Jump to content


Photo
- - - - -

Split: Komunizam i njegovi zlocini


  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#271 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 11 March 2018 - 18:24

Druga je stvar što je komunizam iskorišćen u te svrhe. Da svaki građanin živi u izobilju, koga je briga kome ide novac, državi ili kapitalisti.

Pa upravo iznad sam ti odgovorio zasto to "briga" svakog normalnog coveka (mada nisam gajio ni iluziju da ces bilo sta razumeti, po obicaju). Dakle, drzavno upravljanje ekonomijom ("vlasnistvo nad sredstvima za proizvodnju") je nespojivo sa bilo kakvim "zivotom gradjana u izobilju", oni direktno proizvodi samo siromastvo i samo zlocin. Nije niko "iskoristio komunizam", njego su komunisticki zlocini - bas kao i nacisticki - proistekli direktno iz njegovih temeljnih ideoloskih postavki (od kojih je drzavno upravljanje ekonomijom (i nasilje koje mu mora prethoditi) centralna)...

...nadati se da ce takve nakazne doktrine kao sto su komunizam i nacizam proizvesti "izobilje" i "blagistanje" je jednako budalasto kao ocekivati da ce skok sa vrha solitera unaprediti necije znanje francuskog jezika, sto pokusah da ti objasnih u prethodnom postu, ocigledno bezuspesno...

Edited by bohumilo, 11 March 2018 - 18:26.

  • 0

#272 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 March 2018 - 18:24

Vlasnistvo je drzavno, ekonomski status je bitan samo iz tog razloga, da svaki gradjanin ima dovoljno za svoje blagostanje. Ni vise a ni manje. Od onog najobicnijeg radnika, do direktora neke firme. Naravno obicni bi imali manje plate ali ponovo dovoljne da taj obicni radnik zivi u blagostanju, dok bi oni uceniji i na vecim pozicijama, imali srazmerno vece plate,kao sto i sad imaju vece plate, ali ne sa tolikom velikom razlikom. Ne bi se stvarala toliko velika razlika u ekonomskom statusu kao sto se sad stvara.


A sta je to zivot u blagostanju. Ko je taj koji je zaduzen da odredjuje sta su moje potrebe i sta je za mene blagostanje?
  • 0

#273 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 March 2018 - 18:24

Uz duzno postovanje, ali ovo je realnost upravo u kapitalizmu. Eno ti ga Bill Gates vec poklonio skoro polovinu svog bogatstva nekom Joeu u Africi. I mnogi manji ga u tome slede.

Poklonio skoro polovinu svog bogatstva?! 

Brojka se ne zna $4.6 biliona prosle godine, sto je inace veliki deo, kao kad bi ti i ja dali svoju dnevnicu. Nacelno govoreci, ja znam da godisnje doniram mnogo vise od moje dnevnice, sto me onda cini komunjarom na kvadrat!


  • 0

#274 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 11 March 2018 - 18:33

A sta je to zivot u blagostanju. Ko je taj koji je zaduzen da odredjuje sta su moje potrebe i sta je za mene blagostanje?

 

Zivot u blagostanju= da imas platu od koje ces moci da platis hranu, odecu, tehniku, komunalije, da odes na zimovanje, da odes na letovanje,... Sve isto kao i sad. Jedino sto je sad drugacije a to je "pohlepa" glad za novcem :) za kojim realno nije tolika potreba.


  • 0

#275 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 March 2018 - 18:38

Zivot u blagostanju= da imas platu od koje ces moci da platis hranu, odecu, tehniku, komunalije, da odes na zimovanje, da odes na letovanje,... Sve isto kao i sad. Jedino sto je sad drugacije a to je "pohlepa" glad za novcem :) za kojim realno nije tolika potreba.

bold:

U cije ime ti ovde pises?


  • 0

#276 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 11 March 2018 - 19:17

Pisem generalno.


  • 0

#277 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 March 2018 - 19:21

^

Nisi u pravu. Genralno pre mozes da potenciras da su pojedinci gready, u tvom smilu reci gready, a li vecina je upravo easy living bez preteranog bogacenja. Sta vise bih se orijentisao na ideju da ljudi upravo hoce da zive svoj kmforan zivot. Sustinski gledano nije potrebno deliti, kad vecina moze da zaradi. :)


  • 0

#278 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 11 March 2018 - 19:23

Dok jednom ne osete glad za novcem :)


  • 0

#279 Jonnhy Clash

Jonnhy Clash
  • Banned
  • 311 posts

Posted 11 March 2018 - 23:01

Uz duzno postovanje, ali ovo je realnost upravo u kapitalizmu. Eno ti ga Bill Gates vec poklonio skoro polovinu svog bogatstva nekom Joeu u Africi. I mnogi manji ga u tome slede.

Pazi, ova tvrdnja kako su bogatasi mahom i humani i kako poklanjaju dobar deo svog bogatstva siromasnima je toliko licemerna da je neverovatna. Pa od industrije hrane, preko vojne industrije, farmacije i finansija, kapitalisti profit mahom stvaraju na nesreci, siromastvu i smrti vecine ljudi. I onda neko od njih baci neku mrvicu da bi umirio savest ili se dodvorio masama i ti to demagoski pozdravljas. Uprkos tvom pokusaju da predstavis krupne kapitaliste humanim altruistima, istina je da su to mahom smrdljiva djubrad i gramzive azdaje i da na muci, znoju i krvi obespravljenih radnika pociva njihov prekomerni luksuz.
  • 0

#280 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 11 March 2018 - 23:41

Pazi, ova tvrdnja kako su bogatasi mahom i humani i kako poklanjaju dobar deo svog bogatstva siromasnima je toliko licemerna da je neverovatna. Pa od industrije hrane, preko vojne industrije, farmacije i finansija, kapitalisti profit mahom stvaraju na nesreci, siromastvu i smrti vecine ljudi. I onda neko od njih baci neku mrvicu da bi umirio savest ili se dodvorio masama i ti to demagoski pozdravljas. Uprkos tvom pokusaju da predstavis krupne kapitaliste humanim altruistima, istina je da su to mahom smrdljiva djubrad i gramzive azdaje i da na muci, znoju i krvi obespravljenih radnika pociva njihov prekomerni luksuz.

Poenta  je da osnivaju tzv. fondacije, koje su tax-free, tj. fondacije koje se bave nekom humanitarnom delatnoscu ne placaju  takse. Ali , mora nesto novca ( ali ne i sav novac) da se utrosi za svrhe zbog kojih je fondacija i osnovana.


  • 0

#281 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 March 2018 - 00:40

Pazi, ova tvrdnja kako su bogatasi mahom i humani i kako poklanjaju dobar deo svog bogatstva siromasnima je toliko licemerna da je neverovatna. Pa od industrije hrane, preko vojne industrije, farmacije i finansija, kapitalisti profit mahom stvaraju na nesreci, siromastvu i smrti vecine ljudi. I onda neko od njih baci neku mrvicu da bi umirio savest ili se dodvorio masama i ti to demagoski pozdravljas. Uprkos tvom pokusaju da predstavis krupne kapitaliste humanim altruistima, istina je da su to mahom smrdljiva djubrad i gramzive azdaje i da na muci, znoju i krvi obespravljenih radnika pociva njihov prekomerni luksuz.

Tipicno egalitaristicko i komunjarsko (g)lupetanje. Da, kapitalizam je najmoralniji i najvise humanisticki sistem u istoriji covecanstva, u kojem ima najvise altruizma. 

 

Te price o obespravljenim radnicima ostavi za "Pravdu" i derivate, mada i ovde imas born-again komunjara koje se dovoljno vesto kriju, neki i iza "minulog rada" (u oba smisla).


  • 2

#282 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 March 2018 - 00:41

Poklonio skoro polovinu svog bogatstva?! 

Brojka se ne zna $4.6 biliona prosle godine, sto je inace veliki deo, kao kad bi ti i ja dali svoju dnevnicu. Nacelno govoreci, ja znam da godisnje doniram mnogo vise od moje dnevnice, sto me onda cini komunjarom na kvadrat!

Ne pricaj svasta, 4 milijarde godisnje je neuporedivo sa dnevnicama, i ukupno kroz niz godina rada fondacije je upravo oko 50% ukupnog bogatstva. Kad ti ili ja damo 50% nase imovine, pa makar i kroz 15 godina, mozemo da pridikujemo o moralu, dotle ne.


  • 1

#283 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 March 2018 - 00:46

Pa upravo iznad sam ti odgovorio zasto to "briga" svakog normalnog coveka (mada nisam gajio ni iluziju da ces bilo sta razumeti, po obicaju). Dakle, drzavno upravljanje ekonomijom ("vlasnistvo nad sredstvima za proizvodnju") je nespojivo sa bilo kakvim "zivotom gradjana u izobilju", oni direktno proizvodi samo siromastvo i samo zlocin. Nije niko "iskoristio komunizam", njego su komunisticki zlocini - bas kao i nacisticki - proistekli direktno iz njegovih temeljnih ideoloskih postavki (od kojih je drzavno upravljanje ekonomijom (i nasilje koje mu mora prethoditi) centralna)...

...nadati se da ce takve nakazne doktrine kao sto su komunizam i nacizam proizvesti "izobilje" i "blagistanje" je jednako budalasto kao ocekivati da ce skok sa vrha solitera unaprediti necije znanje francuskog jezika, sto pokusah da ti objasnih u prethodnom postu, ocigledno bezuspesno...

Jedino sto bih prokomentarisao jeste da - kao i mnogi drugi inace na pravoj strani - gresimo stavljajuci naglasak na to sto komunizam vodi ka opstem siromastvu, sto je naravno istina. Ali nije odsustvo izobilja primarni problem sa komunizmom. Cak i kad bi uspeo da (nekim cudom) obezbedi izobilje svojim podanicima, komunizam bi cak i tada bio nemoralni i zlocinacki sistem. Treba da se koncentrisemo na uzroke vise, a na posledice manje.


  • 1

#284 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 March 2018 - 00:58

...

 

... ne pricaj svasta, 4 milijarde godisnje je neuporedivo sa dnevnicama, i ukupno kroz niz godina rada fondacije je upravo oko 50% ukupnog bogatstva. Kad ti ili ja damo 50% nase imovine, pa makar i kroz 15 godina, mozemo da pridikujemo o moralu, dotle ne.

:frust:

 

Kada budes zaradio koliko Gates - slobodno daj pola svoje imovine.

Mozda budem sledio tvoj primer.

:rotflmao:

 

Normalno da niko nije oslobodjen moralnog propitivanja, a tim pre jedan Gates.

Nisam siguran da bi bio u stanju da prebroji sve pare koje ima.

;)

 

...


  • 1

#285 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 March 2018 - 01:01

Ne pricaj svasta, 4 milijarde godisnje je neuporedivo sa dnevnicama, i ukupno kroz niz godina rada fondacije je upravo oko 50% ukupnog bogatstva. Kad ti ili ja damo 50% nase imovine, pa makar i kroz 15 godina, mozemo da pridikujemo o moralu, dotle ne.

Ti si dobar matematicar, proceni koliko treba da se tih $5mil vrati? Samo bez emocija ovo je cista racunica. Racunaj jos da se donacije odbijaju od poreza, da se novac sam oplodjuje, da on nemoze vise na sebe da potrosi. Doduse moze da kupi auto sa 6 tockova. Prosto receno njegov se kvalitet ne manja ni sa $20 mil, prema tome ne vaze ti ovi argumenti.

Nisam ni jednog trenutka pomenuo moralnost, ili moje ni tvoje kvalitete, kao licnosti. Samo sam se gradirao kao izrazita komunjara, sto je jedna velika logicka greska.


  • 1