Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Vox populi


  • Please log in to reply
32155 replies to this topic

#18541 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 18 May 2018 - 13:46

Znam da je Djindjic rekao kako DS recimo nije imala slavu u proslosti,mislio je na staru DS iz perioda pre jednog veka,a ciju tradiciju je trebalo da bastini obnovljena DS 1990.
Kostunica je bio taj koji je insistirao na njenom uvodjenju i obelezavanju dok je jos bio clan Demokratske stranke.

Hvala Dive na pojasnjenju.



 


Edited by The(wizard of)O., 18 May 2018 - 13:47.

  • 0

#18542 Carl Johnson

Carl Johnson
  • Members
  • 2,417 posts

Posted 18 May 2018 - 14:25

Svi ćemo biti mogući davaoci organa? 


  • 0

#18543 threepwood

threepwood
  • Members
  • 12,792 posts

Posted 18 May 2018 - 14:39

Gledam sad rezultate ove ankete, jeste da je faking Mondo portal u pitanju, ali opet iznenadjujuce veliki broj ljudi bi se izjasnio da je izricito protiv da se njegovi organi doniraju. Nisu mi najjasniji razlozi. Zasto bi iko bio protiv toga da se njegovim organima spasi zivot? I onako su retke situacije kada mogu da se iskoriste. Strah od neke zloupotrebe? Neko religijsko sranje u koje nisam upucen? Mada to svakako ne bi trebalo da je razlog, jer i po njima dusa napusti telo, ne ostane ucaurena u levom bubregu ili jetri.


Edited by threepwood, 18 May 2018 - 14:41.

  • 2

#18544 Dropkick Murphys

Dropkick Murphys
  • Members
  • 10,291 posts

Posted 18 May 2018 - 14:56

Cenim da je strah od zloupotrebe najvise zastupljen...jer Srbija.


  • 3

#18545 marejosip

marejosip
  • Members
  • 1,739 posts

Posted 18 May 2018 - 16:26

Pa ja sam u potpunosti protiv ovakvog zakona. Ispada da ce država da poseduje moje telo nakon smrti, sem ako se ne izjajsnim drugačije.
Ja nisam protiv doniranja organa, ali mi se ne svidja ovaj nacin.

Edited by marejosip, 18 May 2018 - 16:27.

  • 4

#18546 Dropkick Murphys

Dropkick Murphys
  • Members
  • 10,291 posts

Posted 18 May 2018 - 16:28

Kakva je situacija na Zapadu sto se ovog pitanja tice?


  • 0

#18547 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 19 May 2018 - 01:07

Strah i teorije zavere, bices u katalogu i onda ce bas tebe da otmu i izvade ti organe koji trebaju nekom tajkunu/politicaru.


  • 0

#18548 Ne sam Safete

Ne sam Safete
  • Members
  • 29,994 posts

Posted 19 May 2018 - 10:12

Odavno se nisam ismijao kao kad sam procitao o pobuni zrenjaniskih 'kapitalista' protiv Drekslmajera zbog velikih plata koje daju radnicima.
  • 0

#18549 Plikuscht

Plikuscht
  • Members
  • 16,514 posts

Posted 19 May 2018 - 13:17

oplakah kada sam pricao sa bivsom koleginicom iz zrendze: ne mozemo da nadjemo sezonske sljakere za minimalac - ovi em placaju vise, em na vreme. drama nam je.

 

oboje prasnusmo u smeh :lol+:


  • 2

#18550 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 19 May 2018 - 13:36

S jedne strane, jeste u pitanju nepoštena konkurencija a s druge ima poslodavaca koje zabole za svoje radnike dok kupuju sebi trećeg džipa, ali ima i onih koji se jedva održavaju a ovim dobijaju nož u leđa, a u korektnoj konkurenciji bi možda imali perspektivu. Postoji opasnost da i taj Nemac kad uništi konkurenciju smanji plate. tj. da nema potrebe da ih dalje povećava. Naročito ako su toliko dominantni, da zapošljavaju više hiljada radnika.

 

Subvencije nisu loše ali ih treba pametno koristiti. Po meni, dobre su kad se upotebe u nekom mrtvom kraju, da pokrenu bilo kakvu proizvodnju. Ako se koriste za stvaranje monopola bilo kakve vrste, e tad već ne valja.

 

Gledam sad rezultate ove ankete, jeste da je faking Mondo portal u pitanju, ali opet iznenadjujuce veliki broj ljudi bi se izjasnio da je izricito protiv da se njegovi organi doniraju. Nisu mi najjasniji razlozi. Zasto bi iko bio protiv toga da se njegovim organima spasi zivot? I onako su retke situacije kada mogu da se iskoriste. Strah od neke zloupotrebe? Neko religijsko sranje u koje nisam upucen? Mada to svakako ne bi trebalo da je razlog, jer i po njima dusa napusti telo, ne ostane ucaurena u levom bubregu ili jetri.

 

Koliko sam video, SPC je više puta podržala doniranje organa, kao i vakcinaciju. Verovatno slično kažu i ostale verske zajednice kod nas. 

 

Mislim da su ljudi generalno uplašeni svim i svačim, jer smo svedoci prevara na svakom koraku, a u svetu postoji crno tržište organa, pa nije ni čudo da povezuju sa tim i imaju otpor.

 

U dilemi sam oko tog obaveznog propisivanja doniranja uz opciju da se odustane na sopstveni zahtev. Generalno sam veoma rezervisan u odnosu na sve te opt-out varijante, jer vuku na preterano mešanje države (ne, nije uporedivo sa vakcinacijom, ali donkle jeste sa davanjem krvi ili npr. doniranjem kože). Opet, i kada imamo pozitivan stav prema doniranju organa često smo nemarni ili lenji da damo krv ili potpišemo donorsku karticu (uzmimo mene za primer), zbog čega se propuštaju šanse da se spasu mnogi životi, a ljudi koji čekaju na operaciju žive u agoniji.


  • 1

#18551 taliesin

taliesin
  • Members
  • 20,379 posts

Posted 19 May 2018 - 13:37

Odavno se nisam ismijao kao kad sam procitao o pobuni zrenjaniskih 'kapitalista' protiv Drekslmajera zbog velikih plata koje daju radnicima.

 

Kako bih ja okitio drvece tim ljaljanima, kao Marko Licinije Kras Via Apua robovima posle gusenja Spartakove pobune. Za primer.


  • 0

#18552 taliesin

taliesin
  • Members
  • 20,379 posts

Posted 19 May 2018 - 13:40

Koliko sam video, SPC je više puta podržala doniranje organa, kao i vakcinaciju. Verovatno slično kažu i ostale verske zajednice kod nas. 

 

Mislim da su ljudi generalno uplašeni svim i svačim, jer smo svedoci prevara na svakom koraku, a u svetu postoji crno tržište organa, pa nije ni čudo da povezuju sa tim i imaju otpor.

 

U dilemi sam oko tog obaveznog propisivanja doniranja uz opciju da se odustane na sopstveni zahtev. Generalno sam veoma rezervisan u odnosu na sve te opt-out varijante, jer vuku na preterano mešanje države (ne, nije uporedivo sa vakcinacijom, ali donkle jeste sa davanjem krvi ili npr. doniranjem kože). Opet, i kada imamo pozitivan stav prema doniranju organa često smo nemarni ili lenji da damo krv ili potpišemo donorsku karticu (uzmimo mene za primer), zbog čega se propuštaju šanse da se spasu mnogi životi, a ljudi koji čekaju na operaciju žive u agoniji.

 

Za dvadesetak godina a mozda i manje medicina ce ionako da uzgaja vecinu organa za transplantaciju. U predlogu koliko sam video moze i porodica nakon smrti da zahteva da ne dodje do transplantacije organa, tako da nije neki preveliki problem. Much ado about nothing, sto bi rekao Bard.


  • 0

#18553 Plikuscht

Plikuscht
  • Members
  • 16,514 posts

Posted 19 May 2018 - 13:41

..., ali ima i onih koji se jedva održavaju a ovim dobijaju nož u leđa, ...

 

veruj mi da nije noz u ledja, ne nude ovi avione und kamione, nude bedan minimum, ali je cisto, sredjeno, i na vreme. toliko.

 

kome je to nelojalna konkurenicja - bolje da krene do nekog szr-a po katanac.


  • 0

#18554 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 19 May 2018 - 14:00

Koliko znam, u obavezi su da daju minimalac+20%, a bilo je u medijima reči da nude i malo više da bi prevukli radnike. Možda bi i neki domaći poslodavci dali sve fino i uredno da dobiju subvenciju. A ponavljam, ako postanu dominantni, pitanje je koliko će tada iznositi zarade. Nije jednostavna situacija.

 

Ima tu još nešto. Što bude veći udeo radnika koji rade kod firmi sa subvencijom, za praktično određenu zaradu, lakše će Vlada upravljati visinom prosečne zarade, kad se ti zaposleni dodaju svima koji na ovaj ili onaj način rade za državu.

 

@taliesin, i sada može porodica da pristane umesto preminulog. Zakonom se samo pritisak prebacuje sa mučenih medicinara koji moraju da jure sluđenu porodicu za odobrenje na samu porodicu, koja se u tom trenutku verovatno neće ni setiti doniranja. Suštinski podržavam doniranje, ali postoje dileme. Očekujem od dežurnih liberala na forumu da se jave i biju ovu bitku, ja sam ipak više socijalista. :D


  • 0

#18555 djolesrb

djolesrb
  • Members
  • 9,837 posts

Posted 19 May 2018 - 14:51

Ja koliko sam pročitao, ta nemačka kompanija ne dobija subvencije već nekih 4,5 godina?


  • 0