Jump to content


Photo
- - - - -

1918. - 2018. sto godina Jugoslavije


  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#436 James Delaney

James Delaney
  • Members
  • 161 posts

Posted 16 June 2018 - 13:05

Bogami smarate i vi sa JeNeA chorbuljaskim uspomenama i nikad prezaljenim razdrljenim drugaricama sa radnih akcija .


  • 1

#437 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 16 June 2018 - 14:16

 

 

Vi koji likujte nad smrcu Yu i volite samostalne drzave, samo napred. Pobedili ste, sta da se kaze.

 

 

Ovo ti je bilo nepotrebno, ne likujem uopste. I samo si potvrdio ono sto sam rekla - bilo je dobro mir i iluzija jugoslovenstva. Iluzija zato sto kad je nacionalizam poceo da divlja, ostalo je jako malo jugoslovena 


  • 0

#438 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 16 June 2018 - 14:23

...zorane,neko vrijeme nisi se javljao na ovom forumu,nisam se niti ja kao

proskibirani ustaša.Moj jedini komentar je,s obzirom da si učio latinski,je,

"si tacuisses,philosuphus mansiesses"

 

:+1:

 

Da, u pravu si. Ali ja sam "ambiciozan" pa osim filozofa hocu biti i ucitelj. Kao i ti, imam dijete.

Hvala "organu" (nisam religiozan pa ne zahvaljujem bogovima), pametnija je nego citava moja generacija.

 

A ovo o tvojem "ustastvu" - ma, zajebi. Uvrijedio si se zbog necijeg jednog posta.

Nisi ti ustasa. (u mojim ocima), ti si OK i fale mi tvoji komentari, makar se ponekad s njima ne slazem.

loquere inter pares, moze li?

;)


  • 1

#439 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 16 June 2018 - 14:28

Ovo ti je bilo nepotrebno, ne likujem uopste. I samo si potvrdio ono sto sam rekla - bilo je dobro mir i iluzija jugoslovenstva. Iluzija zato sto kad je nacionalizam poceo da divlja, ostalo je jako malo jugoslovena 

 

Nadam se da se nisi uvredila. Nije bilo upuceno tebi, uzeo sam tvoj post kao ilustraciju.

Nista licno.

 

Ima nas ovde dosta normalnih, ali ima i onih drugih.


  • 0

#440 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 16 June 2018 - 15:39

He, he.

 

Opet i ti, kao i vecina, u politiku - umesto u geografiju i deo istorije.

 

Spoiler

Istorijski mozes da gledas da profesor na fakultetu nije mogao da bude redovan profesor ako nije clan fekalijskog komunistickog esnafa!

Tu nema politike, samo poslovni opstanak. 

Da vam ponovim ljudi, skolstvo u exYU je bilo mnogo gore od skolstva u bilo kojoj razvijenoj zemlji Evrope. Ne vidim sta bi ovde mogli da diskutujemo. Igrom slucaja komunisticki kriminalci su bili na vlasti!

 

 

Nije mi jasno. Volim matematiku, pa ne razumem zasto treba da mrzim odlicnog profesora ako je neke nacionalnosti ili politickog opredeljenja.

Jos gore, zasto tako treba razbiti drzavu, ubiti milion ljudi i uciniti stotine milijardi $ stete.

Iz prostog razloga sto je bilo bar 10 ljudi koji su taj posao mogli bolje da rade, ali nisu svoj integrited dali prodati za saku buva! 

Zbog cega se desilo ono sto se desilo? Muve na zidu vec znaju pricu, da ne razvodnjavamo. Vi koji hocete da se ne prica o politici, stalno u pricu ubacujete komuniste koji su SHATRO razvili tu zemlju, a nisu. Bilo ko drugi bi isto uradio! Ja bih si dao slobudu da debatujem da da komunjare nisu ukrali zemlju i da je zemlja nastavilo razvoj kako je bilo pre komunisticke pljacke, mi bi svi mozda ziveli i dalje u istoj zemlji, ali to je sbkb. 

Daklem ovo nema veze sa politikom, vec sa kriminalnom bandom koja pobila, eliminisala stotine hiljada ljudi, ali nemojmo o politici!


  • 0

#441 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 16 June 2018 - 15:41

Ex-yu skolstvo je naucilo ljude kompleksnom nacinu razmisljanja. 

NIje ih skolstvo naucilo, vec beda gde su morali da znaju, kojeg jadnika da zovu, kad treba da uvedu telefon, a kog mucenika, kad im treba novi prikljucak za struju.

 

Nemoj mi samo oo komunistickom obrazovanje. Saka jada i olos!


  • 0

#442 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 16 June 2018 - 15:44

....  nisi se javljao na ovom forumu,nisam se niti ja kao

proskibirani ustaša ....

:D

 

Sad me vracas i podsjecas na 1000 stvari.

 

Tema je o Jugoslaviji, pa ima i veze sa drugima - neki uplecu politicke sisteme, religije, povijest i bog te pita sto sve ne. A nadje se i jezik - postoji li srpskohrvatski, je li ikad postojao, ili imamo par desetaka jezika koji su nekad nasilno nazvani kao jedan.

 

Ispricati cu jednu malu anegdotu, mozda (samo mozda) ces imati strpljenja procitati.

 

Kraj gimnazije. U razredu je decko s kojim sam jako dobar. Decko je porijeklom sa Peljesca, Dalmatinac, doselio u ZG oko 10-e ili 12-e godine. I on i ja volimo motore.  Tokom vremena, "frizirali" smo Tomos mopede. I sad, ja imam Hondu (strahovita jebada je bila privatno uvesti motorno vozilo u YU, ali se moglo) koja se njemu svidjala.

I u malim oglasima u Vecernjem listu (interneta jos nije bilo) se pojavi Honda ista kao moja, u Zaboku. Samo adresa - ne samo da nije bilo interneta nego nisu ni sve kuce imale telefon. Moj prijatelj strahovito zainteresiran. Sto cemo, hop na moj motor pa u Zabok.

Neki starac otvori vrata i kaze nam da vlasnik motora nije tu - "ni ga doma".

Pitam: "kam je presel?"

Odgovor: "betezen je, sel je dohtarju, taki se bu vrnul.":

A ja kazem - "dober, mi pejdemo na kavu pak se vrnemo za jenu vuru."

Odlazimo, a moj frend kaze: "sto je rekao!? sto je rekao!?" :lol+:

 

Deset ili petnaest godina kasnije, taj prijatelj inzistira da je Hrvat - nikako Jugoslaven - i govori hrvatskim jezikom. Nikako srpskohrvatskim. Samo, jebiga, hrvatski govore i ti Zagorci iz Zaboka koje moj kompa uopce ne razumije. (ja sam iz "mijesane" familije i imam poznate u raznim krajevima, pa znam nekoliko narjecja)

 

Eh, jebiga, ali ako mu dodje nekakva dokumentacija iz Novog Sada - trebati ce mu prevodioc jer on, Hrvat, ne razumije srpski. I nije Jugoslaven, nije nikada bio, to je sve lazna tvorevina.

Znas, u firmi i dopisima nije isto "sto komada" na hrvatskom kao "sto komada" na srpskom. Jer, mi smo razliciti i govorimo razlicitim jezicima.

 

Zamisli uzas - da mu netko posalje nesto na cirilici.

Za mene, koji sam bijedni i glupi Jugoslaven, poznavanje cirilice je stvar opce kulture. Ne ocekujem da je pozna neki Francuz, ali mi na Balkanu bi je trebali znati.

 

Eh, ali mi cemo dokazati "pravovjernost" i "pripadnost naciji" tako sto se necemo prepoznati i razumjeti, pa cemo zato cak i platiti prevodioca. Za dokazivanje nacionalizma, nista nije preskupo.

 

Ubij ili barem protjeraj susjeda, spali knjige... Bog i Hrvati!

Sve, sve, samo da ne postoji Jugoslavija.

 

 

Jebiga, nisam u tom filmu. Necemo se razumjeti.


  • 2

#443 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 16 June 2018 - 16:42

Nadam se da se nisi uvredila. Nije bilo upuceno tebi, uzeo sam tvoj post kao ilustraciju.

Nista licno.

 

Ima nas ovde dosta normalnih, ali ima i onih drugih.

Nisam se uvredila, nacionalisti mozda likuju, ali isto tako i ne idealizujem ex-YU. Lepo smo se druzili sve dok nismo probali da se poubijamo 


  • 1

#444 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 16 June 2018 - 17:05

..

 

Iz prostog razloga sto je bilo bar 10 ljudi koji su taj posao mogli bolje da rade, ali nisu svoj integrited dali prodati za saku buva! 

Zbog cega se desilo ono sto se desilo? Muve na zidu vec znaju pricu, da ne razvodnjavamo. Vi koji hocete da se ne prica o politici, stalno u pricu ubacujete komuniste koji su SHATRO razvili tu zemlju, a nisu. Bilo ko drugi bi isto uradio! Ja bih si dao slobudu da debatujem da da komunjare nisu ukrali zemlju i da je zemlja nastavilo razvoj kako je bilo pre komunisticke pljacke, mi bi svi mozda ziveli i dalje u istoj zemlji, ali to je sbkb. 

Daklem ovo nema veze sa politikom, vec sa kriminalnom bandom koja pobila, eliminisala stotine hiljada ljudi, ali nemojmo o politici!

 

Ko bi to bolje predavao matematiku, profa komunista ili profa nekomunista. Imao sam i jedne i druge, kvalitet nastave se nije nimalo vezivao za njihovu ideologiju. 

Školske programe jesu pravili komunisti, ali, šta bi to učili iz matematike, hemije, fizike, da nisu komunisti pravili programe.

Naravno, laž je da su profesori morali biti članovi partije, većina nije i nije imalo problema zbog toga, pre su u probleme upadali članovi partije, njihovi postupci su uvek bili na oku, oni drugi su gledali svoja posla, nikome nisu smetali. 

Kvalitet obrazovanja pre komunista, za vreme i posle, ne verujem da postoji bitna razlika. Jedino, pre komunista, manji procenat dece je uopšte išao u školu, posebno ženske dece.


  • 2

#445 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 16 June 2018 - 17:37

... truc..

Profesor nije mogao da bude redovan profesor na univerzitetu, ako nije clan partije. To je cinjenica.

Gde si ti ziveo?

Da komunisti nisu pravili planove prosecan inzenjer bi mogao da razlikuje kvacilo od dobos kocnice, ali ajde. 


  • 0

#446 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 16 June 2018 - 18:04

Ko bi to bolje predavao matematiku, profa komunista ili profa nekomunista. Imao sam i jedne i druge, kvalitet nastave se nije nimalo vezivao za njihovu ideologiju. 

Školske programe jesu pravili komunisti, ali, šta bi to učili iz matematike, hemije, fizike, da nisu komunisti pravili programe.

Naravno, laž je da su profesori morali biti članovi partije, većina nije i nije imalo problema zbog toga, pre su u probleme upadali članovi partije, njihovi postupci su uvek bili na oku, oni drugi su gledali svoja posla, nikome nisu smetali. 

Kvalitet obrazovanja pre komunista, za vreme i posle, ne verujem da postoji bitna razlika. Jedino, pre komunista, manji procenat dece je uopšte išao u školu, posebno ženske dece.

Članstvo u pariji je bilo bitno samo ako si pretendovao na budžovanske pozicije.

Aako nisi - mogao si da provedeš vek kao cenjen lekar, inženjer ili profa, a da se nikada ne učlaniš u taj partijski klub.
Znam ljude iz najbližeg okruženja koji su pred penziju dobili čak i ordene zasluga za narod, a nisu bili članovi partije.

Školovanje --- imao sam predmet "marksizam i socijalističko samoupravljanje" u devetom i desetom razredu.

Jedan mali deo gradiva je bio posvećen istoriji radničkog pokreta - Marks i Engels, internacionale, štrajkovi i tako to...
Većina gradiva (80%, ako ne i više) je bila posvećena ekonomiji i upoznavanju sa političkim uređenjem SFRJ - države čiji si državljanin.
Koja je uloga predsedništva? Kako se ono formira?
Koja je uloga SIV-a (saveznog izvršnog veća)? Koje nadležnosti taj SIV ima u odnosu na predsedništvo i republike? A koje nema?
Šta su nadležnosti republika  i pokrajina, šta su nadležnosti opština i mesnih zajednica...?

Šta je obrt? A dohodak? Kako firme raspoređuju svoje pare? Kako se pare neke firme dele na amortizaciju kupljene opreme, plate, investicije... Uglavnom taj rad, koji je i u kapitalizmu manje više isti.

U trećem i četvrtom srednje sam imao istoriju filozofije, od starih Grka naovamo... Ništa Marks i Engels

Na faksu - jedan semestar "istorije marksističke filozofije" i "ONO i DSZ" (Opštenarodna odbrana i društvena samozaštita). Laki predmeti, lake ocene.


PS
Ono što mi pada u oči i je i nedostatak mržnje mom ondašnjem svetu.
I mediji i svi ljudi oko mene su bili veoma pozitivni i o Zapadnoj evropi, i o SAD, i o SSSR-u. Zapravo, pozitivniji o zapadu nego o istoku, što je i razumljivo, jer je Varšavski pakt uvek bio ideološki dalje od SFRJ nego što je to bio Zapad.

Danas se prenerazim kada  na internetu iz ex-YU pročitam neverovatne i strastvene izlive žuči na račun SAD ili Rusije...

 


Edited by yossarian, 16 June 2018 - 18:25.

  • 3

#447 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 16 June 2018 - 18:17

Profesor nije mogao da bude redovan profesor na univerzitetu, ako nije clan partije. To je cinjenica.


 

Priznajem da jako malo znam o kadrovskoj politici na univerzitetma.

Bio sam ubeđan da na Beogradskom Univerzitetu članstvo u partiji nije imalo nikakvu ulogu, ali mi nije problam da prihvatim ispravku ako grešim,.


  • 0

#448 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 16 June 2018 - 18:24

Priznajem da jako malo znam o kadrovskoj politici na univerzitetma.

Bio sam ubeđan da na Beogradskom Univerzitetu članstvo u partiji nije imalo nikakvu ulogu, ali mi nije problam da prihvatim ispravku ako grešim,.

imas na internetu pa procitaj, za koje profesore i na kom fakultetu je tito vise puta trazio da se "odvoji zito od kukolja" i ko je dizao bunu '68.

 

/** "Draža Marković: “Prema tome netačna je ocena Sekretarijata Centralnog komiteta - da neprijatelj nema institucije. Šta je Filozofski fakultet u Beogradu, šta su drugi filozofski fakulteti? Ja bih čak rekao da neprijatelj u oblasti kulture ima više legalnih institucija nego mi. Šta je časopis “Filosofija”, šta je Srpska književna zadruga, šta su monopoli u žirijima, u kulturnoj i izdavačkoj politici?" **/


  • 0

#449 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 16 June 2018 - 18:30

Izvinjavam se sto se mesam u diskusiju. Da li ste vi prisustvovali ili znate 100% da je to tako bili bez citanja wikipedie i ostali informacionih sajteva.

Ja u Vojvodini nemam uopste takav utisak. Mozda su ti profesori bili u partiji, ali ja o njima nisam stekao takav utisak. 


  • 0

#450 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 16 June 2018 - 18:41

Profesor nije mogao da bude redovan profesor na univerzitetu, ako nije clan partije. To je cinjenica.

...

To nije činjenica, to je laž.

Mogao je da bude profesor, a da ne bude član partije. Postojala je famozna MPP, moralno-politička pogodnost, ako bi komitet bio protiv nečijeg izbora, taj nije imao šanse, ali, u praksi, mnogi su "prolazili, bili izabrani iako nisu članovi, dovoljno je da nisu aktivno delovali protiv partije, barem da ih niko ne optuži za tako nešto.

Profesori sa filozofskog koji su 68 bili aktivni u protestima jesu isključeni iz nastave, vljda i iz partije, to se smatralo za aktivno suprotstavljanje partiji, to se nije dozvoljavalo. Doduše, ostali su na fakultetima, osnovani su neki instituti za njih, uklonjeni su iz nastave.


  • 1