Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Vox populi


  • Please log in to reply
32155 replies to this topic

#18556 taliesin

taliesin
  • Members
  • 20,379 posts

Posted 19 May 2018 - 15:09

Koliko znam, u obavezi su da daju minimalac+20%, a bilo je u medijima reči da nude i malo više da bi prevukli radnike. Možda bi i neki domaći poslodavci dali sve fino i uredno da dobiju subvenciju. A ponavljam, ako postanu dominantni, pitanje je koliko će tada iznositi zarade. Nije jednostavna situacija.

 

 

Znas kako, ovde se radi o izboru teme za kritiku. Razumem da domaci poslodavci pizde zbog stranih frmi koje imaju subvencije i da traze ravnopravan tretman na trzistu ali kad to rade tako sto se bune da im te subvencionisane firme "otimaju" radnike jer im daju bolje uslove. pri cemu su ti uslovi samo korektni i uobicajeni a ne neka vasiona, onda to jasno govori sta im u tome tacno smeta. Navikli su da izrabljuju i plase se da ce ovi koji daju korektne uslove radnicima da stvore razlicitu poslovnu kulturu u kojoj radnik nije samo bedni rob kojem gazda moze da radi sta god mu padne na pamet. Hajde da vidim jednog od njih da trazi subvencije sa obrazlozenjem da ce sve pare od subvencija da potrosi na bolje uslove i vece plate za radnike i da ako to ne uradi, vec potrosi pare na nesto drugo, sve ce subvencije morati da vrati i da plati kaznu sto je lagao. Bas me zanima koliko njih bi se odlucilo na tako nesto.


  • 1

#18557 mare80

mare80
  • Members
  • 472 posts

Posted 19 May 2018 - 15:27

Sve se bojim da bi domaci bizMismeni i da dobiju subvencije podigli platu radnicima i za jedan dinar...

Isti ti preposteni bizMismeni zavrcu drzavu gde god uspeju,pocev od neprijavljivanja radnika ,placanja minimalca na racun ostalog na ruke

,neplacanja prekovremenog i rada vikendom i praznicima itd itd...


  • 0

#18558 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 19 May 2018 - 15:28

Ma jasno je da laje kera sebe radi i da dobar deo tih koji se bune u stvari imaju drugarske aranžmane i nezvanične subvencije. Ja govorim sa aspekta uređenosti uslova poslovanja i ravnopravnosti na tržištu za slučaj da npr. ti ili neko peti ima ili želi da otvori firmu a u startu je u lošijoj poziciji a postoji i opasnost da dođe do monopola tih Nemaca ili nekog takvog.

 

Isto tako, vrsta monopola je i kada neki lokalni dripac gazda maltretira radnike uz priču da nađu bolji posao u situaciji kada nema nikakve druge ponude, što se često događalo. A za tužne sudbine tih dripaca me je briga isto kao i za one gazde prevoznika koji kukaju kako nema vozača na tržištu, jer svi odoše preko, a do juče su ih terali da rade po 18 sati dnevno, muvali sa tahometrima, uništavali te ljude a usput ugrožavali i sve učesnike u saobraćaju.

 

A ako je tačno ovo što djole kaže da Nemci već dugo nemaju subvencije, tek onda su te izjave smejurija.


  • 0

#18559 taliesin

taliesin
  • Members
  • 20,379 posts

Posted 19 May 2018 - 16:01

Ma jasno je da laje kera sebe radi i da dobar deo tih koji se bune u stvari imaju drugarske aranžmane i nezvanične subvencije. Ja govorim sa aspekta uređenosti uslova poslovanja i ravnopravnosti na tržištu za slučaj da npr. ti ili neko peti ima ili želi da otvori firmu a u startu je u lošijoj poziciji a postoji i opasnost da dođe do monopola tih Nemaca ili nekog takvog.

 

Isto tako, vrsta monopola je i kada neki lokalni dripac gazda maltretira radnike uz priču da nađu bolji posao u situaciji kada nema nikakve druge ponude, što se često događalo. A za tužne sudbine tih dripaca me je briga isto kao i za one gazde prevoznika koji kukaju kako nema vozača na tržištu, jer svi odoše preko, a do juče su ih terali da rade po 18 sati dnevno, muvali sa tahometrima, uništavali te ljude a usput ugrožavali i sve učesnike u saobraćaju.

 

A ako je tačno ovo što djole kaže da Nemci već dugo nemaju subvencije, tek onda su te izjave smejurija.

 

Sad sam malo procackao ko je kolovodja ove pobune zrenjaninskih "preduzetnika" zbog toga sto im tamo neke strane firme otimaju hleb iz usta tako sto normalno placaju radnike. Kao sto rekoh ranije, drvo, konopac, hoklica i hrana za vrane.


  • 0

#18560 Referent

Referent
  • Members
  • 1,486 posts

Posted 19 May 2018 - 16:24

Од како су ти странци дошли, Зрењанин је живнуо. Много људи се запослило. Плата за обичног шљакера на траци је ~32.000. Са трећим сменама и викендима, дођеш до 40.000. У неким фабрикама је и већа. Обезбеђен је превоз за све путнике. Некима је напоран рад на траци, жале се на услове, неки су срећни што макар нешто раде. Чињеница је да исте раднике у Румунији плаћају више. Уколико се покажеш као добар радник, способан, можеш да напредујеш. Мој брат је почео као радник на траци и сада је неки баја из канцеларије са платом од 92.000, а има само средњу. Прича се да тај Дрекс не плаћа струју или да није плаћао струју пар првих година.
Ови наши домаћи привредници, типа директор Гомекса, плаћа раднике на минималац, па ти на крају месеца удари попис и каже да имаш мањка 3000 које ти скине са плате. Имаш факс, али радиш са средњом.
Зрењанин је имао некада типа 15 фабрика (шинвоз, бек, ударника, дијамант, житопродукт, млекара, југоремедија, бродоградилиште, шешири, намештај итд), да би након свих крађа дошао до тога да је све пропало и да је Зрењанин постао град депресије. Кад је Кнежевић дошао, почео је да продаје ту земљу странцима и људи су коначно дошли до неког посла.
Знам само да је Драгић фино плаћао своје запослене, али је сад све запослене на минимум, не знам да ли уопште има производњу овде или је све преселио у Бугарску.
  • 1

#18561 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 19 May 2018 - 16:27

Sad sam malo procackao ko je kolovodja ove pobune zrenjaninskih "preduzetnika" zbog toga sto im tamo neke strane firme otimaju hleb iz usta tako sto normalno placaju radnike. Kao sto rekoh ranije, drvo, konopac, hoklica i hrana za vrane.

Očekivano. Znači, da spremamo sapun za omču. :D 


  • 0

#18562 Plikuscht

Plikuscht
  • Members
  • 16,514 posts

Posted 19 May 2018 - 21:31

Znas kako, ovde se radi o izboru teme za kritiku. Razumem da domaci poslodavci pizde zbog stranih frmi koje imaju subvencije i da traze ravnopravan tretman na trzistu ali kad to rade tako sto se bune da im te subvencionisane firme "otimaju" radnike jer im daju bolje uslove. pri cemu su ti uslovi samo korektni i uobicajeni a ne neka vasiona, onda to jasno govori sta im u tome tacno smeta. Navikli su da izrabljuju i plase se da ce ovi koji daju korektne uslove radnicima da stvore razlicitu poslovnu kulturu u kojoj radnik nije samo bedni rob kojem gazda moze da radi sta god mu padne na pamet. ...

 

exactly.

mali primer od prosle godine: resili u kompaniji da uvedu nasto nalik na open day za radnike - svaki radnik moze da dodje u meeting room i da se obrati top tem-u (generalni + funkcionalni direktori) na bilo koju temu - problem, zalba, ideja, predlog, itd.

i jedan od likova iz proizvodnje dosao odmah na prvi sastanak i covek u jednom momentu kaze da je imao samo osam neradnih dana i da vise ne moze tako. kontam u sebi, pa ja sam u poslednjem mesecu imao manje (nesto se ginulo vikendom)... i kazem ja tako naivno coveku da ne vidim u cemu je problem, svi ostali cute, naravno. gleda on mene zblanuto i pita me - a koliko mislite da treba da imam? sada gledam ja njega i ne kapiram... i kazem mu da mi se cini da je tih osam sasvim ok za protekli mesec. covek me pogleda i kaze - mislio sam na slobodne dane od pocetka godine! ja njusku dole u rokovnik - a tog dana 22. maj. i jos na kraju dodade (da me dodatno zakopa): a od tih osam - pet je bilo bolovanje.

 

i sta ja da kazem tom coveku!? sta bilo ko da mu kaze kada je sve jasno?

 

 

 

...
Зрењанин је имао некада типа 15 фабрика (шинвоз, бек, ударника, дијамант, житопродукт, млекара, југоремедија, бродоградилиште, шешири, намештај итд), да би након свих крађа дошао до тога да је све пропало и да је Зрењанин постао град депресије...

 

samo servo mihalj se satojao od 32 pravna subjekta. danas, koliko znam, samo uljara i mlekara jos funkcionisu. ostalo - razvuceno ko lesina na aljasci.

 

ali budimo iskreni - nisu to beogradjani razvukli - vec zrenjaninci i jos po koji banacanin. jbg.


  • 3

#18563 Referent

Referent
  • Members
  • 1,486 posts

Posted 19 May 2018 - 22:44

exactly.
mali primer od prosle godine: resili u kompaniji da uvedu nasto nalik na open day za radnike - svaki radnik moze da dodje u meeting room i da se obrati top tem-u (generalni + funkcionalni direktori) na bilo koju temu - problem, zalba, ideja, predlog, itd.
i jedan od likova iz proizvodnje dosao odmah na prvi sastanak i covek u jednom momentu kaze da je imao samo osam neradnih dana i da vise ne moze tako. kontam u sebi, pa ja sam u poslednjem mesecu imao manje (nesto se ginulo vikendom)... i kazem ja tako naivno coveku da ne vidim u cemu je problem, svi ostali cute, naravno. gleda on mene zblanuto i pita me - a koliko mislite da treba da imam? sada gledam ja njega i ne kapiram... i kazem mu da mi se cini da je tih osam sasvim ok za protekli mesec. covek me pogleda i kaze - mislio sam na slobodne dane od pocetka godine! ja njusku dole u rokovnik - a tog dana 22. maj. i jos na kraju dodade (da me dodatno zakopa): a od tih osam - pet je bilo bolovanje.

i sta ja da kazem tom coveku!? sta bilo ko da mu kaze kada je sve jasno?




samo servo mihalj se satojao od 32 pravna subjekta. danas, koliko znam, samo uljara i mlekara jos funkcionisu. ostalo - razvuceno ko lesina na aljasci.

ali budimo iskreni - nisu to beogradjani razvukli - vec zrenjaninci i jos po koji banacanin. jbg.

Не, Београђани су. Нисмо ми.
  • 0

#18564 Plikuscht

Plikuscht
  • Members
  • 16,514 posts

Posted 20 May 2018 - 08:40

savo knezevic, zivanko radovancev i slicni - sve rodjeni beogradjani? :lol+:

okruznim sudom u zrenjaninu zare i pale beogradjani takodje?

 

ma da ... uvek su beogradjani  :thumbs:


  • 0

#18565 dee jay

dee jay
  • Members
  • 6,685 posts

Posted 20 May 2018 - 10:03

sarcasm alert :)
  • 0

#18566 L.Sprewell

L.Sprewell
  • Members
  • 10,793 posts

Posted 20 May 2018 - 10:48

598ed3a212fcbe76fad4c21efdde5117.jpg
  • 0

#18567 Referent

Referent
  • Members
  • 1,486 posts

Posted 20 May 2018 - 10:50

savo knezevic, zivanko radovancev i slicni - sve rodjeni beogradjani? :lol+:
okruznim sudom u zrenjaninu zare i pale beogradjani takodje?

ma da ... uvek su beogradjani :thumbs:

Ма, зезам се.
Имаш неке информације за суд? То ме баш интересује. Може и на ПМ.
  • 0

#18568 Markov

Markov
  • Members
  • 10,561 posts

Posted 20 May 2018 - 10:54

 

 

Razmisljam sad da li je moguce da mi ova rec nikad nije pala na pamet, a kad pogledas savrseno ima smisla  :D


  • 0

#18569 taliesin

taliesin
  • Members
  • 20,379 posts

Posted 20 May 2018 - 11:36

598ed3a212fcbe76fad4c21efdde5117.jpg

 

Savremenizacija. :krsta:

 


  • 5

#18570 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 20 May 2018 - 11:40

http://rs.n1info.com...zvrsitelja.html

 

 

Srpski "Živi zid" prikupio 34.000 potpisa protiv izvršitelja

 

I pitao sam se sto se ovi kreteni jos uvek nisu pojavili kod nas, evo ih.


Edited by McLeod, 20 May 2018 - 11:40.

  • 0