Jump to content


Photo
- - - - -

McLaren - Renault 2018


  • Please log in to reply
639 replies to this topic

#361 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 27 April 2018 - 00:26

Sada je vec vest na svim sajtovima.


Jos uvek je ovde izlistan: https://www.mclaren....eam/management/

Koliko citam u vestima svi se pozivaju na izor BBC-a, u kojoj pise da tim nije potvrdio (a ni opovrgao) da je Gos smenjen. Ne znam sta da mislim.


  • 0

#362 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 27 April 2018 - 06:19

Sta se desava?
  • 0

#363 4_Webber

4_Webber
  • Members
  • 17,335 posts

Posted 29 April 2018 - 15:49

Alonso ishvalio sebe posle trke za sve pare. Kaze da mu je ovo verovatno najbolja trka u zivotu, da je vozio na 2 tocka 5 kilometara i je auto bio opako ostecen. Kaze i da bi vecina vozaca u takvoj situaciji odmah parkirala bolid, ali ne i "mi u Meklarenu" :)

Ali ono sto je uradio na dva tocka je stvarno bilo bolesno. Kakva zelja, kakva kontrola, svaka cast. Svaki dolar koji zaradi opravdava. Vec imamo 6 bodova vise nego cele prosle sezone :)
  • 0

#364 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 29 April 2018 - 16:01

Vec imamo 6 bodova vise nego cele prosle sezone :)

 

Ma bre govno taj Reno, trebali smo da ostanemo s Hondom. Vidis kako Meklarenova sasija lomi motore.

 

Alonsu svaka cast, stvarno vozi za sve pare. Zao me sto nismo videli koliko moze u zdravom bolidu cisto kao referencu, celog vikenda je bio znacajno bolji od Stofa koji nikako da se sastavi sam sa sobom (i predsobljem :P ) u Bakuu. Na kraju su pod ovim okilnostima bili relativno blizu jedan drugog.

 

Opet pomalo srecni bodovi (ako se ono u prvom krugu kad se tajkunsko dete zakucalo u Alonsa moze nazvati srecom) ali definitivno ohrabruje 100% pouzdanost do sada. Ovo je svakako samo umanjivanje stete, pravi bolid za ovu sezonu treba da debituje u Barseloni i tu cemo da vidimo da li imamo s cim pred Milosa.


  • 1

#365 4_Webber

4_Webber
  • Members
  • 17,335 posts

Posted 29 April 2018 - 17:23

Nego, reci mi molim te, je l oprao malo one grehove iz 2007? :D Za pogresnog se Ron opredelio te sezone. Nazalost.

Sezona nam zavisi od Barselone. Pukovnik ili pokojnik. Nema vise izgovora.
  • 0

#366 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 29 April 2018 - 17:58

Nije Ron pogresnog odabrao 2007.

 

Alonsovo vozacko umece i glad za rezultatima ja nikada nisam dovodio u pitanje. Ali ono drukanje Mozliju nakon Madjarske 2007. potpuno opravdava Ronov izbor. Ako je Ron u bilo cemu pogresio tada to je sto nije odmah odstranio Alonsa iz trkackog tima i parkirao ga do kraja ugovora. Ono, sve ti platim do zadnjeg filera, i ima da budes tu tokom svake zvanicne sesije ili testa, da se javljas svaki dan u fabriku ali u bolid i u simulator vise neces sesti.To je najblaza kazna koju je tada zasluzio.

 

Priznajem da ovih zadnjih godina posteno radi na okajavanju greha, ali koga su jednom vec ujeli taj keru vise ne veruje... :)


  • 0

#367 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 29 April 2018 - 20:49

Ali ne može da ne kenja...

 

https://www.motorspo...r-cars-1031724/


  • 0

#368 4_Webber

4_Webber
  • Members
  • 17,335 posts

Posted 29 April 2018 - 22:26

Nije Ron pogresnog odabrao 2007.

 

Alonsovo vozacko umece i glad za rezultatima ja nikada nisam dovodio u pitanje. Ali ono drukanje Mozliju nakon Madjarske 2007. potpuno opravdava Ronov izbor. Ako je Ron u bilo cemu pogresio tada to je sto nije odmah odstranio Alonsa iz trkackog tima i parkirao ga do kraja ugovora. Ono, sve ti platim do zadnjeg filera, i ima da budes tu tokom svake zvanicne sesije ili testa, da se javljas svaki dan u fabriku ali u bolid i u simulator vise neces sesti.To je najblaza kazna koju je tada zasluzio.

 

Priznajem da ovih zadnjih godina posteno radi na okajavanju greha, ali koga su jednom vec ujeli taj keru vise ne veruje... :)

Jeste. Prvi i logican razlog je taj sto bi imao jednu vozacku i dve konstruktorske titule vise da se opredelio za Alonsa i kontrolisao Hamiltona. Jer, ako izjavis da se trkas protiv jednog od svoja dva vozaca, koji potom zavrsi sa identicnim brojem bodova kao onaj tvoj vozac koga si podrzavao, jasno je da si podrzao pogresnog :)

 

To je jedan sastojak price. Alonsova pretnja  da ce otici kod Mozlija u slucaju da mu ne daju broj status broj 1 je nesto najgore sto je jedan vozac uradio svom timu otkad ja pratim ovaj sport. Ali ko je prvi kukao medijima da ga tim sabotira, jos u Monaku, dok je sve bilo okej? Ko je rekao receno mi je da ne preticem Fernanda, sto je i logicno jer na mom bolidu pise broj 2, a na njegovom 1? Luis Hamilton. To je on izjavio posle trke u Monte Karlu na kojoj je Meklaren osvojio 1-2 ostavivsi Masu na trecem mestu minut iza, a sve ostale krug iza. Tim mu je zabranio da pretekne Alonsa. Da ga pretekne u Monte Karlu, gde tako nesto nije moguce??? Gge Najdzel Mensel nije mogao nista protiv Airtona Sene u bolidu koji je bio 2-3 sekunde po krugu brzi u tom krugu, on ce, ruki, da pretekne dvostrukog uzastopnog i aktuelnog svetskog sampiona? Zbog koga je Mozli prvo pretio da ce uzeti Meklarenu konstruktorske bodove zbog timskih naredbi.. U Monte Karlu. Pa zbog Hamiltona.

Kome je Meklaren davao preferencijalne strategije, a nekad cak i sulude, samo da bi on uzeo pol poziciju, iako je bilo jasno da nema tu sta da trazi po brzini, kao u Britaniji, gde su Alonsa, koji je bio najbrzi na trecem treningu, u Q1 i u Q2 natankovali za 4 kruga vise u Q3 da bi Hamilton uzeo pol poziciju? Na kraju je Hamilton zavrsio trku 35 sekundi iza Alonsa, iako je ceo prvi stint bio ispred njega. Tog vikenda su bukvalno poklonili pobedu Raikonenu i zrtvovali Alonsa zarad pokusaja da Englez pobedi u engleskom timu, uprkos tome sto je bilo celog vikenda jasno ko je znacajno brzi. Ista situacija se prvi put desila jos u Indianapolisu, gde je Alonso bio brzi na sva tri treninga, najbrzi u Q1 i Q2, da bi onda Hamilton u Q3 isao za 2 kruga laksi i niotkuda uzeo pol poziciju u bolidu koji je tog vikenda bio klasa za sebe. Ko se u kvalifikacijama u Madjarskoj oglusio bez ikakvih posledica o timska naredjenja da propusti Alonsa i ostavi mu cistu stazu ispred sebe, sto je proslo bez ikakvih posledica i kazne od strane tima? Hamilton.

 

Kada je Alonso osvojio pol poziciju u Monte Karlu, to je iz naseg boksa propraceno aplauzom. Kada ju je Hamilton osvojio dve nedelje kasnije u Montrealu, propraceno je skakanjem mehanicara u vazduh, grljenjem i suzama radosnicama. A to je bila 6. trka u sezoni, Stepni prica je krenula 3. jula, Alonso je signalizirao boksu da ga Hamilton propusti u Americi, nedelju dana kasnije. Dakle, Alonso nije pravio nikakva sranja do Kanade da bi se tako razlicito mehanicari radovali za osvajanje pol pozicije. Ron je pokusao da izgradi pricu za istoriju naustrb Alonsa, tako sto ce ruki koga je on 9 godina spremao za to mesto pobediti u istom timu aktuelnog dvostrukog uzastopnog sampiona i postane prvi koji je u ruki sezoni osvojio titulu. I to nije bilo fer. Stvarno nije bilo fer. Jer se ne dovodi svetski sampion u tim da bi preko njegovog imena pokusao da izgradis ime svom sticeniku. Alonso, paranoican i lajav kakav je oduvek bio, je u Madjarskoj potpuno izgubio konce i od tada je jedna sezona u kojoj je trebalo da razbijemo konkurenciju i lagano osvojimo obe titule postala kosmar. Sam Ron je 2014. izjavio da je prvi koji je zapoceo "fajt" bio Hamilton.


Edited by 4_Webber, 29 April 2018 - 22:27.

  • 0

#369 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 30 April 2018 - 02:37

Jeste. Prvi i logican razlog je taj sto bi imao jednu vozacku i dve konstruktorske titule vise da se opredelio za Alonsa i kontrolisao Hamiltona. Jer, ako izjavis da se trkas protiv jednog od svoja dva vozaca, koji potom zavrsi sa identicnim brojem bodova kao onaj tvoj vozac koga si podrzavao, jasno je da si podrzao pogresnog :)

 
Kina je bila debelo posle Madjarske. Da sam se ja pitao (kao sto nisam) Alonso ne bi ni prisao bolidu a ne vozio u Kini, pa ne bi ni bilo potrebe da se tim trka protiv njega.
 
Alonso se od Madjarske do kraja sezone trkao protiv Meklarena. Direktno je kostao tim duple krune 2007, plus jos 100 miliona dolara kazne. On ne da je pretio da ce otici kod Mozlija, on je otisao kod Mozlija. Da stvari budu jos gore, jedine informacije iz Ferarija koje su uopste unete u tim uneo je on licno (raspored mase Ferarijevog bolida koji je hteo da proba u Meklarenovom simularoru, i za koji mu je receno da simulator ne moze da se podesi na taj nacin; to mu je doturio Delarosa preko one jajare koji je sa likom iz Ferarija namerio to da nosi kod Brona u Hondu). Na kraju ne da nije kaznjen za to (a nije ni za Singapur 2008, u cega je bio upucen od pocetka), nego je jos i dobio zastitu FIA i Mozlijevu agenturu u garazi Meklarena koja je trebala da se stara o tome da Alonso dobija sve sto i Hamilton i da nista od njegove telemetrije i podataka o setapu ne bude na raspolaganju Hamiltonovoj strani garaze. Znaci on sam se postavio kao neprijatelj tima i nije ni cudo da je tako i tretiran u zavrsnici te sezone.
 
Hamilton jeste prvi zapoceo fajt te sezone (Monako) i nije ni slucajno nevinasce u celoj prici ali stagod da je ikada uradio nije ni priblizno sranjima koje je Alonso napravio. Nije ni cudo da su mu, uprkos sto je bez sumnje najbolji vozac na gridu danas, prakticno u svim timovima zatvorena vrata. Nece ga u Ferariju, nece ga u Mercedesu, nece ga u Red Bulu. Zato sada kaje grehe u Meklarenu, i treba jos puno da se oznoji dok ih sve ne okaje.
 

Ali ne može da ne kenja...

https://www.motorspo...r-cars-1031724/

 
Pa, ono, sto jes' jes' ja ne pamtim kad sam zadnji put video da neko pokusava da dovuce do boksa bolid sa razvaljena oba desna tocka. Velika vecina vozaca bi ga samo parkirala.
 
Podsetilo me na ovo


  • 0

#370 staneC

staneC
  • Members
  • 864 posts

Posted 30 April 2018 - 12:46

Hehe. ja sam tada navijo za Alonsa (Hamilton nije bio baš under dog). Mislim, da je ta prva sezona najbolji pokazatelj, koliko Hamilton može da bude prgav, kada ima suvozača na barem istom nivou. kasnije Hamilton nije pravio probleme, jer je znao, da je bolji i od Buttona i od Rosberga. A još je imao iza sebe Dennisa, koji je doveo Alonsa i koji se na kraju Alonsu odrekao zbog Hamiltona. Lojalnost Alonsa? Zašto? Zbog novca? Mogao ga je dobiti i u drugim timovima. A dennis je (bio) Steve Jobs Mclarena. Nema priče u stroju :-) 

 

Jedino mi je žao, da Alonso u Madžarskoj nije odglumio crkavanje bolida, pa ga tako ne bi mogli kazniti, nego je glupo blokirao Hamiltona. 

Da je Dennis rekao Lewisu, ovo je godina Alonsa, dalje je sve tovje, em bi Alonso imao 3 titule, em bi Mclaren imao barem dve više. 


  • 0

#371 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 30 April 2018 - 17:18

Da je Dennis rekao Lewisu, ovo je godina Alonsa, dalje je sve tovje, em bi Alonso imao 3 titule, em bi Mclaren imao barem dve više. 

 

E jebiga sad. Da je to rekao britanska stampa bi ga razapela na krst, kao sto sada razapinju Meklaren jer nije odmah posle promene motora dominantno prvi u sampionatu. Alonso je do Monaka apsolutno po svemu bio prvi vozac tima, tu je Hamilton po prvi put nanjusio krv i posle trke pravio cirkus pokazujuci na br.2 na bolidu. Posle su svi u Britaniji od ovih strucnih poput Brandla & co. do zadnjeg tabloida pisali kako Denis protezira Alonsa, pa je Mozli pokrenuo istragu zbog navodnih timskih naredbi u korist Alonsa. Nakon ovoga su u timu okrenuli politiku na 50-50 u smislu da jednu trku daju prednost jednom drugu trku drugom, jer prema tadasnjim pravilima nije bilo moguce da oba vozaca budu ravnopravna - zbog dolivanja goriva i kvalifikovanja sa gorivom za trku bilo je nemoguce identicno natankovati bolide i jedan bi uvek bio u prednosti. To su svi znali ali nije smelo javno da se kaze jer se protivilo To je tako islo do Madjarske gde je Alonso trebao da ima prednost ali se Hamilton na kvarno progurao ispred njega, pa mu je ovaj to u boksu vratio. Onda je tu pukla jos jedna istraga, Mozli kaznio Meklaren i Alonsa zbog toga sto je proteziran u odnosu na Hamiltona, a onda je Alonso pokusao da ucenjuje Rona trazeci da do kraja sezone ima prednost ili ce otici kod Mozlija zbog one afere o Ferarijevim podacima. U konacnici rezultat - diskvalifikacija Meklarena iz konstruktorskog sampionata, kazna od $100 miliona, i agentura FIA u garazi sa ciljem da obezbedi Alonsu ravnopravan tretman do kraja sezone.


  • 0

#372 Dzoni_m

Dzoni_m
  • Members
  • 1,793 posts

Posted 30 April 2018 - 19:57

Po cenu da se opasno zavadim na forumu, taj Ron Denis je, meni licno, najljigavije stvorenje u F1 posle debelog ku*vara. Konferencija za stampu posle Suzuke u kojoj pljuje coveka koji mu je doneo titulu u tim i odlazi i poziva FIA da ponovo istrazi to, otvoreno se stavljajuci na stranu drugog vozaca u timu koji je diskvalifikovan. Pricam za incident Sena-Prost. Ferrari je postavio time naredbe kao normalnu praksu, a i cesto je otpustao vozace zbog kritike tima, Reno je trazio od svojih vozaca da se namerno lupaju, mnogi timovi su radili svasta, ali otvoreno reci e taj sto je osvojio titulu protestvujemo protiv toga, a vozi za tebe, je vrhunac nepostovanja vozaca. Tako da mene dogadjaji 2007-me uopste nisu iznenadili.


Edited by Dzoni_m, 30 April 2018 - 19:58.

  • 1

#373 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 30 April 2018 - 23:16

Zasto bi se zavadio, misljenje je kao dupe svako ga ima. Jos ako dolazi od nekog ko je sklon da liberalno interpretira cinjenice tek onda nema ni najmanje razloga da se uzima za ozbiljno.

 

Ali cisto zbog sitne decice, da se zna sta i kako se desilo: Meklaren nije protestvovao protiv Prosta (nije bilo rasta potestvovati) nego protiv odluke da se Sena diskvalifikuje zbog navodnog secenja staze. Odluka koja je doneta izmedju Seninog prolaska kroz cilj i povratka u boks (cirka dva minuta vecanja) i to na licno insistiranje Balestra, i koja je totalno farsicna. Protestvovano je to sto je uzeta pobeda timu i nista drugo - titula je svakako vec bila obezbedjena za tim, jedino je pitanje bilo da li ce je Prost osigurati pre Australije ili ce se tamo odlucivati.

 

Onda je izmedju dve trke odluka iz Suzuke preinacena pa je retroaktivno promenjen i razlog za diskvalifikaciju i ubacen i navodni Senin "minuli rad", pred vecanje o protestu. Tek to je bila totalna farsa.

 

A fakat je da je udes izazvao Prost i to apsolutno namerno. Da je kroz tu sikanu do tada nebrojeno puta prolazio svaki put identicnom putanjom, i da je bas ovaj jedan put "pogresio" i to tako da prvo ostavi Seni prostor unutra za preticanje a onda u zadnji momenat seljacki namota na njega. Kao prvo, to ne biva da vozaci takvog kalibra prave takve amaterske greske (da sam ja vozio pa mozda da se poveruje da ne umem bolje), kao drugo, oni kad i zaista pogrese obicno bude stetno po njih, ne gresi se bas tako kako ti u tacno tom trenutku maksimalno odgovara (drugi slican slucaj je ono Sumaherovo u Raskasu). Dakle 100% proracunat potez da se Sena eliminise iz trke i da se za sebe osigura titula.

 

Na kraju je Balestr to okrenuo i ispalo je da je Sena diskvalifikovan jer je namerno udario Prosta jerbo je Sena odranije sklon tim stvarima, pa je diskvalifikacija potvrdjena i jos je pride kaznjen sa 6 meseci suspenzije uslovno i sa $100 hiljada. No dobro je jos i prosao sto ga stari SS-ovac nije izveo pravo pred streljacki vod, kako je to vec umeo da radi u periodu 1940-1944.

 

Posledica svega toga je da je napravljen presedan da je namerno izazivanje udesa potpuno legitimno sredstvo za osvajanje titule. Onda smo dobili revans 1990, pa je bila Adelaida 1994, pa Herez 1997. Sve to je direktna posledica Balestrovog angazmana da se Prostu 1989. godine osigura titula.


  • 1

#374 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 01 May 2018 - 00:26

DcDMIAYXcAAW3gT.jpg


  • 0

#375 Dzoni_m

Dzoni_m
  • Members
  • 1,793 posts

Posted 01 May 2018 - 06:27

Zasto bi se zavadio, misljenje je kao dupe svako ga ima. Jos ako dolazi od nekog ko je sklon da liberalno interpretira cinjenice tek onda nema ni najmanje razloga da se uzima za ozbiljno.

 

Ali cisto zbog sitne decice, da se zna sta i kako se desilo: Meklaren nije protestvovao protiv Prosta (nije bilo rasta potestvovati) nego protiv odluke da se Sena diskvalifikuje zbog navodnog secenja staze. Odluka koja je doneta izmedju Seninog prolaska kroz cilj i povratka u boks (cirka dva minuta vecanja) i to na licno insistiranje Balestra, i koja je totalno farsicna. Protestvovano je to sto je uzeta pobeda timu i nista drugo - titula je svakako vec bila obezbedjena za tim, jedino je pitanje bilo da li ce je Prost osigurati pre Australije ili ce se tamo odlucivati.

 

Onda je izmedju dve trke odluka iz Suzuke preinacena pa je retroaktivno promenjen i razlog za diskvalifikaciju i ubacen i navodni Senin "minuli rad", pred vecanje o protestu. Tek to je bila totalna farsa.

 

A fakat je da je udes izazvao Prost i to apsolutno namerno. Da je kroz tu sikanu do tada nebrojeno puta prolazio svaki put identicnom putanjom, i da je bas ovaj jedan put "pogresio" i to tako da prvo ostavi Seni prostor unutra za preticanje a onda u zadnji momenat seljacki namota na njega. Kao prvo, to ne biva da vozaci takvog kalibra prave takve amaterske greske (da sam ja vozio pa mozda da se poveruje da ne umem bolje), kao drugo, oni kad i zaista pogrese obicno bude stetno po njih, ne gresi se bas tako kako ti u tacno tom trenutku maksimalno odgovara (drugi slican slucaj je ono Sumaherovo u Raskasu). Dakle 100% proracunat potez da se Sena eliminise iz trke i da se za sebe osigura titula.

 

Na kraju je Balestr to okrenuo i ispalo je da je Sena diskvalifikovan jer je namerno udario Prosta jerbo je Sena odranije sklon tim stvarima, pa je diskvalifikacija potvrdjena i jos je pride kaznjen sa 6 meseci suspenzije uslovno i sa $100 hiljada. No dobro je jos i prosao sto ga stari SS-ovac nije izveo pravo pred streljacki vod, kako je to vec umeo da radi u periodu 1940-1944.

 

Posledica svega toga je da je napravljen presedan da je namerno izazivanje udesa potpuno legitimno sredstvo za osvajanje titule. Onda smo dobili revans 1990, pa je bila Adelaida 1994, pa Herez 1997. Sve to je direktna posledica Balestrovog angazmana da se Prostu 1989. godine osigura titula.

 

Necu mnogo da tupim o ovome, ali toje samo tvoje vidjenje stvari iz tvoje navijacke perspektive.

Apsolutno ne vidim to tako, ali opet u pravu si u prvoj recenici za misljenje.

Pre svega udes, koji nije bio nameran, bez obzira na prolaz, jer je bio ispred i apsolutno pravo da bira putanju, vec je Prost prosto uradio ono sto je obecavao mesecima unazad, necu da se povucem u poslednjem trenutku da izbegnnem udes jer klupski rizikuje sve i zabole ga uvo. E kada je to uradio kako treba, onda je bilo da je namerno. Pomenuli to ljudi na topicu Sena. Bas za mladje narastaje, nesto kao Max ovih dana. NIko nece da ga kazni zbog popularnosti, malo menjaju pravila zbog istog i tako. Da, nisu protestvovali protiv Prostove pobede, vec protiv Senine diskvalifikacije, nije sija nego vrat. Pa da ga nisu diskvalifikovali pobedio bi. Naravno da je direktan atak na SVOG vozaca. Sramno.

 

A Sena vs FIA vs ostatak sveta je jos jedna pricica koju tu tako lepo, preko mere, napumpali Britanski tabloidi. Naravno da su jedva cekali da se uhvate klasicne pljuvacine na racun Francuza koju su em upravljali FIA em je njihov vozac osvajao titule. Tuzna pricica o autsajderu koji magicnim talentom pobedjuje sve i svi su protiv njega je malo previse busna za one koji nisu obozavali Senu, nije im se dalo da bude i iz siromasne porodice, scenario bi bio kompletan. Samo romatizovani pogled na to drzi vodu. Nadoklanili su to kod Hamiltona. A to da su na kraju ubicili Senin minuli rad, apsolutno ispravno. Trebali su ranije.

 

Revans 1990, ne komentarisem, glavni akter se sam izjasnio po tom pitanju. Adelaida 1994, opet ja imam drugo misljenje kao i za pomenuti Raskas, kao i Herez (sam znas sta je to vece novokrunisani sampion trabunjao po diskoteci).

 

Da, nikada se necemo sloziti, ali makar ne trazim da se "misljenje ne uzima za ozbiljno". Mozda to mozes da kazes za madju populaciju koja pomenute trke nije gledala, koja nije zapamtila tu eru. 

 

Umesto da se diskutuje, odmah prva recenica ad hominem diskreditacija. Nisam to ocekivao ovde. 


Edited by Dzoni_m, 01 May 2018 - 06:28.

  • 0