Jump to content


Photo

KNJISKO ZNANJE


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#31 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 08 November 2003 - 08:58

nemo' se ljutis pal
zuta minuta

imenica na a
svaka koje sad mogu da se setim je stranog porekla *tipa astal i tako to

#32 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 08 November 2003 - 11:09

Akrep? :lol:

#33 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 08 November 2003 - 13:03

askurđel
aršin

pa mislim, ako se reci stranog porekla racunaju oda ima dosta

anđeo
ašov
avgust

#34 luba

luba
  • Members
  • 1,254 posts

Posted 08 November 2003 - 13:17

ajkula?

#35 oliva

oliva
  • Members
  • 284 posts

Posted 08 November 2003 - 16:55

[quote name='danijela' date='7 Nov 2003, 21:06']Ipak, moram da priznam da mi se ne sviđaju komentari tipa Olivinog, koja je ošinula sve nas koji smo se ikad 'okoristili' engleskim, i uopšte mi smeta takva priča o slobodi izražavanja, ili njeno apostrofiranje grešaka uz sopstvene greške. Naravno da se svakom desi da pogreši, makar i slučajno, ali to baš, bar po meni, i ne bi trebalo toliko naglašavati... ([/quote]
[QUOTE]Uh! Pa samo sam konstatovala da se korisi engleski, a bas nicije greske nisam apostofirala.... niti cu. Ali, zato je moja greska odmah uocena i objasnjena. Pa onda greska mog "ispravljaca"..., pa grescica ispravljcevog" "ispravljaca"... Sto bas i nije lose, diskusija tece, sazna se ponesto, salju se osmesi... I sta sad tu ima da se ne svidja? :lol:

#36 danijela

danijela
  • Members
  • 353 posts

Posted 08 November 2003 - 19:53

...a i rola se očima :lol: ...

Pomislih, 'ajde da vidim sta tu pise... Vidim, nekom mali srpski, pa ga ispomaze engleskim, nekome velik pa oduzima nesto pravopisa... (...)
A u vezi teme (oh, da l' se kaze "tema" il' "topik", ili nekako trece?)

ubeđena sam da si samo zbog ovakvog nastupa dobila ispravku, makar i šaljivu, a inače bismo ostali uskraćeni za osmehe i objašnjenja... Šta da ti kažem... hvala ti... :lol: :lol:

to Pal: nije mi jasno, a koji bi to od živih jezika, uopšte, stavio bez navodnika? (i najsrpskija reč, vampir, ima svoje korene...)
i, da, - :lol:

#37 dedazec

dedazec
  • Members
  • 1,460 posts

Posted 10 November 2003 - 17:21

ma ja kazem da mi izbacimo to a iz upotrebe. ako nece ono sa nama necemo ni mi sa njim. e.

#38 tanjajedaska

tanjajedaska
  • Banned
  • 920 posts

Posted 11 November 2003 - 14:13

Ma jebeš znanje! To su pederi i/ili ludače. Spalimo knjige. Istina je u ljudima.
Itd.
:lol: :lol: :lol:

#39 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 11 November 2003 - 15:17

2 Pal,

Ja sam recimo u skoli imao bukvalno averziju od ucenja besmislenih podataka i bubacenja-cistog maltretiranja mozdanih vijuga. Poredeci se sa streberima koji su, vidim, bogom dani za pumpanje jalovim informacijama, uvek sam mislio da sa mnom nesto nije u redu. Mislio sam: "Kako to da oni znaju a ja ne znam? Kako meni nista od toga nece u glavu?" Dok nisam kasnije uklavirio o cemu se zapravo radi. 

Naprimer moja jedna sestra je bila tipicni streber. Dok su se drugi zezali, skupljali fazone i znanje sa "ulice" i konacno, davali oduska svojoj pravoj prirodi ona je samo fiksirala knjigu. Cak ni momka nije imala, dok nije toboze zavrsila skolu. Secam se kada mi je pricala kako ona sprema za ispit knjizurine od 700strana za samo sedam dana. Ja sam se zaprepastio jer, meni je bilo mucenje i 5 strana da naucim. Posle se ispostavilo da nisu imali, ne neke, nikakve koristi od toga sto su gurali u svoju jadnu glavudzu. :lol:

Na kraju sam skontao da, sve ono sto nisam mogao da povezem sa svakodnevnim zivotom, sa realnoscu, ja nisam mogao da naucim-to nije islo u moju tintaru, pa to ti je. :lol:


Kazes: "Read or not to read? " Ja na primer cim otvorim knjigu, procitam par pasusa i znam! Dal' mi vredi citati ili ne. Kazu, za to(i sve ostalo) treba imati kliker, biti vican, osetiti, nanjusiti...itd. U suprotnom, "jescemo govna zajedno sa biserima"-ako ih ima naravno-i nista stvarno znati necemo. Ostacemo slepci, sto i jeste znacenje slogana ovog topika?! :lol:

evo ja sad momentalno chitam tvoj post i usput, bespomuke, vadim biser iz govana ili govno iz bisera (kako ko gleda na stvari) i shvatam da bi ti sa tako mnogo rechi, hteo da kazesh kako si ti supersonichan a oni shto chitaju samo to i rade jer ne znaju za bolje, njihovim jadnim glavudzama, i da bi mi sad i ovde trebalo na ovaj ili onaj nachin da potvrdimo, tu tvoju zdravu superiornost, poreklom josh iz srednje struchne shkole, koja je tada (superiornost), u toj nezdravoj atmosf/veri izgledala, ali samo izgledala, kao inferiornost.

da nisam chitala dok mi ochi ne posipadaju kad sam bila mala, to na primer ne bih umela da izvuchem... pa ti vidi sam jel vredi il ne vredi...mislim uklaviri ga sam.

#40 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 14 November 2003 - 22:46

evo ja sad da se nadovezem na ovaj tvoj quote: blago njemu sto zna sta je realnost

kako kaze v. nabokov: rec stvarnost treba uvek pisati s navodnicima

#41 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 30 December 2003 - 13:39

Koliko i da li se oslanjate na knjisko znanje-na ono sto ste procitali u knjigama?


Intimno, ne razmecem se previse knjiskim znanjem, izuzev pod specificnim okolnostima; recimo, kad zelim da impresioniram nekog. Neku zgodnu curu itd... Jednom prilikom sam - upravo zbog sticanja dodatne naklonosti jedne cure - bio prinudjen da za dve noci procitam celokupna sabrana dela H.Hesea... Obozavala ga. I tako sam naterao sebe da ga procitam. Za dve noci. Bile su to dve najgroznije noci mog zivota, ali uspeo sam... Dama me, naravno, pogledala puno drugacijim ocima cim sam objavio da sam procito H.H-a. Obasula me zagrljajima i poljupcima... Posle smo stupili u intelektualnu debatu...

#42 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 31 December 2003 - 14:32

Jednom prilikom sam - upravo zbog sticanja dodatne naklonosti jedne cure - bio prinudjen da za dve noci procitam celokupna sabrana dela H.Hesea... Obozavala ga. I tako sam naterao sebe da ga procitam. Za dve noci. Bile su to dve najgroznije noci mog zivota, ali uspeo sam...


da si samo tada znao za onu simpatichnu malu knjizicu od stotinak stranica, iz edicije "Blefirajte...." o H.H. postedeo bi sebe tih nocnih muka. :lol:

#43 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 31 December 2003 - 18:36

oslanjam se na knjisko znanje u onom smislu u kom ucim iz svega drugog sto steknem iskustvom. Sve oko nas je tu da nas potakne, navede na reakciju, emociju, analizu sopstvenog delanja.

Ne volim kada se o knjigama govori sa nekog "viseg mesta" kao da nisu deo zivota nego orden. Zazirem kada neko pocne da se razbacuje svojim sirokim "knjiskim" znanjem a ne zna da skuha jaje.

Ali dobro sada. Da je neko zbog mene procitao celokupna dela Hermana Hesea...bila bih srecna. :lol:

Edited by mango, 31 December 2003 - 18:38.


#44 Dardania

Dardania
  • Members
  • 47 posts

Posted 02 January 2004 - 12:43

Cao misija,

Dobru si temu otvorio, ali ja bih upored tvojih pitanja, dodao jos jedno: zasto mi uopste citamo literaturu? Da bi bili bolji ljudi, iskreniji, vestiji?

Ja ne verujem u neku lekovitu moc literature. Ova konstatacija je naravno subjektivna i zasniva se na uporedjenju izmedju mog znanja literature sa odnosom kojeg ja uspostavljam prema okolini gde zivim (ljudima, zivotinjama, prirodi...) Drugim recima, nije uopste sigurno da sam postao "bolji" covek citajuci vise knjiga.

Moje je misljenje da ja citam kako bih spoznao samog sebe (a koje je moram priznati jedno veoma, veoma bolno iskustvo:-)

#45 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 02 January 2004 - 14:26

Zabavno je gledati kako su se protiv "knjiskog znanja" raspisali oni za koje se stice utisak da sa istim slabo stoje... :lol:

What's the point? Ne mozes se odreci necega sto nemas.

Edited by Mac, 02 January 2004 - 14:27.