Jump to content


Photo

Split: Porodjaj kod kuce, za i protiv


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
78 replies to this topic

#1 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 12 November 2003 - 15:24

Sta je tacno lose u porodjaju kod kuce?

#2 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 12 November 2003 - 15:26

Pa kao prvo, šta ćeš da radiš u slučaju komplikacije? Nemaš dokotra na raspolaganju, porođaj kod kuće obavlja samo babica.

#3 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 12 November 2003 - 15:32

Bas kao i u srpskim porodilistima...!? :lol:
Ako bih isao u detalje morao bi da usledi banana split pa cu se suzdrzati od trolovanja do otvaranja adekvatnog topika...

#4 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 November 2003 - 20:36

nikad mi nece biti jasno zashto neke zene hoce da se porode kod kuce.
niti imas lekara, niti neko moze pravovremeno da intervenishe ako recimo, plod nije dobro okrenut, ako mu se zapetljala pupchana vrpca oko vrata, ako pochnesh da krvarish...

#5 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 12 November 2003 - 21:47

Kako sta ces? Pa da pravis novo :lol:

#6 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 November 2003 - 22:09

Hej, ne preterivati...
Niti pupcana vrpca moze da se zapetlja preko noci, niti plod moze da se okrene preko noci - porodjaj "za po kuci" predvidjen je za zdrave, mlade majke, sa normalno iznesenom trudnocom, gde su sve prethodne kontrole pokazale da je sve normalno. Uostalom, taman i da nesto krene naopako, najcesce je najbliza bolnica 5 minuta kolima. Kazu oni koji se bave psihologijom trudnoce, porodjaja i babinja, da je to cesto za majku mnogo manje traumaticno iskustvo od odlaska u sterilnu, dehumanizovanu i depersonalizovanu bolnicu.
Na zapadu dosta zena to voli...
Medicinskih (obstetrickih) razloga protiv nema - uostalom, to je bilo uobicajeno kroz celokupnu ljudsku istoriju.
Sta je za zenu bolje, ne znam - nikada se nisam poradjao.

#7 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 12 November 2003 - 22:27

Ne znam da li znate kako izgleda porodiliste iznutra? Pretpostavljam da ne, jer inace ne bi gledali na stvari tako. Ja imam tu nesrecu da sticajem okolnosti znam - da sam zena ne bi me naterali ni bajonetom unutra. Koliko mi je poznato, a vidim da Vladan potvrdjuje, obicno se dosta unapred zna (ili moze da se zna) koji ce porodjaj biti rizican. Doktori su tu kod rizicnih porodjaja, porodjaji sa epiduralnom anestezijom (ili je i to "samo" anesteziolog) i slicnih stvari - kod ostalih dobijes babicu a doktor ako dodje, dobrodosao je. Ovo se svakako odnosi na srpska porodilista (i to bolja), napolju verovatno vazi proporcija para i muzike.

#8 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 12 November 2003 - 22:57

Medicinskih (obstetrickih) razloga protiv nema - uostalom, to je bilo uobicajeno kroz celokupnu ljudsku istoriju.

Itekako ima. Smrtnost beba i porodilja je manja u bolnicama engo kod kuce. Prilikom porodjaja je bolje da je zena okruzena osobljem i opremom nego toplinom doma svog.
Kroz istoriju je porodjaj obavljan kod kuce zato sto drugacije nije ni moglo (nije bilo uslova). Uopsteno, argument da je nesto bolje jer se tako radilo hiljadama godina je blago receno neozbiljno.

#9 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 November 2003 - 23:00

Samo kao kuriozitet:
Znate li koji je porodjaj u istoriji bio prvi sa anestezijom?
Kraljica Viktorija je jedno od svoje brojne dece rodila u hloroformskoj anesteziji - danas duboka proslost i istorija analgezije - i oboje, i majka i dete su preziveli bez posledica.

#10 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 12 November 2003 - 23:04

Smrtnost beba i porodilja je manja u bolnicama engo kod kuce.

Imas li neki dokaz za ovu tvrdnju? Pitam jer se razlikuje od onog sto vladan kaze. Sem toga, statistike znaju da daju laznu sliku (to bi se skoro moglo smatrati pravilom, a ne izuzetkom).

Inace, slazem se sa tobom generalno. Uopste su mi smesni ti na Zapadu koji zagovaraju nekakav rusoovski "povratak majci prirodi". Sad su se setili. Takvi ne vakcinisu decu (nije u pitanju nikakva sekta, vec zabludeli zeleni "organicari" - oni sto nose poderane dzempere i sandale i zimi). Mnogo su komicni. I oni zagovaraju porodjaj al naturel. Sto je OK kako kaze vladan, ako doktor da zeleno svetlo.

#11 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 12 November 2003 - 23:08

Pa ne mogu bas sad da nadjem, negde sam to procitao (imam dvoje klinaca pa sam se malo raspitivao pre), ali mi inace deluje logicno. nPrvo, sve sto se moze kuci (a relevantno je poroidjaj) moze se i u dobroj bolnici, drugo, iskustvo pokazuje da se smanjuje broj mrtvorodjenih sa poboljsanjem zdravstvene zastite (ovome se moze prigovoriti sta je uzrok, posledica itd.)
---------------------
Sem toga, statistike znaju da daju laznu sliku (to bi se skoro moglo smatrati pravilom, a ne izuzetkom).

Statistika daje tacnu sliku, ostalo je stvar (zlo)upotrebe.

#12 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 12 November 2003 - 23:16

Smanjenje smrtnosti beba i porodilja nije u cinjenici da se porodjaji obavljaju u bonicama nego u unapredjenju medicinske prakse prilikom obavljanja porodjaja. Neko mi jednom rece da su dva glavna faktora za smanjivanje smrtnosti kod porodilja upravo ono sa seckanjem da bi se sprecilo pucanje tkiva i izbacivanje posteljice. A za to mi ne deluje da su potrebni ambulatni a kamoli klinicki uslovi. Pa i u porodilistima se valjda ogroman procenat porodjaja obavi bez ikakve posebne opreme.

Sto se tice procene rizika, pre neki dan videh na BBC sajtu trodimenzionalni ultrazvuk!? Dobro, to je jos uvek kuriozitet, al kapiram da ce za par godina pomocu tacne tehnologije mocu stoprocentno da se odredi stepen rizika pre porodjaja.

#13 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 12 November 2003 - 23:19

nikad nece moci stoprocentno, uvek je tu ljudski faktor prisutan.

#14 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 12 November 2003 - 23:19

Statistika daje tacnu sliku, ostalo je stvar (zlo)upotrebe.

"There are lies, damn lies and then there are statistics".

Uvek je potrebno proveriti kakvom metodologijom se doslo do odredjenih podataka, ali pretpostavljam da to znas.

#15 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 12 November 2003 - 23:22

nikad nece moci stoprocentno, uvek je tu ljudski faktor prisutan.

Hm, ako oni sa BBC-ja nisu nesto retusirali, taj ljudski faktor bi morao da bude slep pa da ne vidi da li rizik postoji ili ne :lol: