Jump to content


Photo

KNJISKO ZNANJE


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#1 misija

misija
  • Members
  • 105 posts

Posted 01 November 2003 - 21:41

Slogan ovog topika:
"Ko je rekao da su pismeni oni sto mnogo citaju?!"

Moja namera u ovom topiku je daleko od filozofiranja. Prvo, oseca se(pardon, osecam) prilicno mrtvilo trenutno na ovom forumu-kao da su se svi nesto istrosili-pa rekoh da popravim atmosveru. Drugo, moja zadnja dva topika o komunikaciji na "Raznom" su izgleda prilicno rano doziveli fijasko, za sta se jako jako sekiram, :lol: ubih se od sekiracije-pa k'o velim sebi: " 'ajd da promenim temu mozda privucem vise ljudi, nikad se ne zna." I trece, posto je ovo na "Literaturi"-a zanjih dana sam se 'uvatio bas nje, k'o pijan plota- hteo sam da vam postavim par pitanja, dok se nisam preselio na neku drugu stranu ili mozda sasvim nestao sa foruma. Pre nego sto postavim pitanja samo da konstatujemo nesto, nesto sto svi znamo, jelte! Ljudi od zvanja nisu neophodno i ljudi od znanja. :lol:

Questions:

1: Koliko i da li se oslanjate na knjisko znanje-na ono sto ste procitali u knjigama?

2: Da li citate knjige iz takozvane razbibrige, da ubijete vreme ili da bi ste nesto korisno otkrili i naucili?

I zadnje pitanje: Koju sposobnost koristite da pronadjete, onaj cuveni, "biser u hrpi govana" literature. Drugim recima, kako uspevate a da ne zamenite "skoljku za biser" u knjigama?

To je to! Sad mozemo da diskutujemo. O pitanjima kao i o tome...naprimer, koliko napabirceno intelektualno znanje stvarno spasava i zadovoljava nasu zedj za znanjem, nasuprot stvarnom zivotnom iskustvu?

#2 misija

misija
  • Members
  • 105 posts

Posted 02 November 2003 - 23:48

2 Pal,

Ja sam recimo u skoli imao bukvalno averziju od ucenja besmislenih podataka i bubacenja-cistog maltretiranja mozdanih vijuga. Poredeci se sa streberima koji su, vidim, bogom dani za pumpanje jalovim informacijama, uvek sam mislio da sa mnom nesto nije u redu. Mislio sam: "Kako to da oni znaju a ja ne znam? Kako meni nista od toga nece u glavu?" Dok nisam kasnije uklavirio o cemu se zapravo radi.

Naprimer moja jedna sestra je bila tipicni streber. Dok su se drugi zezali, skupljali fazone i znanje sa "ulice" i konacno, davali oduska svojoj pravoj prirodi ona je samo fiksirala knjigu. Cak ni momka nije imala, dok nije toboze zavrsila skolu. Secam se kada mi je pricala kako ona sprema za ispit knjizurine od 700strana za samo sedam dana. Ja sam se zaprepastio jer, meni je bilo mucenje i 5 strana da naucim. Posle se ispostavilo da nisu imali, ne neke, nikakve koristi od toga sto su gurali u svoju jadnu glavudzu. :lol:

Na kraju sam skontao da, sve ono sto nisam mogao da povezem sa svakodnevnim zivotom, sa realnoscu, ja nisam mogao da naucim-to nije islo u moju tintaru, pa to ti je. :lol:


Kazes: "Read or not to read? " Ja na primer cim otvorim knjigu, procitam par pasusa i znam! Dal' mi vredi citati ili ne. Kazu, za to(i sve ostalo) treba imati kliker, biti vican, osetiti, nanjusiti...itd. U suprotnom, "jescemo govna zajedno sa biserima"-ako ih ima naravno-i nista stvarno znati necemo. Ostacemo slepci, sto i jeste znacenje slogana ovog topika?! :lol:

#3 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 03 November 2003 - 10:54

Pa, ne znam sta da ti kazem, ali sam siguran da pismeni znaju da se kaze atmosFera i da se "da li" pise odvojeno, da je u "k'o" apostrof suvisan, ali u "uvatim" nedostaje, kako se pise "jelte" i tako dalje, i tako dalje...

Pametni i knjiski ljudi, sto bi Stulic rekao...

#4 misija

misija
  • Members
  • 105 posts

Posted 03 November 2003 - 22:05

Pa, ne znam sta da ti kazem, ali sam siguran da pismeni znaju da se kaze atmosFera i da se "da li" pise odvojeno, da je u "k'o" apostrof suvisan, ali u "uvatim" nedostaje, kako se pise "jelte" i tako dalje, i tako dalje...

Pametni i knjiski ljudi, sto bi Stulic rekao...

Hm! :lol:

I "PISMENI" I NEPISMENI ZNAJU DA JA BEZ OBZIRA STO SAM NAPISAO ATMOS-V-ERA ZNAJU DA SAM MISLIO NA ATMOSFERU!!!! :lol: :lol: ZATO STO JE STAJALO U KONTEKSTU ATMOSFERE A NE ATMOSVERE. Usput, zaradih i doktorat, covece?! :lol:

Chandra, prvo ja kada sam rekao "pismeni" sigurno nisam mislio bas tako bukvalno, kao sto ti to tumacis. Sigurno pod "pametni" nisam podrazumevao one slepce(opet ces da se u'vatis za reci, a ne za ono sto ti saljem-PORUKA!), koji se akademski izrazavaju tacno-sto ce reci gramaticki besprekorno-a da nemaju inteligencije ni ko pile. Ja se mozda(citaj sigurno) ne izrazavam gramaticki tacno ali vrlo dobro znam sta pricam. Ja jos i mogu da naucim sta se iza i ispred cega stavlja-da se izrazavam egzaktno po propisima-ali ako je neciji IQ ispod 50, moze da ima koliko god hoce diploma, zvanja i priznanja on ce biti i ostati slepac.

Drugo, u odnosu na moje zadnje pitanje, na first post: "Kako uspevate da ne zamenite "skoljku za biser" u knjigama?",ti si prvi primer(Chandra nemoj da se ljutis, nego shvati da je to tako), da ne uspevas. :lol: Jer, da si video "biser" koji ti saljem, skoljku ne bi uopste ni notirao. Kapiras?!

Ako razumes sta neko pokusava da ti kaze time sto ti govori, bice ti najmanje vazni njegovi propusti u izrazavanju-njegovo gutanje i propustanje slova.

I na kraju, niko od nas nije savrsen!!!!!!!!!!!! Svima nama neki handrk-da ne kazem kurac-fali, jer svi oni "fini" ce da se u'vate bas za "to".

Hebi ga, ovo na kraju mi se bas tako namestiiii :lol: -nisam uopste razmisljao za "pozeljan" kontekst, u kome ce neki da shvate to. :lol:

#5 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 03 November 2003 - 23:55

neka mene dunadan ispravi, ali ti bi mogao biti histrionik

#6 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 04 November 2003 - 00:09

Ja se mozda(citaj sigurno) ne izrazavam gramaticki tacno ali vrlo dobro znam sta pricam.

To shto ti znash shta prichash ne znachi da ce te ostali razumeti.
Eto tako, jedan chova - priprosti trgovac, voli cirilicu ko oka svoja dva, al' josh uvek brka pa napishe:
KNKNPNKN, i shta vredi shto ON zna da on tu prodaje КИКИРИКИ kad kupci ne znaju.

#7 misija

misija
  • Members
  • 105 posts

Posted 04 November 2003 - 11:00

To shto ti znash shta prichash ne znachi da ce te ostali razumeti.

Tacno. I to uopste nije moj problem, ako hoces da znas. A taj tvoj "trgovac KNKNPNKN-a" je ocit primer kako ti ustvari ne razumes(mashis) moje proste i jasne misli a ne gramaticke greske, jel' tako?!
Jer, opet naglasavam da gramaticke greske su tu najmanji problem.

STOS JE U TOME, DRAGA DUNO, DA LI TI IMAS DOVOLJNO INTELIGENCIJE DA UHVATIS MOJE MISLI(poruka ili biser) KOJE TI SALJEM U OVIM RECIMA(skoljka ili kontejner za prenos) ILI NE???????? To je to pitanje, a ne...da moje greske uporedjujes sa jadnim cicom koji prodaje KNKNPNKN. :lol:

Ponavljam, ti mozes da se izrazavas ko svajcarski sat sto se tice gramatike, interpunkcije i ostalih "sranja", medjutim ako su same tvoje misli zbrkane u smislu da nisi bas nacisto sta pokusavas da kazes time sto govoris-ako umesto da prenosis "biser" ti se bakces sa skoljkom, onda tu nema pomoci. :lol:

Moje je iskustvo da su mnogi ljudi prvo, toliko indirektni u izrazavanju da ti pricaju i pricaju i pricaju...i nista ne kazu, i drugo, ti isti ljudi su skloni, iznad svega, da ti pronalaze i vade trn iz oka onda kada nisu ni pokusali da te stvarno shvate.

Na kraju, poenta je u tome da li mi mozemo da se sporazumemo ili cemo se baviti sitnicama?! :lol:

P.S. Mozda ja jesam "tvrdoglav" tip, medjutim ako nastojis da primis moje misli, koje ti svesno saljem, umesto da me stalno procenjujes, tvoj IQ ce nesumnjivo rasti-na tvoje iznanedjenje. Ako me uzimas u obzir, uzmi me u obzir do "kraja" i vidi sta se desava. :lol: :lol: :lol:

#8 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 04 November 2003 - 11:36

STOS JE U TOME, DRAGA DUNO, DA LI TI IMAS DOVOLJNO INTELIGENCIJE DA UHVATIS MOJE MISLI(poruka ili biser) KOJE TI SALJEM U OVIM RECIMA(skoljka ili kontejner za prenos) ILI NE???????? To je to pitanje, a ne...da moje greske uporedjujes sa jadnim cicom koji prodaje KNKNPNKN. :lol:

Misijo, kako ti nije jasno da su svi tvoji sagovornici na ovom forumu bez problema uspeli da uhvate tvoje misli? Svi te savršeno razumeju, problem je samo u tome što tvoje misli ne smatraju intelektualno vrednima.

Jebote, sve mora da ti se nacrta... :lol:

#9 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 04 November 2003 - 13:01

2 Misija:
Uh. Ovo je izazov, je li? Da ti ispravljam gramaticke i pravopisne greske i u ovom postu? Znas, uopste nije neophodno mnogo truda da bi govorio svoj jezik koliko-toliko pravilno. A vazno je. Ne znam zasto imas potrebu da prezires ljude koji se "akademski izrazavaju"? Mozda zato sto nisi u stanju da razumes ono sto ti govore? I znas li ti uopste sta znaci "akademsko izrazavanje"? To definitivno nije sinonim ni za pismenost, ni za pravilno koriscenje jezika...

2 Maxivida:
Sve potpisujem. :lol:

#10 Spider Jerusalem

Spider Jerusalem
  • Members
  • 298 posts

Posted 04 November 2003 - 13:15

O bogovi!

Sad nije bitno da li neko zna da se potpise kako treba, ili da li zna elementarna pravila gramatike, pravopisa, semantike, ili stila. Sad je bitno da - pazi! - slucajno nema IQ ispod 50, jer onda nece moci da shvati mudrosti koje, eto, misija ispali pred nas poput rafal-rakete prdeza.

A da li ti je neko rekao da postoje ljudi sa IQ 200000 a da su pritom uzasno nezanimljivi, dosadni, nesposobni da sklope valjanu recenicu, bucni, bez manira za stolom, bez sposobnosti da dozovu taksi?

Tvoj prezir prema "akademskom" izrazavanju (radi se o opstoj pismenosti, bato; ako je "akademski" znati da se 'jelte' i 'dali' pise odvojeno, onda su ti kriterijumi sub-zero) jednak je mom preziru prema trovachima tvoje vrste koji preziru knjige i svakom 'poslu' pristupaju tako da podignu svoj IQ. Znas, postoje nivoi komunikacije. Prvi nivo koji bi svako trebalo da ispuni jeste onaj elementarni: poznavanje jezika na kom se izrazavas i mogucnost tecnog i fluidnog baratanja njim. Kad ti naucis da pises, kad malo sredis (da ne kazem - sistematizujes) svoje misli u nesto smisleno, onda mozes da konkurises da neko uposli vise od dva grama mozga (jednako IQ 0000.9) kad ti odgovara.

Ti si tokom devedesetih verovatno bio jedan od onih self-help books frikova. I mnogo me nerviras.

#11 misija

misija
  • Members
  • 105 posts

Posted 04 November 2003 - 13:20

Misijo, kako ti nije jasno da su svi tvoji sagovornici na ovom forumu bez problema uspeli da uhvate tvoje misli?

Maxivido,

Vidi boga ti!!!!!!!!

Sta sam ja lud?! Pa da ne vidim koliko oni a pogotovo ti hvatate tj. ne hvatate moje misli. Ima jedna stvar, sad bih ladno mogao da te "napizdim" Maxi, jer tebe prvo niko nista nije pitao a turas svoj nos tamo gde mu nije mesto i drugo, ako umesto sto podcenjujes mene-jos i ljigava procena u tudje ime-nemas nameru da diskutujemo, pobogu, o temi, za sta prvenstveno i jeste ova diskusija onda molim te ne dizi prasinu koja te se ne tice. Ti tvoji komentari su iznad svega cinicni.

Svi te savršeno razumeju, problem je samo u tome što tvoje misli ne smatraju intelektualno vrednima

Znas sta, ako posle ovog tvog "BISERA"(kukavicijeg jajeta) svi ti koji me toboze "savrseno razumeju" ne jave se i javno ne kazu koliko si ti zapravo naivna i bezobrazna ispala sad onda cu ja morati da preduzmem neke druge mere-da okrenem list. Pa ces da vidis skim imas posla?!

Hebote, jadnom co'eku ne daju ni da se izrazi. Ja pokrenuo ovaj topik sa iskrenom namerom da se povezujemo a oni samo usmereni na procenu mene kao mene.

Zamisli kako bi se ti osecala da ja sad uletim u neki topik u kome ti ucestvujes i odmah, ko s neba pa u rebra, pocnem da te procenjujem a jos po vrh svega da te procenjujem(ponizavam) u tudje ime, na sta bi to licilo????? :lol:

Zar uvek mora neko da se napravi pametan kako bi usrao celu ovu stvar zvanu "DISKUSIJA", radi koje je i stvoren ovaj forum?!

#12 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 04 November 2003 - 13:46

Evo, javljaju se drugi.

Ne znam kako drugacije da to sputam u reci: svaki puta kada procitam tvoj pokusaj izrazavanja misli koje su "iznad shvatanja okoline", padne mi na pamet ona "who cut the cheese?".


Ne nameravam da se svadjam, nego na najmirniji moguci nacin pokusam da ti skrenem paznju na par stvari:
- pravopis & gramatika; ljudi su ovde u pravu - forum je pismeni nacin izrazavanja i poznavanje pravopisa i gramatike je prvi preduslov da bi kvalitetno preneo svoje misljenje drugima
- knjiska literatura je bitna stvar; ne moras uvek da se slozis sa porukom ili cak kritikom knjige, ali iz nje uvek nesto naucis - makar da je autor idiot; inteligencija je kao misic - ako ne vezbas i ne razradjujes literaturom i razmisljanjem o procitanim temama, pozdravi se sa njom.
- ovo je diskusija otvorenog tipa; sa jedne strane pozivas ljude da ti odgovore, a sa druge na izneseno misljenje odgovaras sa "ko je tebe sta pitao"?!? Otvori sebi svoj privatni forum negde pa filtriraj slobodno ko moze da ti dolazi, a ko ne - ukoliko ti je to toliko bitno.

Ljudi pokusavaju da ti skrenu paznju sta ne valjda u komunikaciji na relaciji "ti vs ostali". Neces da prihvatis - ne moras, niko te ne tera. Ali onda ces vrlo brzo ostati sam na cosku foruma i pricaces sam sa sobom - eventualno ce doci neko da ti se naruga. Mozda je to vreme vec doslo? Ovo je bilo sasvim dobronamerno.

Maxivida uopste nije bila uvredljiva - prenela ti je kakav utisak ona ima o ljudima koji pricaju sa tobom. Na drugu stranu, ti si u svojem odgovoru (bez ikakve prethodne analize sta je devojka/zena uopste rekla) bio toliko brzoplet, bezobrazan i nevaspitan, da sam siguran u slucaju da smo nas troje stajali negde na ulici i ovo izgovorili, da bih ti sasuo zube u grlo istog sekunda.

Edited by Bata.Ilich, 04 November 2003 - 14:14.


#13 misija

misija
  • Members
  • 105 posts

Posted 04 November 2003 - 13:51

2 Chandra,

Prvo, ne znam gde si ti to procitao da ja mrzim ljude koji se "akademski izrazavaju"? Sta je vama ljudi, vi sve nakaradno shvatate?!

Mozda zato sto nisi u stanju da razumes ono sto ti govore?

Ko, bre??? Naravno, ja nisam u stanju da razumem samo one koji ne razumeju ni sami sebe.

I znas li ti uopste sta znaci "akademsko izrazavanje"? To definitivno nije sinonim ni za pismenost, ni za pravilno koriscenje jezika...

Da nije, jer se radi ustvari o jednoj vestini izrazavanja. Ali oni koji su se izvestili u izrazavanju su usput postali i "pismeni". Jel tako? No, sve to nema veze zato sto nije poenta uopste u tome. Mislim, nisam valjda toliko nerazumljiv da ne mozete uhvatiti kontekst mojih misli-onoga sto hocu da vam kazem. Znam kriva je nomenklatura. Mi definitivno koristimo razlicite nomenklature. Zaboravio sam da vam skrenem paznju na to da bi ste me razumeli morate da naucite moj jezik. Ocigledno je da pricamo razlicitim jezicima. To i jeste problem.

P.S.Odgovor Spideru cu tek da napisem.

#14 misija

misija
  • Members
  • 105 posts

Posted 04 November 2003 - 14:08

...da smo nas troje stajali negde na ulici i ovo izgovorili, da bih ti sasuo zube u grlo istog sekunda.

Sta!? Govno jedno, kome bi ti sasuo zube, jeli???? :lol:


Sta mislis da sam ja "avatar" s kojim si me pobrkao?

#15 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 04 November 2003 - 14:31

1. ti ne mozes da shvatis neke stvari,
nije da neces nego nemas tools , sto bi se reklo.
NISI ti misijo doktor medju ludacima,
nisi neshvaceni genije,
nego ti je sintaksa sizoidna,
a i sadrzina koju pokusavas da ispoljis je banalna

2. uvek, ali uvek !! zen o tome kako postoje, eto, visi nekonvencionalni nivoi saznanja prihvate ljudi koji su ispali totalni luzeri po konvencionalnim merilima , koji nemaju strpljenja da savladaju 200 strana teksta i kojima su drugi krivi za lenjost, povrsnost i ambiciju koja u neskladu sa potencijalim

3. pocela sam da zaobilazim topike na koje se ti javljas jer si beskrajno dosadan, neduhovit i predvidiv

4. ipak mislim da si histrionik