Jump to content


Photo
- - - - -

Kuharice manje zbori


  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#106 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 21 July 2017 - 13:17

Izgleda da, pre kupovine, ipak treba čitati opis proizvoda. Gledao sam više proizvoda iz iste kategorije, na kraju sam se pogubio.
Ovaj, čini mi se, može da kuva na uobičajen način, nešto kao lonac sa sopstvenim grejačima. No, i cena je x2.

image564064bc22671.png

 

To je sto se mene tice bacanje para ako imas lonac i sporet u kuci vec.


  • 2

#107 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 21 July 2017 - 15:18

To je sto se mene tice bacanje para ako imas lonac i sporet u kuci vec.


Biće da si u pravu, za te pate se može kupiti još neka kvalitetna posuda i koješta.
  • 0

#108 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 21 July 2017 - 16:12

Biće da si u pravu, za te pate se može kupiti još neka kvalitetna posuda i koješta.

 

Vecina tih sprava i uredjaja su nepotrebne i na kraju samo zauzimaju prostor koji je u svakoj kuhinji premium. Nisam protiv hi-tech ako mi pravi smisla ali dobro razmislim prije nego nesto od toga donesem u kucu. Najgori su mi prijatelji koji misle da ja te stvari volim pa mi donose na poklon i kad ja hocu da bacim, onda mi zena kaze kako nije OK jer je poklon. Tako imam neki juicer vec 5 godina koji sam izvadio iz kutije 4 puta, imam neko cudo na struju koja renda mrkvu koje nisam ni jednom upotrijebio, a donio ga je neko prije 2-3 godine i stvarno nemam pojma sto ja te stvari nisam pobacao pa neka se ljuti ko hoce. 

 

Pogotovo kad preko ovih nepotrebnih stvari moram da dodjem do necega sto mi treba. Grrrr.


  • 1

#109 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 July 2017 - 14:21

Attached File  2 steaks.jpg   324.53KB   0 downloads

 

Moralo je u vacuum i u zamrzivac. Na usi mi je pocelo izlaziti. U svakom ima po oko kilogram, a ostatak koje je uglavnom masnoca isjekao na manje komadice, svaki posebno upakovao i takodje smjestio u zamrzivac. Bice odlicno dodati po malo kad se pece krompir i slicne stvari. 


  • 1

#110 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 22 July 2017 - 14:27

gre`ota :mellow:


  • 0

#111 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 July 2017 - 14:45

Sinoc sam se vratio iz mesarske skole sa 3kg prime rib cote de boeuf, aged 45 days. I jedan extra rib eye steak koji sam dobio kao najveci streber u razredu. :D



Bilo je jako interesantno i zabavno. Bilo nas je 11 djaka, mesar koji je drzao predavanje i kuhar koji nam je napravio najbolje prime rib pecenje koje sam ikad probao, cijeli fillet i pomme dauphinoise iz bajki. Domaci horseradish sauce i neki chili jam koji je bio bozanstven. Bila je i neka salata koju nisam probao ali zato odlicno crveno vino nisam zaobisao. Na kraju iznijeli bread and butter pudding koji nisam mislio da cu moci smjestiti igdje nakon onolikog mesa koje sam prozdrao ali naslo se. I to je bilo fantasticno.

Upoznali smo tu i nekog lika koji nam je dao detalje za jedan estate u Kentu gdje mozemo otici u lov na srndace i to je sad na ovom mom kolezi da organizuje, pa cemo i to vjerovatno nekad na jesen.

Da li se isplati za £155?

Ovaj komad mesa koji sam donio kuci kosta oko £90, ostalo je otislo na ono sto smo pojeli i popili i da se plate ova dvojica koji su stvarno zasluzili. Na kraju, kad se podvuce linija, ovo ispadne samo jos jedan nacin da se proda jos mesa i usput poneko edukuje i sto da ne, privuce kao musterija. Sto se mene tice, ja meso svakako nabavljam od reputabilnih mesara, pa mi je kupiti od njih ili ovih mojih svejedno.

Sve u svemu, jako pozitivno iskustvo, ne bi mi bilo zao ni da sam iz svog dzepa platio, a kamo li ovako za dz. Zao mi je sto nisam mogao jos dokupiti kojesta, njihov chili jam cu zapamtiti.



:)

A ja mučenik juče jeo Utahškog bizona. Opet me naterali da idem po canjonima. A tamo blizu Ziona ima malecko mesto canab i restorancic gde ja uvek svratim. Juče ja bizona, a moj stariji pojeo helenske rebarca.
Meni dobro.


Edit Čanak u Canab
Speller sucks
Sent from my SM-G950U using Tapatalk

Edited by mrd, 22 July 2017 - 14:50.

  • 1

#112 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 July 2017 - 14:48

A ja mučenik juče jeo Utahškog bizona. Opet me naterali da idem po canjonima. A tamo blizu Ziona ima malecko mesto Čanak i restorancic gde ja uvek svratim. Juče ja bizona, a moj stariji pojeo helenske rebarca. Meni dobro. Sent from my SM-G950U using Tapatalk

 

Tezak zivot. ;)


  • 0

#113 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 13 August 2017 - 15:10

 

 

4. Sous-vide me zanima, nisam nikad probao. Mozda cak investiram u napravu kao Dogmatix, tj. Honey Badger. A u medjuvremenu, da probam to isto u slow cooker, mozda eksperiment ispadne necemu...

 

Pileci batkovi i pork fillet. Vrlo jednostavno zacinjeni, samo so, biber, malo bijelog luka, zalfija i thyme. Zavakumirani i sad se kupaju sljedeca dva sata na 55°C. Prilicno jednostavan postupak.

 

Trenutno se lomim dal' da ih zavrsim na rostilju ili na tavi. Imam dva sata da se skontam.

 

Attached File  sous vide1.jpg   90.32KB   1 downloads

 

Attached File  sous vide2.jpg   78.6KB   1 downloads

 

Ovih dana moram kupiti vecu posudu od ovog lonca, u ovo nece stati brisket od 3 kile.


  • 2

#114 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 14 August 2017 - 14:02

Maloprije moj mesar objavio da ima neko extra dobro meso i ne odolih da ne narucim 5-6 kila...

 

Attached File  meat order.jpg   179.57KB   2 downloads

 

 

 

 


  • 0

#115 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 15 August 2017 - 08:56

Maloprije moj mesar objavio da ima neko extra dobro meso i ne odolih da ne narucim 5-6 kila...

 

attachicon.gifmeat order.jpg

 

Govedina, svinjetina, opet govedina, pa svinjetina, a janjetine nigdje ;).

A ni ribe

 

Btw, jučer sam otišao u De Noordzee na St Catherine na salatu od plavih rakovica (blauwe zwemkrabe). Slasno + mala (1 dl) čaša šampanjca.

 

Inače putem volim pojesti ribu u Nordsee; fino i friško, čak na Autobahnu, a volim i njihove riblje salate. Imaju i dobrog kavijara, te kojekakvih atlantskih delicija, tipa lišća i pasa i raža.


  • 3

#116 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 15 August 2017 - 09:33

Govedina, svinjetina, opet govedina, pa svinjetina, a janjetine nigdje ;).

A ni ribe

 

Btw, jučer sam otišao u De Noordzee na St Catherine na salatu od plavih rakovica (blauwe zwemkrabe). Slasno + mala (1 dl) čaša šampanjca.

 

Inače putem volim pojesti ribu u Nordsee; fino i friško, čak na Autobahnu, a volim i njihove riblje salate. Imaju i dobrog kavijara, te kojekakvih atlantskih delicija, tipa lišća i pasa i raža.

 

T&G butchers juce objavili na twiteru da imaju po jedan carcass Tamworth svinje i Red Poll goveceta. Snimio sam da su govedja rebra £5/kg i narucio 4 kile. Vrlo su zahvalna govedja rebarca, dovoljno je jedno da da ukus cijelom loncu bilo cega. Prosle godine sam ih pekao u rerni na 60ak Celsius od 11PM do 8AM i bila su fenomenalna.

 

Ovaj Tamworth butt je je dio plecke koji sadrzi i onaj coppa/capicola misic pa mozda to osusim. Imam jos nekoliko onih umai kesa. Jagnjetinu nisam ovog puta, nemam vise gdje sa tolikim mesom. Jos u zamrzivacu imam 3 kile brisketa i jos kojesta, pa ne znam ni kako cu ovo sve smjestiti.

 

Svaki put kad otvorim frizider vidim i svinjska crijeva koja sam kupio prije iha-haj i jos se nisam nakanio da se oprobam kao kobasicar, pa mozda od ovog nekog mesa, ne znam. Imam neke druge planove za vikend, pa ce kobasicarenje najvjerovatnije jos malo pricekati, a najvjerovatnije tek kad se opet odlucim da je OK popiti neko pivo ili viskoziju uz verglanje masine.

 

Izgleda da sam sad u nekom drugom djiru, a dokle cu tako, nemam pojma. :)


  • 1

#117 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 15 August 2017 - 10:06

Btw, jučer sam otišao u De Noordzee na St Catherine na salatu od plavih rakovica (blauwe zwemkrabe). Slasno + mala (1 dl) čaša šampanjca.

 

Inače putem volim pojesti ribu u Nordsee; fino i friško, čak na Autobahnu, a volim i njihove riblje salate. Imaju i dobrog kavijara, te kojekakvih atlantskih delicija, tipa lišća i pasa i raža.

 

Znas vjerovatno, da ovdje bas i nije lako doci do kvalitetne i svjeze ribe. Mogao bih mozda da se dignem u 4am i da odem na Billingsgate Fish Market, sto cu svakako jednom i uraditi i to uskoro, prije nego se sat pomjeri, sve ostalo je kako gdje naletis. 

 

Gore na nasem Cricklewoodu, kod Pakistanaca je kako naletis. Nekad je svjeze, nekad ne, pa rijetko ribu i trosim jer mi je kocka svaki put kad se tamo uputim.


  • 1

#118 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 15 August 2017 - 10:41

Inače putem volim pojesti ribu u Nordsee; fino i friško, čak na Autobahnu, a volim i njihove riblje salate. Imaju i dobrog kavijara, te kojekakvih atlantskih delicija, tipa lišća i pasa i raža.

 

 

Dok ga nisu otvorili ovde, u D ili A mi je bilo kao da sam posetio Disneyland. Drugi Božić, kako se kaže kod nas. :)


  • 1

#119 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 16 August 2017 - 10:30

Attached File  20768145_1579930898735018_2645395406943741513_n.png   43.51KB   1 downloads

 

Legendarni Viz! :D


Edited by Honey Badger, 16 August 2017 - 10:31.

  • 0

#120 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 16 August 2017 - 10:44

T&G butchers juce objavili na twiteru da imaju po jedan carcass Tamworth svinje i Red Poll goveceta. Snimio sam da su govedja rebra £5/kg i narucio 4 kile. Vrlo su zahvalna govedja rebarca, dovoljno je jedno da da ukus cijelom loncu bilo cega. Prosle godine sam ih pekao u rerni na 60ak Celsius od 11PM do 8AM i bila su fenomenalna.

 

Ovaj Tamworth butt je je dio plecke koji sadrzi i onaj coppa/capicola misic pa mozda to osusim. Imam jos nekoliko onih umai kesa. Jagnjetinu nisam ovog puta, nemam vise gdje sa tolikim mesom. Jos u zamrzivacu imam 3 kile brisketa i jos kojesta, pa ne znam ni kako cu ovo sve smjestiti.

 

Svaki put kad otvorim frizider vidim i svinjska crijeva koja sam kupio prije iha-haj i jos se nisam nakanio da se oprobam kao kobasicar, pa mozda od ovog nekog mesa, ne znam. Imam neke druge planove za vikend, pa ce kobasicarenje najvjerovatnije jos malo pricekati, a najvjerovatnije tek kad se opet odlucim da je OK popiti neko pivo ili viskoziju uz verglanje masine.

 

Izgleda da sam sad u nekom drugom djiru, a dokle cu tako, nemam pojma. :)

 

Dobri chefovi nalažu da se jede jeftinije 'prezreno' meso koje najčešće ima puno više okusa, tipa ribs ili brisket (flam). Ramsay radi čuda sa sporo kuhanim brisket. Cristophe Cussac, monegaški gost u kulinarskom showu Joëla Robuchona, chefa s najviše Michelinovih zvjezdica (koje najduže od svih kuhara drži u posjedu) radi divne goveđe obraze (joues de bœuf) kao gulaš na provansalski.

 

Daube de joues de bœuf à la provençale

Bit će dovoljno za 4 osobe:

 

2 goveđa obraza

1 šnita svinjske dimljene trbušine (oko 1 cm)

6 cherry paradajza

2 tuceta maslina iz Nice

4 mrkve

2 srednja luka srebrenca

4 češnja bijelog luka

1 bouquet garni (provansalski svežanj začinskog bilja)

nasjeckani ravnolisni peršin (to je puno bolja varijanta od onog kovrčavog)

2 velike žlice brašna

butelja dobrog crnog vina

2 žlice maslinovog ulja

1/2 litre goveđeg temeljca

fina morska sol i svježe mljeveni crni papar/biber

.....................................................................................................................

 

zagrijati pećnicu na 150°C

u loncu reducirati vino za 1/3

posoliti i popapriti goveđe obraze

zagrijati 1 žlicu ulja u tavi i na njemu popržiti obraze, dok sa svih strana ne dobiju lijepu boju, pa ih pustiti da se odmore

isjeckati slaninu na 4 komada

oguliti i nasjeckati mrkvu na kolutove

oguliti i fino isjeckati luk

oguliti i izrezati bijeli luk popola

Na jednoj žlici ulja ispržiti slaninu (trbušinu) s mrkvom i sjeckanim lukom

dodati bijeli luk, bouquet garni, podliti s 2 žlice brašna, pa kuhati na laganoj vatri. uz miješanje podliti s temeljcem i vinom

dodati goveđe obraze, po potrebi dodatno posoliti i popapriti, pa ubaciti u pećnicu da se peče 3 sata na 150°C

nakon kuhanja, usuti daube u lonac, pa još jednom dobro prokuhati. pospite maslinama, paradajzom i peršinom

Servirajte ovaj gulaš u cocotte, poslužite i uživajte.

......................................................................................................................

 

.......................................................................................................................

 

Jako volim salatu od tête de veau, koju prodaju na mojoj tržnici četvrtkom. Studentica jede puževe, a ja salatu od goveđe glave. Doduše, koji put, za predah, uzmem oštrige.


Edited by ironside, 16 August 2017 - 10:51.

  • 2