Jeli ti sad jasno?

#27 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 13 November 2003 - 00:24

AAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!

Imas dva identicna pordodjaja: Jedan kod kuce, jedan u bolnici.
Kod oba u isto vreme dodje do greske babice i treba dati transfuziju.
U bolnici je pacijent dobije za tri minuta, a ova nesrecnica zivi 5km od najblize bolnice. Jeli ti sad jasno?

Opet idemo u krug. Tamo gde je potrebno da se intervenise u roku od tri minuta se i ne radi u sali za porodjaje nego u operacionoj sali. A ako se u porodjajnoj sali desi komplikacija sasvim je moguca (negde i redovna, gledao svojim ocima) situacija da su potrebni sati da se porodilja ili beba prebace u operacionu salu. A sasvim je realno da je nekoj hitnoj sluzbi potrebno manje vremena za to isto.

Jel sad jasnije ili da odustajem?

#28 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 13 November 2003 - 00:31

Priznajem, pobedjen sam. Tek sam sad saznao da:

1. uvek se brze stigne iz kuce u operacionu salu nego iz porodjane u operacionu.
2. Uvek je potrebno prebaciti porodilju u drugu salu. Ne postoje slucajevi gde je pomoc moguca na licu mesta (doktor dodje u porodjajnu salu).

#29 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 13 November 2003 - 00:52

:lol: mislim da je onzo u pravu...

#30 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 13 November 2003 - 00:54

Znaci, nije jasnije. Sorry, ne mogu ti pomoci...

Mo, thanks na splitu (& brisanju flejma :lol: ).